Skuteczni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skuteczni Piotra Liroya-Marca
Skrót

Skuteczni

Prezes

Piotr Liroy-Marzec

Data założenia

28 lutego 2017

Adres siedziby

ul. Domaniewska 47, 02-672 Warszawa

Ideologia polityczna

liberalizm klasyczny, demokracja bezpośrednia, demokracja elektroniczna, eurosceptycyzm

Poglądy gospodarcze

wolny rynek

Barwy

     biel
     czerwień

Obecni posłowie
0/460
Obecni senatorowie
0/100
Obecni eurodeputowani
0/52
Obecni radni wojewódzcy
0/552
Strona internetowa

Skuteczni Piotra Liroya-Marca (Skuteczni) – polskie ugrupowanie polityczne założone przez Piotra Liroya-Marca w 2017. Do 2019 Skuteczni funkcjonowali jedynie jako stowarzyszenie, jako partia polityczna zostali zarejestrowani w 2019.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Skuteczni zostało założone w lutym 2017 przez Piotra Liroya-Marca[1], ówczesnego posła klubu Kukiz’15 (po opuszczeniu przez niego stowarzyszenia związanego z ruchem). Poseł w czerwcu tego samego roku został wykluczony z klubu[2]. Podczas wyborów samorządowych w 2018 Skuteczni współtworzyli z partią KORWiN (posługującą się wówczas nazwą Wolność) KWW Wolność w Samorządzie, z ramienia którego Piotr Liroy-Marzec kandydował na prezydenta Kielc, uzyskując wynik 16% głosów i zajmując 3. miejsce w wyborach[3]. Na burmistrza Opatowa został wybrany wiceprezes Skutecznych, Grzegorz Gajewski (startujący z KW Stowarzyszenie Region Świętokrzyski)[4][5]. 22 listopada 2018 Piotr Liroy-Marzec wspólnie z posłami Jackiem Wilkiem i Jakubem Kuleszą (wybranymi z list Kukiz’15, reprezentującymi KORWiN/Wolność) współtworzył sejmowe koło Wolność i Skuteczni (którego został przewodniczącym)[6]. W styczniu Skuteczni dołączyli do porozumienia wyborczego na eurowybory w maju 2019, tworzonego przez KORWiN, Ruch Narodowy i mniejsze środowiska. W lutym przyjęło ono nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. W marcu 2019 koło poselskie Wolność i Skuteczni przekształciło się w koło poselskie Konfederacja (którego przewodniczącym został Jacek Wilk)[7]. W wyborach do Parlamentu Europejskiego, Piotr Liroy-Marzec otwierał listę wyborczą Konfederacji w okręgu wielkopolskim[8], jednak komitet nie uzyskał mandatów.

15 kwietnia 2019 zarejestrowano partię pod nazwą Skuteczni Piotra Liroya-Marca[9]. W czerwcu, wraz z Federacją dla Rzeczypospolitej kierowaną przez posła Marka Jakubiaka, Skuteczni ogłosili opuszczenie Konfederacji i powołanie wspólnej partii Federacja Jakubiak-Liroy[10], do której powstania ostatecznie nie doszło. 9 sierpnia Piotr Liroy-Marzec współtworzył wraz z Jerzym Jachnikiem i Januszem Sanockim koło poselskie Przywrócić Prawo[11]. W wyborach parlamentarnych w 2019 Skuteczni wystartowali samodzielnie. Start z ich list zapowiedzieli m.in. dotychczasowi działacze Kukiz’15, KORWiN i Zgody, a także Partia Kierowców[12] (która ostatecznie związała się jednak ponownie z Konfederacją). Skuteczni zarejestrowali listy do Sejmu w pięciu okręgach: radomskim, rzeszowskim, białostockim, kieleckim i olsztyńskim. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. lider ugrupowania Piotr Liroy-Marzec (lider listy kieleckiej), Paweł Abramski (lider listy olsztyńskiej, na której znalazł się z grupą innych działaczy związanych z partią Wolni i Solidarni – były poseł KLD i senator AWS), Andrzej Szlęzak (lider listy rzeszowskiej, należący do PSL radny wojewódzki Koalicji Obywatelskiej, były prezydent Stalowej Woli), Paweł Połanecki (w okręgu kieleckim, jeden z liderów Jedności Narodu) czy Rafał Kosno (w okręgu białostockim, aktywista ekologiczny i założyciel Federacji Zielonych)[13]. KW Skuteczni uzyskał w wyborach do Sejmu ok. 19 tys. głosów, co przełożyło się na 0,1% głosów w skali kraju[14]. W kolejnych wyborach Skuteczni nie startowali.

Program[edytuj | edytuj kod]

Partia Skuteczni przyjęła na wybory parlamentarne w 2019 następujące postulaty programowe[15]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]