Ultramaryna (miejski przewodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ultramaryna
Ilustracja
Siedziba redakcji w 2018 roku
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Adres

pl. Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Wydawca

Ultramaryna

Tematyka

społeczno-kulturalna

Pierwszy numer

2001

Średni nakład

10000 egz.

ISSN

1642-3437

Ultramaryna – lokalny bezpłatny przewodnik o tematyce społeczno-kulturalnej. Miesięcznik jest wydawany od 2001 roku w Katowicach w formie papierowej i internetowej. Zasięgiem obejmuje obszar 9 największych miast konurbacji górnośląskiej (Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Mikołów, Ruda Śląska, Sosnowiec, Tychy, Zabrze).

Ultramaryna jest adresowana do osób zainteresowanych i uczestniczących w życiu kulturalnym regionu, a także tych, które pragną aktywnie uczestniczyć w jego współtworzeniu. Zawiera zarówno informacje dotyczące projektów oficjalnych i promowanych, jak i nowatorskich, niezależnych inicjatyw kulturalnych. Stanowi źródło informacji związanych z muzyką, filmem, teatrem i sztukami plastycznymi – szeroko pojętą kulturą.

Magazyn publikowany jest w cyklu miesięcznym (11 numerów w roku, wakacyjny numer obejmuje dwa miesiące). Nakład: 10 000 egz. (kontrolowany przez ZKDP). Zasięg: 9 miast. Objętość: 24-52 strony. Dystrybucja w 200 punktach (kina, teatry, galerie, puby, restauracje, szkoły wyższe) na terenie konurbacji.

Stałe rubryki[edytuj | edytuj kod]

Na numer składają się teksty o charakterze magazynowym oraz przewodnikowym w rubrykach:

  • > świeża crew – młode talenty będące na starcie swojej kariery
  • > ultra_temat – bieżące zagadnienia kulturalne i społeczne
  • > film > muzyka > scena > sztuka – teksty i wywiady zapowiadające najciekawsze wydarzenia miesiąca + kalendaria – spis wszystkich wydarzeń w każdym z miast
  • > ostatnie słowo – słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego Andrzeja Tobisa (również w wersji internetowej: ultramaryna.pl/ostatnieslowo)

Wydanie internetowe[edytuj | edytuj kod]

Serwis ultramaryna.pl aktualizowany jest codziennie. Zawiera wszystkie treści z wydania papierowego, uaktualnione i uzupełnione o nowe informacje napływające w ciągu miesiąca.

Ważną opiniotwórczą częścią serwisu są blogi, m.in.

Serwis stanowi platformę do wymiany opinii, stąd obecność forów dyskusyjnych oraz relacji z imprez, które tworzą internauci. Serwis zawiera też bazę adresową instytucji kultury i lokali gastronomicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]