Szeroka Kopa (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szeroka Kopa
ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 871[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Szeroka Kopa
Szeroka Kopa
Ziemia50°12′43″N 16°46′36″E/50,211944 16,776667

Szeroka Kopa (dawniej niem. Sonnerköppel, po 1945 r. również Jawornicka Kopa lub Szeroka) – góra ze szczytem na wysokości 871 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika, w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego[1].

Geografia i geologia[edytuj | edytuj kod]

Szeroka Kopa stanowi rozległy szczyt w bocznym, zachodnim ramieniu Śnieżnika, odchodzącym na północ od Goworka[1]. Wznosi się pomiędzy dolinami dwu rzek: na północ od Domaszkowskiego Potoku i na południe od Wilczki[1]. W widłach tych rzek, na stokach góry występują miejscami skały gnejsowe, niektóre z okazałymi urwiskami. Zbudowana jest z gnejsów śnieżnickich należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1].

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Porasta ją dolnoreglowy las, głównie świerkowy, domieszkowany gdzieniegdzie zwartymi skupiskami buka[1].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Cały masyw góry pokryty jest siecią leśnych dróg[1]. Dawniej zachodnich stoków Szerokiej Kopy sięgały zabudowania górnej części Jaworka Górnego, po których widoczne są ślady fundamentów i ruiny kaplicy. Współcześnie tereny te stanowią ostoję zwierzyny[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 334, 335. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]