Alexander Rybak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander Rybak
Ilustracja
Alexander Rybak (2018)
Imię i nazwisko Alaksandar Iharawicz Rybak
Pseudonim Alexander Rybak
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1986
Mińsk, Białoruska SRR
Pochodzenie Białoruś
Instrumenty skrzypce, fortepian, gitara
Gatunki pop, folk, adult contemporary, soft rock, crossover, baroque pop, indie pop
Zawód piosenkarz, skrzypek, aktor, kompozytor, model
Aktywność od 2004
Strona internetowa

Alexander Rybak (biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak; ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – białorusko-norweski piosenkarz, skrzypek, aktor, kompozytor i model, dwukrotny reprezentant Norwegii w Konkursie Piosenki Eurowizji (2009 i 2018); laureat 54. Konkursu Piosenki Eurowizji (2009).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Białorusi[1], jest synem skrzypka Igora Aleksandrowicza Rybaka (ur. 1954) i pianistki Natalii Walancinaunej Rybak (ur. 1959). Ojciec, który był jego pierwszym nauczycielem, pracował w zespole muzycznym w Witebsku i w Mińskiej Orkiestrze Kameralnej, a jego matka była redaktorką białoruskich programów telewizyjnych. Od najmłodszych lat wychowywał się na folklorze i muzyce klasycznej. Jego babka, nauczycielka szkoły muzycznej im. Marii Borisownej Sawickiej, zapoznała dwuletniego wnuka z pierwszymi melodiami.

W wieku czterech lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Nesodden w Norwegii[2], gdzie jego ojciec został zaproszony do pracy. Następnie na sześć miesięcy wrócił do Mińska, gdzie rozpoczął naukę w Białoruskiej Państwowej Szkole Muzycznej. W Norwegii rodzina osiadła się w Nesodden w powiecie Akershus.

Jako pięciolatek zaczął grać na skrzypcach i pianinie, czym kontynuował rodzinne tradycje[3][4]. Wcześniej zaczął komponować piosenki i pisać do nich teksty[5]. Według wspomnień jego ojca, gdy syn miał trzy lata, podczas spaceru w lesie zaśpiewał piosenkę własnej kompozycji.

W wieku dziesięciu lat podjął naukę w stołecznym Instytucie Muzycznym Barratt Due, którą przerwał na etapie bachelor’s degree w 2009. W 2011 powrócił na studia i skończył je w czerwcu 2012 na wydziale skrzypiec[6][7]. W wieku siedemnastu lat otrzymał stypendium w Maedowmount Music School, przyznawanej corocznie nie więcej niż trzem kandydatom od studentów muzyki na całym świecie. Otrzymał wykształcenie średnie w szkole muzyki, tańca i sztuki dramatycznej Videregaende RUD.

Biegle komunikuje się w językach: norweskim, rosyjskim i angielskim, zna również podstawy języka polskiego[potrzebny przypis].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

2004–08: Początki[edytuj | edytuj kod]

Wraz z ojcem współpracował jako muzyk w norweskim musicalu z Morganem Harketem, wokalistą zespołu a-Ha. Z musicalem koncertował w Europie, Ameryce i Chinach.

W 2004 otrzymał Nagrodę Kulturalną im. Andersa Jahre’a[8]. W 2005 wziął udział w programie Idol: Jakten på en superstjerne, w którym doszedł do etapu półfinałów.

W 2006 wygrał konkurs talentów Kjempesjansen, do którego zgłosił się z autorską piosenką „Foolin”[3]. Trzy lata wcześniej zgłosił się do tego konkursu, jednak nie przeszedł etapu przesłuchań. W 2007 odgrywał główną rolę w krajowej inscenizacji musicalu Skrzypek na dachu, wystawianego w stołecznym Teatrze Nye. Za rolę w produkcji otrzymał nagrodę Hedda[3].

Występował gościnnie z artystami, takimi jak m.in.: Morten Harket z zespołu A-ha, Arve Tellefsen, Pinchas Zukerman, Hanne Krogh i Knutsen & Ludvigsen[2]. Pracował też jako akompaniator w największej orkiestrze symfonicznej Ung Symphony[2].

2009: Konkurs Piosenki Eurowizji i Fairytales[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2008 został ogłoszony jednym z półfinalistów krajowych eliminacji eurowizyjnych Norsk Melodi Grand Prix, do których zgłosił się z utworem „Fairytale[9]. W lutym zakwalifikował się do finału selekcji[10], w którym zdobył łącznie 747 888 głosów od telewidzów i komisji jurorskiej, dzięki czemu został reprezentantem Norwegii w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Moskwie[11].

W maju wystąpił w drugim półfinale konkursu i z pierwszego miejsca awansował do sobotniego finału[12][13][14]. Zajął w nim pierwsze miejsce po zdobyciu rekordowej liczby 387 punktów od telewidzów i jurorów[15][16], w tym m.in. najwyższych not 12 punktów z szesnastu krajów[17][18][19]. Podczas występu towarzyszyli mu tancerze z grupy Frikar (Hallgrim Hansegård, Sigbjørn Rua, Torkjell Lunde Børsheim) i chórzystki: Jorunn Hauge i Karianne Kjærnes[20][21][22].

Rybak podczas konferencji prasowej 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2009

Po finale konkursu wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany Fairytales[23], który otrzymał status potrójnej platynowej płyty za osiągnięcie wyniku ponad 13 tys. sprzedanych egzemplarzy w Norwegii[24]. Promujący płytę singiel „Fairytale” dotarł do pierwszego miejsca norweskiej listy przebojów[25], a także do pierwszej dziesiątki notowań w: Szwecji, Danii, Finlandii, Holandii i Belgii[26][27]. Pozostałymi singlami promującymi płytę zostały piosenki: „Funny Little World[28][29] i „Roll with the Wind[30].

29 maja był jurorem Nowe głosy Białorusi w Mińsku, był też gościem 18. Międzynarodowgo Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar” w Witebsku. 6 września wziął udział w programie Pierwszego kanału Minuta sławy. 10 listopada wystąpił podczas koncertu poświęconemu Dniu Milicji na Pierwszym kanałe. Od 24 do 29 listopada koncertował w Rostowie nad Donem, Samarze, Jekaterynburgu, Moskwie i Petersburgu. 30 listopada przemawiał na Placu Czerwonym w Moskwie wraz z Aleksiejem Jagudinem podczas prezentacji nowego symbolu Zimowych igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi.

Jeszcze w 2009 wyruszył w ogólnokrajową trasę koncertową[31], na której gościnnie wystąpiła z nim m.in. Elisabeth Andreassen[32], a take wcielił się w drugoplanową rolę Leviego w filmie Yohan - Barnevandreren[2]. W grudniu wystąpił z przebojem „Fairytale” na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla[33]. W trakcie gali nawiązał znajomość z amerykańskim producentem Wyclefem Jeanem[24] oraz aktorem Willem Smithem[34]. W międzyczasie wytwórnia EMI wyprodukowała film w reżyserii Rune’a Langlo pt. Fairytale, the movie, w którym pokazane zostały podróże Rybaka po jego zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji[32][35]. Piosenkarz nagrał też piosenkę „Ja nie wieriu w czudiesa/Supiergieroj”, wykorzystaną w oficjalnej ścieżce dźwiękowej rosyjskiego filmu Czarna błyskawica[24]. 13 grudnia wystąpił gościnnie w programie stacji Nowyj kanał Fabryka zirok

2010–11: No Boundaries[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2010 rozpoczął pracę nad graniem nowej płyty, a także użyczył głosu głównej postaci w norweskiej wersji filmu animowanego Jak wytresować smoka?. Pod koniec stycznia wykonał utwór „Europe's Skies” podczas gościnnego wystepu w finale fińskich eliminacji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystąpił też jako gość specjalny podczas krajowych selekcji eurowizyjnych w Słowenii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Bośni i Hercegowinie[36]. W kwietniu wydał piosenkę „Fela igjen”, którą nagrał we współpracy z zespołem Opptur. 11 czerwca odebrał nagrodę na gali Muz-TV Music Award w Moskwie za wygraną w kategorii „Debiut roku”; był też nominowany do statuetki w kategoriach: „Najlepszy wykonawca” i „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” (za muzykę do filmu Czarna błyskawica).

W czerwcu wydał swój drugi album studyjny, zatytułowany No Boundaries. W połowie października wystąpił w Finlandii na festiwalu Russian Romance. W wyniku współpracy ze szwedzkimi autorami wydał album studyjny, zatytułowany Visa vid vindens engar.

Alexander Rybak podczas występu na festiwalu Handelsstevnet 2011

W styczniu 2011 wziął udział w szóstej edycji programu Let’s Dance, będącego szwedzką wersją formatu Dancing with the Stars[37]. Jego partnerką taneczną została Malin Johansson, z którą odpadł w odcinku ćwierćfinałowym, zajmując 4. miejsce[38].

2012–14: Współpraca z Paulą Seling i Jak wytresować smoka 2[edytuj | edytuj kod]

W 2012 nawiązał współpracę z rumuńską piosenkarką Paulą Seling, której pomógł w doborze uczestników do jej drużyny na etapie przesłuchań w pierwszej edycji rumuńskiej wersji formatu The X Factor[39]. Kilka tygodni później nagrali wspólny singiel „I’ll Show You”[40], który zaprezentowali w kwietniu 2012. Po premierze singla wyruszyli w europejską trasę promocyjną[41].

W 2013 Rybak kontynuował współpracę z muzykami z Rumunii i Turcji, a także wziął udział w nagrywaniu projektu muzycznego dla norweskiego kanału telewizyjnego. Pracował na musicalem o nazwie Troll. Prowadził klasy mistrzowskie i koncertował z uczniami szkół muzycznych w krajach skandynawskich i w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku napisany przez niego utwór „I’m with You”, wykonywany przez Annsofi, zajął 4. miejsce w finale 'Norsk Melodi Grand Prix 2013[42], lokalnych eliminacji do 58. Konkursu Piosenki Eurowizji[43][44].

W maju 2014 nagrał piosenkę „Into a Fantasy” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do drugiej części filmu animowanego Jak wytresować smoka 2 wytwórni DreamWorks[45]. W tym czasie napisał również piosenkę „Still Here”, z która maltański piosenkarz Franklin Calleja zajął 5. miejsce w finale krajowych eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym samym roku założył girls band Miłki, który uformował na potrzeby udziału w białoruskich eliminacjach eurowizyjnych Eurofest 2015[46][47]. Z piosenką „Accent” wokalistki zajęły 4. miejsce w finale, rozgrywanym 26 grudnia (uplasowały się na drugim miejscu w głosowaniu telewidzów i na piątym – u jurorów)[48][49]. W jednym z wywiadów Rybak przyznał, że było to „najgorsze doświadczenie w jego karierze”[50]. W tym samym roku wziął udział w trzeciej edycji programu TV 2 Hver gang vi møtes.

2015–2017: Odin w odin![edytuj | edytuj kod]

Alexander Rybak jako juror na festiwalu „Dziecięca Nowa Fala” w Jałcie, sierpień 2015

Od lutego do maja 2015 brał udział w trzeciej edycji programu Odin w odin!, będącego rosyjską wersją formatu Your Face Sounds Similar[51][52]. Podczas udziału w programie naśladował wykonawców, takich jak m.in.: Enrique Iglesias, Elvis Presley[53], Dima Biłan[54], Gloria Gaynor[55], Eduard Chil[56] i Conchita Wurst[57]. Ostatecznie dotarł do finału, w którym zajął drugie miejsce. W czerwcu wydał rosyjskojęzyczny singiel „Kotik”[58]. W tym samym roku wydał też debiutancką książkę dla dzieci, zatytułowaną Trolle og den magiske fela (pol. Troll i magiczne skrzypce).

W maju 2016 wystąpił gościnnie w ramach występu interwałowego w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. W czerwcu zaprezentował singiel „I Came to Love You”, a w listopadzie – utwór „Return”; do obu piosenek nakręcił teledysk.

W marcu 2017 opublikował klip do nagranego przez siebie coveru utworu „FeverPeggy Lee[59]. W maju nagrał anglojęzyczną wersję utworu „Amar pelos doisSalvadora Sobrala, laureata 62. Konkursu Piosenki Eurowizji[60]. W tym samym miesiącu zaprezentował teledysk do singla „Looking My Way”[61]. W czerwcu wydał klip do piosenki „FIFA”, będący coverem utworu „Fever” Peggy Lee, nawiązującym do popularnej serii gier komputerowych FIFA[62]. W nowym tekście utworu Rybak wspomniał m.in. o polskim piłkarzu, Robercie Lewandowskim[63].

Od 2018: Ponowny udział w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Alexander Rybak podczas prób do występu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2018

W styczniu 2018 został ogłoszony jednym z finalistów norweskich eliminacji eurowizyjnych, Melodi Grand Prix 2018[64]. Z piosenką „That’s How You Write a Song”, do której zrealizował teledysk[65], 10 marca wygrał finał selekcji, dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem Norwegii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Przed rozegraniem koncertu półfinałowego był uznawany za jednego z głównych faworytów do wygrania finału konkursu[66]. 10 maja otworzył stawkę konkursową drugiego półfinału[67] i z pierwszego miejsca zakwalifikował się do finału, który został rozegrany 12 maja[68]. Wystąpił w nim z siódmym numerem startowym i zajął 15. miejsce po zdobyciu 144 punktów w tym 84 punkty od telewidzów (11. miejsce) i 60 pkt od jurorów (16. miejsce)[69].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był związany ze skrzypaczką Ingrid Berg Mehus. Od 2016 jest w związku z Julie Gaarud Holm.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Album
2009 Fairytale Fairytales
Funny Little World
Roll with the Wind
„Ja nie wieriu w czudiesa/Supiergieroj” Ścieżka dźwiękowa filmu Czarna błyskawica
2010 „Fela igjen” (z Opptur)
Oah No Boundaries
Europe's Skies
„Niebiesa Ewropy”
2011
Atlantis
„Resan till dig” Visa vid vindens ängar
2012 I’ll Show You(z Paulą Seling)
Leave Me Alone
„Strela amura”
„Dostala”
2014 Into a Fantasy Ścieżka dźwiękowa filmu Jak wytresować smoka 2
„What I Long For"
2015 „Kotik”
„Typisk nors"
"Blant fjell" Trolle og den magiske fela
„Venner” (z Pernille Hogstad Stene)
2016 „I Came to Love You”
„Lublu tebia kak ransze”
„5 to 7 Years”
„Return”
„Foolin’”
„Abrazame”
2017 „Looking My Way”
„Fever”
„Til Julie”
2018 That’s How You Write a Song
„Mom”

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2000 Konkurs Młodych muzyków Sparre Olsen Laur
2001
2003 Nagroda dla studentów Maedowmount Laur
2004 Nagroda im. Andersa Jaresa w dziedzinie kultury Laur
2006 Konkurs NRK Kjempesjansen „Foolin’” Laur
2007 Nagroda Heddy Za rolę w spektaklu Skrzypek na dachu teatru Nye Teater Nagroda Heddy Laur
2009 Året hit Fairytales Spellemannprisen Nominacja [70]
Årets Spellemann Laur
Ârtes nykommer Artysta roku Nominacja
Mannlig Artist Fairytales Nominacja
2010 Kryształowy Glog Rosyjska Narodowa Nagroda Roku Laur
Radiohitte Zagraniczny wykonawca Nagroda God Ether Laur
Nagrody Muz–TV 2010 Przełom roku Laur

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Glen Webb: Will the Fairytale come true for Norway? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-05. [dostęp 2014-09-01].
 2. a b c d Рыбак, Александр Игоревич, Википедия, 1 października 2017 [dostęp 2018-03-31] (ros.).
 3. a b c Tom Espen Hansen: 'Being a big favourite makes me nervous' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-02-09. [dostęp 2014-09-01].
 4. Jarmo Siim: Norway: Wonder kid living in fairytale (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-04-20. [dostęp 2014-09-01].
 5. Glen Webb: Norway: Just being here is already a fairytale (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-08. [dostęp 2014-09-01].
 6. The 2009-2010 season (norw.). operaen.no. [dostęp 2014-09-01].
 7. Fredrik Pedersen: Rybak ble stor stjerne (norw.). W: TV 2 [on-line]. tv2.no, 2009-05-14. [dostęp 2014-09-01].
 8. ANDERS JAHRES KULTURPRIS 2004 TIL INGVAR AMBJØRNSEN OG GEIR KJETSAA (norw.). W: Anders Jahres Humanitære Stiftelse [on-line]. ajhs.no, 2004-06-30. [dostęp 2014-09-01].
 9. Jarmo Siim: All Norwegian entries finally revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-17. [dostęp 2014-09-01].
 10. Andreas Schacht: Norway: Alexander Rybak and Ovi to final! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-07. [dostęp 2014-09-01].
 11. Andreas Schacht: Norway: Alexander Rybak to Moscow! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-21. [dostęp 2014-09-01].
 12. Glen Webb: Second Semi Final: The Qualifiers (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-14. [dostęp 2014-09-01].
 13. Gustav Dahlander: Semi-Final qualifiers completed the running order (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-15. [dostęp 2014-09-01].
 14. Andreas Schacht: Tonight - the Grand Final! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-16. [dostęp 2014-09-01].
 15. Marco Brey: Alexander Rybak: "I won because I had a story to tell." (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-17. [dostęp 2014-09-01].
 16. Sietse Bakker: Exclusive: Norway also won jury vote! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-19. [dostęp 2014-09-01].
 17. Eurovision Song Contest 2009 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-01].
 18. Andreas Schacht: NORWAY WINS EUROVISION SONG CONTEST! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-17. [dostęp 2014-09-01].
 19. Jarmo Siim: Wrap-up: Norwegian ‘fairytale’ came true (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-25. [dostęp 2014-09-01].
 20. Norway - 2009 (ang.). W: Diggiloo [on-line]. diggiloo.net. [dostęp 2014-09-01].
 21. Glen Webb: Live: The first dress rehearsal of the Second-Semi Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-13. [dostęp 2014-09-01].
 22. Andreas Schacht: Live: the first Dress Rehearsal for the Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-15. [dostęp 2014-09-01].
 23. Jarmo Siim: Alexander Rybak launches album 'Fairytales' (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-28. [dostęp 2014-09-01].
 24. a b c Dominique Dufaut: Rybak: “I listened only to myself” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-01-02. [dostęp 2014-09-01].
 25. VG Lista - Singles Top 20 (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2014-09-01].
 26. Sietse Bakker: Europe falls for 'Fairytale' (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-22. [dostęp 2014-09-01].
 27. Sietse Bakker: Rybak’s ‘Fairytale’ massive download hit already (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-19. [dostęp 2014-09-01].
 28. Alexander Rybak – Funny Little World (ang.). W: Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-09-01].
 29. Jarmo Siim: Alexander Rybak goes acoustic (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-10-05. [dostęp 2014-09-01].
 30. Alexander Rybak – Roll With The Wind (ang.). W: Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-09-01].
 31. Jarmo Siim: Alexander coming to your country? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-08-26. [dostęp 2014-09-01].
 32. a b Simon Storvik-Green: Alexander Rybak’s film is released! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-02. [dostęp 2014-09-01].
 33. Victor Hondal: Rybak stars at the Nobel Peace Prize Concert (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-12-12. [dostęp 2014-09-01].
 34. Jarmo Siim: Rybak meets Obama, Jean, Smith, Westlife (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-11. [dostęp 2014-09-01].
 35. Jarmo Siim: Alexander’s ‘fairytale’ put on DVD (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-10-30. [dostęp 2014-09-01].
 36. Gavin Murray: Rybak’s national final tour schedule (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-02-09. [dostęp 2014-09-01].
 37. BILDEXTRA: De tävlar i Let’s dance (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2010-12-22. [dostęp 2014-09-03].
 38. Halstein Røyseland: Alexander Rybak ute etter dommerslakt (norw.). W: Verdens Gang [on-line]. vg.no, 2013-03-11. [dostęp 2014-09-03].
 39. Paula Seling, absolut superbã la X Factor (rum.). arq.ro, 2011-11-14. [dostęp 2014-07-30].
 40. Alexandru Busa: New song by Alexander Rybak and Paula Seling (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-05-31. [dostęp 2014-07-30].
 41. Simon Storvik-Green: Alexander Rybak and Paula Seling in European tour (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-09-27. [dostęp 2014-07-30].
 42. NORWEGIAN NATIONAL FINAL 2004 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-12-21].
 43. Edward Montebello: Interview: Annsofi & Alexander Rybak speak to esctoday.com (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-02-08. [dostęp 2014-12-21].
 44. Alec Parkin: Norway: Annsofi & Alexander Rybak [Interview] (ang.). W: ESC Xtra [on-line]. escxtra.com, 2013-02-09. [dostęp 2014-12-21].
 45. Fernando Méndez de Paz: Norway: Alexander Rybak- from a Fairytale Into a fantasy. 2014-05-24. [dostęp 2014-08-03].
 46. Pål Nordseth: Alexander Rybak sjekket ut 400 jenter og satte sammen ny vokalgruppe (norw.). dagbladet.no, 2014-11-14. [dostęp 2014-12-21].
 47. Ervin Juhász: Milki and Alexander Rybak talk to us about their “Accent”! (ang.). W: ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2014-12-12. [dostęp 2014-12-21].
 48. Olena Omelyanchuk: Uzari & Maimuna won in Belarus! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28].
 49. Aleksandra Wąsek: Uzari & Maimuna z Białorusi do Wiednia! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28].
 50. Co słychać u Alexandra Rybaka? (wywiad, polskie napisy) (ang.). youtube.com. [dostęp 2018-03-13].
 51. Marina Kuzniecowa: Как готовятся участники к новому сезону шоу «Один в один!» (ros.). W: Pierwyj kanał [on-line]. tele.ru, 2015-01-29. [dostęp 2015-02-06].
 52. THIS IS WHAT I’VE BEEN WAITING FOR!! ... (ang.). W: Facebook [on-line]. facebook.com, 2015-02-05. [dostęp 2015-02-06].
 53. Siergiej Malinowskij: Элвис Пресли в воплощении Рыбака был лучшим! (ros.). kp.by, 2015-02-09. [dostęp 2015-04-04].
 54. АЛЕКСАНДР РЫБАК ПЕРЕВОПЛОТИЛСЯ В ДИМУ БИЛАНА НА ШОУ «ОДИН В ОДИН» (ros.). super.ru, 2015-02-14. [dostęp 2015-04-04].
 55. Hedda Fannemel Espeli: DU GJETTER ALDRI HVEM SOM SKJULER SEG BAK DENNE MASKEN (norw.). W: Seher [on-line]. seher.no, 2015-03-09. [dostęp 2015-04-04].
 56. Magnus Skjelbek: Se Rybak som Trololo-mannen! (norw.). W: P4s Radiofrokost [on-line]. p4.no, 2015-03-13. [dostęp 2015-04-04].
 57. Photo/Video. One to One: Conchita Wurst – “Rise like a Phoenix” (ang.). alexanderrybak.com, 2015-05-17. [dostęp 2015-06-04].
 58. Котик - Single – Alexander Rybak (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com, 2015-06-03. [dostęp 2015-06-04].
 59. Alexander Rybak feat D’Dorian – Fever.
 60. https://www.youtube.com/watch?v=FNd3tyY7CcA.
 61. Philip Cecil & Alexander Rybak – Looking My Way (Official Music Video).
 62. Alexander Rybak – FIFA (a gamer tribute).
 63. Robert Lewandowski bohaterem utworu laureata Eurowizji. Posłuchaj! (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2018-01-15].
 64. Eurowizja 2018. Legendarny laureat konkursu ponownie zawalczy o wygraną. Autor hitu o Robercie Lewandowskim znów wygra (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2018-01-15].
 65. Alexander Rybak - “That’s How You Write A Song” (Extended Version) (ang.). youtube.com. [dostęp 2018-01-15].
 66. The winner of Eurovision 2018: Israel, Norway or Estonia (ang.). W: Eurovision World [on-line]. eurovisionworld.com, 2018-05-06. [dostęp 2018-05-10].
 67. Eurovision Song Contest 2018 Second Semi-Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-10].
 68. Eurovision Song Contest 2018 Second Semi-Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-11].
 69. Eurovision Song Contest Lisbon 2018 – Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-12].
 70. Spellemannprisen (wyszukaj „Alexander Rybak” pod „SØK I ARKIVET”) (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2016-01-16].