Polana Wysznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Wysznia i widok na Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie
Polana Wysznia i widok naTatry

Polana Wysznia – polana w Gorcach. Położona jest na południowych zboczach Wyszniej (1107 m n.p.m.) nieco pod jej wierzchołkiem. Znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, na stoku o południowym nachyleniu. Niegdyś była koszona i wypasana, aby nie dopuścić do jej zarośnięcia lasem park narodowy corocznie kosi ją.

Z polany rozległe widoki. Cały południowy horyzont przesłania potężny łańcuch Tatr. W południowo-wschodnim kierunku widoczny jest Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i Magura Spiska. Czarny szlak turystyczny z Łopusznej przez Wysznią omija tę polanę i jest ona z niego niewidoczna. Można jednak na polanę dojść zieloną ścieżką dydaktyczną.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka edukacyjna zielona.svg – zielona ścieżka dydaktyczna „z Łopusznej na Jankówki”. Rozpoczyna się przy Chłapkowej Polanie i prowadzi doliną Chłapkowego Potoku i zboczami Wyszniej na polanę Jankówki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  2. Opracowana przez GPN tablica informacyjna na Chłapkowej Polanie
  3. Gorce. Mapa turystyczna 1:50000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.