Przejdź do zawartości

Rosz ha-Nikra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Rosz ha-Nikra
Logotyp Park Narodowy Rosz ha-Nikra
ilustracja
Państwo

 Izrael

Położenie

Dystrykt Północny

Siedziba

Kefar Rosz ha-Nikra

Powierzchnia

180,6 km²

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Rosz ha-Nikra”
Ziemia33°05′37,75″N 35°06′13,39″E/33,093820 35,103720
Strona internetowa

Rosz ha-Nikra (hebr. ראש הנקרה) – formacja geologiczna położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego w północnej części Izraela.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Są to białe skały kredowe stanowiące zachodnią krawędź grzbietu górskiego Reches ha-Sulam. Morska woda wyżłobiła w skałach malownicze pieczary. Całkowita długość korytarzy wynosi około 200 metrów. Rozchodzą się one w różnych kierunkach. W przeszłości dostęp do nich był jedynie od strony morza i mogli je odwiedzać jedynie doświadczeni płetwonurkowie. Obecnie funkcjonuje tutaj kolej linowa zabierająca turystów na dół do jaskiń. Miejsce to jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Libanem, jest tutaj nieczynne przejście graniczne Rosz ha-Nikra. W pobliżu jest kibuc Kefar Rosz ha-Nikra.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Linia kolejowa w Rosz ha-Nikra, 1964
Rosz ha-Nikra
Kolej linowa w Rosz ha-Nikra
Biały nadmorski klif Rosz ha-Nikra z widoczną grotą
Biały nadmorski klif Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Górna stacja kolejki linowej w Rosz ha-Nikra
Rosz ha-Nikra

Pierwotnie przebiegała tędy linia kolejowa z Hajfy do Bejrutu w Libanie. Przy nadmorskich klifach Rosz ha-Nikra podczas II wojny światowej wybudowano most i tunel kolejowy, który miał służyć do transportu wojska. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana wysadzili w dniu 14 marca 1948 tunel w Rosz ha-Nikra. Uczyniono to, aby uniemożliwić wojskom libańskim wkroczenie do Palestyny. Po zakończeniu I wojny izraelsko-arabskiej, na początku 1949, w miejscu tym prowadzono negocjacje i podpisano porozumienie o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim. Tunelu jednak nie odbudowano i przejście jest nieczynne.

Rezerwat przyrody

[edytuj | edytuj kod]

Od 1965 władze izraelskie rozpoczęły program ochrony przyrody Rosz ha-Nikra. Utworzono wówczas tutaj pierwszy rezerwat przyrody. Obejmował on obszar 31,1 hektarów wysp i jaskiń. W 1966 obszar rezerwatu powiększono o 76,5 hektary, a w 1969 o dodatkowe 50 ha. W 2003 do rezerwatu dołączono 23 hektary sąsiednich plaż nadmorskich[1].

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Aby ułatwić dostęp turystom do grot, w 1968 wybudowano kolej linową o łącznej długości około 400 metrów. Kolej ma dwa wagoniki (o kolorach żółtym i czerwonym), biorące po 15 osób każdy. Podróż w jedną stronę trwa około minutę.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Do Rosz ha-Nikra można dojechać drogą nr 4 (Netiw ha-Asara-Rosz ha-Nikra).

Panorama z Rosz ha-Nikra w kierunku plaż w Izraelu

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lista parków narodowych i rezerwatów przyrody. [w:] Parki Natury i Rezerwaty Izraela [on-line]. 2009-11-03. [dostęp 2011-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-07)]. (hebr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]