Wiśniowa (powiat strzyżowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiśniowa
Dwór
Dwór
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat strzyżowski
Gmina Wiśniowa
Liczba ludności (2013) 1628[1]
Strefa numeracyjna (+48) 17
Kod pocztowy 38-124
Tablice rejestracyjne RSR
SIMC 0667632
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Wiśniowa
Wiśniowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiśniowa
Wiśniowa
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wiśniowa
Wiśniowa
Ziemia 49°52′06″N 21°38′57″E/49,868333 21,649167

Wiśniowawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, siedziba gminy Wiśniowa.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii NMP Królowej Świata, należącej do dekanatu Frysztak, diecezji rzeszowskiej.

Historia[edytuj]

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w źródłach po 1338 r., kiedy te dobra odziedziczył po śmierci Mikołaja Bogorii herbu Bogoria (wojewody krakowskiego, doradcy Władysława Łokietka), jego krewny Peszko Bogoria podpisujący się z Wiśniowej. Po nim otrzymał je w 1366 ulubiony krewniak arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii, Mikołaj z Kożuchowa. Wydał oświadczenie, że jedenaście niw, czy błoni (campos seu agros), leżących w dolinie Wisłoka, między Markuszową, Kożuchowem i Wiśniową, i rozproszonych, choć głównie leżących na terenie obecnej Kalembiny, a dzierżawionych przez niego, należy do opactwa koprzywnickiego. Dokument wyliczając błonia podaje nazwy każdego z nich, które świadczą o istniejących lub też tworzących się nowych wsiach, jak: Markuszowa, Niewodna, Wiśniowa, Pstrągówka. Na kolejną notatkę można trafić już w 1377, gdzie wieś zapisana jest jako własność rodu Bogoriów.

Mikołaj Kamieniecki herbu Pilawa, starosta sanocki, odziedziczył Wiśniową po ojcu Henryku Kamienieckim. Kolejne lata przyniosły wiele zmian właścicieli, by w 1581 roku trafić w ręce Seweryna Bonera. Miejscowość została zniszczona 16 marca 1657 roku przez wojska węgierskie Jerzego II Rakoczego. Po Bonerach, w drodze spadkowej, wieś przechodzi w ręce Firlejów, następnie posiadają ją Mniszchowie i Bogatki.

W 1867 Wiśniowa razem z Jazową przechodzi na własność Franciszka Mycielskiego, który przybył do Galicji z Wielkopolski. Rodzina Mycielskich pełniła w latach 30. XX wieku swoisty mecenat wobec rozwijających się artystów. W majątku w Wiśniowej gościli: Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Leon Chwistek, Felicjan Kowarski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Tadeusz Stryjeński. Owocem ich pobytu pozostały obrazy przedstawiające okoliczne ziemie.

Zabytki[edytuj]

Kaplica grobowa w zespole dworskim

Według rejestru zabytków NID[2] na listę zabytków wpisany jest zespół dworski i folwarczny, XVIII/XIX w., nr rej.: 713 z 16.02.1973:

  • dwór z XVI w., przebudowany w XVIII/XIX w.
  • oficyna, koniec XVIII w.
  • kaplica grobowa, XIX/XX w.
  • stajnie z wozownią, XVIII/XIX w.
  • 2 obory, pocz. XIX w.
  • spichlerz, 1 poł. XIX w.
  • park, XVIII-XIX w.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]