Age of Empires

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Age of Empires
{{{nazwa}}}
Producent Ensemble Studios
Wydawca Microsoft, Ubisoft
Dystrybutor Początkowy: APN Promise
W ramach Złotej Edycji: Cenega Poland, Superseller (Edycja Kolekcjonerska)
Projektant Rick Goodman, Bruce Shelley, Brian Sullivan
Data wydania 26 października 1997
Gatunek RTS
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (T)
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Pocket PC, Mac OS, Gizmondo
Nośniki 1 CD
Wymagania

PC 90 MHz, 16 MB RAM, 80 MB HDD

Kontrolery Klawiatura, mysz

Age of Empires – historyczna strategiczna gra komputerowa czasu rzeczywistego stworzona przez firmę Ensemble Studios i wydana na świecie przez Microsoft (w Polsce oryginalnie przez APN Promise, później – w ramach złotej edycji – przez Cenega Poland). Światowa premiera gry miała miejsce 26 października 1997, a polska – 31 października 1997. W czasie rozgrywki gracz wciela się w „ducha-przewodnika”, historycznego plemienia lub cywilizacji przez wieki (począwszy na epoce kamienia, skończywszy na epoce żelaza).

Ze względu na dobre noty, jakie gra zebrała w recenzjach[1], w 1998 wydano oficjalny dodatek, Age of Empires: The Rise of Rome. W późniejszych latach seria Age of Empires została rozszerzona o kolejne części (Age of Empires II: The Age of Kings, dodatek The Conquerors, Age of Empires III i dodatki The Warchiefs oraz The Asian Dynasties), drugą część gry przeniesiono również na konsolę Nintendo DS, jednocześnie zmieniając jej koncepcję na turową. Ukazała się także siostrzana gra, Age of Mythology (potem utworzono do niej dodatek Age of Mythology: The Titans). Nazwy „Age of Empires” używa się zarówno w odwołaniu do pierwszej części serii, jak również zbiorczo, odwołując się do całego ciągu. W celu uniknięcia błędów, grę czasem określa się mianem „Age of Empires I”.

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

Age of Empires stawia przed graczem cel rozwinięcia nacji rozpoczynając od garstki wieśniaków w epoce kamienia, do potężnej cywilizacji w epoce żelaza z rozwiniętą technologią i uzbrojeniem. By zapewnić sobie zwycięstwo, gracz musi zbierać zasoby (drewno, żywność, złoto i kamień), którymi zapłaci za jednostki, budynki i rozwój technologii. Choć jest możliwe takie ustawienie gry, by wygrana była oparta na osiągnięciach ekonomicznych, w praktyce większość graczy skupia się na rozbudowie siły militarnej i podboju przeciwników.

Istotną częścią gry jest awansowanie przez kolejne epoki. W grze występują cztery: epoka kamienia, epokę narzędzi pracy (neolit), epoka brązu i epoka żelaza. Awans do każdego z wymienionych okresów zachodzi w centrum miasta. Do jego przeprowadzenia wymagana jest znaczna ilość zasobów. Każda taka aktualizacja zapewnia dostępność nowych typów budynków, jednostek oraz technologii. Aby dostać się do kolejnego okresu, konieczne jest posiadanie dwóch budynków z obecnej ery (oraz, oczywiście zasobów z osobna określonych dla każdego procesu).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Age of Empires składa się z różnorodnych scenariuszy dla jednego gracza, w których postawiono konkretny cel do osiągnięcia. Scenariusze te pogrupowano do kampanii (każda z nich przypisana do konkretnej cywilizacji). Dostępne są tryby random map (ang. losowa mapa) i death match (ang. śmiertelna rozgrywka), w których tryumf uzyskać można jedynie przez podbój, budowę cudu świata bądź przejęcie wszystkich ruin lub artefaktów występujących na mapie.

Dostępny jest też tryb gry wieloosobowej (poprzez ogólnodostępne serwery internetowe, sieć lokalną czy null modem. W trybie wieloosobowym grać może od dwóch do ośmiu graczy jednocześnie. Ponieważ gra sieciowa jest mniej rozbudowana niż we współczesnych grach, dość często występuje lag lub odłączenie od serwera. Pomimo to, Age of Empires jest nadal popularne w serwisach GameRanger i GameSpy. W celu wyłonienia najlepszych graczy, regularnie przeprowadza się mistrzostwa świata.

Cywilizacje[edytuj | edytuj kod]

Kształt AoE kreowany jest przez dwanaście cywilizacji, z których każda reprezentuje jeden z czterech odmiennych stylów architektonicznych:

Azjatyckie Bliskowschodnie Egipskie Greckie

Nie ma ogólnie przyjętej konwencji mówiącej, która z cywilizacji jest najsilniejsza. Po wydaniu Age of Empires uważano, że Shang jest najmocniejszą z cywilizacji; jako że koszt wytworzenia wieśniaka wynosił 35 jednostek jedzenia (30% mniej niż standardowe 50 jednostek), umiejętny gracz Shang mógł osiągnąć epokę brązu na kilka minut wcześniej niż przeciwnicy. Jednakże cywilizacja Shang posiada niewiele jednostek z epoki żelaza, co stanowi przeszkodę przy dłuższych grach oraz takich, które rozpoczynają się w tejże epoce. Wielu graczy zdecydowało uniemożliwić rozgrywkę dynastią Shang w grach wieloosobowych. Gra została później zaktualizowana za pomocą łatki, która m.in. podwyższała koszt wieśniaka do 40 jednostek jedzenia. Oficjalny poradnik stratega głosi, że dynastia Shang jest najsłabszą cywilizacją, a tytuł najmocniejszej przypada Yamato. Niekiedy gracze preferują Minojczyków, gdyż mają oni jedną z najszerszych palet jednostek, co wpływa dodatnio na siłę armii.

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Aby badać technologie, muszą powstać odpowiednie budynki. Każdy z nich umożliwia przeprowadzanie badań (za które należy zapłacić jednym z czterech dostępnych w grze surowców), które są powiązane z typem budowli (np. badania religijne w świątyni, broń w kuźni itp.). Wzrost technologiczny odbywa się w wielu kategoriach; zmiany militarne (poprawiają opancerzenie i uzbrojenie jednostek), gospodarcze (np. szybsze zbieranie surowców), religijne (np. szybsze nawracanie przez kapłanów) i infrastruktury (np. silniejsze fortyfikacje). Wraz z wykonaniem badań podstawowych oraz przechodzeniem do następnej epoki stają się dostępne bardziej zaawansowane technologie. Niektóre z technologii nie są dostępne dla niektórych cywilizacji. Żadna z cywilizacji nie może mieć dostępnych wszystkich technologii (jest to możliwe po włączeniu opcji na utratę cech specjalnych każdej z cywilizacji).

Jednostki[edytuj | edytuj kod]

Gracz kontroluje zróżnicowany zestaw jednostek cywilnych i militarnych. Większość z nich może być ulepszana poprzez badania (np. szybsze zbieranie zasobów przez wieśniaków, lepsze opancerzenie, większy zasięg dla łuczników itp.).

Wieśniacy są najbardziej podstawowymi jednostkami w Age of Empires. Ich podstawowym zadaniem jest zbieranie zasobów. Złoto jest gromadzone albo przez handel albo przez wydobycie, drewno otrzymuje się za sprawą wycinki, kamień jest wydobywany w sposób podobny do pozyskiwania złota, a jedzenie zbiera się na polowaniu, przez rolnictwo,zbieractwo (głównie na początku rozgrywki) bądź rybołówstwo. Wieśniacy mogą także wznosić i naprawiać budynki oraz naprawiać statki. Mogą także podjąć prymitywną, bezpośrednią walkę.

W rozgrywce przeważają jednostki lądowe. Kapłani nie biorą udziału w walce, lecz mogą leczyć sojuszników oraz nawracać jednostki wroga, co powoduje zmianę ich przynależności. Piechota, żołnierze z maczugami, mieczami, toporami oraz hoplici, Falanga i Centurioni walczą wręcz, z niewielkim zasięgiem. Trzy ostatnie jednostki są ponadto wolniejsze niż reszta piechoty, dysponują za to dużo większym współczynnikiem ataku, obrony oraz trzykrotnie większą liczbą HP niż topornicy (1 atak Centuriona zabija wieśniaka, nawet jeśli ten jest w pełni zdrowy (nie dotyczy Sumerów i cywilizacji z opracowaną technologią Dżihad)). Kawaleria także używa broni białej, lecz jednostki osadzone są na rydwanach, koniach bądź słoniach bojowych. Łucznicy, poruszający się na własnych nogach lub osadzeni na pojazdach czy zwierzętach, zdolni są przeprowadzić atak na odległość. Jednostki oblężnicze występujące w grze dzielą się na dwa typy: katapulty i balisty. Katapulty miotają kamieniami, tworząc przy tym pole rażenia – raniona jest nie tylko jednostka (czy budynek) będąca bezpośrednim celem ataku, lecz także inne, znajdujące się w pobliżu celu. Broń ta jest w szczególności efektywna w przypadku użycia wobec budynków i grup jednostek. Balista jest mniej niszcząca, lecz znacznie szybsza niż katapulty. Ponadto łatwiej jest ją ochronić przed jednostkami wroga, dzięki jej szybkostrzelności.

Jednostki morskie odgrywają rolę drugoplanową, lecz często bywają niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Łodzie rybackie przypominają wieśniaków – mogą zbierać ryby (które, po odwiezieniu do doku, zasilają zasoby jedzenia). Łodziom kupieckim przypada zadanie handlu środkami z zasobów gracza oraz wymianą ich na złoto w porcie innych stron rozgrywki. Statki transportowe przewożą jednostki lądowe (które nie są w stanie przekroczyć morza czy rzeki). Okręty wojenne (sprowadzone w grze do trirem oraz galer) są skuteczne zarówno przeciwko innym statkom jak i budynkom, które zlokalizowano blisko brzegu. Istnieją nawet okręty wyposażone w katapulty, służące do szybkiego burzenia budynków i mające zasięg porównywalny z zasięgiem balist. Te okręty to początkowo triremy z katapultami na pokładzie, później wydając 2000 sztuk żywności i 900 sztuk drewna można wyodrębnić z nich osobny typ statku. Pływające machiny oblężnicze mają zasięg porównywalny z balistami, pole rażenia identyczne jak katapulty, są jednak wolne i płynąc bez eskorty szybkostrzelnych trirem stają się łatwym łupem dla zwykłych statków (wliczając grupkę 3-4 statków zwiadowczych).

Przypisy

  1. Age of Empires - PC, zbiór omówień w anglojęzycznym serwisie GameRankings

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]