Adam Didur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Didur
Didurportrait1.jpg
Imię i nazwisko Adam Didur
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1874
Wola Sękowa
Data i miejsce śmierci 7 stycznia 1946
Katowice
Typ głosu bas
Gatunek muzyka poważna
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Adam Didur[1] (ur. 24 grudnia 1874 w Woli Sękowej, zm. 7 stycznia 1946 w Katowicach) – polski śpiewak; jeden z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX w.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Był nieślubnym synem Wincenty Jasińskiej (ur. 1848) i (według przekazu najstarszej córki) ziemianina Jakuba Brochwicz-Wiktora, właściciela dóbr Wola Sękowa. Jego matka była córką Józefa (leśniczego z Woli Sękowej koło Sanoka) i Karoliny Terleckiej, prawnuczki Barbary Potockiej z Wieliczki. Według różnych relacji dwa lata po urodzeniu syna, Jasińska wyszła za mąż (6 lutego 1876, w kościele św. Mikołaja w Nowotańcu) za miejscowego organistę wyznania greckokatolickiego Antoniego Didura (ur. 1852), syna Prokopa (Ukraińca ze wsi Siechów w powiecie stryjskim) i Anny z domu Melnik, który zgodził się usynowić chłopca. Po raz pierwszy Adama Jasińskiego ochrzczono w niemowlęctwie w miejscowej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła[2] w Woli Sękowej. Po raz drugi, zgodnie z metryką odnalezioną przez córkę już po śmierci ojca, w kościele rzymskokatolickim w Stryju w wieku 11 lat, 1 stycznia 1885.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adam Didur w operze Borys Godunow
Popiersie Adama Didura w sanockim ratuszu przy ulicy Rynek 1
Pomnik Adama Didura i Olgi Didur-Wiktorowej w Woli Sękowej

Po ukończeniu gimnazjum w 1911 wyjechał do Lwowa, rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim oraz wstąpił do chóru studenckiego na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W wieku 18 lat rozpoczął lekcje śpiewu u Walerego Wysockiego w Galicyjskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Dzięki stypendium miłośnika śpiewu zachwyconego jego głosem (ufundowanego przez skromnego urzędnika kolejowego Jana Raspa), wyjechał na dalsze studia muzyczne do Włoch. Karierę operową rozpoczął w 1894 na scenie teatru w Pinerolo koło Turynu w partii Ojca Gwardiana w Mocy przeznaczenia Giuseppe Verdiego. Występował często na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego, we Lwowie nauczał także w Galicyjskim Towarzystwie Muzycznym. Śpiewał też na innych scenach włoskich, a następnie w Aleksandrii oraz w Kairze, gdzie odniósł sukcesy, m.in. w Aidzie Verdiego i Hugenotach Meyerbeera. Zaproszono go do udziału w wykonaniu IX Symfonii Beethovena z zespołem La Scali. Później śpiewał w Rio de Janeiro i Buenos Aires. W sezonie 1898/99 śpiewał na scenie teatru w Messynie. W latach 1899–1903 był stałym solistą Opery Warszawskiej, a w 1903-06 ponownie śpiewał w mediolańskiej La Scali. 14 listopada 1908 zadebiutował tytułową rolą w operze Arriga Boita Mefistofeles na scenie nowojorskiej Manhattan Opera a dwa dni później, na otwarciu sezonu w Metropolitan Opera w Aidzie Verdiego. Śpiewał tam partię Ramfisa w niezwykłym towarzystwie: partię tytułową śpiewała Emmy Destinn, w roli Amneris wystąpiła Louise Homer, Radamesem był Enrico Caruso, ojcem Aidy (Amonastro – król Etiopów) – Antonio Scotti, zaś całością przedstawienia dyrygował debiutujący również w Metropolitan Opera Arturo Toscanini. Zostawszy w 1914 solistą nowojorskiej Metropolitan Opera (MET) nie zrezygnował z europejskiej kariery. Na scenie MET występował 729 razy oraz miał 182 występy z zespołem MET w innych teatrach Ameryki.

Rozgłos zyskał także w Rosji, gdzie występował wielokrotnie. Sławy jego nie przyćmiły nawet występy wielkiego Fiodora Szalapina.

W 1932 wycofał się ze sceny i powrócił do kraju poświęcając się pracy pedagogicznej. Był m.in. odkrywcą i opiekunem artystycznym Wiktorii Calma. W 1936 wcielił się w rolę Jerzego Gila w filmie fabularnym pt. Amerykańska awantura (scenariusz: Światopełk Karpiński, reżyseria: Ryszard Ordyński), który nie zachował się do współczesności[3]. W latach 30. odwiedzał rodzinną Wolę Sekową, gdzie w miejscowym dworze mieszkał jego ojciec i córka Olga, której mężem został przedstawiciel rodu Wiktorów.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 zorganizował Państwową Operę Śląską w Bytomiu, gdzie był jej pierwszym dyrektorem[4].

Miał wspaniały głos o rozległej skali, pozwalającej mu śpiewać niektóre partie barytonowe oraz znakomitą technikę i temperament aktorski. Do historii przeszły jego kreacje Borysa Godunowa w operze Musorgskiego, Mefista w Fauście Gounoda i Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego.

Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach[5].

Adam Didur był dwukrotnie żonaty – po raz pierwszy z Angelą Arandą-Arelano (1874–1928), śpiewaczką meksykańską pochodzącą z Hiszpanii, z którą ożenił się w 1895. W 1929 poślubił francuską tancerkę Marguerite Vignon (związek trwał kilka lat). Z Angelą Arandą miał pięć córek: Ewa (ur. 1896, jej ojcem chrzestnym był Arturo Toscanini), Aniela (ur. 1898), Olga, Stanisława (ur. 1902), Maria (1905–1979, późniejsza tożsamość Mary Didur-Załuska). Dwie z nich zmarły w dzieciństwie na chorobę płuc (Aniela w 1916, Stanisława w 1918). Trzy pozostałe (Ewa, Olga i Mary) były śpiewaczkami operowymi, m.in. występującymi w Metropolitan Opera. Adam Didur wspólnie z trzema córkami 16 kwietnia 1926 występował w operze Faust wystawianej we Lwowie (Adam Didur grał Mefistofelesa, Ewa grała rolę Małgorzaty, Olga grała Martę, a Mary grała Siebla)[6]. Córka Mary Didur-Załuska po latach ustaliła dane biograficzne dotyczące ojca, w tym kwestie związane z jego urodzeniem.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

 • Od 1979 Opera Śląska w Bytomiu organizuje Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Ponadto w Operze jego imieniem została nazwana Sala Koncertowa im. Adama Didura[9].
 • Od 1990 w Sanoku odbywa się Festiwal muzyki operowej im. Adama Didura.
 • W 110. rocznicę urodzin Adama Didura w 1984 w rodzinnej Woli Sękowej ustanowiono pomnik upamiętniającego jego i córkę Olgę Didur-Wiktorową.
 • Na terenie Sanoka w dzielnicy Dąbrówka znajduje się ulica nazwana jego imieniem i nazwiskiem[10].

Uwagi

 1. Różne publikacje autorstwa Wacława Panka podały inne uzasadnienia odznaczenia: jedno podało, iż zostało nadane za wybitne zasługi na polu sztuki (Wacław Panek. Kariery i legendy: szkice o artystach polskiej sceny muzycznej, Tom 2 1988. s. 7. „Kanclerz Orderu Odrodzenia Polski przyznał w dniu 30 kwietnia 1927 Adamowi Didurowi za wybitne zasługi na polu sztuki Krzyż Oficerski”). Inne źródło (Wacław Panek: Adam Didur – bas wszechczasów) podało, iż odznaczenie zostało nadane w uznaniu jego zasług za czynny udział w akcji propagandowej podczas I wojny światowej na rzecz Polski wspólnie z Marcellą Sembrich-Kochańską i Ignacym Paderewskim

Przypisy

 1. „stał się dopiero Adamem Didurem w dniu swojego chrztu, 1 stycznia 1885”, [w:] Wacław Panek. Kariery i legendy: szkice o artystach polskiej sceny muzycznej. t. 2, 1988.
 2. Kwartalnik Nr. 4/2005. Gazeta Gminy Bukowsko.
 3. Amerykańska awantura. filmpolski.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 4. Historia. opera-slaska.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 5. Adam Didur. nieobecni.com.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 6. Ewa Dzieduszycka: Przygody z Adamem Didurem. lwow.com.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 7. Odznaczenia. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 103 z 6 maja 1927. 
 8. Uchwała Prezydium Krajowej Rady Narodowej z dnia 18 stycznia 1946 r. w sprawie nadania odznaczeń w uznaniu zasług dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w dziele pracy organizacyjnej przy utworzeniu administracji państwowej i samorządu, uruchomieniu uczelni i odbudowie demokratycznej państwowości polskiej na ziemiach Województwa Śląsko-Dąbrowskiego. monitorpolski.gov.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 9. Plany widowni. opera-slaska.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 10. Wykaz nazw ulic miasta Sanoka. sanok.pl, 13 stycznia 2012. [dostęp 10 maja 2014].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice – Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 50. ISBN 83-85831-35-5.
 • Wacław Panek: Adam Didur – bas wszechczasów. maestro.net.pl. [dostęp 15 maja 2014].
 • Encyklopedia Gorzowa. gorzow24.pl, 20 czerwca 2007. [dostęp 14 maja 2014].
 • Henryk Pałuk. „Kwartalnik. Gazeta Gminy Bukowsko”, s. 8-9, Nr 1 (17) z 2009. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej.  (arch.)