Spider-man Unlimited

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spider-Man Unlimited
Inny tytuł Polski: Niezwyciężony Spider-Man
Gatunek Fantasy, Animowany, Akcji, Przygodowy
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Główne role Rino Romano

Brian Drummond Michael Donovan Garry Chalk John Payne II Rhys Huber Christopher Gaze Jennifer Hale

Produkcja
Reżyseria Patrick Archibald
Scenariusz Larry Brody, Diane Duane, Robert Gregory-Browne, Mark Hoffmeier, Will Meugniot, Peter Morwood, Steve Perry, Michael Reaves, Roger Slifer, Brynne Stephens
Muzyka Jeremy Sweet
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji USA
Data premiery 2 października 1999 (USA i Polska)

Premiera ostatniego odcinka (USA i Polska) 31 marca 2001

Stacja telewizyjna USA (Fox Kids), Polska (Polsat)
Pierwsza emisja 2 października 1999
Lata emisji 1999-2001
Format obrazu 4.3
Chronologia
Poprzednik Spider-Man: The Animated Series
Kontynuacja Spider-Man MTV Series

Spider-Man Unlimitedamerykański serial animowany przedstawiający przygody superbohatera znanego z komiksów Marvela, Spider-Mana. Serial powstał w 1999 r. i mimo dobrej oglądalności zaprzestano jego emisji po wyemitowaniu kilku odcinków. Po tej przerwie wznowiono ponownie serial, ale wyemitowano tylko 13 odcinków, kończąc przy tym pierwszą serię (ostatni odcinek był zaledwie pierwszą częścią większej historii). Scenariusz do drugiego sezonu (łącznie z zakończeniem serialu) został wprawdzie napisany, ale nie został nigdy wyprodukowany.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Kosmonauta John Jameson ma zostać wysłany na misję w celu zbadania innego wymiaru. W tym samym czasie Spider-Man próbuje powstrzymać dwójkę symbiontów – Carnage'a i Venoma od dostania się na pokład rakiety Jamesona. Człowiek-Pająk zawodzi i symbionty razem z Jamesonem lecą do innego świata. Kosmonauta traci kontakt z Ziemią i zostaje uznany za martwego. Winą za wydarzenia zostaje obarczony Spider-Man. Aby oczyścić swoje imię Peter Parker kradnie z laboratorium Reeda Richardsa nowy, wyposażony w najnowsze zdobycze techniki kostium i udaje się rakietą kosmiczną na alternatywną Ziemię, by tam odnaleźć Johna. Kiedy przybywa na miejsce, okazuje się, że Jameson żyje. Należy on do grupy buntowników, którzy walczą z rządzącym całym światem Wielkim Ewolucjonistą. Ewolucjonista zaludnił Ziemię istotami będącymi hybrydami ludzi i zwierząt – Bestiamidami i za ich pomocą sprawuje rządy. Normalni ludzie są w takim świecie traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Spider-Man pozostaje na Nowej Ziemi, by walczyć z tamtejszymi przestępcami. Wkrótce okazuje się, że oprócz Jamesona do innego świata przybyli również Venom i Carnage, którzy działają na polecenie tajemniczego Synoptyka...

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: STUDIO TELEFILM
Tekst: Krzysztof Staroń
Czytali:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Ostatni odcinek jest zaledwie pierwszą częścią ponieważ oczekiwano, że zostaną wyprodukowane następne sezony.
  • Postać o nazwisku Meugniot jest nazwana od scenarzysty serialu, Willa Meugniot.
  • Nowy kostium Spider-Mana znany z serialu był dostępny również w grze wideo „Spider-Man” jako strój bonusowy.
  • Komiks Webspinners: Tales of Spider-Man #s 13–14 przedstawiał niektóre fragmenty fabuły serialu, choć akcja komiksu była umiejscowiona w oryginalnym uniwersum Marvela.
  • W serialu pojawiają się alternatywni: Vulture, Electro, Zielony Goblin i Kraven the Hunter.
  • Jeden z buntowników wygląda jak mumia.
  • W polskiej wersji językowej serial ten tłumaczyło aż 3 lektorów (1 kobieta i 2 mężczyzn). To była jedyna taka kreskówka tłumaczona w Polsce (zdarzały się kreskówki z lektorem, ale nigdy z trzema).
  • W polskiej wersji językowej postacie Venom i Carnage byli przetłumaczeni jako Toksyna/Trucizna (Venom) oraz Rzeźnik (Carnage), a sama polska nazwa serialu (prawdopodobnie) brzmiała „Niezwyciężony Spider-Man”.
  • Jedyną polską stacją, która wyemitowała ten serial w całości i ogółem był Polsat (dla porównania Spider-Man z 1994 r. wyemitowało TVP2, Polsat i polska wersja Fox Kids).

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Numer odcinka Tytuł Treść
01 Worlds Apart, Part One Spider-Man próbuje powstrzymać Venoma i Carnage'a od porwania lecącego na Nową Ziemię statku kosmicznego Johna Jamesona. Zawodzi i symbionty razem z Jamesonem lecą do innego świata. Po jakimś czasie Pająk posiadając już nowy kostium udaje się statkiem kosmicznym na Nową Ziemię, by sprawdzić co stało się z Jamesonem.
02 Worlds Apart, Part Two Spider-Man przybywa na Nową Ziemię, gdzie odkrywa, że Jameson żyje i że razem z grupa buntowników walczy z Wielkim Ewolucjonistą. Spider-Man przyłącza się do buntowników i do tego, już jako Peter Parker zaczyna mieszkać z lekarką dr. Naoko Yamada-Jones i jej synem Shayne'em Jonesem.
03 Where Evil Nests Spider-Man spotyka alternatywną wersję Zielonego Goblina, który okazuje się być w tym świecie superbohaterem. Wspólnie odkrywają, iż za porwaniem dr. Naoko Yamada-Jones stoją Carnage i Venom.
04 Deadly Choices Jeden z buntowników, Git Hoskins, kradnie bombę i grozi wysadzeniem (alternatywnego) Nowego Jorku. Buntownicy i Bestiamidzi muszą połączyć siły by powstrzymać terrorystę.
05 Steel Cold Heart X-51, robot-policjant służący Wielkiemu Ewolucjoniście odmawia krzywdzenia niewinnych ludzi i przyłącza się do buntowników.
06 Enter the Hunter! Wielki Ewolucjonistą poprzez swojego podwładnego, Sir Rama, wynajmuje mordercę zwanego Hunter, aby ten zabił Spider-Mana.
07 Cry Vulture Spider-Man razem z alternatywną wersją Vulture'a niweczą plany Sir Rama.
08 I'll Met by Moonlight John Jameson w wyniku eksperymentów Wielkiego Ewolucjonisty zostaje przemieniony w pół-człowieka, pół-wilka – Man-Wolfa. Spider-Man włamuje się do twierdzy Ewolucjonisty by tam znaleźć lekarstwo dla Jamesona.
09 Sunstenance Goblin odkrywa, że Spider-Man to w rzeczywistości Peter Parker. Obaj zostają porwani przez zdeformowanych Bestiamidów, którzy wymuszają na bohaterach pomoc w walce z Ewolucjonistą.
10 Matters of the Heart Spider-Man pomaga Bramleyowi, jednemu z buntowników, w odnalezieniu jego zaginionego brata.
11 One Is the Loneliest Number Eddie Brock oddziela się od symbionta i okazuje się, że bez niego umrze. Spider-man kradnie symbiota i niechcący się z nim łączy. Spider-man oddziela się od symbiota i Brock znowu staje się Venomem.
12 The Sins of Our Fathers Karen O'Meilly, członkini rebelii zostaje porwana przez wojsko Ewolucjonisty. Spider-Man i X-52 ruszają jej na ratunek. W międzyczasie Wielki Ewolucjonista odkrywa, że Karen jest jego wnuczką.
13 Destiny Unleashed, Part One Wielki Ewolucjonista chwyta swych wrogów (w tym Spider-Mana, Jamesona, Goblina, Carnage'a i Venoma), ale dzięki działaniom buntowników udaje się im uciec. Okazuje się jednak, że plan Synoptyka zostaje zrealizowany i setki symbiontów spadają na Nowy Jork.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]