Ruud Lubbers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruud Lubbers
Ruud Lubbers 1985.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1939
Rotterdam
Premier Holandii
Okres od 4 listopada 1982
do 22 sierpnia 1994
Przynależność polityczna Christen-Democratisch Appèl
Poprzednik Dries van Agt
Następca Wim Kok
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców
Okres od 2001
do 2005
Poprzednik Sadako Ogata
Następca António Guterres
Ruud Lubbers sig.png
Odznaczenia
Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Komandor Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Kawaler Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Rudolphus Franciscus Marie "Ruud" Lubbers (ur. 7 maja 1939 w Rotterdamie) – polityk holenderski, premier Holandii. Sprawował urząd premiera - z ramienia partii CDA – od 4 listopada 1982 do 22 sierpnia 1994. W latach 2001-2005 był Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Młodość[edytuj]

Urodził się w Rotterdamie. Studiował ekonomię na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie Rotterdam i był studentem pierwszego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii jana Tinbergena. Jak sugeruje tytuł jego pracy dyplomowej z 1962 - Wpływ różnic dynamiki wydajności w różnych krajach na rachunku bieżącym bilansu płatniczego, jego głównym zainteresowaniem była polityka monetarna. Początkowo planuje karierę naukową, ale przez sytuację rodzinną został zmuszony do przystąpienia do zarządzania warsztatami budowlanymi Lubbers i Maszynami Fabricators Hollandia BV Lubbers.

Polityka[edytuj]

Od 11 maja 1973 do 19 grudnia 1977 Ruud Lubbers był ministrem gospodarki w rządzie Joop den Uyla i członkiem Katolickiej Partii Ludowej (KVP). Zdecydował się powrócić do pracy w Parlamencie Europejskim i został zastępcą przewodniczącego CDA. Jego kariera nabrała przyspieszenia, gdy przywódca parlamentarnej frakcji CDA Willem Aantjes musiał zrezygnować w 1978 roku z powodu zarzutów służby w SS. Lubbers zajął miejsce Aantjesa i nagle jego pozycja polityczna stała się silniejsza. W 1982 r. po wygranych przez premiera Dries van Agta wyborach parlamentarnych, Van Agt nagle ogłosił, że rezygnuje z bycia premierem na trzecią kadencję. Jego następcą został Lubbers. Pełnił on funkcję przez trzy kolejne rządy do 1994, co uczyniło go najdłużej rządzącym premierem w historii Holandii. Po zakończeniu kadencji, został wysunięty jako kandydat na szefa NATO, ale Stany Zjednoczone zawetowały jego nominację.

Został odznaczony m.in. Orderem Lwa Niderlandzkiego.

Linki zewnętrzne[edytuj]