Andreas Gryphius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andreas Gryphius
Andreas Gryphius.jpg
Fragment miedziorytu Filipa Kiliana (1656)
Imiona i nazwisko Andreas Gryphius
Data i miejsce urodzenia 2 października 1615, Głogów
Data i miejsce śmierci 16 lipca 1664, Głogów
Narodowość Niemiec
Dziedzina sztuki poezja, dramat
Styl Barok
Ważne dzieła Łzy Ojczyzny. ANNO 1636.
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Andreas Gryphius (zlatynizowana forma nazwiska Greif; ur. 2 października 1616 w Głogowie, zm. 16 lipca 1664 tamże) – niemiecki poeta i dramaturg. Jego imię nosi będący w ruinie Teatr Miejski w Głogowie[1].

Gryphius zaliczany jest do przedstawicieli grupy poetyckiej zwanej drugą szkołą śląską (Zweite Schlesische Schule), razem z takimi pisarzami jak Hans Aßmann Freiherr von Abschatz, Daniel Casper von Lohenstein, Gottfried Benjamin Hancke oraz Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau[potrzebne źródło].

"Andreas Gryphius z Głogowa stworzył „Piastusa", uważanego za pierwszą operę niemiecką, opisującego legendarne początki państwa polskiego. Sam uważam, że jest to dzieło patriotycznie polskie [!], mimo że powstałe w języku niemieckim. Treść dramatu Gryphiusa jest oparta na legendzie dwóch wędrowców, którzy przyszli do chaty Piasta Kołodzieja, gdy nie wpuszczono ich do grodu kniazia Popiela. Piast jest kmieciem, który przyjmuje ich ze staropolską gościnnością. Zaprasza ich na postrzyżyny syna Ziemowita. Wędrowcy ci wypowiadają słowa: „Głowy twoich potomków ozdobi blask korony królewskiej". Na scenie słychać wówczas grzmot, widać błyskawicę i zjeżdża biały orzeł w koronie. Właśnie ta legenda, tak żywa, tak przeżywana, nieustannie krzepi świadomość narodową na Śląsku. U Słowian kniaziów, czyli książąt, zawsze wybierali wolni kmiecie. Pańszczyzny nie znano. Ona przyszła z Zachodu i była coraz bardziej dokuczliwa dla chłopów. Na tym tle żyje tu legenda o wolności piastowskiej, nawet po wygaśnięciu tej dynastii. Im bardziej surowe było panowanie niemieckie, tym legenda polska była mocniejsza. Tu polskość zawsze była świętością." - Z wywiadu z prof. Franciszkiem Markiem, Ślązakiem i znawcą Śląska, pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego (http://www.rp.pl/artykul/576469,914175-Polska-Slask-podniosla.html?p=2)


Przypisy

  1. Zbigniew Rybka, Antoni Bok – 200 lat Teatru Miejskiego w Głogowie, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej 1999