Portal:Rolnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Rolnictwo w polskojęzycznej Wikipedii

Jesteś na stronie Portalu:ROLNICTWO. Znajdziesz tu informacje nt. gatunków roślin i zwierząt oraz technik upraw

Rolnictwo - jedna z podstawowych dziedzin gospodarki człowieka, której celem jest uzyskiwanie produktów roślinnych i zwierzęcych w wyniku uprawy i hodowli roślin oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich.
Jeżeli chcesz edytować stronę Portalu, przejdź tutaj

Noia 64 apps keditbookmarks.png Artykuł miesiąca

Krowa.jpg

Krowa - samica bydła domowego. Zwierzę to jest głównym źródłem mleka oraz wołowiny. Spotykane jest najczęściej na wsiach lub na pastwiskach.

Nuvola apps kolourpaint.png Ilustracja miesiąca

Wschodząca siewka buraka cukrowego

Nuvola apps kuickshow.png Ciekawe gatunki

Burakochwasty to jednoroczne mieszańce, powstałe ze skrzyżowania buraka cukrowego z dziką jednoroczną formą buraka Beta macrocarpa i Beta maritima, występującymi na południu Europy, gdzie produkowane są nasiona wielu odmian zachodnioeuropejskich. Burakochwasty, które dostały się na pole razem z materiałem siewnym zakwitają, bez uprzedniej jaryzacji, już po sześciu tygodniach. Burakochwasty występujące w burakach nie mogą być zwalczone żadnym herbicydem.

Noia 64 apps quanta.png Geografia

Arable land percent world.png
Udział gruntów ornych w powierzchni poszczególnych krajów świata (%)

Noia 64 apps karm.png Historia rolnictwa

Rolnictwo należy do najstarszych dziedzin wytwórczości materialnej człowieka - jego początki datuje się na neolit - 10 000 do 3 000 lat p.n.e. Przejście od łowiectwa i zbieractwa do uprawy roli doprowadziło do "rewolucji" w społecznościach ludzkich, przy czym często wymienianą fazą pośrednią był etap tworzenia ogrodów, które służyły jako tymczasowe zabezpieczenie dla społeczeństw zbieracko-łowieckich na wypadek nieurodzaju. Zmienił się ich tryb życia z koczowniczego na osiadły, co doprowadziło do powstania liczniejszych i bardziej złożonych form społecznych umożliwiających dalszą ewolucję umysłowości człowieka. Zmienił się też stosunek człowieka do przyrody, którą zaczął dostosowywać do własnych potrzeb.

Pierwsza uprawa roli rozpoczęła się ok. 8000 r. p.n.e. na Bliskim Wschodzie (żyzny półksiężyc, Mezopotamia, Egipt), a wkrótce niemal jednocześnie w trzech oddalonych od siebie częściach świata na obszarze współczesnych: Chin, Meksyku i Peru. Pierwszymi roślinami uprawnymi były różne rodzaje pszenicy i jęczmienia (Bliski Wschód). W Azji Południowo-Wschodniej były to groch, bób, ryż i proso, natomiast w Ameryce Środkowej i Południowej - dynia, fasola i kukurydza. I tak dzięki uprawie roślin mogły się rozwinąć wielki cywilizacje starożytne, nazywane niekiedy od głównych roślin uprawnych cywilizacją pszenicy, ryżu i kukurydzy.

Nieco wcześniej doszło do udomowienia niektórych zwierząt: owiec i kóz - ok. 10 000-7 000 lat p.n.e., później bydło i świnie - ok. 6000 lat p.n.e. Doszło do tego także na Bliskim Wschodzie, skąd, zarówno uprawa roślin, jak i hodowla zwierząt, rozprzestrzeniła się po całym Starym Świecie.

Noia 64 apps ktip.png Czy wiesz, że...

Kłosy pszenżyta
  • Pszenżyto (Triticosecale Wittm. ex A.Camus, Triticale Muntzig, Tritisecale Lebedev) - rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. Jest to mieszaniec otrzymany sztucznie pod koniec XIX wieku ze skrzyżowania 2 gatunków: żyta i pszenicy.
  • Rolnictwo należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie. Na poziomie Unii Europejskiej podejmuje się skoordynowane działania na rzecz ograniczenia tego szkodliwego wpływu poprzez integrację polityki rolnej i wiejskiej z polityką ekologiczną.

Aidlogo.png Artykuły do rozszerzenia

Krótkie artykuły (stuby), które trzeba rozszerzyć:
pszenżyto - ugór - odłóg - Polskie bydło czerwone - Rzepakochwasty - Ostruda wodna

Noia 64 apps kword.png Artykuły do napisania

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś pomóc w rozbudowie tego portalu, napisz jeden z poniższych artykułów:
- Odmiany zbóż

Noia 64 apps style.pngJak możesz pomóc

Wystarczy, że napiszesz bądź uzupełnisz jakikolwiek artykuł związany z rolnictwem. Liczy się każda pomoc. Wciąż jest wiele do zrobienia...


Wskazówki edycyjne i pomoc:
Jak napisać doskonały artykuł - Linki wewnętrzne - Poradnik Wikipedysty - Prawa autorskie


Jeżeli tworzysz nowy artykuł lub znajdziesz artykuł bez grafiki, zapoznaj się z tymi uwagami, a następnie dodaj odpowiednie zdjęcie.


Możesz też pomóc w promocji portalu dodając szablon {{Portal|Rolnictwo}} na swojej stronie Wikipedysty lub do dowolnego artykułu Wikipedii, związanego z rolnictwem.

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Portal.svg
Przypisy