Rezerwat przyrody Puszcza Słupecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puszcza Słupecka
Ilustracja
rezerwat leśny
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Położenie gmina Nieporęt
Mezoregion Kotlina Warszawska, Równina Wołomińska
Data utworzenia 1994
Akt prawny M.P. z 1994 r. nr 5, poz. 41
Powierzchnia 160,56 ha
Położenie na mapie gminy Nieporęt
Mapa konturowa gminy Nieporęt, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Puszcza Słupecka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Puszcza Słupecka”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Puszcza Słupecka”
Położenie na mapie powiatu legionowskiego
Mapa konturowa powiatu legionowskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Puszcza Słupecka”
Ziemia52°22′24″N 21°04′52″E/52,373333 21,081111

Puszcza Słupeckaleśny rezerwat przyrody położony w gminie Nieporęt, w powiecie legionowskim, w województwie mazowieckim[1]. Obejmuje las na obydwu brzegach rzeki Czarnej. Leży na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Drewnica[2][3], w obrębie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu[4].

Został powołany Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 r. (M.P. z 1994 r. nr 5, poz. 41[5]). Zajmuje powierzchnię 160,56 ha[1][2].

Rezerwat utworzono w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych zróżnicowanych zbiorowisk leśnych: łęgów, grądów i borów z bogatymi stanowiskami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem[1]. Wyjąwszy bór suchy, można tu spotkać wszystkie pozostałe typy zbiorowisk leśnych. W drzewostanie rezerwatu dominuje brzoza i olsza, z domieszką sosny, dębu, osiki, pojedynczo występują także grab, lipa, wiąz i jesion[3]. Warstwy krzewów i runa również są bogate w gatunki[3]. Z roślin chronionych występują tu m.in. wawrzynek wilczełyko i kilka gatunków storczyków[2]. Ponadto stwierdzono tu występowanie aż 99 gatunków porostów i grzybów naporostowych, w tym gatunków rzadko spotykanych na Mazowszu[6].

Nazwa rezerwatu pochodzi od Puszczy Słupeckiej rozciągającej się niegdyś pomiędzy Bródnem a Słupnem[3]. Teren, na którym obecnie leży rezerwat, jeszcze w okresie międzywojennym miał charakter bezleśny, a jego drzewostan powstał w wyniku naturalnej sukcesji oraz nasadzeń[6]. Mimo to rezerwat charakteryzuje się bogactwem gatunków roślin naczyniowych związanych ze starymi lasami[6].

W rezerwacie występują ptaki takie jak wilga, bocian czarny, żurawie i ptaki drapieżne, oraz ssaki: łosie, sarny, dziki, jenoty, lisy i zające.

Rezerwat nie jest udostępniony do zwiedzania[3]. W pobliżu, po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 632 znajduje się rezerwat „Łęgi Czarnej Strugi”.

Rzeka Czarna w rezerwacie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rezerwat przyrody Puszcza Słupecka. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-06-06].
  2. a b c Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Drewnica – Lasy Państwowe. [dostęp 2019-06-06].
  3. a b c d e O rezerwacie Puszcza Słupecka. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-06-06].
  4. Na podstawie interaktywnej mapy na stronie Geoserwisu
  5. Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1994 r. nr 5, poz. 41)
  6. a b c Piotr T. Zaniewski i in.. Rezerwat przyrody Puszcza Słupecka jako przykład młodego lasu o wysokim bogactwie gatunkowym porostów. „Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej”. 17 (3), 2015.