Rambo - Pierwsza krew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filmu z 1982 roku. Zobacz też: pierwowzór literacki.
Rambo − Pierwsza krew
Rambo – First Blood
Gatunek dramat, wojenny
Data premiery 22 października 1982
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 97 minut
Reżyseria Ted Kotcheff
Scenariusz Michael Kozoll
Główne role Sylvester Stallone
Richard Crenna
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Andrew Laszlo
Produkcja Andrew Vajna
Mario Kassar
Wytwórnia Anabasis N.V.
Elcajo Productions
Dystrybucja Orion Pictures
Budżet 14 000 000 USD
Kontynuacja Rambo II (1985)

Rambo – Pierwsza krew (tytuł oryg. First Blood; także Rambo − First Blood) – amerykański sensacyjny film fabularny z 1982 roku w reżyserii Teda Kotcheffa z Sylvestrem Stallone w roli tytułowej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

John J. Rambo (Sylvester Stallone), rezerwista amerykański, dawny żołnierz US Army Special Forces, weteran wojny wietnamskiej przybywa do małego miasteczka w stanie Waszyngton, by odwiedzić Dolmora Berry’ego, ostatniego z żyjących przyjaciół z oddziału. Na miejscu dowiaduje się, że Berry zmarł na raka, wywołanego kontaktem z pestycydami rozsypywanymi w Wietnamie przez amerykańskie bombowce. Wstrząśnięty Rambo wędruje przed siebie, zachodząc po drodze do miasteczka Hope, gdzie zaczepia go tamtejszy szeryf Will Teasle (Brian Dennehy). Szeryfowi nie podoba się, że na jego terenie pojawił się obcy włóczęga i niedwuznacznie sugeruje Rambo, by wsiadł do policyjnego auta. Wywozi go za miasto, jednak ten postanawia wrócić do Hope. Widząc to, szeryf również zawraca i aresztuje bohatera pod zarzutem włóczęgostwa. Rambo trafia na posterunek policyjny, gdzie zostaje w brutalny sposób potraktowany jak groźny bandyta. Kiedy jeden z policjantów chce go złośliwie ogolić na sucho, pamięć podsuwa Johnowi traumatyczne wspomnienia z tortur w Wietnamie. Rambo w brawurowy sposób ucieka z komisariatu, jednocześnie atakując policjantów. Wywołuje tym samym wojnę z lokalnym wymiarem sprawiedliwości; ta rozgrywa się w pobliskim lesie. Na pomoc policjantom z miasteczka Hope przybywa były dowódca Rambo – pułkownik Samuel Trautman (Richard Crenna), który jednak rozwiewa nadzieje na łatwe schwytanie komandosa. Do akcji więc wkracza także policja stanowa oraz Gwardia Narodowa.

Pozostałe informacje; ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • John J. Rambo urodził się 6 lipca 1947 r. (czyli dokładnie w rok po urodzeniu Sylvestra Stallone'a) i jest pochodzenia indiańsko-niemieckiego. Walczył podczas wojny w Wietnamie jako komandos w jednostce zielonych beretów, spadochroniarz; następnie wzięty do niewoli, torturowany przez komunistów północnowietnamskich.
 Osobny artykuł: John Rambo.
  • Japoński tytuł tego filmu to Rambo (ランボー). Co ciekawe w języku japońskim "ranbou" znaczy "gwałtowny/brutalny".
  • Film kręcono w Kanadzie, w Kolumbii Brytyjskiej(miasteczko o nazwie Hope czyli Nadzieja). Broń z powodu restrykcyjnych kanadyjskich przepisów dla zwykłych obywateli, była sprowadzana, a w efekcie podejścia kanadyjskich władz do pilnowania i blokowania cywilom zabrakło sił na upilnowanie i zginęło ponad 50 sztuk.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]