Strategiczna gra czasu rzeczywistego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gatunku gry komputerowej. Zobacz też: inne znaczenia skrótu RTS.

Strategiczna gra czasu rzeczywistego (ang. real-time strategy, RTS) – gatunek gier komputerowych, będący modyfikacją turowych gier strategicznych, polegającą na niekrępowaniu graczy turami i kolejkami ruchów. Gracze mogą podejmować działania kiedy chcą, natomiast skutki owych są widziane natychmiast. Gatunek ten stawia większy nacisk na szybkość podejmowania decyzji[1].

Pierwsze RTS-y pojawiły się na początku lat 80. XX wieku, na przykład Cytron Masters, Stonkers czy The Ancient Art of War. Jednocześnie za grę, która rozsławiła gatunek uważa się Dune II: Battle for Arrakis, wydaną przez Westwood Studios

Czasami gry turowe zawierają elementy gier czasu rzeczywistego, np. w grach z serii Total War zarządzanie imperium jest turowe, a bitwy przebiegają w czasie rzeczywistym, ewentualnie tury zostają ograniczone czasowo, jak w serii Worms.

Gracz tradycyjnie dysponował widokiem z góry lub z lekkiego ukosu (rzut izometryczny), ale coraz częściej pojawiają się gry tego typu z grafiką 3D, na przykład Company of Heroes, StarCraft, seria Age of Empires, Spring, seria Command & Conquer czy Warcraft III: Reign of Chaos. Zdarzały się również wyjątki, gdzie akcję było widać na przykład z boku (np. King Arthur's World wydana na SNES).

Wśród gier RTS wyróżnia się gry taktyczne czasu rzeczywistego (ang. real-time tactical game, RTT), podgatunek lub odrębny gatunek charakteryzujący się większym naciskiem na decyzje taktyczne związane bliżej z samą walką niż gospodarcze decyzje strategiczne. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli jest seria gier Myth[2].

Przypisy

  1. RTS – słownik gracza. Gry-Online. [dostęp 2013-07-24].
  2. The State of the RTS (ang.). IGN, 2006-04-07. [dostęp 2013-08-11].