Trójmorski Wierch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trójmorski Wierch
Ilustracja
Widok na szczyt od południa
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Horní Morava
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 1145[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trójmorski Wierch”
Ziemia50°09′27,01″N 16°47′27,00″E/50,157503 16,790833
Trójmorski Wierch po lewej i Puchacz po prawej – widok od strony wschodniej

Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine) – szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m.[1]

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Trójmorski Wierch leży między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech[1]. Zbudowany jest z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, a porośnięty niemal w całości lasem świerkowym i występującymi sporadycznie zaroślami kosodrzewiny, którą sprowadzono z Karkonoszy[1].

Znajdujące się na wierzchołku gnejsowe głazy wydają pod wpływem wiatru lub stąpania charakterystyczne „kłapiące” odgłosy – od nich pochodzą czeska, niemiecka oraz dawne polskie („Klepacz”, „Kłapiące Głazy”) nazwy szczytu[1]. Fragment zbocza wschodniego ma czeską nazwę „Kamenné Moře”[2].

Obecną nazwę wprowadził w 1946 dr Mieczysław Orłowicz[1]. Oddaje ona w pełni charakter szczytu, który jest jednym z sześciu miejsc w Europie i jedynym w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach ma swoje źródło Nysa Kłodzka w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego[1].

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu została wybudowana w 2009 roku, oddana do użytku turystów 8 maja 2010 roku. Budowa drewnianej wieży widokowo-przeciwpożarowej o wysokości 25 m została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Inwestorem była gmina Międzylesie. Całkowita wartość budowy to 165 tys. zł[3].
Aktualnie nieudostępniona do zwiedzania, grozi zawaleniem. Informuje o tym tablica przy wieży i zabarykadowane wejście[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 350, 351. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Witold Komorowski Punkty potrójne w Sudetach. www.naszesudety.pl.
  3. Trójmorski Wierch – wieża widokowa. turystaklodzki.pl. [dostęp 2014-12-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]