Punisher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kostium Punishera

Punisher (właśc. Francis „Frank” Castle) – fikcyjna postać, antybohater komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Punisher doczekał się trzech filmów fabularnych, serialu i gry komputerowej będących adaptacjami oryginalnego komiksu. Twórcą postaci był scenarzysta Gerry Conway oraz rysownicy John Romita Sr. i Ross Andru. Nazwę postaci Punisher (z ang – karzący, wymierzający karę) wymyślił Stan Lee – twórca najsłynniejszych bohaterów Marvela takich jak Spider-Man, Hulk, czy X-Men. Po raz pierwszy postać Punishera pojawiła się w 129. zeszycie serii The Amazing Spider-Man z 1974 roku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Logo Punishera

Status Punishera jako superbohatera lub antybohatera jest kwestią kontrowersyjną i w dużej mierze zależną od interpretacji odbiorcy. Szczególnie ze względu na fakt, iż w przeciwieństwie do większości superbohaterów z uniwersum Marvela, Punisher zabija swoich przeciwników, przez co popada w konflikt z innymi bohaterami tegoż uniwersum (np. z Daredevilem).

Punisher (Frank Castle) jest byłym żołnierzem Marines i jednocześnie weteranem wojny wietnamskiej, który jako jedyny przeżył masakrę swojej rodziny podczas pikniku w nowojorskim Central Parku. Na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności Castle z żoną i dziećmi staje się świadkiem egzekucji informatora przeprowadzonej przez mafię. Przestępcy chcąc pozbyć się świadków zastrzelili całą rodzinę Franka, a także (jak sądzili) jego samego. Po odzyskaniu świadomości i przeżyciu powtórnej próby morderstwa (w szpitalu) Frank pod wpływem traumy przeistacza się w Punishera, mściciela pragnącego wziąć prawo we własne ręce i wymierzyć sprawiedliwość zabójcom swojej rodziny.

Jako mściciel, Punisher rozciąga spektrum swojego działania również na gangsterów nie zamieszanych bezpośrednio w zbrodnię popełnioną na jego rodzinie, nie widząc sensu w oddawaniu ich w ręce policji, zakładając że poprzez znajomości i wynajmowanie drogich adwokatów uniknęliby oni kary. Punisher uważa się za osobę wyręczającą niewydolny wymiar sprawiedliwości, stawiając się w roli prokuratora, sędziego i kata zarazem. W świetle prawa Punisher jest więc mordercą, jednak usprawiedliwia on swoje działania wyższą koniecznością.

W swoich działaniach Punisher wykorzystuje umiejętności nabyte podczas służby w Wietnamie. Należą do nich między innymi: biegłość w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni, znajomość technik walki wręcz, tortur oraz specjalizacja w skrytej infiltracji terenów wroga. Jednocześnie jest on osobą wyjątkowo odporną na ból, co można zaobserwować w filmie z 1989 r. w którym wytrzymuje on całą sekwencję tortur zadawanych mu przez Lady Tanakę.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Punishera jest czarny strój ze stylizowaną białą czaszką na piersi.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy postać pojawiła się w albumie komiksowym o przygodach Spider-Mana i po gościnnych występach także u innych bohaterów takich jak Captain America czy Daredevil, ostatecznie otrzymał własną serię komiksową w 1986 roku o tytule The Punisher. Od tego czasu postać ta otrzymała kilka serii wydawniczych, miniserii, pojedynczych zeszytów specjalnych, a także sporą ilość crossoverów zarówno z postaciami Marvela jak i innych wydawnictw. Wydano również kilka specjalnych edycji albumów przeznaczonych także dla dzieci, w których postać ta została przedstawiona w sposób humorystyczny.

Główne serie wydawnicze:

 • The Punisher - główna, najdłuższa seria wydawnicza o przygodach Punishera; w pewnym momencie przemianowana na Franken-Castle (kiedy Punisher został zabity przez Dark Wolverine'a i powrócił jako Potwór Frankensteina); wydawana z przerwami doczekała się 13 serii
 • Punisher War Journal – druga regularna seria o przygodach Punishera, doczekała się wydania 2 serii
 • Punisher War Zone – trzecia regularna seria o przygodach Punishera, doczekała się wydania 3 serii
 • Punisher MAX – seria skierowana do dorosłych czytelników,

Ważniejsze miniserie:

 • Born - opowiada o pobycie Franka Castle w Wietnamie podczas ostatniej, trzeciej tury służby, ukazując proces przemiany jego psychiki, który doprowadził go do przemiany w Punishera; wydana w imprincie MAX
 • Punisher: The Platoon – opowiada o pierwszej turze służby Franka Castle w Wietnamie; wydana w imprincie MAX
 • Punisher: Year One - skupia się na wydarzeniach bezpośrednio po masakrze rodziny Franka Castle, które doprowadziły ostatecznie do przemiany w Punishera.
 • Punisher: In the Blood - opowiada o finałowym pojedynku pomiędzy Punisherem, a jego odwiecznym przeciwnikiem Jigsaw'em

Wybrane pojedyncze zeszyty specjalne wydane poza seriami głównymi:

 • The Punisher Meets Archie – seria dla nastolatków opowiadająca o spotkaniu Punishera z Archiem Andrewsem, bohaterem komiksów młodzieżowych
 • The Punisher: The End – akcja komiksu skupia się na ostatnich dniach życia Punishera w postapokaliptycznej przyszłości.
 • The Punisher Kills the Marvel Universe – historia typu „co by było, gdyby” przedstawiająca alternatywną przyszłość świata Marvela, w której Punisher zabił wszystkich superbohaterów i super-łotrów.

Serie komiksowe Punisher w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Wydawca Nazwa serii/albumu Rok wydania Uwagi
TM-Semic Punisher #1-54 1990-1997 seria zeszytowa, od zeszytu #42 wydawana o zwiększonej ilości stron w czerni i bieli
TM-Semic Ghost Rider/Wolverine/Punisher: Serca Ciemności 1995[1] specjalny album jako Wydanie Specjalne #14
Mandragora Punisher #1-12 2003-2005 seria zeszytowa
Mandragora Punisher – Wydanie zbiorcze 2006 zawiera Punisher #1-12
Mandragora Born #1-4 2004 seria zeszytowa
Mandragora Born – Wydanie zbiorcze 2006 zawiera Born #1-4
Mandragora Essential Punisher, Vol. 1 2006 wydany w czerni i bieli
Hachette Punisher: Witaj ponownie, Frank, część 1 2013 jako 15 tom Wielkiej kolekcji komiksów Marvela
Hachette Punisher: Witaj ponownie, Frank, część 2 2014 jako 43 tom Wielkiej kolekcji komiksów Marvela
Hachette Punisher: Krąg Krwi 2018 jako 140 tom Wielkiej kolekcji komiksów Marvela
Hachette Punisher: W drodze 2019 jako 161 tom Wielkiej kolekcji komiksów Marvela
Hachette Punisher 2019 jako 19 tom Superbohaterowie Marvela
Egmont Punisher MAX tom 1 2017 wydany w ramach Klasyki Marvela
Egmont Punisher MAX tom 2 2017 wydany w ramach Klasyki Marvela
Egmont Punisher MAX tom 3 2017 wydany w ramach Klasyki Marvela
Egmont Punisher MAX tom 4 2018 wydany w ramach Klasyki Marvela
Egmont Punisher MAX tom 5 2018 wydany w ramach Klasyki Marvela
Egmont Punisher MAX tom 6 2019 wydany w ramach Klasyki Marvela

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą ekranizacją przygód Punishera był film z 1989 roku z Dolphem Lundgrenem w roli głównej. Druga ekranizacja powstała w 2004 roku z udziałem Thomasa Jane'a w roli Punishera i Johna Travolty w roli gangstera odpowiedzialnego za śmierć rodziny Castle. Trzeci film o Punisherze powstał w 2008 roku, a w tytułową rolę wcielił się Ray Stevenson.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Produkcje krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

W 2012 opublikowany został bootleg w reżyserii Adi Shanka pt. „Dirty Laundry”[2], w rolę Punishera wcielił się ponownie Thomas Jane.

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Frank Castle pojawił się w drugiej serii wyprodukowanego przez stację Netflix serialu Daredevil. W rolę Punishera wcielił się Jon Bernthal. 29.04. Netflix ogłosił zamówienie osobnego serialu „The Punisher[3].

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Powstały gry dla komputerów Amiga i PC a w późniejszym okresie także dla przenośnych konsoli Game Boy.

Animacja[edytuj | edytuj kod]

Punisher pojawił się w paru odcinkach serialu animowanego Spider-Man. W odcinkach Mściciel (Enter the Punisher) i Pojedynek myśliwych (Duel of the Hunters) Frank postanawia uporać się z problemem tajemniczego wampira nękającego Nowy Jork. W wyniku pomyłki jego celem staje się Spider-Man, który miał wówczas problemy z mutacją tzn. przemienił się w gigantycznego pająka, znanego jako Man-Spider. Gdy orientuje się, iż popełnił błąd, wraz z Kravenem Myśliwym pomagają wrócić Człowiekowi-Pająkowi do jego poprzedniej postaci. Pojawia się też w odcinku Powrót Zielonego Goblina (The Return of Green Goblin), gdzie pomaga Spider-Manowi w walce z nowym Zielonym Goblinem. W oryginalnej wersji językowej głos pod tę postać podkładał John Beck, a w polskiej Jacek Mikołajczak.

Punisher pojawia się również w serialu X-Men w odcinku Dni nowej przeszłości (Days of future past), ale jedynie jako postać zdobiąca okładkę gry komputerowej. Z kolei w odcinku Modżowizja (Mojovision) jeden z robotów walczących z X-Men przemienia się w postać przypominającą Punishera.

Ostatnio Punisher pojawił się gościnnie w Avengers: Zjednoczeni w odcinku Planeta Doktora Dooma (Planet Doom).

Punisher występuje także gościnnie w serialu Super Hero Squad w odcinku Noc w oratorium (Night in the Sanctorium!). W oryginalnej wersji językowej podkłada mu głos Ray Stevenson[4].

Punisher jest również jednym z bohaterów dwóch filmów animowanych ze studia Madhouse. W filmie Iron Man – Technovore Powstaje (Iron Man: Rise of Techonovore) nawiązuje współpracę z Iron Manem przeciwko wspólnemu wrogowi. W oryginalnej wersji językowej głosu Frankowi użycza Norman Reedus[5]. Z kolei w filmie Avengers Confidential – Czarna Wdowa i Punisher (Avengers Confidential – Black Widow and Punisher) Punisher razem z Czarną Wdową próbują zniszczyć organizację terrorystyczną Leviathan. Tutaj głos podkłada mu Brian Bloom[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Książka: Ghost Rider/Wolverine/Punisher: Serca ciemności. biblionetka.pl. [dostęp 2022-01-01]. (pol.).
 2. The Punisher: Dirty Laundry, [dostęp 2016-05-04.]
 3. The Punisher TV Series Officially Coming To Netflix, Marvel [dostęp 2016-04-29].
 4. Marvel Super Hero Squad Voice Cast, www.comicscontinuum.com [dostęp 2019-01-03].
 5. "ANIME NEWS: Madhouse and Marvel join hands again to produce new 'Iron Man' anime feature", www.ajw.asahi.com [dostęp 2019-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-03].
 6. "Avengers Confidential' Offers Black Widow Some Time in the Spotlight", www.hollywoodreporter.com [dostęp 2019-01-04].