Trolejbusy w Uściu nad Łabą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trolejbusy w Uściu nad Łabą - sieć trolejbusowa, znajdująca się w czeskim mieście Uście nad Łabą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotne plany trolejbusowe i rozpoczęcie przewozów[edytuj | edytuj kod]

O wprowadzeniu trolejbusów w Ujściu rozważano już przed I wojną światową. Miał to być system podobny do tego jaki istniał w Czeskich Budziejowicach. Te plany nie zostały zrealizowane i dopiero w roku 1969 temat powrócił wraz z likwidacją tramwajów w Uściu. Ale i tym razem na planach się skończyło ponieważ zdecydowano się na rozwój sieci połączeń autobusowych. Do realizacji doszło dopiero w roku 1984, kiedy rozpoczęto realizacje trasy VšebořicecentrumSeverní Terasa. Przewozy na nowej linii rozpoczęto cztery lata później, dnia 1 lipca 1988 na odcinku StříbrníkycentrumHoloměř. W lutym 1989 doszło do pierwszego rozszerzenia trolejbusowej sieci: uruchomiono odcinek łączący Severní Terasa przez centrum i Holoměř do Všebořice, gdzie została przygotowana do użycia zajezdnia (dotychczas trolejbusy były odstawiane na pętlach). 6 maja tego samego roku doszło do dalszego rozszerzenia sieci, trolejbusy wyjechały na ulicę Roosevelta i Belehradską.

Dalszy rozwój trolejbusów[edytuj | edytuj kod]

Rozbudowa sieci przebiegała także w dalszych latach. Na końcu roku 1990 sieć do Stříbrníky została przedłużona do Dobětic a dwa lata później doszło do uruchomienia trolejbusów do Krásnégo Března. W roku 1993 rozpoczęto przewóz do dzielnicy Klíše położonej w zachodniej części miasta. Kolejne rozszerzenie zasięgu komunikacji trolejbusowej miało miejsce w latach 1994 i 1995. Najpierw trolejbusy dojechały do Starych Předlic, a później doszło do otwarcia długiej trasy wzdłuż Łaby do Neštěmic i dalej do Mojžířa na wschodzie miasta. Po tych inwestycjach przez 10 lat nie rozszerzano sieci trolejbusowej w Uściu.

Trolejbusy w nowym tysiącleciu[edytuj | edytuj kod]

Dalsze rozszerzenie sieci trolejbusowej nastąpiło w roku 2004, gdy został rozpoczęty przewóz na krótkiej trasie do hipermarketu Globus. Rok później dobudowano trzykilometrowy odcinek z ulicy Vinařská przez Bukov do Severní Terasa. Najnowszą częścią sieci jest trasa na Střekov, która została uruchomiona w grudniu 2007. Tym nowym odcinkiem, zaczynającym się na Placu Pokoju, przebiega przez most Beneša na Kamenný Vrch i kończy na końcówce Karola IV trakcja elektryczna wróciła na prawy brzeg Łaby (wcześniej jeździły tu tramwaje). 13 grudnia 2009 sieć trolejbusowa została poprowadzona wokół dworca kolejowego[1].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Do uruchomienia przewozów dostarczono do Ujścia nad Łabą 5 standardowych trolejbusów Škoda 14Tr. W lipcu 2007 z nich pozostaje tylko jeden w użyciu a resztę sprzedano do węgierskiego Segedynu. Jednakże lwią część taboru stanowią przegubowe wozy Škoda 15Tr i ich modernizacja Škoda 15TrM. W Ujściu nad Łabą jeżdżą obecnie również trolejbusy typu Škoda 22Tr, Škoda 25Tr Irisbus oraz Škoda 28Tr Solaris[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Strony WWW[edytuj | edytuj kod]