Przejdź do zawartości

Orawa (region): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
raczej commons zamku nie jest tutaj najwłaściwsze
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Linki zewnętrzne: drobne merytoryczne
Linia 36: Linia 36:
* [http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=344&Itemid=18 Gwary Polskie - Orawa]
* [http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=344&Itemid=18 Gwary Polskie - Orawa]
* {{SgKP|XV_cz.2|414|Orawa}}
* {{SgKP|XV_cz.2|414|Orawa}}
* [http://polskiekresy.info/index.php?option=com_content&view=article&id=175:spisz-i-orawa-pocztek-drogi-do-polski&catid=115:historia&Itemid=507 Spisz i Orawa - początek drogi do Polski]


{{Regiony Słowacji}}
{{Regiony Słowacji}}

Wersja z 14:36, 17 wrz 2010

Orawa
Obszar Orawy (bez okolic Mędralowej) przyłączony do Polski w 1938 na mapie topograficznej WIG z 1939
Narodowości na Orawie w 1931 r. wg. pisma "Ziemia"
Komitat Orawski w granicach Królestwa Węgierskiego
Herb Komitatu Orawskiego

Orawa (słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy; większa część znajduje się na terenie Słowacji. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolny Kubin, Trzciana, Namiestów, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.

Część polska zamieszkana jest przez Polaków i Słowaków, podobnie jak część słowacka (powiaty namiestowski i twardoszyński, mieszkają tam również inne narodowości, m.in. Czesi, których liczba w większości gmin jest większa niż osób deklarujących polską narodowość[1]), oraz Słowaków (pow. dolnokubiński).

Teren Polskiej Orawy był jednorodny etnicznie - został zasiedlony przez polskich osadników z Małopolski nizinnej i Żywiecczyzny; w osadnictwie brała też w niewielkim zakresie udział ludność wołoska[2].

Do końca XIX wieku mieszkańcy Orawy nie mieli świadomości etnicznej ani narodowej[3]. Do 1918 Orawa należała do Królestwa Węgier. Według spisu z 1910 mieszkało tam 72 125 osób:

  • 59 096 Słowaków
  • 16 131 Polaków
  • 2000 Węgrów
  • 1518 Niemców.

Po I wojnie światowej wybuchł spór pomiędzy Polską a Czechosłowacją o przynależność regionu. Generalny podział narodowościowy był taki, że w Górnej Orawie zamieszkiwała ludność polska, a w Dolnej – słowacka. Planowany plebiscyt nie odbył się, gdyż Polska podczas wojny z bolszewikami zgodziła się na podział bez pytania zainteresowanej ludności o zdanie – Rzeczypospolitej przypadło 12 wsi w Górnej Orawie. W 1924 dokonano wymiany terytoriów – Polska otrzymała resztę wsi Lipnica Wielka (część wsi należała już do Polski), a w zamian oddała wsie Głodówka i Sucha Góra.

W 1938 rząd Polski, wykorzystując osłabienie Czechosłowacji po układzie monachijskim, zwrócił się do Pragi z ultimatum o oddanie czterech niewielkich fragmentów terytorium Orawy - m.in. wsi przekazanych Czechosłowacji przez Polskę w 1924 (Sucha Góra, Głodówka), fragmentu gminy Trzciana sąsiadującego z wsią Lipnica Wielka (las Krywań oraz pastwisko i las Osadzka), części terytorium miejscowości Bobrov (fragment zachodniego stoku góry Krywań) i Orawskiej Półgóry (południowy stok Mędralowej). Tereny te pozostały w granicach Rzeczypospolitej niecały rok – po wybuchu II wojny światowej odzyskała je Słowacja (zajęła ona cały obszar historycznej Orawy), a później Czechosłowacja.

Do czasu wejścia Polski i Słowacji do Układu z Schengen (21 grudnia 2007) istniało na Orawie pięć przejść granicznych (w kolejności od zachodu na wschód): Ujsoły-Novoť, Korbielów-Oravská Polhora, Winiarczykówka-Bobrov, Chyżne-Trstena, Chochołów-Sucha Hora.

Polska część Orawy (Kotliny Orawskiej) od północy i zachodu ograniczona jest pasmem Beskidu Żywieckiego i obejmuje zachodni skrawek Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Wschodnia granica Orawy przebiega wzdłuż europejskiego działu wodnego, rozdzielającego zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Kotlina Orawska tworzy największy w Polsce region należący do zlewiska Morza Czarnego (poprzez Czarną Orawę, Wag i Dunaj).

  1. Miejska i gminna statystyka
  2. R. Kantor, Między identyfikacją narodową a regionalną. Przypadek Polskiej Orawy, "Studia Etnologiczne i Antropologiczne", t. 1, 1997, s. 149.
  3. R. Kantor, Między identyfikacją narodową a regionalną. Przypadek Polskiej Orawy, "Studia Etnologiczne i Antropologiczne", t. 1, 1997, s. 150.

Linki zewnętrzne