Rekordy igrzysk Wspólnoty Narodów w lekkoatletyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rekordy igrzysk Wspólnoty Narodów w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane podczas zawodów lekkoatletycznych w czasie igrzysk Wspólnoty Narodów.

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Rezultat Zawodnik Miejsce uzyskania Data
bieg na 100 m 9,88 Trynidad i Tobago Ato Boldon Malezja Kuala Lumpur 17 września 1998
bieg na 200 m 19,97 Namibia Frankie Fredericks Kanada Victoria 1994
bieg na 400 m 44,24 Grenada Kirani James Szkocja Glasgow 30 lipca 2014
bieg na 800 m 1:43,22 Anglia Steve Cram Szkocja Edynburg 1986
bieg na 1500 m 3:32,16 Tanzania Filbert Bayi Nowa Zelandia Christchurch 1974
bieg na 5000 m 12:56,41 Kenia Augustine Choge Australia Melbourne 2006
bieg na 10 000 m 27:45,39 Kenia Wilberforce Talel Anglia Manchester 2002
bieg na 110 m przez płotki 13,08 Walia Colin Jackson Kanada Victoria 1994
bieg na 400 m przez płotki 48,05 Południowa Afryka Louis van Zyl Australia Melbourne 2006
bieg na 3000 m z przeszkodami 8:10,44 Kenia Johnatan Ndiku Szkocja Glasgow 1 sierpnia 2014
sztafeta 4 × 100 m 37,58  Jamajka
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole
Nickel Ashmeade
Jason Livermote
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
sztafeta 4 × 400 m 2:59,03  Jamajka
Michael McDonald
Roxbert Martin
Gregory Haughton
Davian Clarke
Malezja Kuala Lumpur 1998
skok wzwyż 2,36 Bermudy Clarence Saunders Nowa Zelandia Auckland 1 lutego 1990
skok w dal 8,39 Nigeria Yusuf Alli Nowa Zelandia Auckland 1990
trójskok 17,86 Anglia Jonathan Edwards Anglia Manchester 2002
pchnięcie kulą 21,68 Jamajka O’Dayne Richards Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
rzut dyskiem 66,39 Południowa Afryka Frantz Kruger Anglia Manchester 2002
rzut młotem 77,53 Australia Stuart Rendell Australia Melbourne 2006
dziesięciobój 8663 pkt. Anglia Daley Thompson Szkocja Edynburg 1986

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Rezultat Zawodnik Miejsce uzyskania Data
bieg na 100 m 10,85 Nigeria Blessing Okagbare Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
bieg na 200 m 22,19 Jamajka Merlene Ottey Australia Brisbane 1982
bieg na 400 m 50,10 Botswana Amantle Montsho Indie Nowe Delhi 8 października 2010
bieg na 800 m 1:57.35 Mozambik Maria Mutola Anglia Manchester 29 lipca 2002
bieg na 1500 m 4:04,43 Kenia Hellen Obiri Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
bieg na 5000 m 14:31,42 Anglia Paula Radcliffe Anglia Manchester 28 lipca 2002
bieg na 10 000 m 31:27,83 Kenia Salina Kosgei Anglia Manchester 30 lipca 2002
bieg na 100 m przez płotki 12,65 Jamajka Brigitte Foster-Hylton Australia Melbourne 23 marca 2006
bieg na 400 m przez płotki 9:19,51 Uganda Dorcus Inzikuru Australia Melbourne 2006
bieg na 3000 m z przeszkodami 53,82 Australia Jana Pittman Australia Melbourne 2006
sztafeta 4 × 100 m 41,83  Jamajka
Kerron Stewart
Veronica Campbell-Brown
Schillonie Calvert
Shelly-Ann Fraser
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
sztafeta 4 × 400 m 3:23,83  Jamajka
Stephenie Ann McPherson
Christine Day
Novlene Williams-Mills
Anastasia Le-Roy
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
skok wzwyż 1,96 Południowa Afryka Hestrie Cloete Anglia Manchester 30 lipca 2002
skok o tyczce 4,62 Australia Kym Howe Australia Melbourne 2006
skok w dal 6,97 Australia Bronwyn Thompson Australia Melbourne 2006
trójskok 14,86 Anglia Ashia Hansen Anglia Manchester 31 lipca 2002
pchnięcie kulą 20,47 Nowa Zelandia Valerie Adams Indie Nowe Delhi 9 października 2010
rzut dyskiem 65,92 Nowa Zelandia Beatrice Faumuina Malezja Kuala Lumpur 1998
rzut młotem 71,97 Kanada Sultana Frizell Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
siedmiobój 6695 pkt. Australia Jane Flemming Nowa Zelandia Auckland 28 stycznia 1990

Bibliografia[edytuj]