Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004
Ateny
Chorąży Bartosz Kizierowski
Liczba zawodników 202 w 21 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 23.
Złoto
3
Srebro
2
Brąz
5
Razem
10

Na XXVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach Polska wysłała ekipę narodową liczącą 202 zawodników, z tego 139 mężczyzn i 63 kobiet.

Polscy sportowcy zdobyli 10 medali (3 złote, 2 srebrne, 5 brązowych), co uznano w kraju za nieudany występ. Była to najmniejsza liczba zdobytych medali olimpijskich od Igrzysk w Melbourne. Przed wyjazdem na Igrzyska oczekiwano zdobycia około 15 medali. Jednocześnie polscy zawodnicy zajmowali wielokrotnie miejsca tuż za podium.

Najwięcej medali (3 medale – 1 złoty i 2 srebrne) zdobyła pływaczka Otylia Jędrzejczak. Wyrównała tym samym rekord Ireny Szewińskiej liczby medali zdobytych przez polskiego sportowca podczas jednych Igrzysk. Do historii polskiego sportu przeszedł także Robert Korzeniowski, który zdobył w Atenach swój czwarty złoty medal olimpijski w chodzie. Do tej pory żaden polski sportowiec nie zdobył tylu złotych medali olimpijskich. Pozostali polscy medaliści zdobywali w Atenach swoje kolejne medale olimpijskie, m.in. Tomasz Kucharski i Robert Sycz obronili tytuł mistrza olimpijskiego z Sydney. Jedynie Anna Rogowska (obok Otylii Jędrzejczak) zdobyła w Atenach swój pierwszy medal olimpijski. Warto zwrócić uwagę, że większość polskich medali zdobywały kobiety, chociaż stanowiły mniejszą część polskiej reprezentacji.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurecja Data
Złoty Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 200 m stylem motylkowym 0000-08-1818 sierpnia
Złoty Kucharski, TomaszTomasz Kucharski
Sycz, RobertRobert Sycz
Wioślarstwo dwójka podwójna wagi lekkiej 0000-08-2222 sierpnia
Złoty Korzeniowski, RobertRobert Korzeniowski Lekkoatletyka chód na 50 km 0000-08-2727 sierpnia
Srebrny Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 400 m stylem dowolnym 0000-08-1515 sierpnia
Srebrny Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 100 m stylem motylkowym 0000-08-1515 sierpnia
Brązowy Gruchała, SylwiaSylwia Gruchała Szermierka floret indywidualnie 0000-08-1818 sierpnia
Brązowy Kusznierewicz, MateuszMateusz Kusznierewicz Żeglarstwo Finn 0000-08-2121 sierpnia
Brązowy Wróbel, AgataAgata Wróbel Podnoszenie ciężarów waga ponad 75 kg 0000-08-2121 sierpnia
Brązowy Rogowska, AnnaAnna Rogowska Lekkoatletyka skok o tyczce 0000-08-2424 sierpnia
Brązowy Pastuszka, AnetaAneta Pastuszka
Sokołowska-Kulesza, BeataBeata Sokołowska-Kulesza
Kajakarstwo K-2 500 m 0000-08-2828 sierpnia


Medale według dyscypliny
Dyscyplina Łącznie
Pływanie 1 2 0 3
Lekkoatletyka 1 0 1 2
Wioślarstwo 1 0 0 1
Kajakarstwo 0 0 1 1
Szermierka 0 0 1 1
Żeglarstwo 0 0 1 1
Podnoszenie ciężarów 0 0 1 1
Łącznie 3 2 5 10

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Badminton pictogram.svg Badminton[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja 1/16 Finału 1/8 Finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Rk
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Przemysław Wacha gra pojedyncza Malezja Wong Choong Hann 1:15, 5:15 nie zakwalifikował się 17
Michał Łogosz
Robert Mateusiak
gra podwójna Indonezja Tri Kush Ariyanto
Indonezja Sygit Budiarto
15:11, 3:15, 15:8 Korea Południowa Kim Dong Moon
Korea Południowa Ha Tae Kwon
9:15, 2:15 nie zakwalifikowali się 9

Boxing pictogram.svgBoks[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja 1/16 Finału 1/8 Finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Rk
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Andrzej Rżany waga musza Indonezja Bonyx Yusak Saweho 25:19 Maroko Hiham Mesbahi 33:20 Azerbejdżan Fuad Aslanov 23:24 nie zakwalifikował się 5
Andrzej Liczik waga kogucia Uzbekistan Bahodirjon Sultonov 33:20 nie zakwalifikował się 9
Aleksy Kuziemski waga półciężka Kazachstan Beibut Shumenov 22:34 nie zakwalifikował się 17

Gimnastyka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – gimnastyka sportowa – wielobój indywidualnie:

Kobiety – gimnastyka artystyczna – wielobój drużynowo:

Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni – skoki indywidualnie:

Mężczyźni – WKKW indywidualnie:

Mężczyźni – WKKW drużynowo:

  • Kamil Rajnert, Andrzej Pasek i Paweł Spisak – 14. miejsce

Judo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – kategoria 48kg:

Kobiety – kategoria 70kg:

Mężczyźni – kategoria 70kg:

Mężczyźni – kategoria 81kg:

Mężczyźni – kategoria 90kg:

Mężczyźni – kategoria 100kg:

Kajakarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – K1 500m:

  • Aneta Pastuszka – zdyskwalifikowana po półfinale z powodu zbyt lekkiego kajaku

Kobiety – K2 500m:

Kobiety – K4 500m:

Mężczyźni – K1 500m:

Mężczyźni –1000m:

Mężczyźni – K2 500m:

Mężczyźni – C2 500m:

Mężczyźni – C2 1000m:

Mężczyźni – K4 1000m:

Kobiety – kajakarstwo górskie – K1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – K1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – C1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – C2:

Kolarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – wyścig szosowy:

Mężczyźni – wyścig szosowy:

Mężczyźni – jazda indywidualna na czas:

  • Dawid Krupa – 31. miejsce
  • Sławomir Kohut – 37. miejsce

Mężczyźni – kolarstwo torowe – sprint indywidualny:

Mężczyźni – kolarstwo torowe – sprint drużynowy:

  • Rafał Furman, Łukasz Kwiatkowski, Damian Zieliński – 9. miejsce

Mężczyźni – kolarstwo torowe – 1km na czas:

Mężczyźni – kolarstwo torowe – keirin:

  • Łukasz Kwiatkowski – 7. miejsce

Kobiety – kolarstwo górskie – cross-country:

Mężczyźni – kolarstwo górskie – cross-country:

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – 200m:

Kobiety – 400m:

Kobiety – 1500m:

Kobiety – 100m przez płotki:

Kobiety – 400m przez płotki:

Kobiety – sztafeta 4x400m:

Kobiety – chód na 20km:

Kobiety – maraton:

Kobiety – pchnięcie kulą:

Kobiety – rzut dyskiem:

Kobiety – rzut oszczepem:

Kobiety – rzut młotem:

Kobiety – trójskok:

Kobiety – skok o tyczce:

Kobiety – siedmiobój:

Mężczyźni – 100m:

Mężczyźni – 200m:

Mężczyźni – 400m:

Mężczyźni – 3000m z przeszkodami:

Mężczyźni – 110m przez płotki:

Mężczyźni – 400m przez płotki:

Mężczyźni – sztafeta 4x100m:

  • Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Marcin Urbaś i Zbigniew Tulin – 5. miejsce

Mężczyźni – sztafeta 4x400m:

Mężczyźni – chód na 20km:

Mężczyźni – chód na 50km:

Mężczyźni – maraton:

Mężczyźni – pchnięcie kulą:

Mężczyźni – rzut młotem:

Mężczyźni – skok wzwyż:

Mężczyźni – skok o tyczce

Łucznictwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – indywidualnie:

Kobiety – drużynowo:

  • Iwona Marcinkiewicz, Małgorzata Sobieraj i Justyna Mospinek – 15. miejsce

Mężczyźni – indywidualnie:

Pięciobój nowoczesny[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – indywidualnie:

Mężczyźni – indywidualnie:

Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – 100m stylem dowolnym:

Kobiety – 200m stylem dowolnym:

  • Paulina Barzycka – 4. miejsce

Kobiety – 400m stylem dowolnym:

Kobiety – 100m stylem motylkowym:

  • Otylia Jędrzejczak - 2. miejsce Silver medal.svg

Kobiety – 200m stylem motylkowym:

  • Otylia Jędrzejczak - 1. miejsce Gold medal.svg

Mężczyźni – 50m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 200m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 400m stylem dowolnym:

  • Przemysław Stańczyk – 9. miejsce, nie startował w finale
  • Łukasz Drzewiński – 14. miejsce, nie startował w finale

Mężczyźni – 1500m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 200m stylem motylkowym:

  • Paweł Korzeniowski – 4. miejsce

Mężczyźni – 100m stylem grzbietowym:

  • Adam Mania – 23. miejsce, nie startował w półfinałach

Mężczyźni – 200m stylem grzbietowym:

  • Adam Mania – 27. miejsce, nie startował w półfinałach

Podnoszenie ciężarów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – kategoria 58kg:

Kobiety – kategoria 75kg:

Mężczyźni – kategoria 77kg:

Mężczyźni – kategoria 94kg:

Mężczyźni – kategoria 105kg:

  • Robert Dołęga – nie został sklasyfikowany ze względu na nieudane próby

Mężczyźni – kategoria +105kg:

Siatkówka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni:

Skład
Nr. Zawodnik
1 Andrzej Stelmach
3 Piotr Gruszka
5 Paweł Zagumny
6 Dawid Murek
8 Krzysztof Ignaczak (L)
11 Łukasz Kadziewicz
12 Radosław Rybak
13 Sebastian Świderski
14 Piotr Gabrych
16 Arkadiusz Gołaś
17 Michał Bąkiewicz
18 Robert Szczerbaniuk

Pierwszy Trener: Stanisław Gościniak

Asystent: Igor Prieložný

Mecze i wyniki
Przeciwnik Faza turnieju Wynik meczu I set II set III set IV set Tie-break
 Serbia i Czarnogóra Faza
grupowa
3:0 25:21 25:17 25:16
 Grecja 1:3 25:21 18:25 21:25 20:25
 Francja 0:3 15:25 18:25 17:25
 Tunezja 3:1 25:18 23:25 25:19 25:23
 Argentyna 3:2 25:19 25:22 23:25 22:25 20:18
 Brazylia Ćwierćfinał 0:3 22:25 25:27 18:25

Bilans polskiej reprezentacji:

  • 3 zwycięstwa
  • 3 porażki

Polska zajęła 5. miejsce wraz z Argentyną, Grecją oraz Serbią i Czarnogórą[1].

Strzelectwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – karabin pneumatyczny – 10m:

Kobiety – karabin sportowy – 50m:

  • Sylwia Bogacka – 17. miejsce
  • Renata Mauer-Różańska – 17. miejsce

Mężczyźni – pistolet pneumatyczny – 10m:

Mężczyźni – pistolet dowolny –50m:

  • Wojciech Knapik – 39. miejsce

Mężczyźni – skeet:

Szermierka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – floret indywidualnie:

Kobiety – szabla indywidualnie:

Mężczyźni – szabla indywidualnie:

Taekwondo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – kategoria 57kg:

Tenis[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni – debel

Tenis stołowy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni – singel:

Mężczyźni – debel:

  • Tomasz Krzeszewski i Lucjan Błaszczyk – pokonani w ćwierćfinałach, sklasyfikowani na 5. miejscu

Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – dwójka podwójna wagi lekkiej:

Mężczyźni – dwójka podwójna wagi lekkiej:

Mężczyźni – dwójka podwójna:

Mężczyźni – czwórka podwójna:

Mężczyźni – czwórka bez sternika:

Mężczyźni – ósemka ze sternikiem:

Zapasy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni – styl wolny – 74kg:

Mężczyźni – styl wolny – 96kg:

Mężczyźni – styl wolny – 120kg:

Mężczyźni – styl klasyczn – 55kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 60kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 66kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 74kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 96kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 120kg:

Żeglarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety – klasa europa:

Kobiety – klasa mistral:

Klasa otwarta – laser:

Mężczyźni – klasa finn:

Mężczyźni – klasa mistral:

Mężczyźni – klasa 470:

Klasa otwarta – 49er:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Volleyball at the 2004 Athina Summer Games: Men's Volleyball (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-02-18].