Bruce Fraser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bruce Austin Fraser
Bruce Fraser na pokładzie HMS Duke of York
Bruce Fraser na pokładzie HMS Duke of York
Admiral of the Fleet Admiral of the Fleet
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1888
Acton,
 Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 12 lutego 1981
Londyn,
 Wielka Brytania
Przebieg służby
Lata służby 19041951
Siły zbrojne Royal Navy Royal Navy
Stanowiska głównodowodzący Home Fleet, dowódca Brytyjskiej Floty Pacyfiku
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
II wojna światowa,
wojna na Pacyfiku:
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Towarzyski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego (wojskowy) Order Imperium Brytyjskiego (wojskowy) 1914-15 Star (Wielka Brytania) British War Medal (Wielka Brytania) Victory Medal 1939-1945 Star (Wielka Brytania) Atlantic Star Gwiazda Pacyfiku War Medal 1939-1945 Order Dannebroga (Dania) Krzyż Wielki Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Order Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Św. Olafa (Norwegia) Navy Distinguished Service Medal (USA) Order Suworowa I klasy (ZSRR)
Adm. Bruce Fraser podpisuje kapitulację Japonii w imieniu Wielkiej Brytanii na pancerniku "Missouri"

Bruce Austin Fraser (ur. 5 lutego 1888 w Acton w hrab. Middlesex, zm. 12 lutego 1981 w Londynie) – brytyjski oficer Królewskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej, Admiral of the Fleet (1948).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początek kariery[edytuj | edytuj kod]

Bruce Fraser wstąpił do Royal Navy jako kadet 15 stycznia 1904. Szybko dał się poznać jako młody, pełen potencjału żołnierz. 15 marca 1907 awansował na porucznika marynarki, a równo rok później na kapitana marynarki. Swoją służbę w tych rangach spędził w większej części we flotach operujących na Kanale La Manche i Morzu Śródziemnym.

Do Home Fleet powrócił w sierpniu 1910 służąc na HMS "Boadicea" aż do końca lipca następnego roku. 31 sierpnia 1911 wstąpił do HMS "Excellent" (szkoły artyleryjskiej Royal Navy na Whale Island w zatoce Portsmouth), gdzie rozpoczął kształcenie w specjalności kapitana artylerii.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Bruce Fraser był głównodowodzącym Home Fleet w późniejszym etapie wojny morskiej w Europie, podczas którego Royal Navy zatopiła niemiecki pancernik "Scharnhorst" w czasie potyczki w pobliżu Przylądka Północnego w grudniu 1943. Miało to miejsce w chwili, gdy siły Frasera eskortowały konwój do Murmańska w ZSRR.

Po służbie w Home Fleet, latem 1944, objął dowództwo nad Brytyjską Flotą Pacyfiku. W odróżnieniu od Home Fleet dowodzenie siłami na Pacyfiku sprawował na odległość – z wybrzeża Australii. Fraser wziął udział w bitwie o Okinawę i ostatecznej operacji na Wyspach Japońskich.

Bruce Fraser był brytyjskim sygnatariuszem kapitulacji Japonii 2 września 1945.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie, w 1946 został nadany mu tytuł szlachecki, a 22 października 1948 został mianowany na stopień Admiral of the Fleet.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]