Secret Garden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy irlandzko-norweskiego duetu. Zobacz też: Secret Garden (ujednoznacznienie).
Secret Garden
Ilustracja
Fionnuala Sherry & Rolf Løvland
Rok założenia 1995
Pochodzenie  Norwegia
 Irlandia
Gatunek neoklasycyzm, muzyka celtycka, nordycka muzyka ludowa
Aktywność od 1995
Powiązania Fionnuala Gill
Obecni członkowie
Fionnuala Sherry, Rolf Løvland
Strona internetowa

Secret Gardenirlandzko-norweski duet grający muzykę instrumentalną, wchodzącą w nurt muzycznego neoklasycyzmu i new age.

W skład zespołu wchodzi irlandzka skrzypaczka Fionnuala Sherry i norweski kompozytor i pianista Rolf Løvland. Secret Garden sprzedał ponad 3 miliony płyt i wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1995, wykonując utwór Nocturne. Była to pierwsza i jak dotąd jedyna w historii konkursu, zwycięska kompozycja, o charakterze niemal wyłącznie instrumentalnym. Tekst piosenki, śpiewany przez norweską wokalistkę Gunnhild Tvinnereim dodano w zasadzie tylko ze względów regulaminowych, a sama wykonawczyni nie była członkiem zespołu. Rolf Løvland był także współautorem piosenki „La det svinge” (Let it swing), która zapewniła Norwegii pierwsze zwycięstwo w konkursie, w roku 1985.

Sukces na Eurowizji zbiegł się z sukcesem ich pierwszego albumu Songs from a Secret Garden. Płyta osiągnęła status platynowej w Norwegii i Korei Południowej, status złotej w Irlandii, Hongkongu i Nowej Zelandii oraz przez dwa lata okupowała miejsce na liście Billboard New Age (w latach 1996, 1997). Barbra Streisand wykorzystała utwór Heartstrings, pochodzący z tej płyty, jako bazę do piosenki I've dreamed of You on her z albumu A Love Like Ours. Piosenka ta towarzyszyła także jej ślubowi z Jamesem Brolinem.

Album White Stones wydany w 1997, również dotarł do czołowej dziesiątki rankingu Billboard New Age, później triumf święciły płyty: Dawn of a New Century (1999), Dreamcatcher (2001) oraz Once In a Red Moon.

Najbardziej znanym utworem Secret Garden jest You Raise Me Up, wykonywany przez Briana Kennedy’ego (później także przez m.in. Sissel i Westlife). Kompozycja ta wykorzystuje rytmy folkowe a do jej skomponowania posłużyła irlandzka piosenka Danny Boy.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy Secret Garden w porządku chronologicznym:

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

  • Dreamcatcher (2001)
  • The Ultimate Secret Garden (2004; Azja)
  • Dreamcatcher (2004; Australia)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]