Alexander Rybak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Rybak
Ilustracja
Alexander Rybak (2018)
Imię i nazwisko

Alaksandar Iharawicz Rybak

Pseudonim

Alexander Rybak

Data i miejsce urodzenia

13 maja 1986
Mińsk

Instrumenty

skrzypce, fortepian, gitara

Gatunki

pop, folk, adult contemporary, soft rock, crossover, baroque pop, indie pop

Zawód

piosenkarz, skrzypek, aktor, kompozytor, model

Aktywność

od 2004

Strona internetowa

Alexander Rybak (biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak; ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – białorusko-norweski piosenkarz, skrzypek, aktor, kompozytor i model. Zwycięzca 54. Konkursu Piosenki Eurowizji (2009), dwukrotny reprezentant Norwegii w konkursie (2009 i 2018).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Białorusi[1]. Jest synem skrzypka Igora Aleksandrowicza Rybaka (ur. 1954) i pianistki Natalii Walencinawny Rybak (ur. 1959). Ojciec, który był jego pierwszym nauczycielem, pracował w zespole muzycznym w Witebsku i w Mińskiej Orkiestrze Kameralnej, a jego matka była redaktorką programów telewizyjnych. Od najmłodszych lat wychowywał się na folklorze i muzyce klasycznej. Jego babka, nauczycielka szkoły muzycznej im. Marii Borisowny Sawickiej, zapoznała dwuletniego wnuka z pierwszymi melodiami. Według wspomnień jego ojca, gdy Alexander miał trzy lata, podczas spaceru w lesie zaśpiewał piosenkę własnej kompozycji.

Gdy miał cztery lata, wraz z rodzicami przeprowadził się do Norwegii i zamieszkał w Nesodden, gdzie jego ojciec podjął pracę. Sześć miesięcy później wrócił do Mińska, gdzie rozpoczął naukę w Białoruskiej Państwowej Szkole Muzycznej. Gdy miał pięć lat, zaczął grać na skrzypcach i pianinie, czym kontynuował rodzinną tradycję[2][3]. Wcześniej zaczął komponować piosenki i pisać do nich teksty[4]. W wieku 10 lat podjął naukę w Instytucie Muzycznym Barratt Due w Oslo, którą przerwał na etapie bachelor’s degree w 2009. W 2011 powrócił na studia i skończył je w czerwcu 2012 na wydziale skrzypiec[5][6]. W wieku 17 lat otrzymał stypendium w Maedowmount Music School, przyznawanej corocznie nie więcej niż trzem kandydatom od studentów muzyki na całym świecie. Otrzymał wykształcenie średnie w szkole muzyki, tańca i sztuki dramatycznej Videregaende RUD.

Biegle komunikuje się w językach: norweskim, rosyjskim i angielskim, zna też podstawy języka polskiego[7].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Wraz z ojcem współpracował jako muzyk w norweskim musicalu z Mortenem Harketem, wokalistą zespołu a-Ha. Z musicalem koncertował w Europie, Ameryce i Chinach. W 2004 otrzymał Nagrodę Kulturalną im. Andersa Jahre’a[8].

W 2005 wziął udział w programie Idol: Jakten på en superstjerne, w którym doszedł do etapu półfinałów. W 2006 zwyciężył w konkursie talentów Kjempesjansen, do którego zgłosił się z autorską piosenką „Foolin”[2]. Trzy lata wcześniej zgłosił się do tego konkursu, jednak nie przeszedł etapu przesłuchań. W 2007 odgrywał główną rolę w krajowej inscenizacji musicalu Skrzypek na dachu, wystawianego w stołecznym Teatrze Nye. Za rolę w produkcji otrzymał nagrodę Hedda[2]. W międzyczasie występował gościnnie z wykonawcami, takimi jak m.in.: Morten Harket, Arve Tellefsen, Pinchas Zukerman, Hanne Krogh czy duet Knutsen i Ludvigsen. Pracował też jako akompaniator w największej orkiestrze symfonicznej Ung Symphony.

Alexander Rybak podczas konferencji prasowej 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2009

W 2008 zakwalifikował się z piosenką „Fairytale” do programu Norsk Melodi Grand Prix mającego wyłonić reprezentanta Norwegii w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji[9]. W lutym 2009 zakwalifikował się do finału selekcji[10] i zajął w nim pierwsze miejsce, zdobywszy łącznie 747 888 głosów od telewidzów i komisji jurorskiej, dzięki czemu został reprezentantem kraju w konkursie organizowanym w Moskwie[11]. W maju wystąpił w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z pierwszego miejsca awansował do sobotniego finału[12][13][14]. Zwyciężył w nim po zdobyciu wówczas rekordowej liczby 387 punktów od telewidzów i jurorów[15][16], w tym m.in. najwyższych not (12 punktów) z 16 krajów[17][18][19]. Podczas występu towarzyszyli mu tancerze z grupy Frikar (Hallgrim Hansegård, Sigbjørn Rua, Torkjell Lunde Børsheim) i chórzystki, Jorunn Hauge i Karianne Kjærnes[20][21][22]. Po finale konkursu wydał debiutancki album studyjny pt. Fairytales[23], za który odebrał certyfikat potrójnej platynowej płyty za sprzedaż w ponad 13 tys. egzemplarzach w Norwegii[24]. Z singlem „Fairytale” dotarł do pierwszego miejsca norweskiej listy przebojów[25], a także do pierwszej dziesiątki notowań w: Szwecji, Danii, Finlandii, Holandii i Belgii[26][27]. Wydawnictwo promował również singlami: „Funny Little World[28][29] i „Roll with the Wind[30]. 29 maja był jurorem Nowe głosy Białorusi w Mińsku, był też gościem 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar” w Witebsku. 10 listopada wystąpił podczas koncertu poświęconemu Dniu Milicji. Od 24 do 29 listopada koncertował w Rostowie nad Donem, Samarze, Jekaterynburgu, Moskwie i Petersburgu. W grudniu wystąpił z przebojem „Fairytale” na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla[31]. W trakcie gali nawiązał znajomość z amerykańskim producentem Wyclefem Jeanem[24] i aktorem Willem Smithem[32]. W międzyczasie odbył trasę koncertową po Norwegii[33], na której gościnnie wystąpiła z nim m.in. Elisabeth Andreassen[34] oraz nagrał piosenkę „Ja nie wieriu w czudiesa/Supiergieroj”, wykorzystaną w oficjalnej ścieżce dźwiękowej rosyjskiego filmu Czarna błyskawica[24]. Ponadto w 2009 odegrał drugoplanową rolę Leviego w filmie Yohan – Barnevandreren, a także był bohaterem filmu dokumentalnego Rune’a Langlo pt. Fairytale, the movie (2009), w którym pokazane były podróże po zwycięstwie na Eurowizji[34][35]. 30 listopada wraz z Aleksiejem Jagudinem przemawiał na Placu Czerwonym w Moskwie podczas prezentacji symbolu Zimowych igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi.

Alexander Rybak podczas występu na festiwalu Handelsstevnet 2011

Na początku 2010 rozpoczął pracę nad nagraniem nowej płyty. Pod koniec stycznia wykonał utwór „Europe’s Skies” podczas gościnnego występu w finale fińskich eliminacji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystąpił też jako gość specjalny podczas krajowych selekcji eurowizyjnych w Słowenii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Bośni i Hercegowinie[36]. W kwietniu wydał piosenkę „Fela igjen”, którą nagrał we współpracy z zespołem Opptur. 11 czerwca odebrał nagrodę za „Debiut roku” na gali Muz-TV Music Award w Moskwie, na której nominowany był też do zdobycia statuetki w kategoriach: „Najlepszy wykonawca” i „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” (za muzykę do filmu Czarna błyskawica). W czerwcu wydał album studyjny pt. No Boundaries. Użyczył głosu Czkawce, głównej postaci w norweskiej wersji filmu animowanego Jak wytresować smoka (2010). W połowie października wystąpił w Finlandii na festiwalu Russian Romance, a w wyniku współpracy ze szwedzkimi autorami wydał płytę pt. Visa vid vindens engar. Wiosną 2011 uczestniczył w szótej edycji programu rozrywkowego Let’s Dance[37][38].

W 2012 nawiązał współpracę z Paulą Seling, której pomógł w doborze uczestników do jej drużyny w pierwszej rumuńskiej edycji programu The X Factor[39]. Kilka tygodni później nagrali wspólny singiel, „I’ll Show You”[40], który zaprezentowali w kwietniu 2012. Po premierze piosenki wyruszyli w europejską trasę promocyjną[41]. Wystąpił wraz z Mariją Šerifović, Dimą Biłanem, Leną i duetem Ell & Nikki podczas drugiego półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w Baku[42]. W 2013 kontynuował współpracę z muzykami z Rumunii i Turcji, a także wziął udział w nagrywaniu projektu muzycznego dla norweskiego kanału telewizyjnego. Pracował na musicalem o nazwie Troll. Prowadził klasy mistrzowskie i koncertował z uczniami szkół muzycznych w krajach skandynawskich i w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku napisany przez niego utwór „I’m with You”, wykonywany przez Annsofi, zajął czwarte miejsce w finale Norsk Melodi Grand Prix 2013[43], norweskich eliminacji do 58. Konkursu Piosenki Eurowizji[44][45]. W 2014 uczestniczył w programie Hver gang vi møtes. W maju nagrał piosenkę „Into a Fantasy” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do drugiej części filmu animowanego Jak wytresować smoka 2 wytwórni DreamWorks[46]. W tym czasie napisał też piosenkę „Still Here”, z którą Franklin Calleja zajął piąte miejsce w finale maltańskich eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, a także założył girls band Miłki, który uformował na potrzeby udziału w białoruskich eliminacjach eurowizyjnych Eurofest 2015[47][48]. Z piosenką „Accent” wokalistki zajęły czwarte miejsce w finale, rozgrywanym 26 grudnia (uplasowały się na drugim miejscu w głosowaniu telewidzów i na piątym – u jurorów)[49][50]. W jednym z wywiadów Rybak przyznał, że było to „najgorsze doświadczenie w jego karierze”[51]. W czerwcu wydał rosyjskojęzyczny singiel „Kotik”[52]. Użyczył głosu Shamanowi Shi-Sha w filmie Sawa. Serce wojownika (2015).

Alexander Rybak jako juror na festiwalu „Dziecięca Nowa Fala” w Jałcie, sierpień 2015

W 2015 uczestniczył w programie rozrywkowym Odin w odin![53], a także wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci pt. „Trolle og den magiske fela” (pol. Troll i magiczne skrzypce). W maju 2016 wystąpił gościnnie w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. W kolejnych miesiącach zaprezentował dwa nowe single, „I Came to Love You” i „Return”, do których nakręcił teledyski, a także użyczył głosu Wilkowi w filmie animowanym Dawno, dawno temu był pies (2016). W marcu 2017 opublikował klip do nagranego przez siebie coveru utworu „FeverPeggy Lee[54], który następnie wydał w nowej wersji, jako „FIFA”, czym nawiązał do popularnej serii gier komputerowych FIFA[55]. W nowym tekście utworu wspomniał m.in. o polskim piłkarzu, Robercie Lewandowskim[56]. W maju nagrał anglojęzyczną wersję utworu „Amar pelos doisSalvadora Sobrala, laureata 62. Konkursu Piosenki Eurowizji[57] oraz zaprezentował teledysk do singla „Looking My Way”[58].

Alexander Rybak podczas prób do występu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2018

W styczniu 2018 został ogłoszony jednym z finalistów norweskich eliminacji eurowizyjnych, Melodi Grand Prix 2018[59]. Jego konkursową piosenką został singiel „That’s How You Write a Song”, do którego zrealizował teledysk[60]. 10 marca wygrał w finale selekcji, dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem Norwegii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Lizbonie. Przed rozegraniem koncertu półfinałowego był uznawany za jednego z głównych faworytów do wygrania finału konkursu[61]. 10 maja otworzył stawkę konkursową drugiego półfinału[62] i z pierwszego miejsca zakwalifikował się do finału, który został rozegrany 12 maja[63]. Wystąpił w nim z siódmym numerem startowym i zajął 15. miejsce po zdobyciu 144 punktów w tym 84 punkty od telewidzów (11. miejsce) i 60 pkt od jurorów (16. miejsce)[64].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był związany ze skrzypaczką Ingrid Berg Mehus. Od 2016 był w związku z Julie Gaarud Holm, w 2019 się rozstali. Następnie związał się z Martine Røsten Aune.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Album
2009 Fairytale Fairytales
Funny Little World
Roll with the Wind
„Ja nie wieriu w czudiesa/Supiergieroj” Ścieżka dźwiękowa filmu Czarna błyskawica
2010 „Fela igjen” (z Opptur)
Oah No Boundaries
Europe's Skies
„Niebiesa Ewropy”
2011
Atlantis
„Resan till dig” Visa vid vindens ängar
2012 I’ll Show You(z Paulą Seling)
Leave Me Alone
„Strela amura”
„Dostala”
2014 Into a Fantasy Ścieżka dźwiękowa filmu Jak wytresować smoka 2
„What I Long For”
2015 „Kotik”
„Typisk nors”
„Blant fjell” Trolle og den magiske fela
„Venner” (z Pernille Hogstad Stene)
2016 „I Came to Love You”
„Lublu tebia kak ransze”
„5 to 7 Years”
„Return”
„Foolin’”
„Abrazame”
2017 „Looking My Way”
„Fever”
„Til Julie”
2018 That’s How You Write a Song
„Mom”
„Let the Music Guide You”
2019 „I’m Still Here”
2020 „My Whole World”
„Give Me Rain”

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2000 Konkurs Młodych muzyków Sparre Olsen Laur
2001
2003 Nagroda dla studentów Maedowmount Laur
2004 Nagroda im. Andersa Jaresa w dziedzinie kultury Laur
2006 Konkurs NRK Kjempesjansen „Foolin’” Laur
2007 Nagroda Heddy Za rolę w spektaklu Skrzypek na dachu teatru Nye Teater Nagroda Heddy Laur
2009 Året hit Fairytales Spellemannprisen Nominacja [65]
Årets Spellemann Laur
Ârtes nykommer Artysta roku Nominacja
Mannlig Artist Fairytales Nominacja
2010 Kryształowy Glog Rosyjska Narodowa Nagroda Roku Laur
Radiohitte Zagraniczny wykonawca Nagroda God Ether Laur
Nagrody Muz–TV 2010 Przełom roku Laur

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Glen Webb: Will the Fairytale come true for Norway?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-05. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 2. a b c Tom Espen Hansen: 'Being a big favourite makes me nervous’. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-02-09. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 3. Jarmo Siim: Norway: Wonder kid living in fairytale. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-04-20. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 4. Glen Webb: Norway: Just being here is already a fairytale. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-08. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 5. The 2009–2010 season. operaen.no. [dostęp 2014-09-01]. (norw.).
 6. Fredrik Pedersen: Rybak ble stor stjerne. [w:] TV 2 [on-line]. tv2.no, 2009-05-14. [dostęp 2014-09-01]. (norw.).
 7. Maciej Mazański: „Chciałbym spełniać się jako kompozytor” – wywiad z Alexandrem Rybakiem. s. eurowizja.org. [dostęp 2020-04-19]. (pol.).
 8. ANDERS JAHRES KULTURPRIS 2004 TIL INGVAR AMBJØRNSEN OG GEIR KJETSAA. [w:] Anders Jahres Humanitære Stiftelse [on-line]. ajhs.no, 2004-06-30. [dostęp 2014-09-01]. (norw.).
 9. Jarmo Siim: All Norwegian entries finally revealed!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-17. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 10. Andreas Schacht: Norway: Alexander Rybak and Ovi to final!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-07. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 11. Andreas Schacht: Norway: Alexander Rybak to Moscow!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-21. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 12. Glen Webb: Second Semi Final: The Qualifiers. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-14. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 13. Gustav Dahlander: Semi-Final qualifiers completed the running order. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-15. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 14. Andreas Schacht: Tonight – the Grand Final!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-16. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 15. Marco Brey: Alexander Rybak: „I won because I had a story to tell.”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-17. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 16. Sietse Bakker: Exclusive: Norway also won jury vote!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-19. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 17. Eurovision Song Contest 2009 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 18. Andreas Schacht: NORWAY WINS EUROVISION SONG CONTEST!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-17. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 19. Jarmo Siim: Wrap-up: Norwegian ‘fairytale’ came true. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-25. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 20. Norway – 2009. [w:] Diggiloo [on-line]. diggiloo.net. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 21. Glen Webb: Live: The first dress rehearsal of the Second-Semi Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-13. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 22. Andreas Schacht: Live: the first Dress Rehearsal for the Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-15. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 23. Jarmo Siim: Alexander Rybak launches album ‘Fairytales’. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-28. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 24. a b c Dominique Dufaut: Rybak: “I listened only to myself”. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-01-02. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 25. VG Lista – Singles Top 20. norwegiancharts.com. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 26. Sietse Bakker: Europe falls for ‘Fairytale’. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-22. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 27. Sietse Bakker: Rybak’s ‘Fairytale’ massive download hit already. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-19. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 28. Alexander Rybak – Funny Little World. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 29. Jarmo Siim: Alexander Rybak goes acoustic. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-10-05. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 30. Alexander Rybak – Roll With The Wind. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 31. Victor Hondal: Rybak stars at the Nobel Peace Prize Concert. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-12-12. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 32. Jarmo Siim: Rybak meets Obama, Jean, Smith, Westlife. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-11. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 33. Jarmo Siim: Alexander coming to your country?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-08-26. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 34. a b Simon Storvik-Green: Alexander Rybak’s film is released!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-02. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 35. Jarmo Siim: Alexander’s ‘fairytale’ put on DVD. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-10-30. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 36. Gavin Murray: Rybak’s national final tour schedule. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-02-09. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 37. BILDEXTRA: De tävlar i Let’s dance. [w:] Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2010-12-22. [dostęp 2014-09-03]. (szw.).
 38. Halstein Røyseland: Alexander Rybak ute etter dommerslakt. [w:] Verdens Gang [on-line]. vg.no, 2013-03-11. [dostęp 2014-09-03]. (norw.).
 39. Paula Seling, absolut superbã la X Factor. arq.ro, 2011-11-14. [dostęp 2014-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-08)]. (rum.).
 40. Alexandru Busa: New song by Alexander Rybak and Paula Seling. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-05-31. [dostęp 2014-07-30]. (ang.).
 41. Simon Storvik-Green: Alexander Rybak and Paula Seling in European tour. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-09-27. [dostęp 2014-07-30]. (ang.).
 42. Jarmo Siim: Lena, Rybak, Bilan, Šerifović Eurovision interval acts. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-12. [dostęp 2013-09-14]. (ang.).
 43. NORWEGIAN NATIONAL FINAL 2004. natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-12-21]. (ang.).
 44. Edward Montebello: Interview: Annsofi & Alexander Rybak speak to esctoday.com. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-02-08. [dostęp 2014-12-21]. (ang.).
 45. Alec Parkin: Norway: Annsofi & Alexander Rybak [Interview]. [w:] ESC Xtra [on-line]. escxtra.com, 2013-02-09. [dostęp 2014-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-22)]. (ang.).
 46. Fernando Méndez de Paz: Norway: Alexander Rybak- from a Fairytale Into a fantasy. 2014-05-24. [dostęp 2014-08-03].
 47. Pål Nordseth: Alexander Rybak sjekket ut 400 jenter og satte sammen ny vokalgruppe. dagbladet.no, 2014-11-14. [dostęp 2014-12-21]. (norw.).
 48. Ervin Juhász: Milki and Alexander Rybak talk to us about their “Accent”!. [w:] ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2014-12-12. [dostęp 2014-12-21]. (ang.).
 49. Olena Omelyanchuk: Uzari & Maimuna won in Belarus!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 50. Aleksandra Wąsek: Uzari & Maimuna z Białorusi do Wiednia!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28]. (pol.).
 51. Co słychać u Alexandra Rybaka? (wywiad, polskie napisy). youtube.com. [dostęp 2018-03-13]. (ang.).
 52. Котик – Single – Alexander Rybak. [w:] iTunes [on-line]. itunes.apple.com, 2015-06-03. [dostęp 2015-06-04]. (ang.).
 53. Marina Kuzniecowa: Как готовятся участники к новому сезону шоу «Один в один!». [w:] Pierwyj kanał [on-line]. tele.ru, 2015-01-29. [dostęp 2015-02-06]. (ros.).
  THIS IS WHAT I’VE BEEN WAITING FOR!! .... [w:] Facebook [on-line]. facebook.com, 2015-02-05. [dostęp 2015-02-06]. (ang.).
  Siergiej Malinowskij: Элвис Пресли в воплощении Рыбака был лучшим!. kp.by, 2015-02-09. [dostęp 2015-04-04]. (ros.).
  АЛЕКСАНДР РЫБАК ПЕРЕВОПЛОТИЛСЯ В ДИМУ БИЛАНА НА ШОУ «ОДИН В ОДИН». super.ru, 2015-02-14. [dostęp 2015-04-04]. (ros.).
  Hedda Fannemel Espeli: DU GJETTER ALDRI HVEM SOM SKJULER SEG BAK DENNE MASKEN. [w:] Seher [on-line]. seher.no, 2015-03-09. [dostęp 2015-04-04]. (norw.).
  Magnus Skjelbek: Se Rybak som Trololo-mannen!. [w:] P4s Radiofrokost [on-line]. p4.no, 2015-03-13. [dostęp 2015-04-04]. (norw.).
  Photo/Video. One to One: Conchita Wurst – “Rise like a Phoenix”. alexanderrybak.com, 2015-05-17. [dostęp 2015-06-04]. (ang.).
 54. Alexander Rybak feat D’Dorian – Fever.
 55. Alexander Rybak – FIFA (a gamer tribute).
 56. Robert Lewandowski bohaterem utworu laureata Eurowizji. Posłuchaj!. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2018-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-12)]. (pol.).
 57. https://www.youtube.com/watch?v=FNd3tyY7CcA.
 58. Philip Cecil & Alexander Rybak – Looking My Way (Official Music Video).
 59. Eurowizja 2018. Legendarny laureat konkursu ponownie zawalczy o wygraną. Autor hitu o Robercie Lewandowskim znów wygra. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2018-01-15]. (pol.).
 60. Alexander Rybak – “That’s How You Write A Song” (Extended Version). youtube.com. [dostęp 2018-01-15]. (ang.).
 61. The winner of Eurovision 2018: Israel, Norway or Estonia. [w:] Eurovision World [on-line]. eurovisionworld.com, 2018-05-06. [dostęp 2018-05-10]. (ang.).
 62. Eurovision Song Contest 2018 Second Semi-Final. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-10]. (ang.).
 63. Eurovision Song Contest 2018 Second Semi-Final. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-11]. (ang.).
 64. Eurovision Song Contest Lisbon 2018 – Grand Final. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-12]. (ang.).
 65. Spellemannprisen (wyszukaj „Alexander Rybak” pod „SØK I ARKIVET”). spellemann.no. [dostęp 2016-01-16]. (norw.).