Skordalia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skordalia (w środku) obok hummus, warzywa i pita
Skordalia

Skordalia, także skordhalia lub skorthalia (σκορδαλιά – wym. skorda'la; po grecku także nazywana αλιάδα – ali'ada) – w kuchni greckiej gęste purée (lub sos, smarowidło, pasta, itd.) sporządzane ze zmiażdżonego czosnku z gęstszą podstawą (którą mogą być duszone ziemniaki, utłuczone migdały, orzechy włoskie albo namokły czerstwy chleb), ubijaną z oliwą z oliwek aż do osiągnięcia jednolicie gładkiej masy. Do sosu często dodaje się ocet. Pewne odmiany mogą zawierać jajka, powodujące zagęszczenie potrawy, co daje efekt podobny do prowansalskiej aïoli czy katalońskiej allioli. Na Wyspach Jońskich zamiast octu dodaje się zwykle wywar z dorsza i cytrynę, a skordalia jest tam spożywana jako danie główne.

Skordalię podaje się zwykle z rybą smażoną w cieście – z dorszem solonym (grec. μπακαλιάρος – bakaliaros) i ze smażonymi warzywami – z bakłażanami i kabaczkami w plastrach. Podawana jest także z rybą duszoną lub z gotowanymi warzywami, na przykład burakami. Czasem używana jest też jako dip lub meze.

Nazwa skordalia ma nawiązywać do potrawy starożytnych Ateńczyków skorothalmi[1]. Może też być kontaminacją łączącą grecką i włoską nazwę czosnku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oxford Companion to Food, zob. "Greek cuisine" i "Skordhalia".
  2. Greckie σκόρδο (wym. skorðo) = czosnek i włoskie agliata (wym. aʎˈʎaːta) = czosnkowy, zob. Babiniotis, Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας