Bayer AG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bayer AGniemieckie przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne założone w 1863 przez Friedricha Bayera i Johanna Friedricha Weskotta. Początkowo siedzibą przedsiębiorstwa było Barmen (obecnie Wuppertal), a od 1912 jest to Leverkusen, położone na północ od Kolonii. Od 1957 produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 roku powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą "Bayer AG, Oddział w Polsce", przekształcone następnie w przedsiębiorstwo "Bayer Spółka z o.o.", które rozpoczęło działalność w 1994 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W chwili utworzenia przedsiębiorstwo nosiło nazwę Friedr. Bayer et comp. i produkowało barwniki, w 1881 zostało zarejestrowane jako Farbenfabriken vormals Friedr. Bayer & Co. Krokiem milowym w historii przedsiębiorstwa było zsyntetyzowanie kwasu acetylosalicylowego znanego później pod handlową nazwą aspiryny. Wynalazku tego dokonał zatrudniony w Bayerze Felix Hoffmann, prawdopodobnie przy współudziale Arthura Eichengrüna[1] (kontrowersje związane z autorstwem odkrycia opisane są w haśle "Historia aspiryny"). Aspiryna została wprowadzona do produkcji w 1899. W 1912 Carl Duisberg został dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa i rozpoczął proces jego ekspansji rynkowej, której uwieńczeniem było powstanie w 1925 koncernu chemicznego pod nazwą IG Farben - w czasie II wojny światowej właśnie w nim wytwarzano gaz cyklon B używany w komorach gazowych. Duisberg został prezesem IG Farben, a Bayer AG stało się częścią kartelu, któremu kres położyło dopiero zajęcie Niemiec przez aliantów w 1945. W 1951 Bayer znowu zaczął funkcjonować jako samodzielny podmiot pod nazwą Farbenfabriken Bayer Aktiengesellschaft (obecnie znana nazwa Bayer AG został przyjęta w 1972). W latach 1981-1999 Bayer posiadał większość udziałów w Agfa-Gevaert Group - znanym belgijsko-niemieckim producencie akcesoriów fotograficznych i kser.

W 1957 produkty firmy Bayer weszły na polski rynek. W 1991 w Polsce powstało samodzielne przedstawicielstwo "Bayer AG Oddział w Polsce", przekształcone następnie w przedsiębiorstwo " Bayer Spółka z o.o." Od 1999 siedzibą Bayer Sp. z o.o. jest gmach zaprojektowany przez architekta Miljenko Dumencica przy al. Jerozolimskich 158 (rozbudowany w 2011 roku).

W 2000 roku Bayer Sp. z o.o. w Warszawie został centrum operacyjnym nowopowstałego regionu Europy Środkowej, integrując przedstawicielstwa Bayer w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgier.

W 2001 roku Bayer Sp. z o.o. w Polsce jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw z sektora prywatnego rozpoczęło działalność z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu.

W czerwcu 2002 roku firma Bayer przejął Aventis CropScience, prowadząc działalność w dziedzinie ochrony roślin. W październiku Bayer CropScience AG stał się pierwszą prawnie niezależną podgrupą firmy Bayer. Akwizycja dotyczyła również Bayer w Polsce.

W 2004 roku Bayer został pierwszym partnerem z sektora prywatnego Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w dziedzinie ochrony środowiska i edukacji młodzieży.

W 2006 roku Bayer przejął spółkę Schering AG z siedzibą w Berlinie, która oficjalnie została przemianowana na Bayer Schering Pharma AG.

W 2012 roku Bayer sp. z. o. o. otworzyła globalne centrum usług finansowo-księgowych w Gdańsku, które do końca 2015 ma obsługiwać spółki firmy w ponad 20 krajach Europy, w tym w Niemczech i Rosji[2][3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Znak Bayera - koło z krzyżem w środku jest rozpoznawalny na całym świecie. Wiele leków, barwników, tworzyw sztucznych, włókien, środków rolniczych zostało opracowanych po raz pierwszy w Bayerze. Oprócz aspiryny były to m.in. heroina (Bayer jako pierwsza firma była jej masowym producentem) używana jako środek przeciwbólowy i lek na kaszel, która została wprowadzona do obrotu w 1898. W 1935 jako pierwsze przedsiębiorstwo zaczęło sprzedawać sulfonamidy[4] (a dokładnie Protonsil), w 1937 jego pracownicy opracowali poliuretan, który obecnie jest składnikiem wielu pianek syntetycznych, farb i klejów. Z mniej chlubnych wynalazków Bayera należy wymienić gaz musztardowy. [potrzebne źródło]

Od 2002, po przejęciu Aventis CropScience, Bayer prowadzi też badania w zakresie środków ochrony roślin oraz biotechnologicznej modyfikacji żywności (materiał siewny). Bayer specjalizuje się w produkcji leków stosowanych w ginekologii, andrologii, onkologii, medycynie nuklearnej i diagnostyce.

Bayer działa w sektorze ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i wysokospecjalistycznych materiałów. Składa się z trzech podgrup:

  • Bayer HealthCare w Polsce Bayer swoją działalnością obejmuje ochronę zdrowia ludzkiego, produkty weterynaryjne, diagnostykę i farmację.
  • Bayer CropScience, zajmuje się produkcją środków ochrony roślin uprawnych i sadów: zapraw nasiennych, herbicydów, fungicydów i insektycydów.
  • Bayer MaterialScience dostarcza materiały, takie jak poliwęglany i poliuretany oraz rozwiązania systemowe stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle elektronicznym, samochodowym oraz AGD.

Przedsiębiorstwo w 2010 roku zatrudniało 111 400 pracowników, osiągając roczny dochód w wysokości 35 miliardów euro.

Od 11 lat Bayer organizuje konkurs fotograficzny Ekologia w obiektywie. W roku 2011 Grand Prix otrzymał Piotr Płaczkowski za zdjęcie "Lis"[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Vaupel, Elisabeth. Arthur Eichengrün—Tribute to a Forgotten Chemist, Entrepreneur, and German Jew. „Angewandte Chemie International Edition”. 44 (22), s. 3344-3355, 2005. DOI: 10.1002/anie.200462959. 
  2. Bayer otwiera Centrum Finansowo-Księgowe w Trójmieście. Bayer Polska Sp. z o.o., 2012-07-01. [dostęp 2014-04-12].
  3. Bayer Service Center Gdańsk Centrum Finansowo-Księgowe Bayer rozszerza działalność w Polsce. Bayer Polska Sp. z o.o., 2013-12-18. [dostęp 2014-04-12].
  4. Leki z tej grupy testowane były m.in. na więźniach obozu w Dachau. Zob. Ernst Klee: KL Buchenwald: Laboratorium przemysłu farmaceutycznego i Wehrmachtu [w:] Auschwitz- medycyna III Rzeszy i jej ofiary. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2005, s. 274-277. ISBN 83-242-0537-3.
  5. Redakcja Świata Nauki. Ekologia w obiektywie 2011. „Świat Nauki”. nr. 8 (240), s. 78, sierpień 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]