Sporty niepełnosprawnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierz Dan Cnossen podczas biegu na 800 m
Zawodnik Bartłomiej Mróz – parabadmintonista, wicemistrz świata
Parabadminton – Bartłomiej Mróz (MMKS Kędzierzyn-Koźle), wicemistrz świata podczas Irish Para-Badminton International 2015 Dublin

Sport niepełnosprawnych – dyscypliny sportowe uprawiane przez zawodników niepełnosprawnych z adaptacją zasad i sprzętu adekwatną do stopnia i rodzaju ograniczenia sprawności.

Dyscypliny i zawody są zazwyczaj oparte na istniejących sportach i ich przepisach, z modyfikacjami do potrzeb niepełnosprawnych zawodników. Organizowane są imprezy sportowe, paraolimpiady dla zawodników niepełnosprawnych fizycznie oraz olimpiady specjalne dla zawodników niepełnosprawnych intelektualnie. Paraolimpiady organizowane są co 4 lata od 1960 roku.

Dyscypliny adaptowane dla zawodników niepełnosprawnych: amp futbol, boccia, curling na wózkach, goalball, piłka siatkowa na stojąco, piłka siatkowa na siedząco, rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, monoskiing, judo, kolarstwo, kajakarstwo, bowling, lekkoatletyka, łucznictwo, parabadminton, parajeździectwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, showdown, strzelectwo, szachy, szermierka na wózkach, taniec integracyjny, tenis na wózkach, tenis ziemny dla niewidomych[1], tenis stołowy, wioślarstwo, żeglarstwo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. International Blind Tennis Association, ibta-takei.com [dostęp 2017-03-12] (ang.).