Apophis (demon)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
O29
p p
I15
Apophis w hieroglifach
Walka Re z Apopem, Deir el-Medina, Egipt
Apop na reliefie z grobowca Ramzesa IV – KV2, Dolina Królów, Egipt

Apofis, Apophis, Apop, egip. Apep, Apepi, Aapep − w mitologii Starożytnego Egiptu olbrzymi wężowy demon ciemności i chaosu, postrzegany jako przeciwnik Słońca (boga Ra) i symbol sił ciemności. Miał mieszkać w głębinach praoceanu (duat) i przybierał postać węża o „złym wyglądzie” i „złym charakterze”. Przypisywano go do krainy potępionych przez sąd Ozyrysa – czyli stanowił część boskiego wymiaru sprawiedliwości. Miał także zdolności uzdrawiające; niektóre przedstawienia Apofisa ukazują go owiniętego obrończo wokół ciała Ozyrysa.

Według mitu, Apofis atakuje słoneczną barkę Re podczas wschodu i zachodu Słońca. Krew zranionego demona zabarwia wówczas niebo na czerwono. Pomimo ciągłych porażek, wąż próbuje zatrzymać Słońce podczas jego wędrówki i codziennie na nowo zostaje przez nie pokonany i zraniony. Sprzymierzeńcem Re jest Bastet, strażniczka słonecznej barki.

Imieniem egipskiego bóstwa została nazwana planetoida Apophis odkryta 19 czerwca 2004 roku[1].

Według Greków Apofis był bratem Heliosa.

Apofis występuje w serii Ricka Riordana „Kroniki Rodu Kane”.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Czart: Czy uderzy w nas Apophis?. T. 3. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., 2010, s. 3, seria: Kosmos. Tajemnice Wszechświata. Encyklopedia Astronomii i Astronautyki.. ISBN 978-83-252-1354-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]