Alfred Russel Wallace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alfred Russel Wallace

Alfred Russel Wallace (ur. 8 stycznia 1823 w Usk (hrabstwo Monmouthshire, Walia), zm. 7 listopada 1913 w Broadstone (hrabstwo Dorset, Anglia) – brytyjski biolog i przyrodnik.

Badania swe rozpoczął, zbierając okazy roślin i zwierząt w Ameryce Południowej nad Rio Negro i w Amazonii w latach (1848-1850) oraz Azji Południowo-Wschodniej – w Malezji i Indonezji w latach (1854-1862). Pracował nad teorią doboru naturalnego i przez te badania doszedł do teorii ewolucji, ogłaszając ją niezależnie od Karola Darwina w 1858 roku.

Pracował głównie nad zoogeografią. Napisał: „Podróże do Amazonii oraz Rio Negro” (1853, 4 wyd. 1900), „Archipelag Malajski” (1869, 10 wyd. 1891), „Geograficzne rozmieszczenie zwierząt” (1886, 2 tomy) i wiele innych publikacji naukowych. Jest współtwórcą teorii doboru naturalnego i biogeografii.

Jako pierwszy zauważył różnice w charakterze i składzie gatunków pochodzących z przeciwnych stron linii przebiegającej między Azją i Oceanią. Linia ta nazwana została linią Wallace’a, a odkrycie to miało miejsce podczas jego podróży przez Indie Wschodnie w XIX wieku.

Alfred Russel Wallace był zwolennikiem spirytyzmu. W obronie tej doktryny napisał dzieło O cudach i nowoczesnym spirytyzmie, w którym zachęcał także innych uczonych do podjęcia badań zjawisk mediumicznych.

Bibliografia[edytuj]

  • Alfred Russel Wallace, O cudach i nowoczesnym spirytyzmie, Oficyna Wydawnicza Rivail: Warszawa 2011

Linki zewnętrzne[edytuj]