Sokar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mitologii egipskiej. Zobacz też: inne znaczenia Sokar.
z
k
r
P3
Sokar w hieroglifach
Sokar
bóstwo zmarłych, strażnik wejścia do podziemi; patron metalurgów, rzemieślników, tragarzy i przewoźników; bóg pustyni i wiatru
Ilustracja
Sokar (grobowiec Totmesa III w Dolinie Królów
Inne imiona Seker, Sekeri
Występowanie mitologia egipska
Wcielenie zwierzęce sokół
Teren kultu starożytny Egipt

Sokar (Seker, Sekeri; gr. Sokaris, Socharis) – w mitologii egipskiej bóstwo dokonujące przyjęcia i oczyszczenia zmarłego władcy oraz przenoszący go na swej barce do niebios; patron metalurgów, rzemieślników i tragarzy (nosicieli lektyk) oraz wszelkich przewoźników.

Był także bogiem pustyni i wiatru, w życiu pozagrobowym strażnikiem wejścia do podziemi oraz opiekunem memfickiej nekropoli w Sakkarze, której nazwa najprawdopodobniej pochodzi od jego imienia. Miał postać sokoła lub mumii z głową tego ptaka.

Sokar był obecny w różnych ceremoniach religijnych, odgrywał ważną rolę m.in. w misteriach ozyriańskich. W Epoce Późnej był identyfikowany z Ptahem i Ozyrysem, co spowodowało z czasem jego integrację z tymi bogami i powstanie jednego bóstwa zmarłych o imieniu Ptah-Sokar-Ozyrys. Wtedy też dodano mu za małżonkę Sechmet, wcześniej żonę Ptaha. Jego związek z rytuałami pogrzebowymi trwał do końca starożytnej cywilizacji egipskiej.