Komunizm chrześcijański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzyż łaciński i sierp – symbol komunizmu chrześcijańskiego
Krzyż łaciński z pięciopromienną czerwoną gwiazdą i sierp – symbol komunizmu chrześcijańskiego

Komunizm chrześcijański – pogląd teologiczny, głoszący że nauki Jezusa Chrystusa który był pierwszym komunistą, zmuszają chrześcijan do wspierania komunizmu religijnego jako idealnego systemu społecznego[1]. W swoich kazaniach Chrystus wielokrotnie ostrzegał przed niebezpieczeństwem bogactwa i kurczowym trzymaniem się majątku, dla czego czasami używał aramejskiego terminu mamona[2]. W Kazaniu na górze wspominał o ubóstwie[3] i groził nawet bogatym[4]. W rozmowach i przypowieściach radził rozdawać majątek ubogim[5].

Chociaż nie ma uniwersalnej zgody co do dokładnych dat powstania komunistycznych idei i praktyk w chrześcijaństwie, wielu chrześcijańskich komunistów twierdzi, że dowody z Biblii sugerują, że pierwsi chrześcijanie, w tym apostołowie, założyli własne małe komunistyczne społeczności w latach po ukrzyżowaniu Chrystusa i jego zmartwychwstaniu[6]. W związku z tym wielu zwolenników chrześcijańskiego komunizmu twierdzi, że był on nauczany przez Jezusa i praktykowany przez samych apostołów oraz że wczesny Kościół chrześcijański, taki jak ten opisany w Dziejach Apostolskich, był wczesną formą komunizmu i socjalizmu religijnego[1].

Ponieważ pierwsze gminy chrześcijańskie wprowadzały zasadę współposiadania (jest o tym mowa w Dziejach Apostolskich), w odniesieniu do wczesnego chrześcijaństwa mówi się czasem o „pierwotnym komunizmie chrześcijańskim”. W przeciwieństwie do komunistów pierwsi chrześcijanie nie kwestionowali jednak własności prywatnej[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.L Houlden: Jesus in History, Legend, Scripture, and Tradition. ABC-CLIO Interactive, 2015, s. 357. OCLC 1085339367.
  2. Ewangelia według świętego Łukasza, 16, 9. [w:] Biblia Tysiąclecia [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).
  3. Ewangelia według świętego Mateusza, 5, 3. [w:] Biblia Tysiąclecia [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).
  4. Ewangelia według świętego Łukasza, 6, 24. [w:] Biblia Tysiąclecia [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).
  5. Ewangelia według świętego Mateusza, 19, 21. [w:] Biblia Tysiąclecia [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).
  6. The Sources of Early Christian Communism. [w:] Church Life Journal [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (ang.).
  7. Pierwotny komunizm chrześcijański?. [w:] Tygodnik Powszechny [on-line]. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).