Izopropanol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alkohol izopropylowy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izopropanol
Izopropanol Izopropanol
Izopropanol
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C3H7OH
Inne wzory (CH3)2CHOH
Masa molowa 60,10 g/mol
Wygląd bezbarwna ciecz
Identyfikacja
Numer CAS 67-63-0
PubChem 3776[4]
Podobne związki
Podobne związki n-propanol, etanol, izobutanol
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC D08 AX05

Izopropanol (propan-2-ol, alkohol izopropylowy), (CH3)2CHOH – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym. Ma jeden izomer podstawnikowy, propan-1-ol.

Otrzymywany w przemyśle przez hydratację propylenu:

C3H6 + H2O → (CH3)2CHOH

Poprzez odwodornienie izopropanolu uzyskuje się aceton:

(CH3)2CHOH → (CH3)2CO + H2

Stosowany jako łagodny rozpuszczalnik organiczny, a także jako rozpuszczalnik i nośnik do chromatografii HPLC oraz w syntezie chemicznej jako odczynnik do wprowadzania grupy izopropylowej i izopropoksylowej.

70% wodny roztwór stosowany jest jako płyn antyseptyczny.

Znajduje zastosowanie w poligrafii w druku offsetowym jako środek stosowany w roztworach nawilżających w stężeniu do 12%.

Jest stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu, w sytuacjach gdy czystość zwykłego spirytusu skażonego (denaturatu) jest niewystarczająca, np. do czyszczenia precyzyjnych układów optycznych. Ze względu na to, że izopropanol jest obojętny dla większości powszechnie używanych tworzyw sztucznych, dostępne są jego różne preparaty do zastosowania technicznego, np. Kontakt IPA stosowany do czyszczenia urządzeń optycznych, głowic magnetycznych, napędów dyskowych, rolek gumowych, urządzeń mechaniki precyzyjnej czy do usuwania żywiczejących środków smarnych i tuszów wodoodpornych.

Ze względu na mieszalność z wodą stosowany jest jako dodatek do paliw w celu zwiększenia rozpuszczalności w nich wody i zapobiegania powstawania korków lodowych w przewodach paliwowych.

Środki bezpieczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Zaleca się stosowanie masek przy częstym używaniu lub używaniu w dużych ilościach[potrzebne źródło].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Department of Chemistry, The University of Akron: Isopropanol (ang.). [dostęp 2012-02-09].
  2. 2,0 2,1 Izopropanol (pol.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Polski.
  3. 3,0 3,1 Informacje o klasyfikacji i oznakowaniu substancji według Rozporządzenia 1272/2008, zał. VI: w bazie European chemical Substances Information System. Instytut Ochrony Zdrowia i Konsumenta. [dostęp 2012-02-09]. Z uwagi na wyłączenie bazy ESIS, klasyfikację i oznakowanie substancji można sprawdzić w bazie Classification and Labelling Inventory Europejskiej Agencji Chemikaliów.
  4. Izopropanol – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.