Niesamowity Spider-Man 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: inne znaczenie.
Niesamowity Spider-Man 2
The Amazing Spider-Man 2
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2014
Data premiery 10 kwietnia 2014
25 kwietnia 2014 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 141 minut[1]
Reżyseria Marc Webb
Scenariusz Alex Kurtzman
Roberto Orci
Jeff Pinkner
Główne role Andrew Garfield
Emma Stone
Jamie Foxx
Dane DeHaan
Campbell Scott
Embeth Davidtz
Colm Feore
Paul Giamatti
Sally Field
Muzyka Hans Zimmer
The Magnificent Six
Zdjęcia Daniel Mindel
Scenografia Mark Friedberg
Kostiumy Deborah Lynn Scott
Montaż Pietro Scalia
Produkcja Avi Arad
Matt Tolmach
Wytwórnia Columbia Pictures
Marvel Entertainment
Arad Productions
Matt Tolmach Productions
Dystrybucja Sony Pictures Releasing
Budżet 293 000 000 USD
Przychody brutto 708 982 323 USD
Poprzednik Niesamowity Spider-Man (2012)

Niesamowity Spider-Man 2 (oryg. The Amazing Spider-Man 2) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Marc Webb na podstawie scenariusza Alexa Kurtzmana, Roberta Orciego i Jeffa Pinknera. Tytułową rolę zagrał Andrew Garfield, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Campbell Scott, Embeth Davidtz, Colm Feore, Paul Giamatti i Sally Field.

Peter Parker kontynuuje swoją walkę z przestępczością Nowego Jorku, musi ocalić miasto i chronić swoich bliskich.

Światowa premiera filmu miała miejsce 10 kwietnia 2014 roku w Londynie. W Polsce zadebiutował on 25 kwietnia tego samego roku. Film przy budżecie 293 milionów dolarów zarobił ponad 700 milionów. Otrzymał on mieszane oceny od krytyków. Jest on kontynuacją filmu Niesamowity Spider-Man z 2012. Dwa kolejne filmy zostały ostatecznie anulowane. Po drugim filmie studio zdecydowało się na kolejny reboot jako część franczyzy Marvel Cinematic Universe z Tomem Hollandem w roli Spider-Mana.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Richard Parker, naukowiec pracujący dla Oscorp, nagrał wiadomość wideo wyjaśniającą jego zniknięcie. Później on i jego żona Mary zostają porwani na pokładzie prywatnego odrzutowca przez zabójcę, który zabił wcześniej pilota. Richard i Mary podejmują walkę z mężczyzną, która doprowadza do katastrofy samolotu, w wyniku czego wszyscy giną. Przed tym Richardowi udaje się wysłać nagraną wcześniej wiadomość wideo[2].

Obecnie Peter Parker, syn Richarda i Mary, nadal walczy z przestępczością jako Spider-Man. Wyrusza w pościg za Alekseiem Sytsevichem i zatrzymuje go. Parker spotyka się ze swoją dziewczyną Gwen Stacy podczas ich ceremonii ukończenia szkoły średniej. Postanawia spełnić obietnicę daną jej ojcu przed śmiercią i kończy ich związek. Przyjaciel Parker z dzieciństwa, Harry Osborn, wraca na Manhattan, aby zobaczyć się ze swoim śmiertelnie chorym ojcem, Normanem, dyrektorem Oscorp. Norman wyjaśnia mu, że jego choroba jest genetyczna, a Harry jest w wieku, w którym po raz pierwszy się pojawiły u niego objawy. Norman daje Harry’emu małe urządzenie, które zawiera dzieło jego życia. Następnego dnia Norman umiera, a Harry zostaje mianowany nowym dyrektorem Oscorp[2].

Podczas pracy w laboratorium Oscorp, inżynier elektryk Max Dillon przez przypadek zostaje porażony prądem i wpada do zbiornika z genetycznie zmodyfikowanymi węgorzami elektrycznymi. Zostaje zaatakowany przez nie, wskutek czego jego ciało zamienia się w żywy generator elektryczny. Tymczasem Parker próbuje utrzymać przyjaźń z Gwen, ale ona wyjawia mu, że planuje przeprowadzkę do Anglii, kiedy uda się jej zdobyć stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim. W trakcie ich rozmowy Dillon chodzi po Times Square i przypadkowo powoduje awarię zasilania. Po walce ze Spider-Manem zostaje zatrzymany. Dillon trafia do Ravencroft Institute, gdzie zostaje poddany badaniom przez niemieckiego naukowca Ashleya Kafkę[2].

W międzyczasie pojawiają się pierwsze symptomy choroby Harry’ego, który dzięki urządzeniu od ojca odkrywa, że krew Spider-Mana może go uratować. Prosi Parkera, który sprzedawał zdjęcia Spider-Mana do Daily Bugle, aby pomógł mu go odnaleźć. Parker odmawia z niepewności, jakie skutki miałaby transfuzja. Później pojawia się u Harry’ego jako Spider-Man, ale nadal nie wyraża zgody. Wiceprezes Oscorp, Donald Menken, wrabia Harry’ego w wypadek Dillona, usuwa go ze stanowiska dyrektora i przejmuje kontrolę nad firmą. Asystentka Harry’ego, Felicia Hardy, informuje go o sprzęcie, który może mu pomóc. Harry proponuje umowę Dillonowi, który nazywa siebie „Electro”. Ten zgadza się pomóc Harry’emu i zabija doktora Kafkę. W Oscorp Harry znajduje zbroję i inne wyposażenie wykonane przez swojego ojca, a także jad z genetycznie zmodyfikowanych pająków. Zmusza Menkena do wstrzyknięcia jadu, co przyspiesza chorobę Harry’ego i przekształca go w istotę podobną do goblina. Jednak wbudowany protokół awaryjny skafandra przywraca mu zdrowie i leczy chorobę[2].

Parker wykorzystuje informacje pozostawione przez ojca, aby odnaleźć wiadomość wideo, która znajduje na opuszczonej stacji metra. Richard wyjaśnia w nagraniu, że musiał odejść, ponieważ odmówił współpracy z Normanem dotyczącej produkcji broni biogenetycznej. Parker odsłuchuje wiadomość od Gwen, która informuje go, że dostałą stypendium i wylatuje wcześniej, niż planowała. Parker spotyka się z Gwen i wyznaje jej miłość. Postanawiają, że razem polecą do Anglii. Electro powoduje kolejną awarię zasilania, a Parker podejmuje z nim walkę. Gwen wyrusza za nim i wspólnie przywracają zasilanie, co powoduje przeciążenie, które zabija Dillona[2].

Harry pojawia się na miejscu wyposażony w zbroję i sprzęt po ojcu. Widząc Gwen i Spider-Mana razem, odgaduje, że jest nim Parker. Przysięga sobie zemstę za odmowę transfuzji krwi i porywa Gwen, którą zabiera na szczyt wieży zegarowej. Parkerowi udaje się pokonać Harry’ego. Próbując powstrzymać przed upadkiem z wieży Gwen, łapie ją w swoje sieci, wskutek czego nieumyślnie powoduje jej śmierć z powodu urazu kręgosłupa. Zrozpaczony Parker postanawia zakończyć karierę jako Spider-Man[2].

Pięć miesięcy później Harry uwięziony w Ravencroft zmaga się z następstwami swojej transformacji. Jego współpracownik, Gustav Fiers, odwiedza Harry’ego i obaj rozmawiają o tworzeniu własnej drużyny. Harry wskazuje Fiersowi na Sytsevicha. Później Sytsevich zostaje wyciągnięty z więzienia i po wyposażeniu w elektromechaniczną zbroję, po ulicach, nazywa siebie „Rihno” szalejąc. Parker po przypomnieniu sobie mowy dyplomowej Gwen, postanawia powrócić do roli Spider-Mana i konfrontuje się ze Sytsevichem[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[3]
Marcin Bosak jako Peter Parker / Spider-Man
Monika Dryl jako Gwen Stacy
Wojciech Paszkowski jako Max Dillon / Electro
Marcin Hycnar jako Harry Osborn / Zielony Goblin
Janusz Wituch jako Richard Parker
Agnieszka Kunikowska jako Mary Parker
Cezary Morawski jako Donald Menken
Grzegorz Pawlak jako Aleksei Sytsevich / Rhino
Ewa Wencel jako May Parker

Swoje role z poprzedniego filmu powtórzyli: Denis Leary jako George Stacy, ojciec Gwen; Kari Coleman jako Helen Stacy, matka Gwen[8] oraz Michael Massee jako Gustav Fiers[10]. W filmie wystąpili: Chris Cooper jako Norman Osborn, ojciec Harry’ego i założyciel Oscorp[11]; Felicity Jones jako Felicia Hardy, asystentka w Oscorp, początkowo Normana Osborna, później Harry’ego[12]; Marton Csokas jako Ashley Kafka, szef Ravencroft Institute oraz B. J. Novak jako Alistair Smythe, szef Dillona pracujący w Oscorp[8].

W roli cameo pojawił się twórca postaci, Stan Lee[13].

Andrew Garfield
(Peter Parker / Spider-Man)
Emma Stone
(Gwen Stacy)
Jamie Foxx
(Max Dillon / Electro)
Dane DeHaan
(Harry Osborn / Zielony Goblin)
Campbell Scott
(Richard Parker)
Colm Feore
(Donald Menken)
Paul Giamatti
(Aleksei Sytsevich / Rhino)
Sally Field
(May Parker)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Marc Webb, reżyser filmu

W sierpniu 2011 roku, jeszcze przed premierą pierwszej części, Sony Pictures wyznaczyło datę premiery sequela na 2014 rok[14]. We wrześniu 2012 roku potwierdzono powrót Marca Webba na stanowisku reżysera filmu. Poinformowano też wtedy, że scenariusz napisali Alex Kurtzman, Roberto Orci i Jeff Pinkner na podstawie szkicu stworzonego przez Jamesa Vanderbilta. Producentami zostali Avi Arad i Matt Tolmach[4].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2010 roku Emma Stone ujawniła, że podpisała kontrakt na kilka filmów[15]. W lipcu 2012 roku J.K. Simmons wyraził chęć powtórzenia roli J. Jonaha Jamesona z trylogii Sama Raimiego[16]. We wrześniu tego samego roku poinformowano, że Andrew Garfield powtórzy rolę Petera Parkera oraz fakt, że Stone negocjuje umowę powrotu w roli Gwen Stacy[4]. W październiku studio zaproponowało Shailene Woodley rolę Mary Jane Watson. Potwierdzony został też wtedy powrót Stone[5]. Na początku listopada poinformowano, że Jamie Foxx prowadzi rozmowy ze studiem dotyczące roli Electro[17]. W grudniu aktor potwierdził angaż do tej roli[6].

W tym samym miesiącu Dane DeHaan otrzymał rolę Harry’ego Osborna. Studio brało pod uwagę również Sama Claflina, Eddiego Redmayne’a, Douglasa Bootha, Boyda Holbrooka, Aldena Ehrenreicha i Brady’ego Corbeta[7]. W lutym do obsady dołączyli Paul Giamatti, Colm Feore[9], Felicity Jones[12] i Chris Cooper[11].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 4 lutego 2013 roku[18]. Całość zdjęć została realizowana w Nowym Jorku[19]. Praca na planie zakończyła się 25 czerwca tego samego roku[20].

Za zdjęcia odpowiadał Daniel Mindel, za scenografię Mark Friedberg, a za kostiumy Deborah Lynn Scott. Montażem zajął się Pietro Scalia[8].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

James Horner, który skomponował muzykę do pierwszego filmu, odrzucił propozycję napisania muzyki o sequela[21]. W lipcu 2013 roku Marc Webb poinformował, że do skomponowania muzyki do filmu zatrudniony został Hans Zimmer[22]. Ścieżka dźwiękowa The Amazing Spider-Man 2: The Original Motion Picture Soundtrack z muzyką Zimmera została wydana 22 kwietnia 2014 roku przez Columbia Records i Madison Gate Records[23][24]. Została wydana również edycja dwupłytowa albumu[25]. Część utworów została napisana przez specjalnie stworzoną grupę The Magnificent Six złożoną z Pharrella Williamsa, Mike’a Einzigera, Junkie XL, Johnny’ego Marra, Andrew Kawczynskiego i Steve’a Mazzaro[26].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Niesamowity Spider-Man 2 miała miejsce 10 kwietnia 2014 roku w Londynie. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[27]. Dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych zadebiutował 2 maja tego samego roku[28]. Premiera w Polsce odbyła się 25 kwietnia tego samego roku[29].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film przy budżecie 293 milionów dolarów zarobił ponad 700 milionów, z czego ponad 200 milionów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ponad 1,6 miliona w Polsce[30].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał mieszane oceny od krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 51% z 307 recenzji filmu jest pozytywnych (średnia ocen wyniosła 5,77 na 10)[31]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 50 recenzji wyniosła 53 punktów na 100[32]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę B+ w skali od F do A+[28].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2014 Teen Choice Awards Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Andrew Garfield Nominacja [33]
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Emma Stone Nominacja
Ulubiony czarny charakter Jamie Foxx Nominacja
Ulubiony pocałunek Andrew Garfield, Emma Stone Nominacja
Ulubiony film fantasy / science-fiction Niesamowity Spider-Man 2 Nominacja
Golden Schmoes Awards Największe rozczarowanie Niesamowity Spider-Man 2 Wygrana [34]
Najgorszy film Niesamowity Spider-Man 2 Nominacja
2015 People’s Choice Awards Ulubiony duet filmowy Andrew Garfield, Emma Stone Nominacja [35]
Ulubiony film akcji Niesamowity Spider-Man 2 Nominacja
Kids’ Choice Awards Ulubiony film Niesamowity Spider-Man 2 Nominacja [36]
Ulubiony aktor filmowy Jamie Foxx Nominacja
Ulubiona aktorka filmowa Emma Stone Wygrana
Ulubiony aktor filmu akcji Andrew Garfield Nominacja
Ulubiony czarny charakter Jamie Foxx Nominacja
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Niesamowity Spider-Man 2 Nominacja [37]
Annie Awards Najlepsze efekty animowane w filmie aktorskim Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, R. Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo Nominacja [38]
MTV Movie Awards Najlepszy pocałunek Andrew Garfield, Emma Stone Nominacja [39]

Anulowane kontynuacje i spin-offy[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku Sony Pictures poinformowało, że Niesamowity Spider-Man 3 będzie miał premierę w 2016 roku. Alex Kurtzman, Roberto Orci i Jeff Pinkner ponownie mięli zająć się scenariuszem. Wyznaczona została również data czwartej części na 2018 roku[40]. W trakcie rozwoju były również spin-offy serii. Sinister Six miał datę premiery zaplanowaną na 2016 rok. Stanowisko reżysera i scenarzysty objął Drew Goddard. Kurtzman, Orci i Ed Solomon zostali zatrudnieni do napisania scenariusza do Venoma. Kurtzman miał zająć się również jego reżyserią[41][42]. We wstępnej fazie rozwoju były też filmy o Felicji Hardy / Black Cat ze scenariuszem Lisy Joy Nolan oraz Spider-Man 2099 z zaplanowaną datą premiery na koniec 2017 roku. Film o Venomie początkowo był planowany jako spin-off filmu Spider-Man 3 Sama Raimiego[43].

Początkowo studio przełożyło datę premiery trzeciej części na 2018 roku bez ustalania daty dla czwartej[44]. Ostatecznie kontynuacje i spin-offy w planowanej wersji zostały anulowane[45].

W 2018 roku premierę miał film Venom w reżyserii Rubena Fleischera i ze scenariuszem Scotta Rosenberga, Jeffa Pinknera, Kelly Marcel i Willa Bealla, który nie jest powiązany z żadnym filmem o Spider-Manie. W tytułowej roli wystąpił Tom Hardy[46][47]. Sequel Venom 2: Carnage zapowiedziany został na 2021 rok[48].

Reboot: Marvel Cinematic Universe[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku po ataku hackerskim wyciekły do opinii publicznej maile z Sony Pictures, w którym studio rozważało powrót Sama Raimiego na stanowisko reżysera, jak i nową serię w porozumieniu z Marvel Studios oraz włączeniu postaci do franczyzy Marvel Cinematic Universe[49]. W 2015 roku porozumienie między studiami zostało osiągnięte i w lutym oficjalnie poinformowano, że Spider-Man zostanie włączony do MCU[45][50]. W roli Petera Parkera został obsadzony Tom Holland[51]. Postać pojawiła się po raz pierwszy w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów[52]. W 2017 roku premierę miał Spider-Man: Homecoming w reżyserii Jona Wattsa. Głównym przeciwnikiem Spider-Mana został Michael Keaton jako Adrian Toomes / Vulture. W filmie pojawiły się postacie przedstawione w innych filmach franczyzy: Jon Favreau jako Happy Hogan, Gwyneth Paltrow jako Pepper Potts, Chris Evans jako Steve Rogers / Kapitan Ameryka, Martin Starr jako Roger Harrington i Robert Downey Jr. jako Tony Star / Iron Man[53]. Holland później powtórzył swoją rolę w Avengers: Wojna bez granic z 2018[54] i Avengers: Koniec gry z 2019 roku[55].

W 2019 roku premierę miał drugi film z serii Spider-Man: Daleko od domu ponownie w reżyserii Wattsa. Antagonistą w filmie był Quentin Beck / Mysterio, którego zagrał Jake Gyllenhaal. Podobnie jak w pierwszej części pojawiły się też inne postacie z franczyzy. Ponownie pojawili się Favreau i Starr, ale również wystąpili: Samuel L. Jackson jako Nick Fury, Cobie Smulders jako Maria Hill, Ben Mendelsohn jako Talos i Sharon Blynn jako Soren[56]. W sierpniu 2019 roku studia zakończyły współpracę wskutek braku porozumienia, natomiast miesiąc późnej Disney i Sony doszły do nowego porozumienia dotyczącego trzeciej części i jednego dodatkowego filmu, obu jako część MCU[57]. Premiera trzeciej części została zaplanowana na koniec 2021 roku[58]. Holland powróci w tytułowej roli, a Watts na stanowisku reżysera[59].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Amazing Spider-Man 2 (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2020-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-25)].
 2. a b c d e f g Niesamowity Spider-Man 2, reż. Marc Webb
 3. „Niesamowity Spider-Man 2”: obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2014-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 4. a b c Tatiana Siegel: Andrew Garfield and Director Marc Webb to Return for 'Amazing Spider-Man' Sequel (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-26)].
 5. a b Adam B. Vary: 'Amazing Spider-Man 2': Shailene Woodley offered Mary Jane Watson (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2012-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-06)].
 6. a b Josh Wigler: Exclusive: 'Spider-Man' Villian Jamie Foxx reveals major origin details (ang.). MTV. [dostęp 2012-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 7. a b Borys Kit: Dane DeHaan to Play Harry Osborn in 'Spider-Man' Sequel (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 8. a b c d e f Guy Lodge: Film Review: ‘The Amazing Spider-Man 2’ (ang.). Variety. [dostęp 2014-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-08)].
 9. a b c Joshua Nealey: ‘The Amazing Spider-Man 2’ synopsis revealed, Paul Giamatti and Colm Feore officially join cast (ang.). Hypable. [dostęp 2013-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 10. David Sims: Do Audiences Realize 'The Amazing Spider-Man' is Trying to Launch a Spinoff? (ang.). The Atlantic. [dostęp 2014-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 11. a b Tatiana Siegel: 'Amazing Spider-Man 2': Chris Cooper to Play Green Goblin (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 12. a b Felicity Jones Confirms Her Involvement In THE AMAZING SPIDER-MAN 2!! (ang.). Ain’t It Cool. [dostęp 2013-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 13. Rachel Yang: Here’s Every Single Stan Lee Marvel Cameo (ang.). Variety. [dostęp 2018-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-13)].
 14. Ben Kendrick: Sony Schedules 'The Amazing Spider-Man 2' Release Date (ang.). Screen Rant. [dostęp 2011-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 15. Ben Moore: Emma Stone Talks 'Spider-Man' Reboot & Death of Gwen Stacey (ang.). Screen Rant. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-02)].
 16. Fred Topel: J.K. Simmons is Open to Playing J. Jonah Jameson in Amazing Spider-Man 2 (ang.). Crave online. [dostęp 2012-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)].
 17. Justin Kroll: Jamie Foxx in talks to play ‘Spider-Man 2’ villain (ang.). Variety. [dostęp 2012-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-08)].
 18. Eric Eisenberg: The Amazing Spider-Man 2 Has Started Production (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2013-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-08)].
 19. Governor Cuomo Announces The Amazing Spider-Man 2 to Be the Largest Movie Production Shot in New York (ang.). Office of Governor Andrew M. Cuomo. [dostęp 2013-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 20. Matt Goldberg: Shooting Wraps on THE AMAZING SPIDER-MAN 2; Director Marc Webb Posts Impressive Short Video from the 100th Day of Filming (ang.). Collider. [dostęp 2013-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 21. Mike Sampson: James Horner Didn’t Return to Score ‘Amazing Spider-Man 2’ Because It Was “Terrible” (ang.). Screen Crush. [dostęp 2014-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-17)].
 22. Sean O’Connell: Amazing Spider-Man 2 Must Read: Marc Webb On Goblins, Internet Rumors And 'Thinking Bigger' (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2013-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 23. The Amazing Spider-Man 2 (2014) (ang.). soundtrackinfo.com. [dostęp 2020-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-23)].
 24. ‘The Amazing Spider-Man 2’ Soundtrack Update (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2014-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-01)].
 25. The Amazing Spider-Man 2 (Deluxe Edition) (2014) (ang.). soundtrackinfo.com. [dostęp 2020-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-05)].
 26. Rebecca Ford: Marc Webb, Hans Zimmer Form Supergroup for 'Amazing Spider-Man 2' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-06)].
 27. "The Amazing Spider-Man 2" premiere (ang.). CBS News. [dostęp 2014-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-22)].
 28. a b Anita Bush: FINAL BOX OFFICE: ‘Amazing Spider-Man 2’ – $91.6M; ‘The Other Woman’ Holding Strong; ‘Rio 2’ Passes $100M (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2014-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-19)].
 29. "Niesamowity Spider-Man 2": fragment filmu (pol.). Onet.pl. [dostęp 2014-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)].
 30. The Amazing Spider-Man 2 (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2020-07-27].
 31. The Amazing Spider-Man 2 (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-07-27].
 32. The Amazing Spider-Man 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2020-07-27].
 33. Teen Choice Awards 2014 Nominees Revealed! (ang.). Yahoo. [dostęp 2014-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-10)].
 34. Golden Schmoes winners and nominees 2014 (ang.). joblo.com. [dostęp 2020-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-11)].
 35. Lauren Moraski: People’s Choice Awards 2015 hosts, nominees announced (ang.). CBS News. [dostęp 2014-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-25)].
 36. Simon Keegan: Kids' Choice Awards: All the winners and losers at this year's gunge-fest (ang.). Daily Mirror. [dostęp 2015-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-09)].
 37. Steve Barton: 2015 Saturn Awards Nominees Announced (ang.). Dread Central. [dostęp 2015-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 38. Complete list of Annie Award 2014 nominees (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-24)].
 39. Here Are Your 2015 MTV Movie Awards Nominees (ang.). MTV. [dostęp 2015-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-03)].
 40. Pamela McClintock: Sony Sets Release Dates for Third and Fourth 'Amazing Spider-Man' Films (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 41. Simon Brew: EXCLUSIVE: Sinister Six and Venom Movies Will Arrive Before Amazing Spider-Man 4 (ang.). Den of Geek. [dostęp 2014-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-25)].
 42. Dominic Patten: Sony Sets Spider-Man Spinoffs ‘Venom,’ ‘Sinister Six’ With New “Franchise Brain Trust” (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 43. Paul Fischer: Avi Arad for “Bratz” (ang.). darkhorizons.com. [dostęp 2007-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-02)].
 44. Dave McNary: Sony Pushes Back ‘Spider-Man 3’ to 2018, Dates ‘Sinister Six’ for 2016 (ang.). Variety. [dostęp 2014-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-17)].
 45. a b Marc Graser, Brent Lang: Spider-Man: How Sony, Marvel Will Benefit from Unique Deal (EXCLUSIVE) (ang.). Variety. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-09)].
 46. Anita Busch: Tom Hardy Is ‘Venom’ In New Sony Marvel Film To Be Directed By Ruben Fleischer (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 47. Cooper Hood: Venom Movie Reportedly Set by Sony for 2018 Release [Updated] (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-20)].
 48. Anthony D’Alessandro: ‘Venom’ Sequel Swings To Summer 2021 With New Title (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2020-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-22)].
 49. Angie Han: Sony Leak Reveals Studio Considering Lord/Miller Spider-Man Comedy, Marvel Crossover (ang.). /Film. [dostęp 2014-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-21)].
 50. Marvel: Sony Pictures Entertainment Brings Marvel Studios Into The Amazing World Of Spider-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-26)].
 51. Marvel: Sony Pictures and Marvel Studios Find Their 'Spider-Man' Star and Director (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-09)].
 52. Justin Chang: Film Review: ‘Captain America: Civil War’ (ang.). Variety. [dostęp 2016-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-27)].
 53. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Spider-Man: Homecoming’ (ang.). Variety. [dostęp 2017-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-21)].
 54. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Avengers: Infinity War’ (ang.). Variety. [dostęp 2018-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)].
 55. Peter Debruge: Film Review: ‘Avengers: Endgame’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 56. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Spider-Man: Far From Home’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-07)].
 57. Brent Lang: Spider-Man Will Stay in the Marvel Cinematic Universe (ang.). Variety. [dostęp 2019-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 58. Jordan Moreau: ‘Spider-Man: Far From Home’ Sequel Delayed to December 2021 (ang.). Variety. [dostęp 2020-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-24)].
 59. Ruben V. Nepales: Tom Holland excited to shoot ‘Spider-Man 3,’ says story is ‘absolutely ‘insane’ (ang.). Inquirer. [dostęp 2020-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-02)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]