Przejdź do zawartości

Venom (film 2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Venom
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2018

Data premiery

1 października 2018
5 października 2018 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

112 minut[1]

Reżyseria

Ruben Fleischer

Scenariusz

Scott Rosenberg
Jeff Pinkner
Kelly Marcel
Will Beall

Główne role

Tom Hardy
Michelle Williams
Riz Ahmed
Scott Haze
Reid Scott

Muzyka

Ludwig Göransson

Zdjęcia

Matthew Libatique

Scenografia

Oliver Scholl

Kostiumy

Kelli Jones

Montaż

Alan Baumgarten
Maryann Brandon

Produkcja

Avi Arad
Matt Tolmach
Amy Pascal

Wytwórnia

Columbia Pictures
Marvel Entertainment
Arad Productions
Matt Tolmach Productions
Pascal Pictures

Dystrybucja

Sony Pictures Releasing

Budżet

100 000 000 USD

Przychody brutto

856 085 151 USD

Kontynuacja

Venom 2: Carnage (2021)

Strona internetowa

Venomamerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2018 roku, zrealizowany na podstawie serii komiksów o postaci o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Ruben Fleischer na podstawie scenariusza Scotta Rosenberga, Jeffa Pinknera, Kelly Marcel i Willa Bealla. Tytułową rolę zagrał Tom Hardy, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Michelle Williams, Riz Ahmed, Scott Haze i Reid Scott.

Venom jest częścią franczyzy Sony’s Spider-Man Universe. Jego kontynuacja Venom 2: Carnage miała premierę w 2021 roku. Kolejna część, Venom 3: Ostatni taniec, zapowiedziana została na 2024 rok. Światowa premiera filmu Venom miała miejsce 1 października 2018 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 5 października tego samego roku. Film przy budżecie 100 milionów dolarów zarobił ponad 850 milionów. Otrzymał on przeważnie negatywne oceny od krytyków.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W trakcie badań przestrzeni kosmicznej, sonda należąca do Life Foundation, zajmującej się bioinżynierią, odkrywa kometę zawierającą symbiontyczne formy życia. Sonda powraca na Ziemię z czterema próbkami, ale jednej z nich udaje się uciec i powoduje katastrofę w Malezji. Life Foundation udaje się odzyskać trzy pozostałe próbki, które zostały przewiezione do ośrodka badawczego w San Francisco. Tam naukowcy odkrywają, że symbionty nie są w stanie przetrwać bez oddychających tlenem żywicieli, którzy umierają po odrzuceniu symbiozy. Dziennikarz śledczy, Eddie Brock zapoznaje się z dokumentami na temat tych eksperymentów, które należą do jego narzeczonej Anne Weying, prawniczki pracującej nad linią obronną dla Life Foundation. Brock postanawia porozmawiać z prezesem Life Foundation, Carltonem Drake’em na temat tych eksperymentów, co prowadzi do utraty pracy przez Brocka i Weying. Z tego powodu Weying kończy związek z Brockiem[2].

Pół roku później eksperymenty Drake’a na symbiontach są bliższe sukcesu. Do Brocka przychodzi Dora Skirth, która pracuje dla Drake’a. Skirth nie zgadza się z metodami swojego szefa i chce, aby zostały one upublicznione. Pomaga Brockowi dostać się do ośrodka badawczego w celu zebrania dowodów. Tam Brock odkrywa, że jego bezdomna znajoma, Maria jest jednym z obiektów testowych. Próbuje ją uratować, jednak symbiont znajdujący się w niej przenosi się do ciała Brocka i pozostawia ją martwą. Brock ucieka i po czasie zaczyna dostrzegać u siebie dziwne symptomy. Zwraca się o pomoc do Weying. Jej nowy chłopak, lekarz, Dan Lewis odkrywa w trakcie badań w jego ciele symbionta. Drake zamyka Skirth z ostatnim symbiontem i zabija oboje. Symbiont w ciele Brocka okazuje się być ostatnim ocalałym okazem[2].

Drake wysyła najemników, aby odzyskali symbionta od Brocka. Jednak z ciała Brocka wyjawia się potworne stworzenie, które pokonuje napastników. Później przedstawia się ono Brockowi jako Venom i wyjaśnia, że kometa, na której się znajdował, szuka planet, aby symbionty mogą się osiąść i żywić na ich mieszkańcach. Venom proponuje, że oszczędzi Brocka, jeśli pomoże symbiontom osiągnąć ich cel. Brock włamuje się do swojego starego miejsca pracy, aby pozostawić dowody na winę Drake’a, ale zostaje otoczony przez funkcjonariuszy SWAT. Zmusza go to do transformacji, aby uciec. Weying, która jest świadkiem jego przemiany, zabiera Brocka z powrotem do Lewisa, gdzie okazuje się, że symbiont powoli niszczy narządy wewnętrzne Brocka. Brock zauważa, że symbiont ma dwie słabości: wysokie dźwięki i ogień. Pomimo iż Venom twierdzi, że można odwrócić uszkodzenia, Weying postanawia użyć urządzenie MRI, aby oddzielić Brocka od symbionta. Później Brock zostaje schwytany przez najemników Drake’a[2].

W międzyczasie czwarty symbiont, Riot, stara się dostać z Malezji do San Francisco zmieniając ciała żywicieli. Po dotarciu do celu wiąże się z ciałem Drake’a, który zgadza się go zabrać na sondę kosmiczną, aby zabrać resztę symbiontów i sprowadzić je na Ziemię. Weying łączy się z Venomem, aby móc uwolnić Brocka. Kiedy Brock i Venom ponownie się łączą, Venom stwierdza, że stanie w obronie mieszkańców Ziemi przed swoim gatunkiem. Razem z Weying próbują powstrzymać Drake’a i Riota. Venom uszkadza sondę, a wskutek jej wybuchu giną zarówno Drake, jak i Riot. Weying jest przekonana, że Venom również zginął w eksplozji. Okazuje się jednak Brock nadal jest z nim związany i wspólnie postanawiają chronić San Francisco eliminując przestępców[2].

Brock wraca również do dziennikarstwa, a w scenie pomiędzy napisami przeprowadza wywiad z uwięzionym seryjnym mordercą Cletusem Kasady, który obiecuje „rzeź”, kiedy uda mu się uciec[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[3]
Otar Saralidze jako Eddie Brock / Venom
Zofia Zborowska jako Anne Weying
Tomasz Olejnik jako Carlton Drake / Riot
• Bartosz Wesołowski jako Roland Treece
Andrzej Hausner jako Dan Lewis
 • Tom Hardy jako Eddie Brock / Venom, dziennikarz śledczy, który staje się nosicielem pozaziemskiego symbiontu dającego nadludzkie zdolności[4].
 • Michelle Williams jako Anne Weying, prokurator okręgowy i była dziewczyna Brocka[5].
 • Riz Ahmed jako Carlton Drake / Riot. szef Life Foundation, który prowadzi eksperymenty na symbiontach[6].
 • Scott Haze jako Roland Treece, szef ochrony Drake’a[7].
 • Reid Scott jako Dan Lewis, nowy chłopak Weying, lekarz, który próbuje pomóc Brockowi[7].

W filmie występują również: Jenny Slate jako Dora Skirth, naukowiec pracująca w Life Foundation[8]; Melora Walters jako Maria, bezdomna kobieta; Chris O’Hara jako John Jameson, astronauta[9]; Sope Aluko[10] i Wayne Péré jako naukowcy pracujący w Life Foundation[11]; Scott Deckert jako sąsiad Brocka[12] oraz Ron Cephas Jones jako szef Brocka[13]. Woody Harrelson pojawia się w scenie między napisami jako Cletus Kasady[9], a twórca komiksów Marvel Comics, Stan Lee w roli cameo jako mężczyzna z psem, który rozmawia z Brockiem[14].

Tom Hardy
(Eddie Brock / Venom)
Michelle Williams
(Anne Weying)
Riz Ahmed
(Carlton Drake / Riot)
Scott Haze
(Roland Treece)
Reid Scott
(Dan Lewis)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Ruben Fleischer, reżyser filmu

Postać Eddiego Brocka została po raz pierwszy przedstawiona w filmie Spider-Man 3 Sama Raimiego, w którym zagrał go Topher Grace[15]. W lipcu 2007 roku, producent filmu, Avi Arad wyjawił, że są plany dotyczące spin-offu o Venomie[16]. Rok później Sony Pictures rozpoczęło preprodukcję filmów Venom i Spider-Man 4, wzorując się na 20th Century Fox i ich filmach o X-Menach i Wolverine’ie[17]. W styczniu 2010 roku studio ogłosiło reboot serii o Spider-Manie[18]. Sony nadal planowało stworzyć solowy film o Venomie, jednak studio skoncentrowało się na nowej serii Marca Webba, którą rozpoczął film Niesamowity Spider-Man z 2012 roku[19]. W tym samym roku studio rozważało produkcję filmu o Venomie jako samodzielną produkcję lub spin-off serii Niesamowity Spider-Man[20]. W styczniu 2013 roku studio zapowiedziało filmy Niesamowity Spider-Man 2 i Venom. Producentami tego drugiego zostali Arad i Matt Tolmach, na reżysera wybrano Alexa Kurtzmana, który miał napisać scenariusz z Roberto Orcim i Edem Solomonem[21]. W kwietniu 2014 roku Arad i Tolmach poinformowali, że Venom zostanie wydany po Niesamowitym Spider-Manie 3, którego premiera zaplanowana była na maj 2016 roku[22]. W sierpniu tego samego roku nadano mu tytuł Venom Carnage i zaplanowano wydanie go w 2017 roku, przesuwając premierę filmu Niesamowity Spider-Man 3 na 2018 rok[23]. W lutym 2015 roku Sony i Marvel Studios ogłosiły nawiązanie współpracy dotyczącej włączenia postaci Spider-Mana do Filmowego Uniwersum Marvela i kolejny reboot serii[24]. Sony nadal planowało film o Venomie, jednak bez zaangażowania Marvel Studios[25].

Projekt został wznowiony w marcu 2016 roku ponownie z Aradem i Tolmachem w roli producentów, natomiast Dante Harper miał napisać nowy scenariusz. Studio zaplanowało film jako niezależny od nowej serii o Spider-Manie. Miał on równocześnie rozpocząć nową franczyzę[26]. W marcu 2017 roku studio wyznaczyło datę amerykańskiej premiery na 5 października 2018 roku, a odpowiedzialność za scenariusz powierzyło Scottowi Rosenbergowi i Jeffowi Pinknerowi[27]. W maju tego samego roku poinformowano, że film wyreżyseruje Ruben Fleischer[4]. W czerwcu 2017 roku, Kevin Feige, szef Marvel Studios, potwierdził, że Venom to samodzielna produkcja Sony Pictures i nie ma planów na włączenie jej do MCU[28]. Natomiast producentka filmu Amy Pascal stwierdziła, że filmy z uniwersum Sony będą rozgrywać się w tym samym świecie co Spider-Man: Homecoming stanowiąc „dodatek” do MCU[29]. W 2020 roku potwierdzono, że franczyza tworzona przez studio nosi nazwę Sony Pictures Universe of Marvel Characters[30].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Ruben Fleischer, Riz Ahmed i Tom Hardy podczas panelu na San Diego Comic-Conie w 2018 roku

W maju 2017 roku poinformowano, że Tom Hardy zagra Eddiego Brocka / Venoma[4]. W sierpniu 2017 roku Riz Ahmed rozpoczął negocjacje dotyczące roli w filmie[31] razem z Mattem Smithem, Pedro Pascalem i Matthiasem Schoenaertsem[32]. We wrześniu rozmowy ze studiem rozpoczęła Michelle Williams[33], a w październiku negocjacje rozpoczęli Jenny Slate[34], Reid Scott[35] i Scott Haze[36]. W listopadzie potwierdzono udział Williams w filmie[37], a później, że zagra ona Anne Weying[5]. W grudniu poinformowano, że Woody Harrelson negocjuje swój udział w filmie[38]. W lutym 2018 roku potwierdzono udział Ahmeda i Scotta[35]. Miesiąc później ujawniono, że Sope Aluko[10] i Scott Deckert zagrali w filmie[12]. Potwierdzono również udział Haze’a i Harrelsona oraz że Ahmed zagra Carltona Drake’a[39].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu trwały od 23 października 2017[40] do 27 stycznia 2018 roku[41]. Był on kręcony w Atlancie, Nowym Jorku[42] i San Francisco[43].

Za zdjęcia odpowiadał Matthew Libatique[44], za scenografię Oliver Scholl, a za kostiumy Kelli Jones[45]. Montażem zajęli się Alan Baumgarten i Maryann Brandon[44].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2018 roku Ludwig Göransson został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[46]. W sierpniu tego samego roku Eminem zasugerował, że nagrał piosenkę do produkcji[47]. Pod koniec miesiąca raper wydał swój album Kamikaze na którym znalazł się utwór „Venom – Music from the Motion Picture”[48]. Ścieżka dźwiękowa Venom (Original Motion Picture Soundtrack) z muzyką Göransson została wydana 5 października 2018 roku przez Sony Classical Records[49].

2018Venom (Original Motion Picture Soundtrack)
Nr Tytuł utworu AutorDługość
1.„Space Exploration”L. Göransson4:24
2.„Symbiotes Arrive”L. Göransson2:03
3.„First Contact”L. Göransson3:29
4.„Eddie’s Blues”L. Göransson4:50
5.„Run, Eddie, Run”L. Göransson1:47
6.„What’s Wrong with Me”L. Göransson2:33
7.„Panic at the Bistro”L. Göransson1:23
8.„Humans... Such Poor Design”L. Göransson2:55
9.„Self Defense”L. Göransson3:38
10.„Pedal To The Metal”L. Göransson3:50
11.„Eyes, Lungs, Pancreas”L. Göransson2:45
12.„You Want Up?”L. Göransson1:40
13.„Venom Rampage”L. Göransson3:03
14.„Annie, I’m Scared”L. Göransson1:47
15.„Parasite”L. Göransson2:57
16.„Unexpected Ally”L. Göransson0:51
17.„Battle on the Launch Pad”L. Göransson8:18
18.„You Belong With Us”L. Göransson3:09
55:22

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Venom miała miejsce 1 października 2018 roku w Los Angeles. W wydarzeniu uczestniczyła obsada i twórcy filmu, oraz zaproszeni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[50].

Dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce dostępny był od 5 października 2018 roku[27][51].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film przy budżecie 100 milionów dolarów zarobił ponad 850 milionów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił ponad 213 milionów, a w Polsce prawie 2,9 miliona[52].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się przeważnie z negatywnymi ocenami krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 30% z 345 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 4,42/10[53]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 46 recenzji wyniosła 35 punktów na 100[54].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2018 Golden Schmoes Awards Największe rozczarowanie Venom Nominacja [55]
2019 Los Angeles Online Film Critics Society Awards Najlepszy występ animowany lub dzięki efektom specjalnym Tom Hardy Nominacja [56]
VES Awards Najlepsze symulacje w fotorealistycznym filmie Aharon Bourland, Jordan Walsh, Aleksandar Chalyovski, Federico Frassinelli Nominacja [57]
MTV Movie & TV Awards Najlepszy pocałunek Michelle Williams, Tom Hardy Nominacja [58]

Kontynuacja i rozwój franczyzy[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2018 roku, Tom Hardy poinformował, że podpisał kontrakt na dwa kolejne filmy o Venomie[59]. Pod listopada tego samego roku, Sony Pictures wyznaczyło datę premiery dla niezatytułowanego sequela Marvela na 2 października 2020 roku, która uznana była za datę dla kontynuacji Venoma z 2018 roku[60]. W kwietniu 2020 roku studio zdecydowało się na przesunięcie premiery Venom 2: Carnage na czerwiec 2021 roku w związku z pandemią koronawirusa[61]. Za reżyserię odpowiadał Andy Serkis[62] na podstawie scenariusza Kelly Marcel[63].

Studio rozpoczęło pracę nad kilkoma produkcjami wchodzącymi w skład franczyza Sony’s Spider-Man Universe[30]. Jedną z nich jest Morbius z Jaredem Leto w tytułowej roli w reżyserii Daniela Espinosy[64]. Jego premiera została wyznaczona na 2022 rok[65].

W grudniu 2021 roku Amy Pascal poinformowała, że studio pracuje nad trzecią częścią filmu o Venomie[66].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Steve Weintraub, ‘Venom’ Movie Rating and Runtime Revealed [online], Collider [dostęp 2018-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-20] (ang.).
 2. a b c d e Venom, reż. Ruben Fleischer
 3. Venom: Obsada polskiego dubbingu. polski-dubbing.pl. [dostęp 2018-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-22)]. (pol.).
 4. a b c Anita Busch: Tom Hardy Is ‘Venom’ In New Sony Marvel Film To Be Directed By Ruben Fleischer. Deadline Hollywood. [dostęp 2017-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 5. a b Ana Dumaraog: Michelle Williams Is Definitely Playing Anne Weying in Venom. Screen Rant. [dostęp 2017-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 6. Anthony D'Alessandro: Tom Hardy Presents New ‘Venom’ Trailer At CinemaCon – Watch. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-03)]. (ang.).
 7. a b Steve Longo: Venom end credits scene explained: What is the link to Spiderman?. Daily Mail. [dostęp 2018-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-01)]. (ang.).
 8. Patrick Phillips: Why Dora from Venom looks so familiar. Looper. [dostęp 2018-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).
 9. a b Rohan Patel: Venom: New International IMAX Posters Are Easily The Most Wickedly Awesome Ones Yet. Comic Book Movie. [dostęp 2018-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (ang.).
 10. a b Amanda N’Duka: Sope Aluko Cast In ‘Venom’; Andreja Pejić Joins ‘The Girl In The Spider’s Web’; James Trevena-Brown In ‘Charlie Says’. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 11. Markos Papadatos: Wayne Pere talks 'Venom' and technology, shares advice for actors. Digital Journal. [dostęp 2018-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-22)]. (ang.).
 12. a b Amanda N’Duka: Legendary/Universal’s ‘Detective Pikachu’ Adds Omar Chaparro; Jeremy Sumpter, Tom Berenger Cast In ‘Sargasso’. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 13. Mia Galuppo: 'This Is Us' Star Ron Cephas Jones Set for 'Venom'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-11)]. (ang.).
 14. Rachel Yang: Here’s Every Single Stan Lee Marvel Cameo. Variety. [dostęp 2018-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-13)]. (ang.).
 15. Richard George: COMIC-CON 2006: SPIDER-MAN 3. IGN. [dostęp 2006-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-20)]. (ang.).
 16. Paul Fischer: Avi Arad for “Bratz”. darkhorizons.com. [dostęp 2007-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-02)]. (ang.).
 17. Steven Zeitchik: Sony may spin Spidey foe 'Venom'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2008-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-17)]. (ang.).
 18. Nikki Finke, Mike Fleming Jr: Exclusive: 'Spider-Man 4' Scrapped; Sam Raimi & Tobey Maguire & Cast out; Franchise Reboot for 2012. Deadline Hollywood. [dostęp 2010-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-07)]. (ang.).
 19. Stephen Zeitchick: 'Chronicle's' Josh Trank looks to spit some Venom. Los Angeles Times. [dostęp 2012-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-01)]. (ang.).
 20. Matt Patches: ‘Venom’ Movie May Tie into ‘Amazing Spider-Man’ Avengers-Style — EXCLUSIVE. Hollywood. [dostęp 2012-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)]. (ang.).
 21. Dominic Patten: Sony Sets Spider-Man Spinoffs ‘Venom,’ ‘Sinister Six’ With New “Franchise Brain Trust”. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 22. Simon Brew: Exclusive: Sinister Six and Venom Movies Will Arrive Before Amazing Spider-Man 4. Den of Geek. [dostęp 2014-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-25)]. (ang.).
 23. Anita Busch: Sony Launches Female Superhero Movie Mining Spider-Man Universe. Deadline Hollywood. [dostęp 2014-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 24. Sony Pictures Entertainment Brings Marvel Studios Into The Amazing World Of Spider-Man. marvel.com. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-29)]. (ang.).
 25. Marc Graser, Brent Lang: Spider-Man: How Sony, Marvel Will Benefit from Unique Deal (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-18)]. (ang.).
 26. Borys Kit: 'Spider-Man' Spinoff 'Venom' Revived at Sony (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-09)]. (ang.).
 27. a b Cooper Hood: Venom Movie Reportedly Set by Sony for 2018 Release [Updated]. Screen Rant. [dostęp 2017-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-20)]. (ang.).
 28. James Hadden: Kevin Feige Says There Are No Plans For Venom In The Marvel Cinematic Universe. Screen Geek. [dostęp 2017-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-23)]. (ang.).
 29. Andrew Auger: Venom & Black Cat Movies Will Be 'Adjuncts' to the MCU's Spider-Man. Screen Rant. [dostęp 2017-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-09)]. (ang.).
 30. a b Jim Vejvoda: This Is the Official Name of Sony's Spider-Man Marvel Movie Universe. IGN. [dostęp 2020-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-21)]. (ang.).
 31. Justin Kroll: Riz Ahmed in Talks to Join Tom Hardy in Spider-Man Spinoff ‘Venom’. Variety. [dostęp 2017-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-10)]. (ang.).
 32. Kevin Fraser: Riz Ahmed in Early Talks to Join Tom Hardy in Venom. joblo.com. [dostęp 2017-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-16)]. (ang.).
 33. Justin Kroll: Michelle Williams to Star in ‘Venom’ Opposite Tom Hardy. Variety. [dostęp 2017-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
 34. Justin Kroll: Jenny Slate Joins Tom Hardy in ‘Venom’ (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2017-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-25)]. (ang.).
 35. a b Justin Kroll: ‘Veep’ Actor Reid Scott in Talks to Join Tom Hardy’s ‘Venom’ (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2017-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 36. Borys Kit, Aaron Couch: Scott Haze in Talks to Join Tom Hardy in 'Venom' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-11)]. (ang.).
 37. Brent Lang, Justin Kroll: Replacing Kevin Spacey on ‘All the Money in the World’ Will Cost Millions. Variety. [dostęp 2017-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 38. Justin Kroll: Woody Harrelson in Talks to Join Tom Hardy in ‘Venom’. Variety. [dostęp 2017-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
 39. Mia Galuppo: New 'Venom' Trailer Unveils Tom Hardy's Anti-Hero Transformation. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-11)]. (ang.).
 40. Day 1. #Venom. Twitter. [dostęp 2017-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 41. Tom Hardy: Wrapped. Life back. Bye. Instagram. [dostęp 2018-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-17)]. (ang.).
 42. Christopher Marc: UPDATE: ‘Venom’ Production Start Delayed Until Late October. omegaunderground.com. [dostęp 2017-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-16)]. (ang.).
 43. Alyssa Pereira: Marvel movie 'Venom' starring Tom Hardy and Michelle Williams to film in San Francisco. sfgate.com. [dostęp 2018-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (ang.).
 44. a b Owen Gleiberman: Film Review: ‘Venom’. Variety. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-17)]. (ang.).
 45. Todd McCarthy: 'Venom': Film Review. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-01)]. (ang.).
 46. Amanda N’Duka: ‘Black Panther’ Composer Ludwig Goransson Tapped To Score Sony’s ‘Venom’. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-09)]. (ang.).
 47. Noah Yoo: Eminem Teases Venom Soundtrack Song: Listen. Pitchfork. [dostęp 2018-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-16)]. (ang.).
 48. Colin Stevens: Venom: Eminem's Surprise New Album Includes Song from Soundtrack. IGN. [dostęp 2018-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-08)]. (ang.).
 49. ‘Venom’ Soundtrack Details. Film Music Reporter. [dostęp 2018-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-09)]. (ang.).
 50. Venom Premiere. averagesocialite.com. [dostęp 2018-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)]. (ang.).
 51. "Venom": drugi polski zwiastun. Onet.pl. [dostęp 2018-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-15)]. (ang.).
 52. Venom (2018). Box Office Mojo. [dostęp 2020-08-18]. (ang.).
 53. Venom. Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-08-18]. (ang.).
 54. Venom. Metacritic. [dostęp 2020-08-18]. (ang.).
 55. Golden Schmoes Winners and Nominees (2018). joblo.com. [dostęp 2020-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-02)]. (ang.).
 56. Matt Neglia: The 2018 Los Angeles Online Film Critics Society (LAOFCS) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2018-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-17)]. (ang.).
 57. Carolyn Giardina: Visual Effects Society Awards: 'Avengers: Infinity War' Wins Top Prize. The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-06)]. (ang.).
 58. Nate Nickolai: MTV Movie & TV Awards Winners: The Complete List. Variety. [dostęp 2019-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-02)]. (ang.).
 59. Kofi Outlaw: Tom Hardy Is Already Signed for 'Venom' Movie Trilogy. ComicBook.com. [dostęp 2018-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-26)]. (ang.).
 60. Matt Donnelly: Sony Dates Two Marvel Movies for 2020. Variety. [dostęp 2018-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-19)]. (ang.).
 61. Anthony D’Alessandro: ‘Venom’ Sequel Swings To Summer 2021 With New Title. Deadline Hollywood. [dostęp 2020-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-22)]. (ang.).
 62. Borys Kit: Andy Serkis Closes Deal to Direct 'Venom 2' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-22)]. (ang.).
 63. Justin Kroll: ‘Venom’ Sequel in Works With Kelly Marcel Returning to Pen Script (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2019-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-08)]. (ang.).
 64. Justin Kroll: Jared Leto to Star in ‘Spider-Man’ Spinoff ‘Morbius’ From Director Daniel Espinosa. Variety. [dostęp 2018-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-01)]. (ang.).
 65. Anthony D’Alessandro, Sony Marvel Movie ‘Morbius’ Shifts A Week Later Next Winter [online], Deadline Hollywood [dostęp 2021-04-30] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-19] (ang.).
 66. Steve Weintraub, Producer Amy Pascal on ‘Spider-Man: No Way Home’ and the Status of ‘Venom 3’ [online], Collider [dostęp 2021-12-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-12-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]