Kingpin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kingpin, właśc. Wilson Fisk — fikcyjna postać (złoczyńca) z komiksów z udziałem Spider-Mana i Daredevila, które wydaje Marvel Comics.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie Wilson Fisk był samotny i odepchnięty z powodu wielkiej tuszy. Jego ojciec zarabiał na życie jako bokser. Ale nie zrobił kariery, więc jego pobory były skromne. Dorabiał jako gangster. Gdy Wilson był nastolatkiem, postanowił przyłączyć się do niego. Podczas jednego z napadów ścigała ich policja. Z powodu wysokiej wagi Wilsonowi nie udało się uciec i trafił do więzienia. Ojciec nim zwiał, powiedział tak bywa i nie przejął się sytuacją, co złamało chłopcu serce. W więzieniu nie zamierzał poddać się resocjalizacji. Uczył się wszystkiego, co niezbędne aby stworzyć kryminalne imperium. Po wyjściu stał się królem nowojorskich bandytów. Otoczył się naukowcami i zaawansowanymi technologiami. Atakiem hakerskim wykreślił się ze wszystkich policyjnych, sądowych i penitencjarnych dokumentów. Oficjalnie, nigdy nie siedział. Nadał sobie pseudonim Kingpin. Publicznie, pozoruje na przedsiębiorcę i filantropa. Wtedy używa prawdziwego imienia i nazwiska. Fakt, że jest Kingpinem, to wielka tajemnica. Rozkazał swoim ludziom odszukać ojca. Był dumny, że wielki Kingpin to jego syn. Ale ten nie przebaczył mu zdrady, kazał go zabić. Jego siedzibą główną jest Chrysler Building. Na samym szczycie ma biuro i laboratorium w którym zatrudnia wybitnych naukowców i inżynierów.

Kingpin, pomimo pokaźnych rozmiarów, ma niewielu tłuszczu. Większość ciała stanowią potężne mięśnie. Wyrobione, aby w ogóle mógł się poruszać. Rzadko musi walczyć z wrogami, ma od tego ludzi. Ale jeśli już, miażdży bez wysiłku.

Ma żonę Vanessę i dorosłego syna Richarda. Richard Fisk pracuje z ojcem jako terenowy szef mafii. Wilson był dumny, że relacje z synem ma doskonałe i nie przypominają nic relacji z jego ojcem. Jednak Spider-Man doprowadził policję do Richarda. Sąd proponował łagodniejszy wyrok za wydanie swojego szefa. Wilson poprosił syna o milczenie. Richard nie okazał żalu, ale Wilson szalał z rozpaczy, pytając samego siebie jak długo będzie musiał czekać na zemstę własnego syna.

Kingpin nosi biały garnitur i laskę. Kingpin w komiksach ma jasną karnację, lecz w filmie Daredevil i w serialu animowanym Spider-Man: The New Animated Series ma czarną skórę.

Jego największymi przeciwnikami są Spider-Man, Daredevil oraz Punisher.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Kingpin pojawił się w filmie Daredevil. W postać tę wcielił się Michael Clarke Duncan. W serialu telewizyjnym Daredevil (Marvel's Daredevil) w rolę Wilsona Fiska wciela się Vincent D'Onofrio[1]. Kingpin pojawił się też m.in. w serialu animowanym Spider-Man (przedstawiony jest z jasną karnacją) oraz w serialu animowanym Spider-Man: The New Animated Series (jako ciemnoskóry).

Gry[edytuj | edytuj kod]

Kingpin pojawił się w grze Spider-Man 3: The Game, opartej na filmie Spider-Man 3 oraz w grze The Punisher na automaty oraz Sega Mega drive. Kingpin pojawił się również w grze firmy TT - Lego Marvel Superheroes dostępnej na różne platformy, również w The Amazing Spider-Man 2.

Przypisy

  1. Marcin Pietrzyk: Serialowy Daredevil zyskał wroga w osobie Vincenta D'Onofrio. Filmweb, 11 czerwca 2014. [dostęp 6 października 2014].