Wiśniowa (powiat strzyżowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiśniowa
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat strzyżowski
Gmina Wiśniowa
Liczba ludności (2013) 1628[1]
Strefa numeracyjna (+48) 17
Kod pocztowy 38-124
Tablice rejestracyjne RSR
SIMC 0667632
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Wiśniowa
Wiśniowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiśniowa
Wiśniowa
Ziemia 49°52′06″N 21°38′57″E/49,868333 21,649167

Wiśniowawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, siedziba gminy Wiśniowa.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii NMP Królowej Świata, należącej do dekanatu Frysztak, diecezji rzeszowskiej.

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w źródłach po 1338 r., kiedy te dobra odziedziczył po śmierci Mikołaja Bogorii herbu Bogoria (1291–1338) – wojewody krakowskiego, doradcy Władysława Łokietka), jego krewny Peszko Bogoria podpisujący się z Wiśniowej a po nim, m.in. otrzymał je w 1366, ulubiony krewniak arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii, Mikołaj z Kożuchowa, wydał oświadczenie, że jedenaście niw, czy błoni (campos seu agros), leżących w dolinie Wisłoka, między Markuszową, Kożuchowem i Wiśniową, i rozproszonych, choć głównie leżących na terenie obecnej Kalembiny, a dzierżawionych przez niego, należy do opactwa koprzywnickiego. Dokument wyliczając błonia podaje nazwy każdego z nich, które świadczą o istniejących lub też tworzących się nowych wsiach, jak: Markuszowa, Niewodna, Wiśniowa, Pstrągówka. Na kolejną notatkę można trafić już w 1377, gdzie wieś zapisana jest jako własność rodu Bogoriów. Mikołaj Kamieniecki herbu Pilawa – (ur. 1460 w zamku Kamieniec w Odrzykoniu koło Krosna – zm. 15 kwietnia 1515 w Krakowie) starosta sanocki odziedziczył Wiśniową po ojcu Henryku Kamienieckim. Kolejne lata przyniosły wiele zmian właścicieli, by w 1581 roku trafić w ręce Seweryna Bonera.

Miejscowość ta została zniszczona 16 marca 1657 roku przez wojska węgierskie Jerzego II Rakoczego. Po Bonerach, w drodze spadkowej, wieś przechodzi w ręce Firlejów, następnie posiadają Mniszchowie i Bogatki.

Dwór Mycielskich w Wiśniowej[edytuj | edytuj kod]

Dwór w Wiśniowej

W 1867 Wiśniowa razem z Jazową przechodzi na własność Franciszka Mycielskiego, który przybył do Galicji z Wielkopolski. Rodzina Mycielskich pełniła w latach 30. ubiegłego wieku swoisty mecenat wobec rozwijających się artystów. W majątku w Wiśniowej gościli: Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Leon Chwistek, Felicjan Kowarski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Tadeusz Stryjeński. Owocem ich pobytu pozostały obrazy przedstawiające piękno Ziemi Wiśniowskiej. Dziś po Mycielskich można w Wiśniowej oglądać pałac i oficynę dworską.

Warto zwiedzić:

  • zabytkowy kościół podworski:
  • dwór klasycystyczny z XVIII w.,
  • barokowa oficyna z XVI-XVIII w.,
  • stajnie z XVIII w., w otoczeniu parku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]