Carola Häggkvist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carola Häggkvist
Ilustracja
Carola
Imię i nazwisko Carola Maria Häggkvist
Pseudonim Carola
Data i miejsce urodzenia 8 września 1966
(Sztokholm)
Gatunek gospel, pop
Zawód piosenkarka
Aktywność od 1983
Wytwórnia płytowa Universal
Strona internetowa
Carola podczas promocji albumu „Genom allt” (2005).

Carola Häggkvist (ur. 8 września 1966 w Sztokholmie) – szwedzka piosenkarka i artystka znana jako Carola. Reprezentowała Szwecję na Konkursie Piosenki Eurowizji trzy razy: 1983 – miejsce trzecie, 1991 – miejsce pierwsze, 2006 – miejsce piąte.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutowała w telewizyjnym konkursie talentów w 1977, który zakończył się dla niej sukcesem. Kilka lat później zgłosił się do niej Bert Karlsson i zaproponował jej udział w Melodifestivalen 1982, narodowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, lecz odrzuciła propozycję. W 1983 wraz z metalową grupą Standby nagrała album Stand by with Carola Häggkvist. W tym samym roku zdecydowała się także wziąć udział w Melodifestivalen z piosenką Främling, wygrała otrzymując maksymalne noty od wszystkich sędziów. To był wielki przełom w jej karierze. Kilka miesięcy później reprezentowała Szwecję na Eurowizji w Monachium, gdzie za pośrednictwem telewizji jej zmagania oglądało 6,1 mln Szwedów – 84% społeczeństwa, co do tej pory stanowi niepobity rekord. Utwór ten zaprezentowała ponownie na koncercie pięćdziesięciolecia Eurowizji w Kopenhadze.

Jej Främling osiągnął sprzedaż miliona egzemplarzy, jest to kolejny szwedzki rekord do tej pory niepokonany. Piosenka ta została nagrana jeszcze w 3 językach: angielskim, niemieckim oraz niderlandzkim. Na konkursie utwór jej zostało oceniony na miejsce trzecie. W latach 1983 i 1984 swoje kolejne trzy albumy nagrała w wytwórni fonograficznej Berta Karlssona – „Mariann”, które sprzedawały się bardzo dobrze. W 1985, Carola zaczęła współpracować z Bee Gees. Nagrała album Runaway, który po roku osiągnął podwójną platynę. Potem Carola na chwilę opuściła scenę pop, aby wraz z Per-Erikem Hallin wyruszyć w chrześcijańską trasę koncertową, na której prezentowali utwory z albumu Carola & Per-Erik Hallin i Rättviks kyrka.

Podczas Melodifestivalen 1990, Carola zaskoczyła wszystkich swoim powrotem. Jej piosenka: Mitt i ett äventyr zajęła jednak miejsce drugie. Nagrała nowy album: Much more. Po roku ponownie stanęła do walki i zwyciężyła piosenką Fångad av en stormvind. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 1991 w Rzymie zremisowała z Aminą, z Francji. Regulamin jednak przewidywał taką sytuację – kiedy dwa lub więcej krajów zremisuje na pierwszej pozycji wtedy rozstrzyga większa liczba dwunastek, które otrzymywały w punktacji od pozostałych krajów, jeśli ta będzie taka sama rozpatruje się wtedy liczbę przyznanych dziesiątek. Zwycięstwo zostało przyznane Szwecji. Carola jeszcze przed ponownym wyjściem na scenę po odebranie nagrody zatańczyła krótki taniec zwycięstwa na stole. Później, tego samego roku nagrała w Szwecji gwiazdkowy album – Jul.

Carola była pierwszym szwedzkim artystą, który wyjechał do Chin promować swój nowy album (w 1992). Po dziesięciu latach swojego zawodowego śpiewania, zmieniła swoje muzyczne preferencje i nagrała album gospel My tribute, który był promowany w całej Skandynawii i 12 innych krajach. Dzięki temu albumowi stała się Piosenkarką Gospel Roku 1994 w Holandii. Album Personligt był pierwszym albumem w całości napisanym przez nią samą.

W 1995, Carola zadebiutowała w musicalu, zagrała rolę Marii w The Sound of Music, wyreżyserowanego przez Tommyego Körberga. Trzy lata później zaśpiewała piosenkę przewodnią w Norweskim musicalu Sophie’s World, którą umieściła także na swoim albumie Songs from Sophie’s World. W 2002 powróciła do tej twórczości występując w krótkiej roli Fantine w szwedzkiej inscenizacji musicalu Les Misérables[1].

W 1998, ponownie zrezygnowała z gatunku pop i nagrała nowy album z psalmami napisany przez Line Sandell, Blott en dag, natomiast w 2001 Sov på min arm – album z piosenkami dla dzieci, po czym ponownie powróciła do gatunku pop albumem My show.

W 2003 Carola świętowała dwudziestą rocznicę swojego debiutu piosenkarskiego. Nagrała składankę 4-płytową Guld, platina & passion – dot bästa med Carola, na której umieściła piosenkę När löven faller, która zajmowała pierwsze miejsca na szwedzkich listach przebojów, i z którą miała wystąpić na Melodifestivalen 2003, lecz została zdyskwalifikowana.

W 2003, Carola nagrała 2-płytowy świąteczny album Jul I Betlehem – Jubileumsutgåvan. Jej kolejny religijny album to Credo w 2004 oraz pop-religijny Störst av allt w 2005.

W rezultacie Carola nagrała 15 albumów i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Szwecji, gdzie większość potrafi zaśpiewać jej piosenkę Främling.

W listopadzie 2005, ponownie zdecydowała się wziąć udział w Melodifestivalen. W göteborskim półfinale, 11 marca 2006 zaprezentowała piosenkę Evighet, napisaną przez Thomasa G:sona, Bobbyego Ljunggena i Henrika Wikströma. Jej występ uświetniali tancerze z flagami, sztuczne ognie i wiatr. W finale Carola zajęła drugie miejsce w głosowaniu jury i pierwsze w głosowaniu telewidzów, co zapewniło jej zwycięstwo, a zarazem szwedzki bilet do Aten na 51. Konkurs Piosenki Eurowizji. Piosenka została w połowie przetłumaczona na język angielski (tytuł zmieniono na Invincible), drugą połowę pozostawiono w języku szwedzkim.

W maju 2006, na Konkursie Piosenki Eurowizji Carola ze swoją piosenką Invincible zajęła piąte miejsce. Zabrakło jej dwóch punktów do pozycji 4, którą zajmowała Rumunia, od pozycji szóstej zaś, na której znajdowała się Litwa dzieliło ją 8 punktów. Ciekawy wydaje się fakt, iż szwedzka reprezentantka z 2004, Lena Philipsson (urodzona podobnie jak Carola w 1966) nie dość, że zajęła tę samą pozycję (5) to jeszcze uzyskała wówczas tę samą ilość punktów (170).

26 sierpnia 2006, podczas programu „Folktoppen” na kanale pierwszym szwedzkiej telewizji, Carola została ogłoszona najlepszą szwedzką piosenkarką minionego roku, za sobą zostawiła dwadzieścia innych kandydatek do tego tytułu.

Carola wyraziła chęć ponownego reprezentowania Szwecji na 53 Konkursie Piosenki Eurowizji w Serbskiej stolicy, Belgradzie w 2008. Jednakże po drugim półfinale Melodifestivalen 2008 przeprowadzonym 16 lutego 2008 w Västerås (gdzie wystąpiła z Andreasem Johnsonem) nie zakwalifikowała się do finału, lecz tylko do tzw. Drugiej Szansy (Andra Chansen – dodatkowe rozegranie dla trzecich i czwartych miejsc z wszystkich półfinałów o dwa ostatnie miejsca w finale), który odbył się 8 marca 2008 w Kirunie. Mimo pozytywnych opinii piosenka nie zakwalifikowała się do finału.

Przypisy

  1. Oliver Rau: Carola plays lead in 'Les Miserables' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2002-11-28. [dostęp 2014-07-21].