Swaróg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Swaróg
bóg nieba, słońca, ognia, kowalstwa
Występowanie religia Słowian
Teren kultu Słowiańszczyzna
Nazwa święta Święto Godowe
Odpowiednik Hefajstos (grecki)
Wulkan (rzymski)
Rodzina
Dzieci Swarożyc lub Dażbóg

Swaróg (scs.: Сваро́гъ; ros.: Сварог; serb.: Сварог, Svarog; chorw.: Svarog, ukr.: Сварог) – słowiański bóg nieba, słońca, ognia (według Gieysztora ognia niebiańskiego) i kowalstwa.

Aleksander Brückner wywodził imię bóstwa od słowa swar. Wskazuje się także na liczne indoeuropejskie podobieństwa językowe (sanskryckie svár - niebo/raj, perskie χvar - słońce) oraz rekonstruowane prasłowiańskie *sъvariti – kuć, wykuwać, skuwać coś na gorąco.

Echem kultu słońca wśród Słowian po chrystianizacji był utrzymujący się jeszcze długo zwyczaj pokłonu i modlitwy do wschodzącego słońca, a także święta przysięga na słońce. Śladem przedchrześcijańskiego kultu Swaroga są także liczne nazwy miejscowe, jak wielkopolski Swarzędz, pomorski Swarożyn, ruski Swaryż, czy połabski Swarzyn (obecnie Schwerin), a także tabuizowane formy imienia bóstwa obecne w takich nazwach miejscowych jak Twarożna Góra w Polsce czy Tvarog - ruiny zamku w Dobrovej w Styrii.

Synem Swaroga jest Swarożyc bądź Dadźbóg, istnieją jednak hipotezy uznające oba te bóstwa za personifikacje Swaroga.

Swaróg był przez R. Jakobsona porównywany z ptakiem rarogiem, płomiennookim sokołem, co miałoby być jednym z jego imion tabuizowanych. Według innych hipotez, był boskim kowalem, ojcem pozostałych bogów i stwórcą słońca, który przebywa w niebie i jest bezczynnym bogiem (deus otiosus).

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Gieysztor A., Mitologia Słowian, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2006. ​ISBN 83-235-0234-X
  • Kempiński A., Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Iskry 2001, ​ISBN 83-207-1629-2