Rekordy igrzysk Wspólnoty Narodów w lekkoatletyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rekordy igrzysk Wspólnoty Narodów w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane podczas zawodów lekkoatletycznych w czasie igrzysk Wspólnoty Narodów.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodnik Miejsce uzyskania Data
bieg na 100 m 9,88 Trynidad i Tobago Ato Boldon Malezja Kuala Lumpur 17 września 1998
bieg na 200 m 19,97 Namibia Frankie Fredericks Kanada Victoria 1994
bieg na 400 m 44,24 Grenada Kirani James Szkocja Glasgow 30 lipca 2014
bieg na 800 m 1:43,22 Anglia Steve Cram Szkocja Edynburg 1986
bieg na 1500 m 3:32,16 Tanzania Filbert Bayi Nowa Zelandia Christchurch 1974
bieg na 5000 m 12:56,41 Kenia Augustine Choge Australia Melbourne 2006
bieg na 10 000 m 27:19,62 Uganda Joshua Cheptegei Australia Gold Coast 13 kwietnia 2018
bieg na 110 m przez płotki 13,08 Walia Colin Jackson Kanada Victoria 1994
bieg na 400 m przez płotki 48,05 Południowa Afryka Louis van Zyl Australia Melbourne 2006
bieg na 3000 m z przeszkodami 8:10,08 Kenia Conseslus Kipruto Australia Gold Coast 13 kwietnia 2018
sztafeta 4 × 100 m 37,58  Jamajka
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole
Nickel Ashmeade
Jason Livermote
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
sztafeta 4 × 400 m 2:59,03  Jamajka
Michael McDonald
Roxbert Martin
Gregory Haughton
Davian Clarke
Malezja Kuala Lumpur 1998
skok wzwyż 2,36 Bermudy Clarence Saunders Nowa Zelandia Auckland 1 lutego 1990
skok w dal 8,41 Południowa Afryka Luvo Manyonga Australia Gold Coast 11 kwietnia 2018
trójskok 17,86 Anglia Jonathan Edwards Anglia Manchester 2002
pchnięcie kulą 22,45 Nowa Zelandia Tomas Walsh Australia Gold Coast 8 kwietnia 2018
rzut dyskiem 68,20 Jamajka Fedrick Dacres Australia Gold Coast 13 kwietnia 2018
rzut młotem 80,26 Anglia Nick Miller Australia Gold Coast 8 kwietnia 2018
dziesięciobój 8663 pkt. Anglia Daley Thompson Szkocja Edynburg 1986

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodnik Miejsce uzyskania Data
bieg na 100 m 10,85 Nigeria Blessing Okagbare Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
bieg na 200 m 22,09 Bahamy Shaunae Miller-Uibo Australia Gold Coast 12 kwietnia 2018
bieg na 400 m 50,10 Botswana Amantle Montsho Indie Nowe Delhi 8 października 2010
bieg na 800 m 1:56.68 Południowa Afryka Caster Semenya Australia Gold Coast 13 kwietnia 2018
bieg na 1500 m 4:00,71 Południowa Afryka Caster Semenya Australia Gold Coast 10 kwietnia 2018
bieg na 5000 m 14:31,42 Anglia Paula Radcliffe Anglia Manchester 28 lipca 2002
bieg na 10 000 m 31:27,83 Kenia Salina Kosgei Anglia Manchester 30 lipca 2002
bieg na 100 m przez płotki 12,65 Jamajka Brigitte Foster-Hylton Australia Melbourne 23 marca 2006
bieg na 400 m przez płotki 9:19,51 Uganda Dorcus Inzikuru Australia Melbourne 2006
bieg na 3000 m z przeszkodami 53,82 Australia Jana Pittman Australia Melbourne 2006
sztafeta 4 × 100 m 41,83  Jamajka
Kerron Stewart
Veronica Campbell-Brown
Schillonie Calvert
Shelly-Ann Fraser
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
sztafeta 4 × 400 m 3:23,83  Jamajka
Stephenie Ann McPherson
Christine Day
Novlene Williams-Mills
Anastasia Le-Roy
Szkocja Glasgow 2 sierpnia 2014
skok wzwyż 1,96 Południowa Afryka Hestrie Cloete Anglia Manchester 30 lipca 2002
skok o tyczce 4,75 Kanada Alysha Newman Australia Gold Coast 13 kwietnia 2018
skok w dal 6,97 Australia Bronwyn Thompson Australia Melbourne 2006
trójskok 14,86 Anglia Ashia Hansen Anglia Manchester 31 lipca 2002
pchnięcie kulą 20,47 Nowa Zelandia Valerie Adams Indie Nowe Delhi 9 października 2010
rzut dyskiem 68,26 Australia Dani Stevens Australia Gold Coast 12 kwietnia 2018
rzut młotem 71,97 Kanada Sultana Frizell Szkocja Glasgow 28 lipca 2014
rzut oszczepem 68,92 Australia Kathryn Mitchell Australia Gold Coast 11 kwietnia 2018
siedmiobój 6695 pkt. Australia Jane Flemming Nowa Zelandia Auckland 28 stycznia 1990

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]