Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Rio de Janeiro
Chorąży Karol Bielecki
Liczba zawodników 240 w 143 konkurencjach w 28 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 33.
Złoto
2
Srebro
3
Brąz
6
Razem
11

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 reprezentowało 240 sportowców (139 mężczyzn i 101 kobiet). Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład kadry narodowej 14 lipca 2016 roku[1].

Pierwotnie polska reprezentacja liczyła 240 zawodników[1], jednak 29 lipca PKOl poinformował, że skład reprezentacji został zwiększony o trzy tenisistki[2].

Z powodu kontuzji w siedmioboju nie wystartowała Karolina Tymińska, równocześnie zmniejszając skład reprezentacji do 242 zawodników[3].

Polska Misja Olimpijska poinformowała, że 9 sierpnia ze składu reprezentacji Polski został wykluczony sztangista Tomasz Zieliński, a 12 sierpnia jego brat, również sztangista, Adrian Zieliński. Obaj zawodnicy zostali wykluczeni ze względu na obecność w ich organizmach niedozwolonej substancji, którą wykryto w trakcie badań antydopingowych[4][5]. W związku z tym skład polskiej reprezentacji zmniejszył się do 240 zawodników.

Dwie zawodniczki – Małgorzata Wojtyra w kolarstwie torowym i Katarzyna Solus-Miśkowicz w kolarstwie górskim – ostatecznie nie pojawiły się na starcie. Pierwsza z nich nie wystąpiła w żadnym z dwóch wyścigów z udziałem polskiej drużyny torowej w wyścigu na 3000 m na dochodzenie (trener wybrał 4 z 5 zgłoszonych zawodniczek), natomiast w konkurencji omnium wystąpiła ostatecznie inna zawodniczka – Daria Pikulik (trener mógł wybrać jedną z dwóch zgłoszonych zawodniczek)[6]. Druga zawodniczka doznała natomiast kontuzji na treningu przed zawodami[7].

Na chorążego reprezentacji Polski został wybrany piłkarz ręczny, Karol Bielecki[8].

Był to dwudziesty pierwszy start Polski na letnich igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medale według dni
Dzień Data Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg GoldSilverBronze medals.svg
Dzień 0 5
Dzień 1 6 0 0 1 1
Dzień 2 7 0 0 0 0
Dzień 3 8 0 0 0 0
Dzień 4 9 0 0 0 0
Dzień 5 10 0 0 0 0
Dzień 6 11 1 0 1 2
Dzień 7 12 0 0 0 0
Dzień 8 13 0 1 0 1
Dzień 9 14 0 0 0 0
Dzień 10 15 1 0 0 1
Dzień 11 16 0 1 1 2
Dzień 12 17 0 0 0 0
Dzień 13 18 0 0 1 1
Dzień 14 19 0 0 2 2
Dzień 15 20 0 1 0 1
Dzień 16 21 0 0 0 0
Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data
Gold medal.svg Złoto Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Natalia Madaj
Rowing pictogram.svg Wioślarstwo dwójka podwójna kobiet 7:40,10 11 sierpnia
Gold medal.svg Złoto Anita Włodarczyk Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut młotem 82,29 WR 15 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Piotr Małachowski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut dyskiem 67,55 13 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Marta Walczykiewicz Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kajakarstwo K1 200m 40,279 16 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Maja Włoszczowska Cycling (mountain biking) pictogram.svg Kolarstwo cross-country 1:30:52 20 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Rafał Majka Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo wyścig ze startu wspólnego 6:10:10 6 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Maria Springwald
Joanna Leszczyńska
Agnieszka Kobus
Monika Ciaciuch
Rowing pictogram.svg Wioślarstwo czwórka podwójna kobiet 6:50,86 11 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kajakarstwo K2 500m 1:45,207 16 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Monika Michalik Wrestling pictogram.svg Zapasy 63 kg styl wolny 6–2 18 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Oktawia Nowacka Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny zawody indywidualne kobiet 1349 pkt 19 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Wojciech Nowicki Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut młotem 77,63 19 sierpnia

Nagrody finansowe[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[9]

Dyscypliny/konkurencje Nagrody (w tys. zł)
Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg
Dyscypliny indywidualne Konkurencje indywidualne Zawodnik 120 80 50
Trenerzy 60 40 25
Konkurencje drużynowe Zawodnik 90 60 37,5
Trenerzy 60 40 25
Ósemka w wioślarstwie Zawodnik 60 40 25
Trenerzy 60 40 25
Gry zespołowe Siatkówka halowa
Piłka ręczna
Zawodnicy (do podziału) 720 480 300
Trenerzy 60 40 25
Siatkówka plażowa Zawodnicy 90 60 37,5
Trenerzy 60 40 25

Reprezentanci[edytuj | edytuj kod]

Badminton[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Faza grupowa 1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnicy
Wynik
Pozycja Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Adrian Dziółko gra pojedyncza mężczyzn Gwatemala Cordón
W 2:1

Chińska Republika Ludowa Chen
P 0:2
Sri Lanka Karunaratne
P 0:2

3. NQ 17.-41.
Adam Cwalina
Przemysław Wacha
gra podwójna mężczyzn Korea Południowa Kim / Kim
P 0:2

Dania Boe / Mogensen
P 0:2
Wielka Brytania Ellis / Langridge
P 0:2

4. NQ 9.-16.
Nadieżda Zięba
Robert Mateusiak
gra mieszana Dania Nielsen / Pedersen
P 0:2

Chińska Republika Ludowa Xu / Ma
W 2:1
Wielka Brytania Adcock / Adcock
W 2:1

1. Q Malezja Chan / Goh
P 0:2
NQ 5.-8.

Boks[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Tomasz Jabłoński średnia (do 75 kg) Australia Daniel Lewis
P 1-2
NQ 17.-28.
Igor Jakubowski ciężka (do 91 kg) Wielka Brytania Lawrence Okolie
P 0-3
NQ 17.-18.

Gimnastyka sportowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Finał Pozycja
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
Katarzyna Jurkowska-Kowalska wielobój kobiet 51,799 49. NQ 49.

Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Koń Konkurencja Ujeżdżenie Kross Skoki przez przeszkody Razem Pozycja
Kwalifikacje Finał
Kary Pozycja Kary Pozycja Kary Pozycja Kary Pozycja Kary Pozycja
Paweł Spisak Banderas WKKW 53,60 51. DNF DNS DNF DNF

Judo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Repasaż 1 Repasaż 2 Repasaż 3 Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Arleta Podolak -57 kg kobiet Chińskie Tajpej Lien Chen-ling
P 000-100
NQ 17.-32.
Katarzyna Kłys -70 kg kobiet Uzbekistan Gulnoza Matniyazova
W 000-000
Hiszpania María Bernabéu
P 000-000
NQ 9.-16.
Daria Pogorzelec -78 kg kobiet Kamerun Hortence Atangana
W 000-000
Niemcy Luise Malzahn
P 000-000
NQ 9.-16.
Maciej Sarnacki +100 kg mężczyzn Islandia Thormodur Jonsson
W 100-000
Izrael Or Sason
P 000-010
NQ 9.-16.

Kajakarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kajakarstwo klasyczne[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał A/B Pozycja
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
Paweł Kaczmarek K-1 200 m 35,562 18. NQ 18.
Rafał Rosolski K-1 1000 m 3:37,700 16. Q 3:38,379 14. (FB) 3:39,021 6. 14.
Tomasz Kaczor C-1 200 m 42,450 6. NQ 22.
C-1 1000 m 3:59,928 4. Q 3:59,836 7. (FB) 3:59,350 1. 9.
Mateusz Kamiński
Michał Kudła
C-2 1000 m 3:44,717 9. Q 3:43,467 7. (FB) 3:52,964 1. 9.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał A/B Pozycja
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
Marta Walczykiewicz K-1 200 m 40,263 1. Q 40,619 6. Q (FA) 40.279 2. Silver medal icon.svg
Ewelina Wojnarowska K-1 500 m 1:52,19 5. Q 1:59,45 15. (FB) 1:58,16 4. 12.
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
K-2 500 m 1:41,766 2. Q 1:41,684 1. Q (FA) 1:45,207 3. Bronze medal icon.svg
Marta Walczykiewicz
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
Edyta Dzieniszewska
K-4 500 m 1:33,020 4. Q 1:36,532 7. (FB) 1:37,658 1. 9.

Kajakarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał Pozycja
P 1 M. P 2 M. Razem M. Czas Miejsce Czas Miejsce
Maciej Okręglak K-1 96,73 16. 94,44 14. 94,44 18. NQ 18.
Grzegorz Hedwig C-1 96,67 3. 97,72 6. 96,67 7. Q 102,70 12. NQ 12.
Marcin Pochwała
Piotr Szczepański
C-2 115,36 9. 159,68 11. 115,36 11. Q 110,17 4. Q 104,97 5. 5.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał Pozycja
P 1 M. P 2 M. Razem M. Czas Miejsce Czas Miejsce
Natalia Pacierpnik K-1 106,38 5. 167,18 19. 106,38 10. Q 109,63 11. NQ 11.

Kolarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Konkurencja Czas Pozycja
Katarzyna Solus-Miśkowicz cross-country (k) DNS DNS
Maja Włoszczowska 1:30:52 Silver medal icon.svg

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Maciej Bodnar wyścig ze startu wspólnego DNF DNF
jazda indywidualna na czas 1:14:05,89 6.
Michał Kwiatkowski wyścig ze startu wspólnego 6:30:05 62.
jazda indywidualna na czas 1:15:55,49 14.
Michał Gołaś wyścig ze startu wspólnego 6:30:05 56.
Rafał Majka wyścig ze startu wspólnego 6:10:10 Bronze medal icon.svg
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Czas Pozycja
Katarzyna Niewiadoma wyścig ze startu wspólnego 3:51:47 6.
jazda indywidualna na czas 47:47,96 18.
Anna Plichta wyścig ze startu wspólnego 4:01:29 41.
jazda indywidualna na czas 47:59,66 19.
Małgorzata Jasińska wyścig ze startu wspólnego 3:56:34 24.

Cycling (track) pictogram.svg Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Sprint
Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje Runda 1 Repasaż Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Czas Pozycja Przeciwnik
Rezultat
Przeciwnik
Rezultat
Przeciwnik
Rezultat
Przeciwnik
Rezultat
Przeciwnik
Rezultat
Rafał Sarnecki indywidualnie (m) 9,980 15. Q Rosja Dienis Dmitrijew
P (10,177)
Kolumbia Fabián Puerta / Francja François Pervis
P (10,358)
NQ 13.-18.
Damian Zieliński 9,823 7. Q Niemcy Joachim Eilers
P (10,469)
Australia Patrick Constable / Czechy Pavel Kelemen
P (10,391)
NQ 13.-18.
Krzysztof Maksel
Rafał Sarnecki
Damian Zieliński
drużynowo (m) 43,297 5. Q  Francja
P (43,555)
BYE NQ 7.
Keirin
Zawodnik Konkurencja Runda 1 Repasaż Runda 2 Finał Pozycja
Pozycja Pozycja Pozycja Pozycja
Krzysztof Maksel mężczyźni 4. 1. 4. 3. 9.
Damian Zieliński 1. BYE 2. 6. 6.
Omnium
Zawodnik Konkurencja Scratch Wyścig na dochodzenie Wyścig
eliminacyjny
Wyścig na 500 m Okrążenie
start lotny
Wyścig punktowy Suma punktów Pozycja
Wynik Pozycja Przeciwnik
Wynik
Pozycja Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja Punkty Pozycja
Daria Pikulik kobiety 22 10. Holandia Kirsten WIld
3:39,880
11. 16. 36,390 14. 14,409 8. 0 15. 92 14.
Wyścig drużynowy na dochodzenie
Zawodnicy Konkurencja Eliminacje Runda 1 Finał Pozycja
Czas Pozycja Przeciwnik
Rezultat
Przeciwnik
Rezultat
Edyta Jasińska
Justyna Kaczkowska
Daria Pikulik
Natalia Rutkowska
kobiety 4:28,988 8. Q  Nowa Zelandia
P (DSQ)
NQ 8.

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe
Konkurencja Zawodniczka Runda 1 Runda 2 Półfinał Finał Pozycja
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Bieg na 100 m Marika Popowicz-Drapała BYE 11,70 52. NQ 52.
Ewa Swoboda BYE 11,24 13. Q 11,18 15. NQ 15.
Bieg na 200 m Anna Kiełbasińska 22,95 (SB) 25. NQ 25.
Bieg na 400 m Małgorzata Hołub 51,80 20. q 51,93 19. NQ 19.
Justyna Święty 51,82 21. q 51,62 (PB) 17. NQ 17.
Patrycja Wyciszkiewicz 52,02 (SB) 24. q 52,51 22. NQ 22.
Bieg na 800 m Angelika Cichocka 2:00,42 23. Q 2:01,29 20. NQ 20.
Joanna Jóźwik 2:01,58 37. Q 1:58,93 (SB) 5. Q 1:57,37 (PB) 5. 5.
Bieg na 1500 m Angelika Cichocka 4:11,76 28. Q 4:17,83 24. NQ 24.
Sofia Ennaoui 4:06,90 8. Q 4:05,29 10. q 4:14,72 10. 10.
Danuta Urbanik 4:08,67 16. q 4:11,34 22. NQ 22.
Bieg na 100 m przez płotki Karolina Kołeczek 13,04 26. NQ 26.
Bieg na 400 m przez płotki Emilia Ankiewicz 56,07 14. Q 56,99 23. NQ 23.
Joanna Linkiewicz 55,89 12. Q 55,35 10. NQ 10.
Bieg na 3000 m z przeszkodami Matylda Kowal 9:35,13 (PB) 26. NQ 26.
Sztafeta 4 × 100 m Anna Kiełbasińska
Klaudia Konopko
Marika Popowicz-Drapała
Ewa Swoboda
43,33 13. NQ 13.
Sztafeta 4 × 400 m Iga Baumgart
Małgorzata Hołub
Justyna Święty
Patrycja Wyciszkiewicz
3:25,34 (SB) 7. Q 3:27,28 7. 7.
Maraton Katarzyna Kowalska DNF DNF
Iwona Lewandowska 2:31:41 21. 21.
Monika Drybulska 2:32:49 23. 23.
Chód na 20 km Paulina Buziak 1:35:01 28. 28.
Agnieszka Dygacz DNF DNF
Agnieszka Szwarnóg 1:38:01 44. 44
Konkurencje techniczne
Konkurencja Zawodniczka Eliminacje Finał Pozycja
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Trójskok Anna Jagaciak-Michalska 14,13 10. Q 14,07 10. 10.
Skok wzwyż Kamila Lićwinko 1,94 9. Q 1,93 9. 9.
Pchnięcie kulą Paulina Guba 17,70 13. NQ 13.
Rzut dyskiem Żaneta Glanc 57,88 17. NQ 17.
Rzut oszczepem Maria Andrejczyk 67,11 (NR) 1. Q 64,78 4. 4.
Rzut młotem Joanna Fiodorow 71,77 4. q 69,87 9. 9.
Malwina Kopron 69,69 15. NQ 15.
Anita Włodarczyk 76,93 1. Q 82,29 1. Gold medal icon.svg

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe
Konkurencja Zawodnik Runda 1 Runda 2 Półfinał Finał Pozycja
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Bieg na 200 m Karol Zalewski 20,54 37. NQ 37.
Bieg na 400 m Rafał Omelko 45,54 18. q 45,28 19. NQ 19.
Bieg na 800 m Adam Kszczot 1:45,83 5. Q 1:44,70 9. NQ 9.
Marcin Lewandowski 1:46,35 13. Q 1:44,56 6. q 1:44,20 (SB) 6. 6.
Bieg na 110 m przez płotki Damian Czykier 13,63 19. 13,50 14. NQ 14.
Bieg na 400 m przez płotki Patryk Dobek 50,66 41. NQ 41.
Bieg na 3000 m z przeszkodami Krystian Zalewski 8:34,52 27. NQ 27.
Sztafeta 4 × 400 m Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
Rafał Omelko
Michał Pietrzak
2:59,58 (SB) 5. q 3:00,50 7. 7.
Maraton Artur Kozłowski 2:17:34 39. 39.
Yared Shegumo 2:31:54 128. 128.
Henryk Szost DNF DNF
Chód na 20 km Artur Brzozowski 1:25:29 47. 47.
Jakub Jelonek 1:21:52 19. 19.
Łukasz Nowak DSQ DSQ
Chód na 50 km Rafał Augustyn 3:55:01 22. 22.
Adrian Błocki 3:51:31 15. 15.
Rafał Fedaczyński 3:55:51 24. 24.
Konkurencje techniczne
Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał Pozycja
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Trójskok Karol Hoffmann 16,79 7. q 16,31 12 12.
Skok wzwyż Sylwester Bednarek 2,22 30. NQ 30.
Wojciech Theiner 2,22 25. NQ 25.
Skok o tyczce Piotr Lisek 5,70 6. q 5.75 4. 4.
Robert Sobera 5,60 13. NQ 13.
Paweł Wojciechowski 5,45 16. NQ 16.
Pchnięcie kulą Konrad Bukowiecki 20,71 6. Q 12.
Michał Haratyk 19,97 18. NQ 18.
Tomasz Majewski 20,56 7. q 20,72 6. 6.
Rzut dyskiem Piotr Małachowski 65,89 1. Q 67,55 2. Silver medal icon.svg
Robert Urbanek 61,76 17. NQ 17.
Rzut oszczepem Łukasz Grzeszczuk 76,52 31. NQ 31.
Marcin Krukowski 80,62 15. NQ 15.
Rzut młotem Paweł Fajdek 72,00 17. NQ 17.
Wojciech Nowicki 77,64 1. Q 77,63 3. Bronze medal icon.svg
Konkurencja Zawodnik 100 m Skok w dal Pchnięcie kulą Skok wzwyż 400 m 110 m ppł Rzut dyskiem Skok o tyczce Rzut oszczepem 1500 m Wynik Pozycja
Dziesięciobój Paweł Wiesiołek Rezultat 10,88 6,73 14,17 2,01 50,18 15,09 48,32 4,50 56,68 4:42,77 7784 21.
Punkty 888 750 739 813 806 839 835 760 688 666

Łucznictwo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Runda rankingowa 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Wynik Pozycja Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Karina Lipiarska-Pałka indywidualnie (k) 620 40. Turcja Anagöz
P 5-6
NQ 33.

Pięciobój nowoczesny[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Szermierka Pływanie Jazda konna Kombinacja: strzelanie/bieg przełajowy Suma punktów Pozycja
Wynik M. Punkty Czas M. Punkty Kary M. Punkty Czas M. Punkty
Szymon Staśkiewicz mężczyźni 22/35 5. 227 2:10,16 35. 310 42 30. 258 11:45,88 24. 595 1390 27.
Anna Maliszewska kobiety 16/35 22. 200 2:20,30 25. 280 18 20. 282 13:01,21 19. 519 1281 19.
Oktawia Nowacka 27/35 1. 264 2:16,67 16. 290 7 9. 293 13:18,50 25. 502 1349 Bronze medal icon.svg

Piłka ręczna[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Konkurencja Faza grupowa Ćwierćfinały Półfinały Mecz o 3. miejsce Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
 Polska piłka ręczna  Brazylia
P 32:34
 Niemcy
P 29:32
 Egipt
W 33:25
 Szwecja
W 25:24
 Słowenia
P 20:25
4. Q  Chorwacja
W 30:27
 Dania
P 28:29
 Niemcy
P 25:31
NQ 4.
Skład reprezentacji
Zawodnik Klub
Karol Bielecki Polska Vive Tauron Kielce
Michał Daszek Polska Wisła Płock
Łukasz Gierak Niemcy TuS Nettelstedt-Lübbecke
Mateusz Jachlewski Polska Vive Tauron Kielce
Bartosz Jurecki Polska Chrobry Głogów
Michał Jurecki Polska Vive Tauron Kielce
Przemysław Krajewski Polska Azoty-Puławy
Mateusz Kus Polska Vive Tauron Kielce
Krzysztof Lijewski Polska Vive Tauron Kielce
Kamil Syprzak Hiszpania FC Barcelona
Sławomir Szmal Polska Vive Tauron Kielce
Michał Szyba Niemcy Kadetten Schaffhausen
Adam Wiśniewski Polska Wisła Płock
Piotr Wyszomirski Niemcy TBV Lemgo
Wyniki
7 sierpnia 2016
16:40
Polska  32:34
(13:16)
 Brazylia Future Arena, Rio de Janeiro
Michał Daszek 8 Gol Raport
José Guilherme de Toledo 7 Gol Sędziowie: Gjorgji Nachevski
Slave Nikolov
( Macedonia)
Kara  4ׯółta kartka   Kara  3ׯółta kartka  
9 sierpnia 2016
11:30
Niemcy  32:29
(16:14)
 Polska Future Arena, Rio de Janeiro
Uwe Gensheimer 5 Gol
Fabian Wiede 5 Gol
Julius Kühn 5 Gol
Raport
Karol Bielecki 10 Gol Sędziowie: Oscar Raluy
Angel Sambroso Ramírez
( Hiszpania)
Kara  4ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Kara  3ׯółta kartka  
11 sierpnia 2016
11:30
Polska  33:25
(16:10)
 Egipt Future Arena, Rio de Janeiro
Michał Daszek Gol 6 Raport
6 Gol Eslam Eissa Sędziowie: Duatre Santos
Ricardo Fonseca
( Portugalia)
Kara  4ׯółta kartka   Kara  3ׯółta kartka  
13 sierpnia 2016
19:50
Szwecja  24:25
(13:12)
 Polska Future Arena, Rio de Janeiro
Philip Stenmal 8 Gol Raport
8 Gol Karol Bielecki Sędziowie: Lars Geipel
Marcus Helbig
( Niemcy)
Kara  4ׯółta kartka   Kara  2ׯółta kartka   Widzów: 8 176
15 sierpnia 2016
09:30
Polska  20:25
(13:13)
 Słowenia Future Arena, Rio de Janeiro
Karol Bielecki Gol 4 Raport
7 Gol Miha Zarabec Sędziowie: V. Horacek
J. Novotny
( Czechy)
Kara  2ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Kara  2ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Widzów: 6929
17 sierpnia 2016
20:30
Chorwacja  27:30
(14:18)
 Polska Future Arena, Rio de Janeiro
Luka Stepančić Gol 7
Ivan Čupić Gol 7
Raport
12 Gol Karol Bielecki Sędziowie: Lars Geipel
Marcus Helbig
( Niemcy)
Kara  4ׯółta kartka  1×Czerwona kartka  Kara  2ׯółta kartka   Widzów: 8265
19 sierpnia 2016
20:30
Polska  28:29
(15:16)
 Dania Future Arena, Rio de Janeiro
Karol Bielecki Gol 7 Raport

Pełen czas:
25:25
I dogrywka:
28:29
Rzuty karne:
10 Gol Mikkel Hansen Sędziowie: Václav Horáček
Jiří Novotný
( Czechy)
Kara  4ׯółta kartka   Kara  3ׯółta kartka   Widzów: 8689
21 sierpnia 2016
10:30
Polska  25:31
(13:17)
 Niemcy Future Arena, Rio de Janeiro
Przemysław Krajewski Gol 5
Krzysztof Lijewski Gol 5
Raport
7 Gol Tobias Reichmann Sędziowie: Václav Horáček
Jiří Novotný
( Czechy)
Kara  3ׯółta kartka   Kara  1ׯółta kartka   Widzów: 7589

Piłka siatkowa[edytuj | edytuj kod]

Siatkówka halowa[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Konkurencja Faza grupowa Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
 Polska siatkówka halowa  Egipt
W 3:0
 Iran
W 3:2
 Argentyna
W 3:0
 Rosja
P 2:3
 Kuba
W 3:0
2. Q  Stany Zjednoczone
P 0:3
NQ 5.-8.
Skład reprezentacji
Zawodnik Klub
Bartosz Bednorz Skra Bełchatów
Mateusz Bieniek ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Rafał Buszek ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Fabian Drzyzga Asseco Resovia
Karol Kłos Skra Bełchatów
Dawid Konarski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Michał Kubiak Panasonic Panthers
Bartosz Kurek JT Thunders
Grzegorz Łomacz Cuprum Lubin
Mateusz Mika Trefl Gdańsk
Piotr Nowakowski Asseco Resovia
Paweł Zatorski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Wyniki
Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
07.08 15:00 Polska  3:0  Egipt 25:18 25:20 25:17     5658 Raport
09.08 17:05 Polska  3:2  Iran 25:17 25:23 23:25 20:25 18:16 7227 Raport
11.08 15:00 Polska  3:0  Argentyna 25:21 25:19 37:35     6972 Raport
13.08 15:00 Polska  2:3  Rosja 18:25 25:16 18:25 25:22 13:15 7239 Raport
15.08 17:05 Polska  3:0  Kuba 25:18 25:15 25:17     8175 Raport
17.08 14:00 Polska  0:3  Stany Zjednoczone 23:25 22:25 20:25     8278 Raport

Siatkówka plażowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy Konkurencja Faza grupowa Play-off 1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnicy
Wynik
Pozycja Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Grzegorz Fijałek
Mariusz Prudel
mężczyźni Rosja Krasilnikow / Siemionow
P 0:2

Holandia Nummerdor / Varenhorst
P 1:2
Chile Grimalt / Grimalt
W 2:1

3. q Kanada Schalk / Saxton
P 0:2
NQ 17.
Piotr Kantor
Bartosz Łosiak
Niemcy Böckermann / Flüggen
W 2:0

Rosja Barsuk / Lamin
P 0:2
Holandia Brouwer / Meeuwsen
P 0:2

3. q Włochy Nicolai / Lupo
P 1:2
NQ 17.
Monika Brzostek
Kinga Kołosińska
kobiety Stany Zjednoczone Fendrick / Sweat
W 2:1

Rosja Birłowa / Ukołowa
W 2:0
Brazylia Antunes / França
P 0:2

2. Q BYE Australia Bawden / Clancy
P 1:2
NQ 9.

Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał Pozycja
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Katarzyna Baranowska 200 m st. zmiennym 2:19,03 39. NQ 39.
Anna Dowgiert 50 m st. dowolnym 25,54 37. NQ 37.
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk 50 m st. dowolnym 25,28 29. NQ 29.
Katarzyna Wilk 100 m st. dowolnym 55,44 29. NQ 29.
Alicja Tchórz 100 m st. grzbietowym 1:01,31 21. NQ 21.
200 m st. grzbietowym 2:11,40 20. NQ 20.
Joanna Zachoszcz 10 km na otwartym akwenie 1:59:20,4 22. 22.
Anna Dowgiert
Alicja Tchórz
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
Katarzyna Wilk
4 × 100 m st. dowolnym 3:41,43 15. NQ 15.
Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał Pozycja
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Konrad Czerniak 100 m st. dowolnym DNS DNS[10]
100 m st. motylkowym 51,81 10. Q 51,80 10. NQ 10.
Paweł Juraszek 50 m st. dowolnym 22,50 35. NQ 35.
Radosław Kawęcki 100 m st. grzbietowym 54,39 23. NQ 23.
200 m st. grzbietowym 1:57,61 17. NQ 17.
Paweł Korzeniowski 100 m st. motylkowym 53,71 33. NQ 33.
Kacper Majchrzak 200 m st. dowolnym 1:47,12 15. Q 1:46,30 (NR) 10. NQ 10.
Tomasz Polewka 100 m st. grzbietowym 54,52 26. NQ 26.
Mateusz Sawrymowicz 1500 m st. dowolnym 15:26,33 33. NQ 33.
Marcin Stolarski 100 m st. klasycznym 1:01,06 29. NQ 29.
Jan Świtkowski 200 m st. motylkowym 1:56,73 17. NQ 17.
Wojciech Wojdak 400 m st. dowolnym 3:48,87 23. NQ 23.
1500 m st. dowolnym 15:13,18 28. NQ 28.
Filip Wypych 50 m st. dowolnym 22,23 21. NQ 21.
Filip Zaborowski 400 m st. dowolnym 3:49,84 28. NQ 28.
Konrad Czerniak
Paweł Korzeniowski
Kacper Majchrzak
Jan Świtkowski
4 × 100 m st. dowolnym 3:15,52 13. NQ 13.
Kacper Klich
Paweł Korzeniowski
Kacper Majchrzak
Jan Świtkowski
4 × 200 m st. dowolnym 7:11,11 10. NQ 10.
Radosław Kawęcki
Marcin Stolarski
Konrad Czerniak
Kacper Majchrzak
4 × 100 m st. zmiennym 3:35,18 12. NQ 12.

Podnoszenie ciężarów[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Rwanie Podrzut Razem Pozycja
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
Bartłomiej Bonk -105 kg (m) 185 7. DNF DNF
Arkadiusz Michalski 179 11. 221 6. 400 7.
Patrycja Piechowiak -69 kg (k) 101 9. DNS DNF DNF

Strzelectwo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje Finał Pozycja
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
Sylwia Bogacka karabin pneumatyczny, 10 m (k) 409,1 40. NQ 40.
karabin małokalibrowy, trzy pozycje, 50 m (k) 577 23. NQ 23.
Klaudia Breś pistolet pneumatyczny, 10 m (k) 379 23. NQ 23.
pistolet sportowy, 25 m (k) 578 15. NQ 15.
Aleksandra Jarmolińska skeet (k) 68 12. NQ 12.
Agnieszka Nagay karabin pneumatyczny, 10 m (k) 412,8 29. NQ 29.
karabin małokalibrowy, trzy pozycje, 50 m (k) 578 16. NQ 16.
Piotr Daniluk pistolet pneumatyczny, 10 m (m) 567 41. NQ 41.
pistolet szybkostrzelny, 25 m (m) 567 20. NQ 20.

Szermierka[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Konkurencja 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Miejsca 5-8. Półfinały Mecz o 5. miejsce Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Hanna Łyczbińska floret indywidualnie BYE Niemcy Carolin Golubytskyi
W 15-9
Włochy Elisa Di Francisca
P 6-15
NQ 9.-16.
Bogna Jóźwiak szabla indywidualnie Brazylia Marta Baeza
W 4-2(ret)
Rosja Sofja Wielika
P 5-15
NQ 17.-32.
Małgorzata Kozaczuk BYE Chińska Republika Ludowa Shen Chen
W 15-9
Tunezja Azza Besbes
P 12-15
NQ 9.-16.
Aleksandra Socha BYE Włochy Loretta Gulotta
P 10-15
NQ 17.-32.
Bogna Jóźwiak
Małgorzata Kozaczuk
Marta Puda
Aleksandra Socha
szabla drużynowo  Stany Zjednoczone
P 43:45
 Meksyk
W 45:23
NQ  Korea Południowa
P 41:45
NQ 6.

Taekwondo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja 1/8 Ćwierćfinał Półfinał Repasaż 1 Repasaż 2 Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Karol Robak -68 kg Senegal Balla Diéye

W 15-12 Q

Belgia Jaouad Achab

P 7-9

NQ 9.
Piotr Paziński -80 kg Wybrzeże Kości Słoniowej Cheick Sallah Cisse

P 2-8

NQ Niemcy Tahir Güleç

W 6-5

Azerbejdżan Milad Bejgi

P 0-12

NQ 5.

Tenis stołowy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Runda 1 Runda 2 Runda 3 1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Jakub Dyjas gra pojedyncza BYE Holandia Marcelo Aguirre
W 4:0
Rosja Aleksandr Szybajew
P 0:4
NQ 33.-64.
Wang Zengyi BYE Słowenia Bojan Tokič
P 2:4
NQ 33.-64.
Jakub Dyjas
Daniel Górak
Wang Zengyi
turniej drużynowy  Japonia
P 2:3
NQ 9.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Runda 1 Runda 2 Runda 3 1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Katarzyna Grzybowska gra pojedyncza BYE Indie Manika Batra
W 4:2
Korea Północna Kim Song-i
P 0:4
NQ 33.-64.
Li Qian BYE Rumunia Daniela Dodean
P 1:4
NQ 33.-64.
Katarzyna Grzybowska
Li Qian
Natalia Partyka
turniej drużynowy  Japonia
P 0:3
NQ 9.

Tenis ziemny[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Jerzy Janowicz singel Luksemburg Gilles Müller
P 7:5, 1:6, 6:7(10)
NQ 33.-64.
Łukasz Kubot
Marcin Matkowski
debel Indie Rohan Bopanna
Indie Leander Paes
W 6:4, 7:6(6)
Hiszpania Roberto Bautista-Agut
Hiszpania David Ferrer
P 3:6, 6:7(5)
NQ 9.-16.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Agnieszka Radwańska singel Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai
P 4:6, 5:7
NQ 33.-64.
Magda Linette Rosja Anastasija Pawluczenkowa
P 0:6, 3:6
NQ 33.-64.
Klaudia Jans-Ignacik
Paula Kania
debel Kanada Eugenie Bouchard
Kanada Gabriela Dabrowski
P 4:6, 7:5, 3:6
NQ 17.-32.
Mikst
Zawodnicy Konkurencja 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Łukasz Kubot
Agnieszka Radwańska
mikst Rumunia Irina-Camelia Begu
Rumunia Horia Tecău
P 6:4, 61:7, 8:10
NQ 9.-16.

Triathlon[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Konkurencja Pływanie (1.5 km) Zmiana 1 Jazda na rowerze (40 km) Zmiana 2 Bieg (10 km) Czas Pozycja
Agnieszka Jerzyk kobiety 19:50 0:54 1:03:59 0:40 36:04 2:01:27 22.

Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]


Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Repasaż Ćwierćfinały Półfinały C/D Półfinały A/B Finał C/D Finał A/B Pozycja
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
Natan Węgrzycki-Szymczyk M1x 7:12,43 9. Q (Ć) BYE 6:53,52 10. Q (PA/B) BYE 7:15,61 11. (FB) BYE 6:47,95 1. 7.
Artur Mikołajczewski
Miłosz Jankowski
LM2x 6:27,70 8. Q (PA/B) BYE BYE 6:40,23 7. Q (FA) BYE 6:42,00 6. 6.
Mateusz Biskup
Wiktor Chabel
Dariusz Radosz
Mirosław Ziętarski
M4x 5:51,28 2. Q (FA) BYE 6:12,09 4. 4.
Krystian Aranowski
Marcin Brzeziński
Mikołaj Burda
Robert Fuchs
Piotr Juszczak
Zbigniew Schodowski
Michał Szpakowski
Daniel Trojanowski
Mateusz Wilangowski
M8+ 5:42,32 6. q (R) 5:59,22 4. Q (FA) 5:34,62 5. 5.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Repasaż Półfinały A/B Finał C/D Finał A/B Pozycja
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
Anna Wierzbowska
Maria Wierzbowska
W2- 7:12,82 7. Q (PA/B) BYE 7:39,12 9. (FB) BYE 7:21,53 4. 10.
Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Natalia Madaj
W2x 7:16,16 6. Q (PA/B) BYE 6:50,63 1. Q (FA) BYE 7:40,10 1. Gold medal icon.svg
Weronika Deresz
Martyna Mikołajczak
LW2x 7:05,02 6. Q (PA/B) BYE 7:22,06 9. (FB) BYE 7:24,34 1. 7.
Monika Ciaciuch
Agnieszka Kobus
Joanna Leszczyńska
Maria Springwald
W4x 6:33,43 3. q (R) 6:25,49 2. Q (FA) 6:50,86 3. Bronze medal icon.svg

Zapasy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni – styl wolny
Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje 1/8 Ćwierćfinał Półfinał Repasaż 1 Repasaż 2 Pojedynek o
3. miejsce
Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Magomiedmurad Gadżyjew -65 kg BYE Stany Zjednoczone Frank Molinaro
P 1:3
NQ 16.
Zbigniew Baranowski -86 kg BYE Gruzja Sandro Aminaszwili
W 3:1
Azerbejdżan Şərif Şərifov
P 0:3
NQ 10.
Radosław Baran -97 kg Azerbejdżan Chietag Gaziumow
P 0:3
NQ Iran Reza Jazdani
P 1:3
NQ 13.
Robert Baran -125 kg BYE Kirgistan Ajaał Łazariew
W 3:1
Stany Zjednoczone Tervel Dlagnev
P 1:3
NQ 11.
Kobiety – styl wolny
Zawodniczka Konkurencja Kwalifikacje 1/8 Ćwierćfinał Półfinał Repesaż 1 Repesaż 2 Pojedynek o
3. miejsce
Finał Pozycja
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Iwona Matkowska -48 kg BYE Nigeria Miesinnei Mercy Genesis
W 5:0
Azerbejdżan Marija Stadnik
P 0:4
NQ BYE Argentyna Patricia Bermúdez
P 1:3
NQ 7.
Katarzyna Krawczyk -53 kg BYE Mongolia Sumija Erdenechimeg
W 3:1
Szwecja Sofia Mattsson
P 1:3
NQ 9.
Monika Michalik -63 kg BYE Japonia Risako Kawai
P 0:3
NQ BYE Łotwa Anastasija Grigorjeva
W 3:1
Rosja Inna Trażukowa
W 6:2
NQ Bronze medal icon.svg
Agnieszka Wieszczek-Kordus -69 kg Turcja Buse Tosun
P 0:5
NQ 15.

Żeglarstwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Piotr Myszka RS:X 4 5 5 2 2 3 12 2 6 13 16 16 18 88 4.
Kacper Ziemiński Laser 34 28 6 19 3 5 20 12 22 10 NQ 140 18.
Paweł Kołodziński
Łukasz Przybytek
49er 2 13 9 9 5 9,3 18 11 7 16 18 9 10 118,3 8.
Kobiety
Zawodniczka Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Małgorzata Białecka RS:X 13 21 13 23 12 6 DNF 14 9 11 13 18 NQ 153 14.
Irmina Mrózek Gliszczynska
Agnieszka Skrzypulec
470 10 14 9 DNS 3 14 19 12 7 8 10. 106 10.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Reprezentacja Polski – Rio 2016. olimpijski.pl, 20 lipca 2016. [dostęp 2016-07-28].
  2. Ekipa na Rio nieco większa. olimpijski.pl, 29 lipca 2016. [dostęp 2016-08-01].
  3. Rio 2016: Karolina Tymińska z powodu kontuzji nie wystartuje. eurosport.onet.pl, 2 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-22].
  4. Komunikat Polskiej Misji Olimpijskiej Rio 2016. olimpijski.pl, 9 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-10].
  5. Komunikat Polskiej Misji Olimpijskiej Rio 2016. 12 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-12].
  6. Rio 2016: Daria Pikulik zastąpi Małgorzatę Wojtyrę w omnium
  7. Katarzyna Solus Miśkowicz z powodu kontuzji nie wystartuje w Rio
  8. Karol Bielecki chorążym!. olimpijski.pl, 29 lipca 2016. [dostęp 2016-08-01].
  9. Rio 2016: nagrody za medale. olimpijski.pl, 29 lipca 2016. [dostęp 2016-08-20].
  10. Rio 2016: skandal! Konrad Czerniak nie wystartował z absurdalnego powodu. wp.pl. [dostęp 2016-08-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]