Velež Mostar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Velež
Pełna nazwa Fudbalski Klub Velež Mostar
Przydomek Rođeni
Data założenia 1922
Liga Premijer liga
Stadion Stadion Vrapčići
Prezes Bośnia i Hercegowina Berin Alagić
Trener Macedonia Dragan Kanatlarovski
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Fudbalski Klub Velež Mostarbośniacki klub piłkarski z miasta Mostar, grający obecnie w ekstraklasie Bośni i Hercegowiny.

Sukcesy[edytuj]

Historia[edytuj]

Założony w 1922 roku FK Velež jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w Bośni i Hercegowinie. Za czasów byłej Jugosławii drużyna Veležu zawsze grała w pierwszej lidze Jugosławii i prawie zawsze zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce ligi. Wśród wszystkich bośniackich drużyn w lidze jugosłowiańskiej Velež był tą najlepszą i najpopularniejszą wśród fanów w całej Hercegowinie. Za Veležem kibicowały wszystkie trzy główne grupy etniczne w kraju.

Po rozpadzie Jugosławii Velež gra w lidze Bośni i Hercegowiny. W sezonie 2003/2004 spadł z ekstraklasy i grał w pierwszej lidze, ale po 2 latach powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Obecnie, kibice Veležu są w większości Bośniakami, ale i Serbowie i Chorwaci także kibicują drużynie z Mostaru. Po wojnie na Bałkanach w drużynie Veležu grali sami Bośniacy, ale w ostatnich sezonach w kadrze tego zespołu widnieją już także piłkarze innych narodowości. Organizacja kibiców mostarskiego klubu nosi nazwę "Czerwonej Armii".

Latem 2005 roku klub powrócił do dawnego herbu, na którym widniała Czerwona Gwiazda. Tenże symbol istniał w logo klubu od 1922 aż do czasu rozpadu Jugosławii.

Piłkarze w historii klubu[edytuj]

Europejskie puchary[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]