Kingpin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kingpin, właśc. Wilson Fisk — fikcyjna postać (złoczyńca) z komiksów z udziałem Spider-Mana i Daredevila, które wydaje Marvel Comics.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie Wilson Fisk był samotny i odepchnięty z powodu wielkiej tuszy. Jako nastolatek, dowiedział się, że jego ojciec jest kryminalistą, postanowił przyłączyć się do niego. Podczas jednego z napadów ścigała ich policja. Z powodu wysokiej wagi Wilsonowi nie udało się uciec i trafił do więzienia. Ojciec nim zwiał, powiedział tak bywa i nie przejął się sytuacją. Co złamało chłopcu serce. W więzieniu nie zamierzał poddać się resocjalizacji. Uczył się wszystkiego, co niezbędne aby stworzyć kryminalne imperium. Po wyjściu stał się królem nowojorskich bandytów. Otoczył się naukowcami i zaawansowanymi technologiami. Atakiem hakerskim wykreślił się ze wszystkich policyjnych i penitencjarnych dokumentów. Oficjalnie, nigdy nie siedział. Nadał sobie imię Kingpin. Publicznie, pozoruje na przedsiębiorcę i filantropa. Wtedy używa prawdziwego imienia i nazwiska. Fakt, że jest Kingpinem, to wielka tajemnica. Rozkazał swoim ludziom odszukać ojca. Był dumny, że wielki Kingpin to jego syn. Ale ten nie przebaczył mu zdrady, kazał go zabić. Jego siedzibą główną jest Chrysler Building. Na samym szczycie ma biuro i laboratorium w którym zatrudnia wybitnych naukowców i inżynierów.

Ma żonę i dorosłego syna. Nosi biały garnitur i laskę. Kingpin w komiksach ma jasną karnację, lecz w filmie Daredevil i w serialu animowanym Spider-Man: The New Animated Series ma czarną skórę. Chociaż ma wielką tuszę, posiada dużą siłę i refleks, z którymi jego przeciwnicy mają często problem. Jego największymi przeciwnikami są Spider-Man, Daredevil oraz Punisher.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Kingpin pojawił się w filmie Daredevil. W postać tę wcielił się Michael Clarke Duncan. W serialu telewizyjnym Daredevil (Marvel's Daredevil) w rolę Wilsona Fiska wciela się Vincent D'Onofrio[1]. Kingpin pojawił się też m.in. w serialu animowanym Spider-Man (przedstawiony jest z jasną karnacją) oraz w serialu animowanym Spider-Man: The New Animated Series (jako ciemnoskóry).

Gry[edytuj | edytuj kod]

Kingpin pojawił się w grze Spider-Man 3: The Game, opartej na filmie Spider-Man 3 oraz w grze The Punisher na automaty oraz Sega Mega drive. Kingpin pojawił się również w grze firmy TT - Lego Marvel Superheroes dostępnej na różne platformy, również w The Amazing Spider-Man 2.

Przypisy

  1. Marcin Pietrzyk: Serialowy Daredevil zyskał wroga w osobie Vincenta D'Onofrio (pol.). Filmweb, 11 czerwca 2014. [dostęp 6 października 2014].