Tok’ra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tok'Ra)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tok’ra
Planeta macierzysta
W przymierzu z Tau’ri
Jaffa (rebelia)
W stanie wojny z Goa’uld
Pierwsze pojawienie In the Line of Duty

Tok’ra – fikcyjna rasa obcych wywodząca się z Goa’uldów występująca w serii Gwiezdne wrota.

Pod względem fizycznym Tok’Ra w niczym nie różną się od Goa’uldów– jest to pasożytnicza rasa, która do przeżycia potrzebuje ludzkich nosicieli. Tok’Ra są ruchem oporu, żyjącym w dobrowolnej symbiozie ze swoimi ludzkimi nosicielami.

2,000 lat temu, królowa Goa’uld- Egeria, zdała sobie sprawę jakie zło stanowi jej gatunek i podjęła decyzję by zwrócić się przeciwko Ra i Władcom Systemu (w dosłownym znaczeniu Przeciwko Ra). Całe jej potomstwo posiadało genetycznie odziedziczone idee i w ten sposób narodził się ruch oporu Tok’Ra.

Tok’Ra nie chcą być porównywani do Goa’uldów, uważając, że różnią się od Goa’uldów, walczą z Władcami Systemu. Są w nieustannym ruchu, zmieniając co pewien czas położenie swojej bazy, co kilka lat i obsługując różne bazy równocześnie- tym niemniej jedna baza jest większa niż pozostałe. Żyją w podziemiach. Tak udaje im się uniknąć wykrycia ze strony Władców Systemu. Wielu szpiegów Tok’Ra zostaje wszczepionych w różne grupy Goa’uldów przemierzających galaktykę, rzadko bywając zdemaskowani. Tok’Ra są kierowani przez Najwyższą Radę.

Do ich drugoplanowych celów zalicza się utrzymywanie równowagi feudalnej wśród Władców Systemu, tak by żaden inny Goa’uld nie dominował nad innymi. Stworzyli toksynę zdolną zabić wszystkie symbionty. Ze względu na historię i wspólne cele stała się głównym sprzymierzeńcem SG-1. W pewnym momencie serialu utworzono sojusz: Jaffa, Tok’Ra i ludzi.

Charakterystyka postaci reprezentujących rasy[edytuj]

  • Anise (imię oznacza szlachetną siłę)- pojawia się w sezonie 4 jako członkini ruchu Tok’ra. Jej nosicielka ma na imię Freya, grana przez Vanessę Angel. Anise jest utalentowanym naukowcem i historykiem. Pracowała nad naramiennikami stworzonymi przez wymarłą rasę Atanik. Naramienniki te miały podobno dawać tym, którzy je noszą niesamowitą siłę i szybkość. Anise testowała te urządzenia na SG-1. Gdy okazuje się, że działają, prosi drużynę by wyruszyli na misję, której celem jest zniszczenie prototypu nowego statku budowanego przez Apofisa. Anise znowu odwiedza, gdy Jaffa Shau'nac uważała, że przekonała swego symbionta by dołączył do Tok’Ra. Jest obecna przy połączeniu tego symbionta, Tanith'a z nosicielem ochotnikiem. Gdy Teal'c odkrywa dwulicowość Tanith'a, Anise wyjaśnia, że Tok’Ra mają nadzieję na wykorzystanie Tanith'a do siania dezinformacji u Goa’uldów. Anise asystuje później w badaniu personelu SGC w związku z przypadkami zatarc'ów. Stawia błędną diagnozę dla O’Neilla i Carter, którzy nie powiedzieli całej prawdy podczas badania, by ukryć uczucia wobec siebie. Freyę pociągał Jack O’Neill, ale jej symbiont wolał Daniela Jacksona.
  • Egeria– postać grana przez Gwynyth Walsh. Królowa Tok’Ra, uważana za zabitą, 2000 lat temu. Ostatnim miejscem pobytu Egerii była planeta Pangara gdzie, Egeria stoczyła bitwę z Ra. Legendy mówią, że ją zabił- jednakże, została odkryta przez Pangaran w grobowcu w naczyniu podtrzymującym życie i przez 50 lat eksperymentowano na niej i jej potomstwu. Jednak Pangaranie, uświadomiwszy sobie co jej zrobili- uwolnili Egerię, dowiedziawszy się od jej nosicielki Kelmaą, iż Egeria zatruła swoje młode, myśląc że kiedyś Pangaranie odkryją błędy w eksperymencie. Tak się nie stało i substancja, którą Pangaranie otrzymali z jej potomstwa i stała się tretoniną. Ostatnim jej czynem było ocalenie Pangaran przywracając ich wszystkich do zdrowia. Krótko po tym zmarła. Jej zwłoki zostały zabrane przez Tok’Ra.
  • Jolinar z Malkshur była wpływowym członkiem ruchu Tok’Ra. Według Teal'ca, dowodziła kiedyś armią, która o mały włos nie pokonała Władców Systemowych, ale ostatecznie została pokonana, gdy do walki dołączyli Apofis i Ra. W serialu pojawia się pierwszy raz w ciele mężczyzny na planecie Nassya, na krótko przed połączeniem się z Samanthą Carter. Pojawia się też we wspomnieniach, w ciele poprzedniej nosicielki Roshy, granej przez Tanyę Reid. Gdy Jolinar była połączona z Roshą zakochała się w innym Tok’Ra Martoufie/Lantashu. Sokar pojmał Jolinar i zesłał ją do więzienia na księżycu Ne'tu. Była tam torturowana. Zdołała jednak uciec, uwodząc podwładnego Sokara - Bynarr'a i wykradając mu klucz do urządzenia transportowego. Nigdy nie powiedziała Martoufowi jak zdołała uciec.
  • Jacob Carter- grany przez Carmen Argenziano, ojcec Samanty Carter, jednej z głównych bohaterek „Gwiezdnych Wrót”. W pewnym momencie swego życia zachorował na raka z nikłą szansą na przeżycie. W tym samym czasie SG-1 prowadziło rozmowy z Tok’Ra, dotyczące sojuszu między nimi a Tau’ri. Po pewnych nieporozumieniach i groźnych sytuacjach uzgodniono że ludzie z ziemi, niemający szans na przeżycie, będą mieli szansę zostać nosicielami Tok’Ra, ratując swoje i ich życie. Jacob Carter był pierwszą taką osobą, a symbiont którego jest nosicielem nosi nazwę Selmak.
    • Selmak- grana przez Carmen Argenziano jako Jacob Carter/Selmak i Joy Coghill jako Saroosh/Selmak. Symbiont Tok’Ra połączony niegdyś Saroosh. Jeden z najstarszych i najmądrzejszych Tok’Ra, lojalnym ich sprawie. Selmak miał pozytywny wpływ na swojego nosiciela, potrafi być również irytujący. Wpłynął na nosiciela, aby wrócił na Ziemię i pogodził się ze swoim synem, Markiem. Selmak nie raz ratował SG-1.
  • Martouf- grany przez J.R. Bourne’a jest jedną z ważniejszych postci w szeregach Tok’Ra. Jego partnerką była Rosha, nosicielka Jolinar przez prawie 100 lat. SG-1 spotyka go po raz pierwszy, gdy spotyka nawiązują kontakt z Tok’Ra w sezonie drugim. Odkąd Samantha Carter połączyła się z Jolinar Martouf nawiązuje z nią szczególną więź. Martouf zostaje później powiadomiony gdy Apofis prosi o azyl na Ziemi. Sugeruje wtedy by natychmiast wydać Apofisa Sokarowi. Kilka miesięcy później towarzyszy SG-1 w misji ratunkowej Jacoba Cartera, nosiciela Tok’Ra Selmaka, z Ne'tu. Zostają schwytani i torturowani, ale udaje im się uciec gdy nowa broń Tok’Ra niszczy Ne'tu. Jakiś czas później okazuje się, że Martouf został zatarc'iem gdy próbuje zabić prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zostaje nakryty i w efekcie zastrzelony przez Carter.
    • Lantash- symbiont Martoufa, Lantash przeżył śmierć swego nosiciela. Jednak nawet w 2 lata po zamachu Lantash jest wciąż bardzo słaby. Podczas bombardowania bazy Tok’Ra przez Goa’uldów pęka pojemnik, w którym go trzymano. Wtedy zmuszony jest połączyć się z rannym porucznikiem Elliotem (grał go Courtenay J. Stevens) by obaj mogli przeżyć. Lantash i Elliot poświęcają swoje życie gdy okazuje się, że Lantash nie ma sił by naprawić obrażenia. Elliot i Lantash uwalniają truciznę groźną dla symbiontów, unieszkodliwiając potężną armię Jaffa co skutkuje też śmiercią ich obu.