Zespół sawanta: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika 83.23.240.171 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to 83.8.237.224.
Linia 46: Linia 46:
Powieści poruszające temat sawantyzmu:
Powieści poruszające temat sawantyzmu:
* [[Forrest Gump]] - w przeciwieństwie do [[Forrest Gump (film)|adaptacji filmowej]], w powieści główny bohater określony jest wyraźnie jako sawant<ref>{{cytuj stronę|url=http://web.archive.org/web/20090327090919/http://bobspoetry.com/Bobs01Fe.pdf|tytuł=Movies By The Book: Forrest Gump|autor=Alonso Delarte|data=2004|praca=Bob's Poetry Magazine|strony=27|język=en|data dostępu=2013-01-29}}</ref>.
* [[Forrest Gump]] - w przeciwieństwie do [[Forrest Gump (film)|adaptacji filmowej]], w powieści główny bohater określony jest wyraźnie jako sawant<ref>{{cytuj stronę|url=http://web.archive.org/web/20090327090919/http://bobspoetry.com/Bobs01Fe.pdf|tytuł=Movies By The Book: Forrest Gump|autor=Alonso Delarte|data=2004|praca=Bob's Poetry Magazine|strony=27|język=en|data dostępu=2013-01-29}}</ref>.
Anime poruszające temat sawantyzmu:
* Zankyo no Terror
* Death Note


{{przypisy}}
{{przypisy}}

Wersja z 08:04, 23 wrz 2014

Zespół sawanta (fr. savant, uczony[1]) – rzadko spotykany stan, gdy osoba upośledzona umysłowo jest wybitnie uzdolniona (geniusz), co jest zazwyczaj połączone z doskonałą pamięcią.

Zespół sawanta pojawia się w przybliżeniu u co dziesiątej osoby cierpiącej na autyzm (co najmniej połowa osób z zespołem sawanta to osoby autystyczne) i u jednej na 2 tys. osób z niedorozwojem umysłowym lub uszkodzeniami mózgu[2].

Do dzisiaj opisano ok. 100 przypadków sawantyzmu. Charakterystyczne cechy większości z nich to IQ w zakresie 40-70. Występuje częściej u mężczyzn - około 4 do 6 przypadków na jeden przypadek kobiety. Mimo że większość przypadków zespołu sawanta ma charakter wrodzony, to może się on ujawnić także jako efekt uszkodzenia lub choroby mózgu lub stosunkowo rzadko u osób całkiem zdrowych, którzy popadli w różne rodzaje otępienia umysłowego[2].

Większość zdolności sawantów dotyczy funkcji typowych dla prawej półkuli mózgowej i mają charakter niesymboliczny, artystyczny (np. zdolności plastyczne – malarstwo i rzeźba), wizualny lub motoryczny (np. zręczność manualna lub orientacja przestrzenna). Niektórzy sawanci mają zdolności językowe (choć zdarzają się one wyjątkowo rzadko) – potrafią w krótkim czasie opanować niezwykłą ilość słów i zagadnień gramatycznych z obcego języka, zwykle bez zrozumienia go (tzw. pamięć bez pojmowania lub określenie nadane przez Downa, tzw. adhezja werbalna). Częściej pojawiają się zdolności muzyczne (najczęściej używanym przez sawantów instrumentem jest fortepian) i rachunkowe (sawant jest w stanie podać w ciągu kilku sekund dzień tygodnia sprzed 4000 lat lub odtworzyć bardzo długi ciąg cyfr). U niektórych sawantów pojawia się zdolność precyzyjnego odmierzania czasu z dokładnością porównywalną do zwykłych zegarów[3].

Historia[3]

Po raz pierwszy przypadki sawantyzmu zostały naukowo opisane w 1789 przez Benjamina Rusha, pioniera amerykańskiej psychiatrii, który opisał niezwykłe zdolności Thomasa Fullera. Człowiek ten miał znikomą znajomość matematyki (ograniczoną do prostego liczenia), jednakże zapytany o liczbę sekund, które przeżył przykładowy człowiek w ciągu 70 lat, 17 dni i 12 godzin udzielił w ciągu kilkudziesięciu sekund bezbłędnej odpowiedzi – 2 210 500 800 (uwzględniając w wyliczeniach 17 lat przestępnych).

W 1887 podobne przypadki koegzystencji nieprzeciętnych zdolności i upośledzenia zaczęto opisywać dokładnie w następnych pracach naukowych – John Langdon Down (odkrywca zespołu Downa) opisał 10 przypadków zespołu sawanta. Byli to głównie jego pacjenci ze szpitala psychiatrycznego Earswood Asylum w Londynie, w którym pełnił funkcję dyrektora przez ponad 30 lat. Także Down był autorem określenia „idiota-sawant” (dosł. uczony głupiec, fr. savant idiot), dzisiaj już nieużywanego i zastąpionego innymi określeniami, opisującego osobnika o ilorazie inteligencji niższym od 25 i jednocześnie dysponującego niezwykłymi zdolnościami umysłowymi.

Znani sawanci

  • Leslie Lemke – niedorozwinięty, chory na porażenie mózgowe, niewidomy i wybitnie uzdolniony muzycznie. Jego zdolności ujawniły się, gdy jako młodzieniec w wieku 14 lat usłyszał w telewizji koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego. Choć nigdy wcześniej nie grał na pianinie, zagrał następnie ten koncert z pamięci od początku do końca. Potrafi zagrać bezbłędnie kilka tysięcy utworów, a także te, które usłyszał po raz pierwszy.
  • Kim Peek (zm. grudzień 2009) – mimo ogólnych zaburzeń rozwoju znał na pamięć 12 000 książek. Potrafił wymienić nazwy wszystkich miast, autostrad przechodzących przez każde amerykańskie miasto, miasteczko i okręg – a także wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe oraz przypisane do nich sieci telekomunikacyjne i telewizyjne. Znał historię każdego kraju, każdego władcy, jego daty panowania, małżonka i historię. Na podstawie podanej daty urodzenia, w ciągu kilku sekund obliczał dzień tygodnia, w którym dana osoba skończy 65 lat. Rozpoznawał ze słuchu większość utworów muzycznych, podając jednocześnie datę i miejsce ich powstania oraz datę urodzenia i śmierci kompozytora. Postać Kima Peeka posłużyła w 1988 twórcom filmu Rain Man jako pierwowzór postaci Raymonda Babbita, którą odgrywał Dustin Hoffman.
  • Richard Wawro (zm. luty 2006) - autysta, malarz szkocki. Tworzył niezwykłe poetyckie i odznaczające się niezwykłą precyzją dzieła malarskie. Jego obrazy trafiły m.in. do kolekcji Margaret Thatcher i Jana Pawła II. Wystawiał swoje prace w największych galeriach na całym świecie.
  • Alonzo Clemons – niepełnosprawny i cierpiący na zaburzenia rozwojowe rzeźbiarz amerykański, w ciągu 20 minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział przez kilka lub kilkanaście sekund. Rzeźby Clemonsa są niezwykle realistyczne, ukazują każdy szczegół anatomiczny i doskonałe proporcje. Jego prace są wystawiane w galeriach sztuki w Kalifornii i całym USA.
  • Daniel Tammet – wykazuje objawy zespołu Aspergera, jest synestetykiem. Potrafi dokonywać w pamięci skomplikowanych obliczeń oraz wymienić 22 514 cyfr po przecinku w liczbie pi. Dzięki genialnej pamięci wzrokowej bardzo szybko uczy się języków obcych – zna angielski, niemiecki, hiszpański, esperanto, francuski, fiński, litewski, rumuński, estoński, walijski i islandzki (na opanowanie tego ostatniego wystarczyły mu cztery dni spędzone w Reykjaviku). Stworzył też własny język, który nazwał Mänti (z fińskiego „sosna”). Wydał swoją autobiografię[4].

Współczesna nauka[5]

Hipotezy dotyczące sawantyzmu formułowane przez naukowców sugerują przyczynę upośledzenia jako uszkodzenia lewej półkuli mózgu i dominujących w niej procesów pobudzające prawą do zwiększenia aktywności w celu kompensacji utraconych funkcji – wtedy dochodzi do ekspresji niezwykłych zdolności sawantów. Potwierdziły to badania pneumoencefalograficzne mózgu (nieużywana współcześnie technika obrazowania, polegająca na wstrzyknięciu do płynu mózgowo-rdzeniowego powietrza, a następnie wykonania serii zdjęć rentgenowskich) z 1975.

W 1980 zaobserwowano powstawanie zdolności typowych dla sawantów u osób po wypadkach skutkujących uszkodzeniem lewej półkuli mózgowej (badania T. L. Brinka, psychologa z Crafton Hills College w Kalifornii). Także kolejne badania z lat 80. dotyczące zbiorowości 34 tys. osób dotkniętych autyzmem wykazały zwiększoną aktywność prawej półkuli.

W 1998 stwierdzono pojawianie się cech sawantyzmu u osób dotkniętych otępieniem czołowo-skroniowym (ang. FTD, fronotemporal dementia), potwierdzone przez badania obrazowe z użyciem tomografii emisyjnej pojedynczego fotonu (ang. SPECT, single photon emission computed tomography), które wykazały zwiększony przepływ krwi w prawej półkuli mózgowej sawantów i uszkodzenia lewej półkuli (przeprowadził je Bruce L. Miller z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco). Dalsze badania z użyciem metody SPECT wykazały także zwiększoną aktywność tzw. kory nowej w prawej półkuli i upośledzenie tzw. przedniego płata skroniowego w lewej półkuli.

W latach 90. wykonywano eksperymenty nad sztucznym wywoływaniem zdolności typowych dla sawantów pod wpływem pola magnetycznego. W doświadczeniach przeprowadzonych m.in. na Uniwersytecie Flindersa w Adelaide zastosowano metodę tzw. przezczaszkowej powtarzalnej stymulacji magnetycznej (ang. RTMS, repetitive transcranial magnetic stimulation), którą wypróbowano na 17 osobach (8 mężczyznach i 9 kobietach). W efekcie u dwójki z nich zaobserwowano pojawienie się cech, jak np. zdolności artystyczne, szybkiego liczenia czy zapamiętywania – jednak po kilku godzinach od zakończenia stymulacji ulegały one zanikowi.

Kultura masowa

Filmy poruszające temat sawantyzmu:

  • Rain Man – historia sawanta, zainspirowana przypadkiem Kima Peeka.
  • K-PAX – historia dysponującego niezwykłą wiedzą astrofizyczną pacjenta szpitala psychiatrycznego twierdzącego, że jest kosmitą. Jego lekarz podejrzewał, że cierpi na zespół sawanta.
  • Fenomen – filmowa wizja niezwykłych możliwości ludzkiego umysłu. Bohater jednak nie był sawantem, jednakże w pewnym momencie pojawiły się u niego niezwykłe zdolności.
  • Zagadka Kaspara Hausera – nigdy nie wyjaśniona historia upośledzonego dziecka, Kaspara Hausera.
  • Cube – dwóch bohaterów filmu dysponuje niezwykłymi zdolnościami szybkiego liczenia oraz rozumienia czterowymiarowej przestrzeni. (Kazan z Cube i Eric Wynn z Cube Zero, którzy przez widzów często uznawani są za jedną osobę oraz Alex Trusk z Cube – Hypercube).
  • Zaklęte serca – bohaterami filmu są młodzi ludzie cierpiący na autyzm. Film oparty na historii Jerry'ego Newporta (Donald) i Mary Meinel (Isabelle). Donald jest uzdolnionym matematykiem, Isabelle – utalentowaną artystką.
  • Kod Merkury – kilkuletni chłopiec chory na autyzm łamie supertajny kod wojskowy.
  • Dr House – w odcinku 15, 3 serii serialu przedstawiony jest przypadek sawanta uzdolnionego muzycznie, który zostaje poddany leczeniu.
  • Główny bohater anime Hidan no Aria cierpi na zespół sawanta.
  • Główna żeńska bohaterka anime Sakurasou no Pet na Kanojo, Mashiro Shiina cierpi na zespół sawanta.
  • FlashForward: Przebłysk Jutra – pacjent ośrodka psychiatrycznego opowiada o eksperymentach na sawantach, którzy opisywali co zapamiętali ze skoków w przyszłość.
  • David Archer – pojawia się jako bohater poboczny w grze Mass Effect 2, w misji "Nadzorca".
  • W koreańskiej dramie Good Doctor, główny bohater Park Shi-On jest sawantem pracującym jako pediatra.

Powieści poruszające temat sawantyzmu:

  1. Sawant - przestarzałe określenie, od śr. fr. im. savoir, „wiedzieć”, od łac. sapere, „smakować, mieć dobry smak, być mądrym”; spokr. z osk. sipus, „wiedząc”, starosaks. absebbian, „postrzegać”; pierwotnie fr. savant idiot, „uczony głupiec” dziś uznawane jest za niepoprawne.
  2. a b Treffert, Wallace. , s. 58, 2002. 
  3. a b Treffert, Wallace. , s. 60, 2002. 
  4. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera. 2010.
  5. Treffert, Wallace. , s. 62-65, 2002. 
  6. Alonso Delarte: Movies By The Book: Forrest Gump. [w:] Bob's Poetry Magazine [on-line]. 2004. s. 27. [dostęp 2013-01-29]. (ang.).

Bibliografia

  • Darold A. Treffert, Gregory L. Wallace. Wyspy geniuszu. „Świat Nauki”, s. 56-65, 08/2002. 
  • Daniel Tammet: Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera. Czarne, 2010. ISBN 978-83-7536-205-3.

Linki zewnętrzne