Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych
Comunidade dos Países de Língua Portuguesa
Logotyp / flaga
Mapa

     Kraje członkowskie

     Kraje-obserwatorzy

     Pozostałe kraje i regiony oficjalnie zainteresowane

Język roboczy portugalski
Siedziba Lizbona, Portugalia
Członkowie  Angola
 Brazylia
 Gwinea Bissau
 Mozambik
 Portugalia
 Republika Zielonego Przylądka
 Timor Wschodni
 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Sekretarz Generalny Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Maria do Carmo Silveira (od 2017)
Bieżąca prezydencja  Brazylia
Utworzenie 17 lipca 1996
Strona internetowa

Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych (port. Comunidade dos Países de Língua Portuguesa, skrót: CPLP) – forum współpracy między państwami, w których język portugalski jest językiem urzędowym.

Została założona w 1996 przez 7 państw: Angolę, Brazylię, Republikę Zielonego Przylądka, Gwineę-Bissau, Mozambik, Portugalię oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. W 2002 roku dołączył do nich Timor Wschodni, który uniezależnił się od Indonezji.

Status obserwatorów posiadają: Andora, Argentyna, Chile, Czechy, Francja, Gruzja, Japonia, Luksemburg, Mauritius, Namibia, OEI, Senegal, Serbia, Słowacja, Turcja, Urugwaj, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Wspólnota ta jest dopiero w fazie tworzenia, a społeczeństwa tych krajów niewiele wiedzą o sobie. Jednak jej członkowie złączeni są wspólnym językiem oraz dzielą pewne cechy kulturowe - wszystko to stanowić ma bazę do współpracy między tymi odległymi krajami położonymi na różnych kontynentach. Szacuje się, że portugalskim posługuje się ponad 223 mln osób.

Wspólnota ta zajmuje się nie tylko wymianą kulturową. Wspomaga także rozwój ekonomiczny i demokratyczny jej członków. Już po utworzeniu CPLP doszło do dwóch zamachów stanu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej oraz w Gwinei Bissau. Pozostałe kraje członkowskie pomogły im w przeprowadzeniu reform gospodarczych i politycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]