Szejkersi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szejkersi
Klasyfikacja systematyczna wyznania
chrześcijaństwo
 └ kwakrzy

Szejkersi (lub Szejkerzy, ang. Shakers) – protestancka grupa religijna, nazwana oficjalnie: Zjednoczone Towarzystwo Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa. To wyjątkowe wyznanie protestanckie, nakazujące celibat.

Szejkers – brat Ricardo Belden ze wspólnoty w Hancock (Massachusetts) 1935 r.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa "Shakers", czyli dosłownie "Drżący", była skrótem od obraźliwego określenia "Shaking Quakers" ("Drżący kwakrzy"), co pochodziło od sposobu zachowania wyznawców w czasie nabożeństw (drżenie, tańce, krzyki i mówienie w nieznanych językach). To niecodzienne zachowanie wynikało z nauk Matki Ann Lee (założycielki szejkersów), która głosiła możliwość osiągnięcia "pełnej świętości", a drżenia, tańce itp. miały być znakiem oczyszczania się duszy z grzechów przy pomocy Ducha Świętego. Matka Ann stopniowo zaczęła być uważana za wcielenie doskonałości Boga w kobiecej postaci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według ustnych (niepotwierdzonych) przekazów grupę założyło w 1706 pięciu francuskich kamizardów (uciekinierów z Powstania kamizardów), którzy głosili bliski koniec świata wśród purytanów w Anglii. Również niepotwierdzony jest przekaz, że w 1747 kaznodzieja James Wardley głosił Matce Ann przesłanie, które miało być mu przekazane przez "francuskich proroków".

Faktem jest, że Matka Ann założyła tę grupę religijną dopiero w 1772 w Manchesterze, nawracając kilku członków kwakierskiej grupy religijnej Jamesa i Jane Wardleyów, a 2 lata później dziewięciu szejkersów przeniosło się do Nowego Jorku. W Ameryce grupa szybko powiększała się za sprawą nawróceń oraz adopcji sierot.

W połowie XIX w. było już 19 szejkerskich wspólnot rolniczych z około 200 tysięcy mieszkańców (z tego tylko 6 tys. osób miało pełne członkostwo w grupie) w Nowej Anglii (od początku XIX w. także w Ohio i Kentucky). Jednak był to maksymalny sukces w historii tego wyznania, które od tamtej pory systematycznie traciło wyznawców, a obecnie liczy zaledwie czterech członków (wszyscy mieszkają w Sabbathday Lake, Maine[1]).

Przyczyną zaniku wspólnot szejkerskich były zmiany ekonomiczne (spadek znaczenia produkcji rolnej i rzemieślniczej rujnował te wspólnoty) oraz brak przyrostu naturalnego na skutek rytualnego celibatu (adopcja dzieci była zbyt ograniczona, żeby uratować wspólnoty przed wymarciem). W 1960 wprowadzono w USA prawny zakaz adopcji przez grupy religijne, co przypieczętowało zagładę szejkersów. Obecnie podejmowane są próby zachowania ostatniej osady szejkersów i przekształcenia jej w muzeum.

Stodoła szejkersów w Hancock, Massachusetts, 2004

Wspólnoty szejkerskie[edytuj | edytuj kod]

Każda osada była podzielona na tzw. "rodziny", nazwane od kierunków świata. Każdy dom był zbudowany tak, aby maksymalnie odseparować mężczyzn i kobiety (np. oddzielne wejścia i schody). Osady nazwane były "towarzystwami" (society), a połączone co najmniej dwie tworzyły "biskupstwo" (bishopric). Na czele każdego "towarzystwa" stała "rada starszych" (Board of Elders). Po śmierci Matki Ann w 1784 wspólnotami zarządzali kolejno: James Whittaker, Joseph Meacham i Lucy Wright, którzy stopniowo wprowadzili komunizm chrześcijański (wspólną własność), jednak zachowali możliwość posiadania własności prywatnej dla tych "rodzin", które tego chciały. Szejkersi odnieśli początkowo znaczny sukces ekonomiczny, byli pracowitymi i cenionymi robotnikami i rolnikami.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Szejkerki ubierały się w chustkę i czepek, a szejkersi nosili długie włosy, równo przycięte nad czołem. Stworzyli własny prosty i funkcjonalny styl w meblarstwie (szczególnie krzesła były wytwarzane na masową skalę). Obecnie są one wysoko cenione w USA (ostatnio[kiedy?] sprzedano takie krzesło za 100 tys. dolarów). Budowali proste, pozbawione ozdób i pomalowane na biało domy modlitwy, w których odbywały się ekstatyczne nabożeństwa. Napisali tysiące pieśni religijnych (niektóre zawierały słowa z "nieznanych języków", pochodzących z objawień) i stworzyli wiele tańców. Byli także twórcami oryginalnej muzyki, będącej mieszaniną stylów. Byli wynalazcami kilku maszyn, usprawniających pracę na roli. Specjalizowali się w uprawie ziół i nasiennictwie.

Doktryna[edytuj | edytuj kod]

 • Bóg łączy w sobie cechy mężczyzny i kobiety (stworzonych na jego podobieństwo). Jezus był "męską manifestacją" Boga, a Matka Ann – jego "żeńską manifestacją"
 • Matka Ann uosabia powtórne przyjście Jezusa na ten świat
 • wiara w ponowne przyjście Matki Ann
 • świętowanie urodzin Matki Ann jako głównego święta religijnego
 • wyznawców obowiązuje celibat. Małżeństwo i rodzenie dzieci są oceniane jako znacznie gorsze od dziewictwa (antyseksualizm). Z tego powodu większość szejkersów adoptowała sieroty. Chłopcy po ukończeniu 21 lat musieli wybierać, czy chcą pozostać szejkersami, czy porzucić to wyznanie.
 • każdy szejkers powinien przejawiać Cztery Cnoty: dziewiczą czystość, komunizm chrześcijański, wyznanie grzechów i oddzielenie od świata.
 • pacyfizm chrześcijański jako zasada wiary (odmowa służby wojskowej i składania przysięgi). Szejkersi byli z tego powodu represjonowani, uwięziono Matkę Ann i radę starszych podczas wojny o niepodległość.
 • spirytualizm religijny i "duchowe uzdrawianie" chorych. Do roku 1847 szejkersi regularnie konsultowali się z duchami, które przekazywały im przesłania od Matki Ann.
 • mężczyzna i kobieta są sobie równi i mają takie same prawa i obowiązki. Wspólnotą kieruje "rada starszych", składająca się z takiej samej liczby osób obu płci. Radzie przewodniczą: "diakon" i "diakonisa".
 • praca jest wysoko ceniona i uznawana za "drogę do Boga".

Nabożeństwa składają się z modlitw, śpiewania pieśni, z tańców i rytuałów o ustalonym porządku i stylu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stacey Chase: The Last Ones Standing, "The Boston Globe". 23 lipca 2006. [dostęp 2008-12-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]