Dyskusja wikiprojektu:Gry komputerowe/Archiwum 13

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

The Awesome Adventures of Captain Spirit – osobny artykuł czy integracja z Life is Strange 2?

Moi mili, tak mnie naszło, żeby przetłumaczyć też z angielskiego artykuł poświęcony The Awesome Adventures of Captain Spirit, wtedy będziemy mieli komplet artykułów nt. serii Life is Strange. Biorąc pod uwagę, że według twórców jest to prequel/demo Life is Strange 2, a sama gra jest stosunkowo krótka (ok. dwóch godzin) i rozgrywa się w jednej lokacji, to jak myślicie: tworzyć osobny artykuł, który raczej nie zostanie już nigdy zbyt rozbudowany, czy poświęcić mu osobną sekcję w artykule Life is Strange 2? Pottero (dyskusja) 21:34, 7 lip 2018 (CEST)

Sporo informacji jak na sekcję w LF2. Na en.wiki często nie ma wszystkiego co można dodać. Osobny artykuł + sekcja w LF2. Eurohunter (dyskusja) 09:39, 8 lip 2018 (CEST)
Niemałym zaskoczeniem w ogóle jest to, co dopiero teraz zauważyłem: że artykuł o takiej małej gierce, demie technologicznym innej produkcji, ma na enwiki status DA... No dobra, w takim razie opublikuję go jako osobny, chociaż moim zdaniem lepiej by się nadawał na sekcję. Pottero (dyskusja) 12:50, 8 lip 2018 (CEST)
Ba, oni mają nawet wyróżniony artykuł o... pojedynczym levelu z gry :P - en:Robbing the Cradle. Sir Lothar (dyskusja) 09:04, 10 lip 2018 (CEST)
No OK, ale oni mają też dużo większą moc przerobową do zatwierdzania DA i, zdaje się, znacznie krótszy czas dyskusji xD. A na plwiki to trochę jak w lesie, bo społeczność niestety niemrawa. W każdym razie, artykuł o The Awesome Adventures of Captain Spirit też już mamy. Pottero (dyskusja) 11:07, 10 lip 2018 (CEST)
No zgadza się. Poza tym, mają też nieco bardziej inkluzjonistyczne podejście do artykułów niż my. Wracając do meritum - jak Eurohunter - informacji i źródeł sporo, osobne hasło jest dobrym pomysłem. Sir Lothar (dyskusja) 11:49, 10 lip 2018 (CEST)
Wątek założony przed: 21:02, 22 lip 2018 (CET)

Jest błąd w opisie z 2014 roku - powinno być piersi są większe nie przez tonaż tylko przez nadbudówkę - np. patrz na lotniskowiec Ryuujou, lekki krążownik Isuzu. -- niepodpisany komentarz użytkownika 77.65.107.164 (dyskusja) 19:41, 22 lip 2018

  • Dzięki za zgłoszenie. Źródło tej informacji nie podaje właściwie konkretnej cechy okrętu, tylko opisuje to ogólnie jako "larger vessels like warships and aircraft carriers". Jest zapewne tak, jak napisałeś/napisałaś, jednak by uniknąć WP:OR zastąpiłem ten przykład kwestią wpływu rzeczywistej historii okrętu na jego atrybuty w grze. Na marginesie, niedawno pojawiły się lepsze źródła, które można wykorzystać do rozbudowy tego artykułu – 1, 2 w "Journal of War & Culture Studies". Załatwione. Santer dyskusja► 05:57, 23 lip 2018 (CEST)

Wikipedia:Grupy Artykułów/Infinity Ward

Drogi projekcie. Jedną z wyróżnionych Grup Artykułów jest Wikipedia:Grupy Artykułów/Infinity Ward. Problem jest taki że hasło Call of Duty: Infinite Warfare nie jest wyróznione i jeżeli nikt nie zainteresuje się tym tematem dość szybko, to wystąpie o odebranie wyróżnienia dla tej grupy. Czy ktoś jest z was zainteresowany tym? PMG (dyskusja) 14:31, 31 lip 2018 (CEST)

Główny autor artykułów "CoD-owych" jest nieaktywny, jeśli chodzi o działkę gier, więc raczej marne szanse, żeby doprowadzić Infinite Warfare do DA. Sir Lothar (dyskusja) 15:12, 31 lip 2018 (CEST)

Strona gry w LZ

Dodajemy w LZ "stronę gry", a często okazuje się, że jest to tylko podstrona gry na oficjalnej stronie producenta/wydawcy/serii gier/innej strony. Kiedyś taki link opisywałem jako "Podstrona gry na oficjalnej stronie producenta", a później zmieniłem opis na "Tytuł gry na oficjalnej stronie producenta". Czy nie sugeruje to, że gra jest dostępna za darmo do pobrania? Macie jakieś lepsze pomysły jak opisywać taki link? Eurohunter (dyskusja) 10:53, 20 sie 2018 (CEST)

„Reedycje” gier

Zasady wikiprojektu nie regulują kwestii, która mnie zastanawia – reedycji gier. Ale nie takich typu GOTY czy remaster, ale całkowitej zmiany nazwy i, najczęściej, modelu dystrybucji. Przykładowo, mamy artykuł o grze The Secret World, w którym używa się czasu teraźniejszego, chociaż taka gra (już) nie istnieje – została zastąpiona przez Secret World Legends, będącą tą samą produkcją co wcześniej, tyle że dostosowaną do modelu F2P. Niedawno gra Raiders of the Broken Planet przeszła na model F2P i zmieniła nazwę na Spacelords. Takich przykładów jest więcej. Co więc w takiej sytuacji robimy? Przenosimy pod nowe tytuły, tak jak mamy chociażby Gwiezdne wojny: Część IV: Nowa nadzieja zamiast oryginalnych Gwiezdnych wojen, czy zostawiamy i udajemy, że nie widzimy, że piszemy w czasie teraźniejszym o rzeczach nieistniejących, których nie da się kupić? Pottero (dyskusja) 23:26, 26 sie 2018 (CEST)

Wydaje mi się, że przenosimy pod nową nazwę i uaktualniamy treść. Chociaż patrząc na interwiki tego The Secret World trochę dziwi, że tylko na ru.wiki zdecydowano się na taki krok... Sir Lothar (dyskusja) 16:01, 27 sie 2018 (CEST)
Jw. powinna się pojawić pod nową nazwą, z zaznaczaniem, że wcześniej była pod inna (kiedyś przenosiłem/poprawiałem gdzieś podobnie). Na enwiki jest tylko zdanie o nowej nazwie, być może z czasem poprzenosza gdzie trzeba. Ostatnio grałem jeszcze pod starą nazwą, nawet nie wiedziałem, że jest zmieniona, na Steamie jak widać jest nowa. Stanko (dyskusja) 14:23, 7 wrz 2018 (CEST)

Panowie, to jest ency? Hasło o niewydanej jeszcze grze, jakaś nagroda jest (Game Connection Europe 2018), ale mam trochę wątpliwości. Proszę o komentarze. Sir Lothar (dyskusja) 09:18, 6 gru 2018 (CET)

Nowe artykuły wersji gier TrackMania

Witam. Mam jedno pytanie, które brzmi następująco. Czy mogę utworzyć nowe, oddzielne artykuły związane z serią gier TrackMania np. TrackMania (gra komputerowa), TrackMania Sunrise czy TrackMania Turbo, ponieważ istnieje ogólny artykuł o tej serii, a brakuje informacji o wersjach gier? Swierzaq9 (dyskusja) 20:26, 29 gru 2018 (CET)

@Swierzaq9 Uzyskanie odpowiedzi od członków wikiprojektu może zająć pewien czas. Jak już wspominałem. Artykułu o serii bym nie ruszał, natomiast wydaje mi się, że można napisać artykuły na temat wskazanych części. Mam wątpliwości jedynie czy TrackMania to typowa seria gier, w której poszczególne części znacznie się różnią tak jak np. Gran Turismo lub Forzca Motorsport. Eurohunter (dyskusja) 23:11, 30 gru 2018 (CET)

Wykresy popularności gier

Moim zdaniem to gruba przesada: [1]. Ja rozumiem wskazanie, że w danym dniu uzyskano rekord liczby graczy, ale szczegółowy wykres pasuje bardziej na fanwiki. Proszę o komentarze. Sir Lothar (dyskusja) 21:11, 8 gru 2018 (CET)

Taki wykres - dokładnie taki sam - można dodać do każdej gry, wystarczy tylko zmienić cyferki po lewej i zakres czasowy :) Zostawmy to na SteamCharts i samego Steama, bo tam miejsce na takie statystyki. Stanko (dyskusja) 11:27, 9 gru 2018 (CET)
Pozwalam sobie zawołać jeszcze kilku uczestników projektu z prośbą o opinię - @Santer, @Sidevar, @Emptywords, @Vebace, @Pottero, @Daveed93, @Matandun. Sir Lothar (dyskusja) 15:01, 11 gru 2018 (CET)
Dla mnie to nawet ciekawa informacja, świadcząca m.in. o encyklopedyczności. Tylko, że można przyczepić się do rozmiaru całej konstrukcji w artykule. Upierał się jednak nie będę przy swoim zdaniu. (P.S. Mienie się faktycznie uczestnikiem projektu - jak najbardziej, więc chyba czas powoli coś nowego wrzucić :)) Emptywords (dyskusja) 17:35, 11 gru 2018 (CET)
No tak, tyle że to trochę taki przerost formy nad treścią. W wielu artykułach mamy przecież informację opisową, że w takim a takim okresie wystąpił szczyt liczby graczy wynoszący tyle a tyle. I to moim zdaniem wystarczy, taki poziom szczegółowości to, jak słusznie napisał powyżej Stanko, pasuje bardziej na SteamCharts. Ewentualnie widziałbym takie statystyki na wikidanych (o ile jest taka możliwość, żeby je tam gromadzić). Sir Lothar (dyskusja) 13:12, 19 gru 2018 (CET)

Oznaczam jako Załatwione. Nie widzę powodu, żeby trzymać takie informacje (tym bardziej, że szybko się dezaktualizują). Usuwam więc. Sir Lothar (dyskusja) 10:03, 7 lut 2019 (CET)

Nowe artykuły wersji gier TrackMania (kontynuacja)

Witam. Chciałbym utworzyć nowe, oddzielne artykuły serii gier TrackMania np. Trackmania Sunrise czy TrackMania Turbo, tylko jest jedno pytanie. Czy TrackMania to typowa seria gier wyścigowych, żeby można było pisać nowe artykuły odnośnie wersji gry? Przepraszam za powtórzenie tego typu pytania, ponieważ to poprzednie było źle sformułowane i nie było odpowiedzi na ten temat od dłuższego czasu, a chcę mieć pewność, czy opłacalnym jest pracować nad artykułami serii gier, które mają typowy charakter. Swierzaq9 (dyskusja) 10:47, 20 sty 2019 (CET)

Jak jest o czym pisać to tak, na francuskiej wiki poszczególne pozycje z serii mają DA (patrz tu fr:Modèle:Palette TrackMania). Ale jeśli różnica pomiędzy każdą grą jest znikoma to może to nie przejść, wtedy warto opisać to w jednym haśle zbiorczym. Stanko (dyskusja) 11:10, 20 sty 2019 (CET)
Rozumiem, jednakże ja we własnym planie chciałbym podkreślić, iż artykuły, tak jak pisałeś, które mają niewielką różnicę pomiędzy wersjami serii gry i są pokrewne, nie powinny być tworzone oddzielnie. Przykładowo gra TrackMania Sunrise eXtreme, która jako następca wersji zwykłej Sunrise, nie powinna być pisana jako artykuł oddzielny ze względu na to, iż się słabo różni od poprzednika. Ja w trakcie tworzenia artykułów będę zwracał uwagę na to, żeby wersje gier były ogólne i bardziej zróżnicowane w celu zwiększenia sensu informacji niż praktycznie identyczne. Mimo to dziękuję za odpowiedź i zgodę na projektowanie oddzielnych artykułów związanych z wersjami gry. Pozdrawiam Swierzaq9 (dyskusja) 11:51, 20 sty 2019 (CET)
Jeśli chodzi o TrackMania Original to szczerze mówiąc mam spore wątpliwości co do encyklopedyczności. Z tego co widzę na en.wiki jest zintegrowany z artykułem zbiorczym na temat serii. Poza tym brak odbioru gry i przypisy do poprawy (strony Empiku i Softonic to raczej słabe źródła). Zajrzyj proszę na stronę Wikiprojekt:Gry komputerowe/Źródła, możesz też wzorować się na wyróżnionych artykułach o grach - link. Sir Lothar (dyskusja) 21:01, 21 sty 2019 (CET)
Pewien odbiór jest "Według portalu Softonic TrackMania Original, po dotarciu na rynek od początku 2006 roku, została pobrana ponad 60 000 razy (wersja demonstracyjna oraz pełna), a także była najczęściej kupowana i rozgrywana w krajach europejskich takich jak Turcja, Czechy oraz Bośnia i Hercegowina[3].". Eurohunter (dyskusja) 21:09, 21 sty 2019 (CET)
Plik z demem został pobrany 60 tysięcy razy, źródło nie stwierdza ile sprzedano kopii gry - potrzebne są lepsze źródła (Softonic to takie repozytorium plików - coś w rodzaju naszego instalki.pl). Sir Lothar (dyskusja) 21:25, 21 sty 2019 (CET) P.S. "(...) była najczęściej kupowana i rozgrywana w krajach europejskich takich jak Turcja, Czechy oraz Bośnia i Hercegowina" - również niezgodne z tym co pisze w źródle ;). Generalnie im więcej się wczytuję, tym mam coraz więcej wątpliwości... @Stanko - co sądzisz? Sir Lothar (dyskusja) 21:32, 21 sty 2019 (CET)
Nie sprawdziłem źródeł. Eurohunter (dyskusja) 22:41, 21 sty 2019 (CET)
O źródła ciężko, główne serwisy milczą, chyba że było coś w tamtym czasie w jakims czasopiśmie. O ile dobrze widzę jest to tylko ulepszona wersja tej z 2003 (remaster jak stoi na fr.wiki - fr:TrackMania (jeu vidéo, 2003)), a nie mamy też jako osobnych artykułów np. Baldur's Gate: Enhanced Edition czy BioShock 2 Remastered itd. Nie wiem jak bardzo nowa wersja jest inna, w haśle nie bardzo to widać, można by się wgłębić w to hasło na fr.wiki ale niestety francuskiego nie znam. Stanko (dyskusja) 22:30, 21 sty 2019 (CET)
Tak na szybko wziąłem jeszcze tą stronę do translatora i wychodzi na to, że gra ma jednak kilka nowych rzeczy, jednak potrzeba tłumacza z francuskiego, aby to zrobił dobrze. W przypisach pojawia się jeszcze często Jeuxvideo.fr, chyba dość popularna francuska strona o grach, więc jest z czego wybierać. Hasło trzeba uzupełnić o szczegóły, wtedy będziemy wiedzieli na czym stoimy. Stanko (dyskusja) 22:38, 21 sty 2019 (CET)
Witam. Proszę mi wybaczyć za to, że dodałem do sekcji "Wydanie i odbiór" informację związaną z odbiorem gry "TrackMania Original" odnośnie strony "Softonic", która zdaniem niektórych jest mało sensowna. Ja generalnie coś musiałem wstawić, żeby podtrzymać sens całego tekstu, ponieważ proces szukania wszelkich danych związanych z odbiorem gry oraz ciekawych przypisów nie był na tyle prosty, żeby w porównaniu do pozostałych sekcji można było całą garść informacji wzbogacić. Powód był taki, że ja w pisaniu tej sekcji pomimo wszelkich trudności słabo dopilnowałem całego układu wszelkich informacji dodając niezbyt ciekawe dane odnośnie odbioru. Spróbuję w takim razie poszukać więcej źródeł dotyczących odbioru gry, o ile będzie to możliwe. Jedyne, co poprawiłem nieznacznie lepiej, to pierwszy akapit sekcji "Wydanie i odbiór", w którym pisane jest o aktualizacji wersji "Power Up" na "Original". Posiada to większą ilość przypisów, jednakże pochodzących z języka francuskiego. Swierzaq9 (dyskusja) 15:30, 23 sty 2019 (CET)

Hasło Michel Ancel zostało zgłoszone do PANDY. Sir Lothar (dyskusja) 16:49, 11 mar 2019 (CET)

propozycja

Wątek założony przed: 6:18, 3 kwi 2019 (CET)

można by dodać w tabeli po prawej stronie z informacjami o grze, model płatności @zysiolo

@Zysiolo. Masz na myśli szablon {{gra komputerowa infobox}} umieszczany w hasłach o grach? Według mnie wystarczy informacja w treści artykułu. Sir Lothar (dyskusja) 16:25, 8 kwi 2019 (CEST)

Hasło wyróżnione DA znalazło się w Pandzie. Gdarin dyskusja 16:06, 24 kwi 2019 (CEST)

Beyond Good & Evil został zgłoszony do wyróżnienia DA. Sir Lothar (dyskusja) 09:41, 7 maj 2019 (CEST)

... i kolejny, solidny materiał o grze napisany przez użytkownika Ironupiwada. Tym razem to Rayman 2: The Great Escape. Sir Lothar (dyskusja) 15:19, 12 maj 2019 (CEST)

Mam wątpliwości co do tego hasła, zanim zgłoszę do DNU, chciałem się poradzić w wikiprojekcie. Z treści wynika, że jedyną jako tako znaną grą jest DreamWeb z Amigi. Czy to już wystarcza na encyklopedyczność studia? Proszę o opinie - @Stanko, @Emptywords, @Ironupiwada, @Santer, @JudgeDeadd. Sir Lothar (dyskusja) 15:55, 22 lip 2019 (CEST)

Artykuł o TOS na Atari

Wątek założony przed: 6:18, 19 sie 2019 (CET)

TOS 2.06 podobnież działa także na Atari STE, a w tabelce brakuje informacji o STE. -- niepodpisany komentarz użytkownika 2a02:a319:c03d:6900:e813:2d50:a442:f008 (dyskusja)

Thing Trunk

Do wglądu i akceptacji (nie wiem jak zalinkować brudnopis w wiki formie) - Wikipedysta:MJesio/Thing Trunk. Pytanie też, jak połączyć artykuł z angielską wiki en:Thing Trunk ? MJesio (dyskusja) 15:00, 5 wrz 2019 (CEST)

IMO jest OK, jedynie przydałoby się dokonać poprawek technicznych i redakcyjnych. Chciałem napisać, że warto dodać dwie nagrody - Digital Dragons i Indie DB z 2018, ale widzę, że już to zrobiłaś :). Można by też wytłumaczyć czytelnikom znaczenie słowa „midcore” (np. „gracze, którzy nie mają wystarczającej ilości czasu, by poświęcać długie godziny na rozrywkę” lub coś w ten deseń). Sir Lothar (dyskusja) 14:49, 6 wrz 2019 (CEST)
Midcore chyba zasługuje na własny wpis na wiki (by nie tłumaczyć tego określenia na innych stronach za każdym razem). Gorzej, że nie trafiłam na żadną dokładniejszą stronę stricte słownikową, która opisuje to pojęcie (słownik Collingwood ma wpis midcore, a definicja to tylko "o graczu: pomiędzy hardcore a casual"). Co najwyżej artykuły deweloperów gier na Gamasutrze, czy mniej wiarygodne źródła, jak np. portale o grach.
Poza tym, coś konkretnie zmienić, czy wrzucić i przejrzycie? :) MJesio (dyskusja) 09:23, 10 wrz 2019 (CEST)
Myślę, ze możesz wrzucać. Ja w wolnej chwili ogarnę jakieś poprawki redakcyjno-techniczne (to już można zrobić w przestrzeni głównej). Co do osobnego hasła o midcore, to raczej byłbym sceptyczny. Sir Lothar (dyskusja) 11:12, 10 wrz 2019 (CEST)
Za późno ^^ Proponuję takie hasło jako mid-core - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:MJesio/MidcoreMJesio (dyskusja) 11:32, 10 wrz 2019 (CEST)
Niestety, takie hasło jest nieencyklopedyczne (WP:CWNJ#SŁOWNIK). Z tego co widzę, nawet na en.wiki (która jest o wiele bardziej inkluzjonistyczna niż nasza wersja) nie zawiera hasła o tym terminie. Jest za to przedstawione jako część szerszego hasła en:Gamer#Dedication spectrum, więc jeśli już tworzyć, to w tym kierunku bym poszedł. Sir Lothar (dyskusja) 14:40, 10 wrz 2019 (CEST)

Zapraszam serdecznie do dyskusji w PDA: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Counter-Strike: Global Offensive. Karol Szapsza (dyskusja) 16:01, 4 gru 2019 (CET)

Prośba o ewentualna pomoc nowicjuszowi

Spójrzcie na Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Springtrap. Czy to w ogóle ency, a jeśli tak, to może ktoś dopomoże autorowi. W tej chwili nie ma raczej szans na przestrzeń główną. Ciacho5 (dyskusja) 21:57, 31 gru 2019 (CET)

Nieencyklopedyczna postać. Nadaje się jedynie na fanowską wikię. Sir Lothar (dyskusja) 12:07, 1 sty 2020 (CET)
Postać z jednego cyklu. Na ten moment (nie mówię o samym artykule, ale o postaci) nie nadaje się na Wikipedię. Emptywords (dyskusja) 17:36, 6 sty 2020 (CET)

Nie za wcześnie trochę na artykuł? Turniej rozpoczyna się pd koniec lutego, z artykułu właściwie niewiele się możemy dowiedzieć - ot, jakie drużyny wystąpią. Jeśli nie będzie sprzeciwów, przeniosę do brudnopisu autora. Ewentualnie (może nawet lepiej) póki co jako sekcja w haśle głównym - Intel Extreme Masters. Sir Lothar (dyskusja) 14:24, 9 sty 2020 (CET)

Ostatnio zajmowałem się rozbudową artykułu o Warcraft III. Gra w wielu kręgach jest określania mianem kultowej i mimo istnienia od 18 lat jest stale rozwijana i ma sporą bazę aktywnych graczy, dlatego zasługuje na uwagę. Przetłumaczyłem większość treści z angielskiego dobrego artykułu, sprawdziłem źródła i poprawiłem błędy, które udało mi się znaleźć. Czy jest coś jeszcze co przydałoby się w nim rozwinąć lub poprawić i czy ma zadatki na dobry artykuł? Saletri (dyskusja) 11:21, 26 sty 2020 (CET)

Mnie się podoba. Pobieżnie przejrzałem, ale IMO wszystkie najważniejsze elementy dobrego hasła o grze są (opis fabuły, rozgrywki, odbiór gry, produkcja). Warto przejrzeć jeszcze czy wszystkie treści są uźródłowione (mają przypis). W wolnej chwili postaram się przejrzeć dokładniej i poprawić co nieco. Good job! Sir Lothar (dyskusja) 10:18, 27 sty 2020 (CET)

Baldur's Gate III

Stworzyłem artykuł na temat nadchodzącej gry Baldur's Gate III. Zastąpiłem nim przekierowanie na artykuł o serii Baldur's Gate https://pl.wikipedia.org/wiki/Baldur%E2%80%99s_Gate_III ale istnieje jeszcze inne przekierowanie o tej samej nazwie https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Baldur%27s_Gate_III&redirect=no. Co zrobić w takim wypadku? Saletri (dyskusja)

A już rozumiem. W na jeden stronie użyty jest znak ('), zaś na drugiej (’). Teraz Baldur's Gate III przekierowuje na Baldur’s Gate III. Saletri (dyskusja) 12:27, 31 sty 2020 (CET)
Dokładnie tak. Po prostu na Wikipedii mamy uzus, że używamy poprawnego pod względem typograficznym apostrofu. Dlatego mamy np. Assassin’s Creed zamiast Assassin's Creed. Sir Lothar (dyskusja) 14:51, 1 lut 2020 (CET)

Planowane zgłoszenia do poczekalni

W najbliższym roku rozważać będę zgłoszenie do poczekalni haseł ze względu na brak źródeł i niewiele treści. Poniżej znajduje się lista takich haseł:

Mode 7Kasyno internetoweMapa heksagonalnaMasato Katō

Ponieważ zaleca się, aby najpierw zgłosić problem do odpowiedniego wikiprojektu, niniejszym to czynię. Sławek Borewicz, → odbiór 09:47, 26 gru 2019 (CET)

@Sławek Borewicz - Mode 7 jak na mój gust do zamiany na przekierowanie do Super Nintendo Entertainment System (gdzie już zresztą jest wzmianka o tym trybie). Mapa heksagonalna raczej do odratowania - postaram się w wolnej chwili poszukać jakichś źródeł. Sir Lothar (dyskusja) 16:31, 6 sty 2020 (CET)

Streamerzy

Zastanawiam się na nową kategorią grupującą streamerów ("Streamerzy Twitcha"?), bo haseł postaci już mamy kilka na plwiki, a liczba będzie tylko rosła (lista na enwiki - en:Category:Twitch streamers). Rzecz w tym, że mówimy tylko o Twitchu, co można by na dzień dobry zrobić już teraz (znalazłem na szybko z 5 haseł, które tam pasują). Natomiast jeśli dołożylibyśmy do tego ency streamerów z innych platform (Youtube, Mixer, czy nawet Facebook), to wtedy można by zrobić kategorię nadrzędną (samo "streamerzy"). Jak ktoś obserwuje temat to pewnie zauważył również, że streamowanie wyszło poza gry komputerowe, więc z czasem kategorie będzie można dzielić na mniejsze.Stanko (dyskusja) 15:07, 4 lut 2020 (CET)

Warcraft III: Reign of Chaos został zgłoszony do wyróżnienia DA – dyskusja. Sir Lothar (dyskusja) 12:01, 11 lut 2020 (CET)

  • Zdziwił mnie komentarz Lispira pod tym głosowaniem. Jest moim zdaniem nie na temat, dotyczy w końcu innej produkcji, która jest w artykule jedynie wspomniana. Matandun (dyskusja) 12:55, 11 lut 2020 (CET)
    • Dokładnie o tym samym pomyślałem. Poza tym w sekcji "sprawdzone" (przynajmniej tak mi się zawsze wydawało) wpisujemy głosy osób, które sprawdziły hasło i zgadzają się, że artykuł może zostać wyróżniony. Jacku, możesz się wypowiedzieć? To nie powinno być przerzucone do sekcji "uwagi merytoryczne"? Sir Lothar (dyskusja) 13:46, 11 lut 2020 (CET)
  1. „Exclusive Gift Set to kolejna edycja gry, w której umieszczono płytę DVD z filmami, oficjalny poradnik strategiczny autorstwa BradyGames i Warcraft II: Battle.net Edition.”
  2. „...oraz gier takich jak League of Legends.”
  • @Sir Lothar, jest jeszcze – czysto formalna – przeszkoda, która wynika wprost z warunków regulaminu PDA: „Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.” Zgłaszający nie spełniał tych warunków dniu startu propozycji. Więc muszę ten fakt odnotować i anulować z głoszenie z przyczyn formalnych, a @Saletri proszę o ponowne złożenie zgłoszenia, tak by regulamin był uszanowany i nie było głosów podważających wnioskowane odznaczenie ze względów formalnych. Dura lex, sed lex. Jacek555 20:31, 17 lut 2020 (CET)
    A faktycznie. Zupełnie zapomniałem o tym punkcie regulaminu. Mea culpa. Sir Lothar (dyskusja) 22:27, 17 lut 2020 (CET)

Szukam kogoś do wspólnej edycji artykułów na temat gier.

Wątek założony przed: 6:18, 17 mar 2020 (CET)

Co do artykułów gier to na początek może Ark: Survival Evolved i studio Wikdcard. GONZO PL (dyskusja)

  • Działaj :) Wszystkie Twoje edycje będą widoczne na głównej stronie wikiprojektu, jeśli coś będzie wymagało poprawy to w miarę czasu pozostali będą się tym zajmować. Matandun (dyskusja) 07:17, 17 mar 2020 (CET)

Tomb Raider: The Angel of Darkness został zgłoszony do wyróżnienia DA. Link do dyskusji tutaj: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Tomb Raider: The Angel of Darkness. Sir Lothar (dyskusja) 21:38, 21 kwi 2020 (CEST)

Panowie, mamy jakieś przesłanki encyklopedyczności tego artykułu? Bo w tej chwili jest cyt. "gra nie była popularna, co przeniosło się na słabą sprzedaż" - to raczej przemawia przeciwko. Zastanawiam się nad DNU. Sir Lothar (dyskusja) 21:57, 6 maj 2020 (CEST)

Jeśli samo Queen nie robi ency to nie bardzo widzę przesłanek, jeden opis w piśmie czy na prywatnej (imo) stronie to raczej za mało. No ale to Queen...? Stanko (dyskusja) 10:05, 7 maj 2020 (CEST)
Kilka recenzji w pismach było: PC Zone, Reset, Gambler... JudgeDeadd (dyskusja) 10:33, 7 maj 2020 (CEST)
No i sama tematyka gry powoduje, moim zdaniem, że jest ency poprzez nią, jako element poboczny Queen. Jest też kilka dobrych interwiki. Faktycznie coś tam było na temat gry również w prasie. Emptywords (dyskusja) 10:40, 7 maj 2020 (CEST)
@Emptywords - tematyka sama z siebie nie powoduje encyklopedyczności, było wielokrotnie już dyskutowane, że ency jakiegoś bytu nie przekłada się automatycznie na encyklopedyczność powiązanych z nim elementów :-P Ale skoro były recenzje w prasie. Dzięki za namiary @JudgeDeadd - w wolnej chwili uzupełnię (chyba, że ktoś mnie uprzedzi). Sir Lothar (dyskusja) 17:26, 7 maj 2020 (CEST)
Niby tak, zgadzam się, ale no nie do końca :) Widziałeś żeby kiedykolwiek wypadła jakakolwiek oficjalna płyta ency zespołu muzycznego dla przykładu? To jest kwestia, że tak powiem "siły rażenia" i sposobu tego powiązania :) P.S. Jeżeli wstawiasz ping i swój podpis w oddzielnych edycjach, to wtedy ping nie działa :) Emptywords (dyskusja) 22:14, 7 maj 2020 (CEST)
Może nie do końca jasno się wyraziłem - chodziło mi o produkt pochodny jakiegoś bytu (czyli np. film, gra bazowana na nim itp.). Jasne, że album encyklopedycznego zespołu będzie ency - film, gra oparta na Queenie już niekoniecznie. Choćby zespół był ultraency, to jeśli nie uświadczysz żadnych rzetelnych źródeł, to klops :P Ta "siła rażenia", o której piszesz, to już mamy zdefiniowane w postaci fundamentu naszego projektu - Wikipedia:Weryfikowalność P.S. Faktycznie, zapomniałem, że w drugiej edycji ping nie działa ;). Sir Lothar (dyskusja) 23:40, 7 maj 2020 (CEST)

Gry polskie na en wiki - mozna sporo potluamczyc

Jesli ktos lubi tlumaczyc, niektore hasla o polskich grach na en wiki sa warte przetlumaczenia. Np. en:Tajemnica Statuetki do Tajemnica Statuetki czy en:Kajko i Kokosz (video game) do Kajko i Kokosz (gra komputerowa) lub en:Polanie (video game) do Polanie (gra komputerowa). Ogolnie en:Category:Video games developed in Poland ma wiecej pozyzji niz Kategoria:Gry komputerowe wyprodukowane w Polsce. A tlumaczenie jest teraz o tyle late ze google translate daje naprawde dobre wyniki, tylko troche literowek i zargonu jest do poproway i tyle. Pozdr, --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 03:23, 2 lip 2020 (CEST)

Dawno mnie tutaj nie było, ale mam pytanie: do kogo można zgłosić prośbę o rozszerzenie Szablon:Cytuj grę komputerową? Możemy to zrobić sami, po dyskusji tutaj i ustaleniu czegoś? Co prawda ostatnio edytuję rzadko, ale pracuję nad artykułem dotyczącym uniwersum gry RPG (który być może kiedyś uda mi się skończyć i opublikować), w którym powołuję się m.in. na wpisy z tego, co potocznie w erpegach nazywa się „kodeksami” czy „leksykonami”. Do tego mam też zamiar kiedyś zrobić kilka tłumaczeń artykułów o grach, które lubię. Dodatkowo, streszczając fabułę, często powołuję się na konkretne zadania fabularne albo ciągi zadań, w których dochodzi do omawianych wydarzeń. W związku z powyższym: jak myślicie, czy możemy we własnym zakresie do wspomnianego szablonu dodać pola „Zadanie/wątek fabularny” (bo „Poziom/obszar” nie zawsze pasuje, zwłaszcza w przypadku erpegów, np. tutaj, gdzie ciągi zadań fabularnych przypisane są do tego właśnie pola) oraz... tutaj nie wiem, jak to pole nazwać, ale roboczo można chyba je określić jako „Dokument” albo „Dokument wewnątrz gry” (mile widziane propozycje nazwy, która jest zwięzła i wyczerpuje temat) – ma się to odnosić do wszelkich kodeksów i leksykonów, które w erpegach zawierają informacje o świecie. Pola te mają stanowić uzupełnienie do drukowanych / dostępnych w formacie pdf instrukcji oraz np. poradników od Prima Guide, bo po prostu nie zawsze wszystkie informacje da się w nich znaleźć, a w Internecie dostępne są co najwyżej na wikiach czy forach internetowych, które nie są weryfikowalnym źródłem. W sumie zrobiłbym to sam, ale wolę się najpierw upewnić na forum, czy w ogóle możemy i co sądzą o tym inni członkowie wikiprojektu. Pottero (dyskusja) 03:49, 9 sie 2020 (CEST)

Niestety strony wikiprojektu od dłuższego czasu wyglądają jak Prypeć :-P Myślę, że możesz rozszerzyć szablon cytowania. W końcu dodajesz tylko nową funkcjonalność, a nie tworzysz zupełnie nowy. Jak coś, technicznie mogę pomóc, gdyby był problem. Sir Lothar (dyskusja) 18:23, 13 sie 2020 (CEST)

Zapraszam do przejrzenia nominacji do DA artykułu Persona (seria). Pzdr, Przemub (dyskusja) 21:49, 2 wrz 2020 (CEST)

Panowie, KOTOR jest do przejrzenia w "czywieszu". Jakby ktoś miał chwilę czasu, to śmiało. Sir Lothar (dyskusja) 00:23, 5 wrz 2020 (CEST)

Kłopoty z Xboksem 9. generacji konsol

Panowie, ponieważ Microsoft strasznie namieszał ze swoją konsolą 9. generacji, a konkretnie z jej nazwą, to na razie zintegrowałem oba jej warianty w haśle Xbox Series X/S, bo takiego wariantu używa sam producent (co prawda z kreską pionową, ale na Wikipedii ma ona już inne zastosowanie), a pierwszą grę na tę platformę, o której mamy artykuł – Cyberpunk 2077 – przypisałem do kategorii Gry na platformę Xbox Series X/S. To na razie wersje robocze, bo jakoś to ogarnąć musiałem – w przyszłości można to zmienić. Pottero (dyskusja) 01:09, 24 paź 2020 (CEST)

Idealny artykuł-wzornik

Jakoż Wikipedia jest encyklopedią, chciałbym zapytać, który z artykułów opisujący konsole jest idealny i powinien być wzorem do edycji/tworzenia innych?

Powyższe hasło obecnie ubiega się o tytuł Dobrego Artykułu. Link: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Star Wars: Knights of the Old Republic. Zapraszam do dyskusji! Fruflea (dyskusja) 18:51, 16 lis 2020 (CET)

Planowane zgłoszenia do poczekalni w roku 2021

W następnym roku będę rozważał zgłaszanie haseł z poniższej listy. To hasła mające między 500 a 600 bajtów, a niemające przypisów. Część z nich być może już została oznaczona szablonem {{dopracować|źródła}}, a część pewnie nie. Na razie będę rozważać hasła, które tym szablonem zostały oznaczone co najmniej 6 lat temu. W ciągu ponad 6 lat z przygotowanej wcześniej listy ogólnej 528 haseł zostało usuniętych po wizycie w poczekalni, 704 zostały uźródłowione, dalsze 220 uźródłowiono częściowo, 66 wymaga poprawienia technicznego / merytorycznego przypisów (np. braki autorów, stron itp.), a 150 wymaga uźródłowienia lepszymi publikacjami. Ponadto 20 zostało zmienionych na strony ujednoznaczniające, 90 na przekierowania, 10 utworzono po usunięciu, 15 zignorowano, 74+45 zostawiono na później (mające sporo linków interwiki hasła geograficzne oraz hasła o imionach). Z pierwotnie przygotowanej listy pozostało blisko 400 haseł. Kolejna lista bez szablonów {{dopracować}} zawiera ponad 9000 haseł.

Jeżeli któreś hasła nie są związane z tematyką tego projektu, to pewnie dlatego, że nie znaleziono / poprawiono błędu w kategoryzacji haseł.

Dziękuję za dotychczasową współpracę przy poprawianiu. Sławek Borewicz, → odbiór 19:12, 23 gru 2020 (CET)

LPMUDYuji UekawaOutro (gry komputerowe)PROPEBuka EntertainmentNewbiePlayer versus environment1994 w grach komputerowych1993 w grach komputerowych1989 w grach komputerowych1987 w grach komputerowych1986 w grach komputerowych1984 w grach komputerowych1983 w grach komputerowych

@Sławek Borewicz Po szybkiej analizie: roczniki są raczej autoency, nawet jak nie mają źródeł, reszta chyba do usunięcia/integracji. Sidevar (dyskusja) 00:48, 24 gru 2020 (CET)
Ale też można by rozbudować i opatrzyć przypisami (pozostałe mają jakieś cytowania). Zobacz: en:1983 in video games. Sławek Borewicz, → odbiór 15:14, 24 gru 2020 (CET)
To prawda. Lepiej sytuacja wygląda w przypadku nowszych roczników, np. 2017 w grach komputerowych, 2018 w grach komputerowych. Co do Buka Entertainment, to już kiedyś się zastanawiałem nad tym hasłem, czy nie powinno trafić do DNU - dzięki za przypomnienie. Sir Lothar (dyskusja) 16:16, 25 gru 2020 (CET)

Dragon Age II został zgłoszony do wyróżnienia DA - link do dyskusji. Sir Lothar (dyskusja) 20:38, 26 gru 2020 (CET)

Hasło XIII (gra komputerowa) zostało zgłoszone do wyróżnienia DA. Sir Lothar (dyskusja) 12:41, 8 sty 2021 (CET)

Nawet wyszedł większy niż myśłałem. Dodałem dwie polskie recenzję, nie jestem pewien, czy są najlepsze pod względem portali (antyweb i gram.pl, po prosty były najwyżej w googlu - jak są inne rzetelne recenzję, warto też dodać; angielskojęzycznych oczywiście jest masa). Tak czy siak, art. może nawet nadaje się do czywiesza? Co myślicie? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 07:46, 27 lut 2021 (CET)

Myślę, że śmiało. Może jedynie warto by dodać więcej źródeł do sekcji "rozgrywka" (chyba, że całość jest na podstawie źródła nr 4 – [2]). Sir Lothar (dyskusja) 14:33, 28 lut 2021 (CET)
Dodałem źródła do tej sekcji. Ale nie wiem jak wygląda procedura zgłaszania co CW? Może ktoś bardziej obeznany mógłby art. zgłosić tam? Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 08:06, 1 mar 2021 (CET)
@Sidevar często ogarnia CW, to może Ci pomóc. Albo możesz włączyć po prostu gadżet w preferencjach i samemu zgłosić :) - Wikipedia:Narzędzia/CzyWiesz. Sir Lothar (dyskusja) 14:43, 1 mar 2021 (CET)
Zrobione Sidevar (dyskusja) 15:59, 1 mar 2021 (CET)

Powyższy artykuł został zgłoszony do DA. Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Star Wars Jedi: Upadły zakon Zapraszam do dyskusji! Fruflea (dyskusja) 21:18, 20 mar 2021 (CET)

Minecraft na DA - znowu ;)

Po krótkiej przerwie chciałbym znowu podejść do próby z-DA-owania Minecrafta. Czy ktoś mógłby mi jeszcze wskazać jakieś elementy do poprawy, bo szczerze mówiąc to po przejrzeniu zastrzeżenień z poprzedniej dyskusji, nie widzę nic, co możnaby poprawić. Z góry dzięki! Pzdr, Kamil-b DYSKUSJA 16:23, 31 mar 2021 (CEST) PS. Sekcja Wpływ na kulturę została dodana po dyskusji.

@Kamil-b Poniżej masz moje sugestie:
  • wstęp warto rozbudować, wersja angielska wygląda lepiej
  • dobrze pamiętam że Realms jest płatne? warto to napisać
  • jest lista utworów z płyty Alpha, ale z Beta już brakuje
  • proponuję dodać sekcję rozwój gry z krótkim opisem co dodano po premierze
  • brak informacji o Minecraft China
  • brak informacji o Minecraft Earth
  • GameRankings do wywalenia
  • Odbiór gry stanowczo za krótki
  • To samo sprzedaż
Powodzenia w naprawach :) Sidevar (dyskusja) 23:07, 3 kwi 2021 (CEST)
W zasadzie mogę podpisać się pod uwagami Sidevara :). Jakby nie patrzeć, ostatnie zgłoszenie było prawie 5 lat temu - trochę się od tego czasu zmieniło w świecie gry. Warto by IMO nieco odświeżyć/zaktualizować treść. Sir Lothar (dyskusja) 00:14, 4 kwi 2021 (CEST)

Lista artykułów

Nie wypadałoby zaktualizować listy artykułów? Ostatni raz była aktualizowana w styczniu, a od tego czasu pewnie trochę artykułów zostało utworzonych, a trochę usunięto.

I drugie moje pytanie - jak ją zaktualizować? Tzn. domyślam się, że trzeba kliknąć w "Regenerate this table" albo "edit the query" na stronie z listą, ale nie chcę przypadkowo nic zepsuć jeśli bym to robił.

Pozdrawiam, Swam pl (dyskusja) 19:51, 27 kwi 2021 (CEST)

Wystarczy kliknąć. Robimy to rzadko, bo to sucha lista. Planujesz z niej skorzystać? Sidevar (dyskusja) 21:29, 27 kwi 2021 (CEST)
Właśnie myślę, że może warto by zaktualizować, choćby, żeby na stronie wikiprojektu w sekcji "Ostatnie zmiany" pojawiały się wszystkie artykuły o grach. Może się przydać w przeglądaniu zmian. Co do aktualizacji listy - ma znaczenie, który przycisk się kliknie? Swam pl (dyskusja) 22:14, 27 kwi 2021 (CEST)
Kliknij oba, spokojnie, nic nie zepsujesz. Jak chcesz podmienić tabelkę to klik w pierwszy przycisk i kopiujesz wynik do artykułu. Sidevar (dyskusja) 18:03, 28 kwi 2021 (CEST)
Ok, dzięki :) Jeśli dobrze zrozumiałem to w drugim linku są kryteria wg których wyszukiwane są artykuły a pod pierwszym jest wynik tego wyszukania. Zaktualizowałem tabelkę nie zmieniając nic w tym drugim linku. Mam nadzieję, że wszystko jest tak jak powinno być :) Swam pl (dyskusja) 18:28, 28 kwi 2021 (CEST)
Dokładnie tak :). Jakbyśmy chcieli pozmieniać kryteria Petscana, wtedy klikasz drugi link i modyfikujesz. W ogóle dzięki za update listy, kiedyś tego regularnie pilnowaliśmy, ale ostatnio... jest jak jest ;). Sir Lothar (dyskusja) 11:22, 29 kwi 2021 (CEST)
Nie ma za co :) Mogę co jakiś czas w ten sposób aktualizować listę, nie ma z tym problemu :) Swam pl (dyskusja) 11:36, 29 kwi 2021 (CEST)

Panowie, co sądzicie o tej grze? Ency? Z początku wydawało mi się, że to jedna z wielu implementacji gry logicznej Nim. Jednak fakt wykorzystania jako pomocy dydaktycznej w szkołach, chyba jednak jakąś zauważalność daje? Proszę o opinie. Sir Lothar (dyskusja) 18:13, 4 maj 2021 (CEST)

Niby mamy artykuły o programach szachowych takie jak Crafty czy Stockfish, więc czemu nie mielibyśmy mieć analogicznych artykułów o innych grach? Pytanie tylko wg jakich kryteriów określać czy są one ency? Fakt wykorzystywania w szkołach rzeczywiście może pomóc, tylko czy to wystarczy? Swam pl (dyskusja) 18:56, 4 maj 2021 (CEST)
To zależy od kontekstu. Dawno temu popełniłem artykuł o grze Marienbad, pierwszej polskiej grze komputerowej. Prawie niezauważalnej w mediach, a jednak ważnej z powodów historycznych. To samo można by powiedzieć o francuskiej odmianie gry Nim, stworzonej w tym samym okresie. NIM w wersji Fundacji ma niszowe zastosowanie edukacyjne, ale artykuł o niej posiada też źródła naukowe. Jeśli przyjmiemy, że program NIM jest mimo wszystko nieency, to na pewno można by o nim wspomnieć w głównym haśle o Nim (wtedy również artykuł o Marienbadzie musiałby zostać zintegrowany). Ironupiwada (dyskusja) 19:44, 4 maj 2021 (CEST)
A, ok. Ja osobiście nie mam nic przeciw zostawieniu w Wikipedii artykułu o grze Fundacji, szczególnie, że są na jej temat źródła naukowe, ale może niech ktoś inny jeszcze się wypowie. Swam pl (dyskusja) 20:13, 4 maj 2021 (CEST)
No dobra, to czuję się przekonany :P EDIT: a jednak nie, @Masur miał chyba podobne wątpliwości i zgłosił do DNU. Sir Lothar (dyskusja) 13:04, 5 maj 2021 (CEST)

Kategoria a rok wydania

Witam,

Czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące dodawania kategorii [[Kategoria:xxxx w grach komputerowych]] do gier, które wyszły w różnych latach w różnych częściach świata? Przykładowo, gra The Legend of Zelda: The Wind Waker wyszła w Japonii w 2002 roku, a w innych częściach świata w 2003 roku. Czy artykuł o niej powinien zatem być zarówno w kategorii [[Kategoria:2002 w grach komputerowych]] jak i [[Kategoria:2003 w grach komputerowych]] czy tylko w kategorii [[Kategoria:2002 w grach komputerowych]]?

Pozdrawiam, Swam pl (dyskusja) 19:57, 21 kwi 2021 (CEST)

Powiem Ci szczerze, że nie mamy konsensusu w tej sprawie :). Ja osobiście wstawiam pierwszą datę wydania (czyli dla wspomnianej Zeldy byłaby to kategoria 2002). Jednak wiem, że są osoby, które wstawiają wszystkie możliwe kategorie związane z datami wydania (czyli daty wydania w różnych państwach, na różne platformy itd.) - tak zrobiono np. przy Grand Theft Auto V. Sir Lothar (dyskusja) 02:55, 25 kwi 2021 (CEST)
Może warto by w takim razie osiągnąć jakiś konsensus? Swam pl (dyskusja) 03:01, 25 kwi 2021 (CEST)
Może być ciężko, biorąc pod uwagę, że aktywność uczestników projektu już nie jest na takim poziomie jak kiedyś :). Ale można poczekać na komentarze. Sir Lothar (dyskusja) 03:20, 25 kwi 2021 (CEST)
Na pewno więcej osób z wikiprojektu powinno się jeszcze wypowiedzieć. Pytanie tylko jak to wszystko poprawić jeśli zdecydujemy się na jedną z opcji (szczególnie jeśli podjęta zostanie decyzja o wpisywaniu obu - wydaję mi się, że wtedy mogłoby być więcej do roboty)? Sporo pracy mogłoby wtedy z tym być. Dałoby się to załatwić botami? Swam pl (dyskusja) 10:39, 25 kwi 2021 (CEST)
Super :) Będziemy organizować jakieś głosowanie w tej sprawie? Swam pl (dyskusja) 11:20, 25 kwi 2021 (CEST)
Właściwie wszyscy aktywni w projekcie wypowiedzieli się wyżej :) Sidevar (dyskusja) 21:29, 27 kwi 2021 (CEST)
A ok - szkoda, że nie ma więcej aktywnych osób. Ja chyba, podobnie jak reszta, byłbym skłonny dodawać tylko jedną kategorię. Może skoro wszyscy mają takie same zdanie, dopisze się gdzieś, że dodajemy tylko pierwszą kategorię i zleci botowi usuwanie dodatkowych kategorii z datą wydania? Swam pl (dyskusja) 22:25, 27 kwi 2021 (CEST)
Jako że jeszcze ja jestem aktywny, uważam, że powinniśmy dodawać tylko 1 kategorię. Dopisać to możemy w wytycznych projektu. SpaceNinjaYT dyskusja 10:18, 28 kwi 2021 (CEST)
Super :) Tak, tam na pewno można wstawić tę informację. O zleceniu botowi pracy nad kategoriami można napisać tu. Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to mogę dopisać nasze ustalenia do zaleceń i zlecić na stronie zadanie botowi. Swam pl (dyskusja) 13:34, 28 kwi 2021 (CEST)
OK. Widzę, że nikt nie miał nic przeciwko zatem dopisałem info o kategoriach na zaleceniach projektu oraz napisałem zlecenie dla bota. Swam pl (dyskusja) 15:10, 1 maj 2021 (CEST)
Zgłoszenie zostało już wykonane, a dodatkowe kategorie usunięte :) Swam pl (dyskusja) 08:28, 13 maj 2021 (CEST)

Myślałem, że można by dodać gry na Nintendo DS i Wii do kategorii Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej w związku z zamknięciem serwisu Nintendo Wi-Fi Connection w 2014 roku. Myślicie, że starczy tylko dodać tę kategorię do artykułu, czy może lepiej zrobić podkategorię dla tych gier (oczywiście o ile będziemy je do niej dodawać)? Swam pl (dyskusja) 22:04, 9 maj 2021 (CEST)

Myślę, że biorąc pod uwagę wyłączenie serwisu, to śmiało możesz dorzucić kategorię. Dodałbym przy okazji info o wyłączeniu (wraz ze źródłem oczywiście) do haseł Nintendo DS i Wii, żeby była jasność. Sir Lothar (dyskusja) 13:07, 14 maj 2021 (CEST)
Super :) Dziś wieczorem utworzę tę kategorię i zacznę dodawać do niej artykuły. Swam pl (dyskusja) 14:15, 14 maj 2021 (CEST)
OK - utworzyłem kategorię Kategoria:Gry dotknięte wyłączeniem Nintendo Wi-Fi Connection do której dodałem kilka artykułów korzystając z listy na stronie Nintendo. Dodałem także informację o wyłączeniu serwisu do artykułu o Nintendo DS, jak również o Nintendo DSi. Do artykułu o Wii dodawać nie musiałem, ponieważ była tam już ta informacja :) Swam pl (dyskusja) 21:33, 14 maj 2021 (CEST)
Tzn. mi chodziło bardziej o dodanie do Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej, bez tworzenia nowej podkategorii. Ale OK, niech już tak zostanie ;). Sir Lothar (dyskusja) 14:50, 15 maj 2021 (CEST)
Ups :/ Sorki, musiałem źle zrozumieć. Zawsze można tę kategorię, którą utworzyłem usunąć i przenieść z niej artykuły do kategorii Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej. Swam pl (dyskusja) 15:41, 15 maj 2021 (CEST)
Nie, no spoko - IMO może zostać :). Jedynie ciut zmieniłbym nazwę, bo określenie "gry dotknięte" jakoś tak niefortunnie brzmi (mi się ten przymiotnik bardziej kojarzy np. z "dotknięty chorobą, skażeniem" itd.) ;). Sir Lothar (dyskusja) 13:55, 19 maj 2021 (CEST)
Rzeczywiście może tak być. Pomysł na nazwę tej kategorii wpadł mi najpierw w języku angielskim - "Games affected by Nintendo Wi-Fi Connection shutdown" jeśli się nie mylę i stąd tak mogło wyjść :) Za bardzo nie wiem jak można by ją zmienić, żeby lepiej brzmiało. "Gry z wyłączonymi serwerami Nintendo Wi-Fi Connection"? Swam pl (dyskusja) 20:41, 19 maj 2021 (CEST)
No, już lepiej. Tak teraz patrzę, że nadrzędna kategoria ma podpięte złe interwiki... Sir Lothar (dyskusja) 10:06, 21 maj 2021 (CEST)
1. Można chyba w takim razie zmienić nazwę kategorii. Czy wystarczy ją przenieść po prostu w taki sposób jak przenosi się np. artykuł z brudnopisu do przestrzeni głównej? I czy przed przeniesieniem trzeba usunąć z niej artykuły (po przeniesieniu zostanie przekierowanie i nie wiem jaki wpływ na to będą miały te artykuły)?
2. Nadrzędna kategoria dotyczy z tego co widzę gier MMO, a nasza ogólnie wszystkich gier, więc rzeczywiście niezbyt pasuje. Szczerze, to niezbyt ogarniam jak się edytuje interwiki. Podobna sytuacja jest w kategorii en:Category:Video game companies of Poland w anglojęzycznej Wikipedii, której interwiki podaje polskojęzyczny odpowiednik jako Kategoria:Polscy wydawcy gier komputerowych, a powinno być chyba Kategoria:Polscy producenci gier komputerowych. Podczas próby zmiany wyświetla mi się błąd, także chyba coś źlę robię. Napisałem o tym na stronie dyskusji kategorii Polscy produceni gier komputerowych (sorki, że może lekko odbiegam od tematu, ale chyba to też wypadałoby poprawić). Swam pl (dyskusja) 11:36, 22 maj 2021 (CEST)

Resident Evil 3

Resident Evil 3 został zgłoszony do wyróżnienia DA. Link do dyskusji – Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Resident Evil 3 (gra komputerowa 2020). Sir Lothar (dyskusja) 19:53, 27 maj 2021 (CEST)

Kategorie w podkategoriach kategorii Kategoria:Konsole gier wideo

W podkategoriach kategorii Kategoria:Konsole gier wideo możemy znaleźć kategorie z samymi konsolami (np. Kategoria:Konsole gier wideo firmy Sony) jak i kategorie z konsolami i rzeczami z nimi związanymi (np. Kategoria:Nintendo DS). Chyba wypadałoby jakoś to ujednolicić? Swam pl (dyskusja) 11:26, 20 cze 2021 (CEST)

IMO jak najbardziej warto ujednolicić w jedną stronę, bo w tej chwili mamy nieco chaos :P Sir Lothar (dyskusja) 17:28, 22 cze 2021 (CEST)
Myślę, że można by zrobić tak, aby zostały tylko kategorie z samymi konsolami, tak jak jest w Kategoria:Konsole gier wideo firmy Sony o której wcześniej wspomniałem. Kategorie grupujące artykuły związane z daną konsolą można przenieść do kategorii związanej z firmą, która je wyprodukowała (tak jak jest z kategoriami takimi jak Kategoria:PlayStation 2 czy Kategoria:PlayStation 3, które znajdują się w kategorii Kategoria:Sony). Swam pl (dyskusja) 18:53, 22 cze 2021 (CEST)
Zgadzam się, te bardziej ogólne to tzw. "kategorie tematyczne" (chyba w Sony tak jest zrobione). Przy okazji przeglądania trafiłem na taki dziwoląg - Wydania Nintendo DS. Trochę chyba przerost formy nad treścią? Wg mnie to powinno być raczej jako sekcja w Nintendo DS. Sir Lothar (dyskusja) 20:23, 22 cze 2021 (CEST)
Myślę, że można na spokojnie zintegrować z artykułem o Nintendo DS. Nawet jedyne interwiki do enwiki przekierowuje do odpowiedniej sekcji artykułu o DSie. Co do kategorii - jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu to chętnię się tym zajmę :) Swam pl (dyskusja) 21:19, 22 cze 2021 (CEST)
OK, zająłem się tymi kategoriami. Problem był tylko z konsolami firmy Nintendo, których kategorie tematyczne przeniosłem do Kategoria:Nintendo. Swam pl (dyskusja) 22:25, 25 cze 2021 (CEST)

LinkedIn, datowanie wydarzeń na podstawie czasopism i parę drobiazgów

Wątek założony przed: 6:18, 21 cze 2021 (CET)

Witam, jak w temacie.
1) Do tej pory wykorzystywałem LinkedIn w pisaniu artykułów o producentach gier, acz dopiero niedawno naszło mnie, aby zapytać, co sądzicie nt. stosowania tegoż portalu jako źródła informacji. Dodam, iż nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie w archiwach dyskusji, ani w sekcji Źródła niniejszego Wikiprojektu.
2) Stosując czasopismo jako źródło, to czy dopuszczalnym jest stosować miesiąc wydania pisma jako czas wydarzenia (przykład: "W maju osoba A podpisała umowę z firmą B na realizację produktu C" (Secret Service 05/1996 r), bądź bezpieczniejszym rozwiązaniem jest napisać "W majowym SS donoszono o podpisaniu umowy..."
3) Uzupełniając Infobox, mogę zawrzeć przedział czasowy, kiedy osoba na stanowisku Prezesa zasiadała (oczywiście - z potwierdzeniem w źródłach)
4) W Brudnopisie chciałbym wstawić osobny Infobox do sekcji Toontraxx - co o tym sądzicie?

Z góry, dziękuję wszystkim za odpowiedź i porady

Co do pierwszego punktu - portali społecznościowych należy unikać jako źródła w hasłach na wiki. Pamiętam, że były dyskusje w kawiarence dotyczące m.in. Twittera i Facebooka, ale IMO Linkedin to ta sama grupa. Sir Lothar (dyskusja) 17:26, 22 cze 2021 (CEST)

Z pewnym opóźnieniem (sorry, ostatnio w kratkę jestem na wiki ;). BG2 został zgłoszony do wyróżnienia. Sir Lothar (dyskusja) 11:13, 15 lip 2021 (CEST)

Trudna sprawa: wychodzi na to, że Wrota Baldura nigdy się tak w Polsce nie nazywały. Jedyną rzeczą, która za tym przemawia, jest napis o takiej treści na pierwszych pudełkowych polskich wydaniach – umieszczony znacznie mniejszym drukiem na przodzie okładki, ale daleko od logo (wariant #1, wariant #2). Na tyłach okładek używany jest już wyłącznie tytuł Baldur’s Gate (wariant #1, wariant #2). Najstarsza zarchiwizowana wersja strony CD Projektu podaje tytuł oryginalny, podczas gdy gry, które wydawali pod polskimi, widnieją tam właśnie pod takimi (Pompei: Legenda Wezuwiusza, Kroniki Czarnego Księżyca czy Freespace: Wielka wojna). Tytuł Wrota Baldura nie pojawia się też w żadnej reedycji ani kompilacji serii – na okładkach różnych wersji „Extra klasyki” (#1, #2, #3) pojawia się tylko Baldur’s Gate. Biorąc to pod uwagę, gra prawdopodobnie powinna zostać przeniesiona pod Baldur’s Gate (gra komputerowa), ewentualnie pod Baldur’s Gate: Wrota Baldura (ta opcja by chyba zadowoliła zwolenników obu opcji). Wolę zapytać, bo może dysponujecie jakimiś źródłami, które wskazują, że CD Projekt wydał pierwszą część pod polskim tytułem. Pottero (dyskusja) 00:22, 5 sie 2021 (CEST)

Zrobione Sidevar (dyskusja) 23:20, 29 sie 2021 (CEST)

Piszę z dwoma sprawami.

1. Pierwsza, bardziej informacyjna: przeniosłem kategorię Kategoria:Gry dotknięte wyłączeniem Nintendo Wi-Fi Connection o której była dyskusja jakiś czas temu do Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami Nintendo Wi-Fi Connection. Rzeczywiście wystarczyło po prostu przeniesienie kategorii. Powinienem był się za to zająć wcześniej za co przepraszam. Jak nauczę się zmieniać interwiki to też mogę je popoprawiać gdzie trzeba jako, że w dyskusji mówiono też o kategoriach z błędnymi interwiki.

2. Druga dotyczy kategorii Kategoria:Gry komputerowe według roku wydania. Mamy w nich dwie podkategorie - Kategoria:Gry komputerowe w XX wieku oraz Kategoria:Gry komputerowe w XXI wieku. W nich mamy kategorie typu Kategoria:1992 w grach komputerowych, Kategoria:2008 w grach komputerowych itd. Wydaję mi się to trochę błędne gdyż opis tych kategorii mówi: "Ta kategoria zbiera wszystkie gry komputerowe i związane z nimi wydarzenia z roku (rok).". Rzeczywiście mamy w nich również wydarzenia (np. Kategoria:2018 w sportach elektronicznych oraz The Game Awards). Ja bym proponował zrobić osobną kategorię dla takich kategorii, np o nazwie Kalendarium growe (polskojęzyczna Wikipedia ma już takie kategorie jak Kategoria:Kalendarium filmowe czy Kategoria:Kalendarium muzyczne, więc byłoby jednolicie), a w takich kategoriach takich jak Kategoria:2008 w grach komputerowych stworzyć kategorie takie jak Gry komputerowe wydane w (rok), Nagrody gier komputerowych przyznane w (rok) czy (rok) w sportach elektronicznych (w latach dla których nie mamy). Chyba warto, żeby inni członkowie wikiprojektu się wypowiedzieli na ten temat jako, że byłaby to trochę spora zmiana (sporo artykułów do przeniesienia, interwiki do zmiany).

Swam pl (dyskusja) 00:17, 15 sie 2021 (CEST)

  • Nie mam zdania. Przy tej zmianie trzeba by przebotować większość artykułów pod opieką projektu. Niby bot może to zrobić, ale jedyną zmianą będzie nowe drzewko kategorii. Osobiście stawiam na nowe artykuły i poprawę starych, ale blokować pomysłu nie będę. Sidevar (dyskusja) 23:20, 29 sie 2021 (CEST)
Prawda. Może poczekajmy czy ktoś inny się wypowie. Jak coś to do tematu zawsze można wrócić w przyszłości. Swam pl (dyskusja) 23:36, 30 sie 2021 (CEST)
  • Daje przysłowiowe zielone światło ;) Emptywords (dyskusja) 08:23, 31 sie 2021 (CEST)
  • Podobnie jak Sidevar jestem sceptycznie nastawiony do pomysłu. Jak dla mnie "xx w grach komputerowych" jest wystarczająco informatywne i zrozumiałe. Gdybyśmy byli na początku rozwoju projektu, kiedy haseł o grach było kilkadziesiąt - można by pomyśleć o rekategoryzacji. Natomiast obecnie botowanie ponad 3 tys. artykułów wydaje mi się "sztuką dla sztuki". Sir Lothar (dyskusja) 12:53, 31 sie 2021 (CEST)
Może coś w tym jest. Można kategorie zostawić tak jak są teraz, a do pomysłu zawsze można powrócić w przyszłości. Swam pl (dyskusja) 16:30, 31 sie 2021 (CEST)

Panowie, co sądzicie o tym szablonie? Wg mnie jego rozmiar i liczba zawartych w nim pozycji powoduje, że szablon jest kompletnie nieczytelny/niepraktyczny. Może warto byłoby zastąpić go mniejszymi szablonami, obejmującymi poszczególne podserie (Super Mario, Mario Kart, Mario Party itd.)? Sir Lothar (dyskusja) 16:41, 12 wrz 2021 (CEST)

Zgadzam się. Kiedyś napisałem na stronie dyskusji szablonu (Dyskusja szablonu:Gry w uniwersum Mario), że jest trochę spory i może warto by było go zmniejszyć, chociaż pomysł rozbicia na mniejsze jest chyba lepszy. Swam pl (dyskusja) 21:20, 13 wrz 2021 (CEST)
Ja także jestem za. Za wzór może służyć o wiele lepsza wersja angielska. Pinguję też @Maks3216 który siedzi w temacie i może chciałby to zrobić. Sidevar (dyskusja) 21:53, 13 wrz 2021 (CEST)
O, dokładnie - to też jest dobry pomysł. Można by odchudzić na wzór angielskiej wersji (nie wiem co prawda czy mamy hasła o seriach, więc byłyby czerwone linki). Sir Lothar (dyskusja) 16:05, 17 wrz 2021 (CEST)

Artykuł został zgłoszony do DA. PZdr. Kobrabones (dyskusja) 18:54, 24 wrz 2021 (CEST)

Otwarty świat i Piaskownica

Według mnie te dwa terminy są na tyle odrębne, że powinny mieć dwa oddzielne artykuły. Otwarty świat odnosi się do swobodnego przemieszczania się po dużym terenie, a piaskownica do swobody w rozgrywce, rozwiązywaniu problemów na wiele różnych sposobów. Qartez (Porozmawiaj) 14:53, 26 wrz 2021 (CEST)

Hasło zgłoszone do wyróżnienia DA. Przy okazji mamy jeszcze dwie toczące się dyskusje nad wyróżnieniem: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Canis Canem Edit oraz Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lego Marvel Super Heroes. Sir Lothar (dyskusja) 15:13, 1 paź 2021 (CEST)

Wiele recenzji gry w jednym serwisie

Jak powinniśmy postępować przy wpisywaniu ocen gier do szablonu Recenzje gry, gdy gra posiada kilka recenzji w jednym serwisie? Przykładowo, Mario Kart 64 posiada 2 recenzje w serwisie IGN: jedna dotyczy wersji na Nintendo 64 a druga wersji na Virtual Console. Swam pl (dyskusja) 22:31, 20 paź 2021 (CEST)

Po prostu jedno pod drugim. Tak jak zrobiono np. tutaj: Mass Effect#Odbiór. Sir Lothar (dyskusja) 00:23, 21 paź 2021 (CEST)
A gdy są recenzje dla różnych wersji językowych gry? Tak jak tutaj dla Wii Sports Resort jest recenzja dla brytyjskiej wersji, australijskiej i jeszcze jednej (w tytule nie jest napisane która, choć biorąc pod uwagę, że pierwsze zdanie tej recenzji to It's almost undeniable that Nintendo has the original Wii Sports to thank for much of the success its console is having in North America. oraz, że IGN jest amerykański to domyślam się, że dla amerykańskiej choć ze 100% pewnością chyba nie mogę powiedzieć). Tak samo jak w przypadku wersji na różne platformy? Swam pl (dyskusja) 17:00, 23 paź 2021 (CEST)
Hmmm, tutaj chyba bardziej chodzi nie o różne wersje językowe samej gry, co o fakt, że IGN ma wiele oddziałów w różnych krajach (IGN UK, AU, jest też od jakiegoś czasu wersja polska ) i każda z nich może przygotować swoją recenzję :). Myślę, że jeżeli były spore różnice w ocenach recenzentów, to można to umieścić w sekcji "odbiór gry" i po prostu opisać, kto i jak poszczególne aspekty rozgrywki ocenił. Sir Lothar (dyskusja) 22:12, 23 paź 2021 (CEST)
Podobnie jest np. z Eurogamerem, który ma polskojęzyczną wersję (o której prawie nikt nie wie). Jak dla mnie to wystarczy opis jednej z recenzji. Najważniejsze żeby sekcja nie składała się tylko z IGN bo to już będzie stronnicze. Sidevar (dyskusja) 22:29, 23 paź 2021 (CEST)
A to też prawda :). Powinien być przegląd kilku znaczących serwisów/czasopism o grach. Sir Lothar (dyskusja) 23:41, 23 paź 2021 (CEST)
Możliwe, że tak jest. Dzięki za info. :) Swam pl (dyskusja) 23:39, 23 paź 2021 (CEST)

Dwa zdjęcia w infoboxie -> wyświetla się tylko jedna

W artykułach Xbox i Virtual Boy w wikikodzie znajdują się dwie grafiki w infoboxie, jednak w artykule wyświetla się tylko jedna z nich. Coś się z infoboxami zmieniło, że tak jest? Idzie to jakoś naprawić? Swam pl (dyskusja) 14:50, 14 lis 2021 (CET)

To już od dłuższego czasu tak działa :). Parametr grafika w infoboksie dopuszcza tylko jeden obrazek do wyświetlenia, wobec czego drugi po prostu pominie. Sir Lothar (dyskusja) 21:39, 16 lis 2021 (CET)
Ok, dzięki za info. :) W takim razie jak znajdę artykuł w którym tak jest to jedno ze zdjęć będę przenosić z infoboxu do artykułu. Swam pl (dyskusja) 17:31, 17 lis 2021 (CET)
Praktycznie każda konsola ma swoje logo więc można przerobić infoboks na dwa osobne zdjęcia. Sidevar (dyskusja) 11:33, 19 lis 2021 (CET)
W sumie to jest dobra opcja. Tutaj w zasadzie botowania nie będzie - możemy sami zmodyfikować szablon i ręcznie podmienić. Sir Lothar (dyskusja) 15:11, 19 lis 2021 (CET)
EDIT. A nie przepraszam, ponad setka haseł jest :). Więc jednak botować trzeba. Sir Lothar (dyskusja) 15:15, 19 lis 2021 (CET)
Można tak zrobić, podoba mi się ten pomysł. Ja na dodawaniu nowych parametrów do infoboxów nie znam, więc może niech doda to ktoś kto wie o nich więcej. Wtedy można by napisać zgłoszenie dla bota na Wikipedia:Zadania_dla_botów, aby dodać ten nowy parametr do infoboxów w obecnych artykułach. --Swam pl (dyskusja) 22:58, 19 lis 2021 (CET)

informacja o wimmfi - ency czy nie?

Chciałem dodać do artykułów z kategorii Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami Nintendo Wi-Fi Connection informację o tym, że te serwery są wyłączone (na chwilę obecną we wszystkich za wyjątkiem Mario Kart DS brakuje takiej informacji). Zastanawiam się czy warto byłoby wspomnieć o wimmfi, ale nie jestem w 100% pewny czy byłaby to encyklopedyczna informacja. Co wy o tym sądzicie? --Swam pl (dyskusja) 16:31, 18 lis 2021 (CET)

Rozumiem że dla społeczności jest to ważne, ale bardzo rzadko opisujemy nieoficjalne mody i programy. W ramach kompromisu możesz opisać to w jednym miejscu najlepiej na Nintendo_DS#Nintendo_Wi-Fi_Connection. Przy okazji warto poprawić: "Dostępne są różnorodne gry online oraz przeglądarka internetowa (zob. niżej)." Sidevar (dyskusja) 20:16, 24 lis 2021 (CET)
Rzeczywiście chyba lepiej dać wzmiankę w tej sekcji. Myślę, że wypadałoby też przeredagować trochę informację we wspomnianym już wcześniej artykule o Mario Kart z W związku z wyłączeniem Nintendo Wi-Fi Connection 20 maja 2014 roku gra wieloosobowa jest od tego czasu niemożliwa[3]. na coś w stylu Od 20 maja 2014 roku nie jest możliwa gra wieloosobowa z wykorzystaniem Nintendo Wi-Fi Connection[3]. (no bo niby da się za pomocą wimmfi), ale trochę zastanawiam się nad przypisami. Źródło, które podałem mówi, że wcale nie można (Below is a list of Wii, Nintendo DS, and Nintendo DSi games that no longer have online features available due to the Nintendo Wi-Fi Connection service discontinuation on May 20, 2014. For more details regarding the end of this service, click here.), więc chyba wypadałoby dodać przypis do wimmfi? Czy jednak byłoby ok zostawiając podany już przypis? Co do zdania Dostępne są różnorodne gry online oraz przeglądarka internetowa (zob. niżej). to myślę, że można by po prostu je usunąć. Co do gier online to nie jestem pewny o co dokładnie chodziło autorowi - jedyne co przychodzi mi namyśl to to, że po prostu są róźne gry, które wspierały Nintendo Wi-Fi Connection. Co do przeglądarki to może chodzić o Nintendo DS Browser, ale jej akurat wyłączenie Nintendo Wi-Fi Connection nie dotnknęło, więc nie wiem czy trzeba o niej wspominać. --Swam pl (dyskusja) 23:00, 24 lis 2021 (CET)

Panowie, co sądzicie o tym haśle? Było już dyskutowane kilka lat temu - Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:07:04:Vallheru, w dyskusji nie wykazano encyklopedyczności. Czy coś się zmieniło od tej pory? Sir Lothar (dyskusja) 23:18, 22 lis 2021 (CET)

W haśle nie ma nic co wskazywałoby na encyklopedyczność tej gry. Po wpisaniu hasła Vallheru w Google nie znalazłem żadnych recenzji ani artykułów w znanych portalach o tematyce gier komputerowych. Myślę, że można skasować. --Swam pl (dyskusja) 19:42, 24 lis 2021 (CET)
Wstawiłem EK. Zobaczymy czy pójdzie w tym trybie :P Sir Lothar (dyskusja) 22:00, 24 lis 2021 (CET)
Zgłosiłem do DNU. Sir Lothar (dyskusja) 23:05, 24 lis 2021 (CET)

Propozycja (lista PC)

Sidevar mnie tu odesłał z dyskusji artykułu, więc po prostu przekopiuję to samo: Witam, nie chcę sam tego robić, więc wolę o tym napisać. Może warto byłoby wywalić tabelkę z listą gier na PC i zostawić tylko odnośnik do osobnego artykułu? Treść z tej listy uwzględniłem w nowym artykule, więc nic nie przepadło. Natomiast w przyszłości nie będzie konieczna aktualizacja dwóch artykułów, tylko ograniczy się do głównego. :)

Ponadto po ukończeniu listy PC chciałem ten artykuł zrobić podobnie jak jest na angielskiej Wikipedii (listę najlepiej sprzedających się gier ogólnie), jednak nasz artykuł stanowi zbiorcze podsumowanie z podziałem na platformy i w chwili obecnej nie jest możliwe jego przerobienie. Dałoby radę jakoś to obejść (np. jakieś przenosiny)? Pozdrawiam, Thecmelion (dyskusja) 23:35, 15 lis 2021 (CET)

@Thecmelion - myślę, że można sukcesywnie zastępować odnośnikami do osobnych artykułów, podobnie jak zrobiłeś tu: [3]. Pytanie co dalej, czy zostawiamy taką listę z podziałem na platformy (czyli zostanie taki "placeholder" z linkami do osobnych haseł), czy zrobić jak piszesz - listę ogólną? Jak dla mnie zarówno jedna jak i druga opcja jest OK, nie wiem co sądzą inni członkowie projektu. Sir Lothar (dyskusja) 13:36, 20 gru 2021 (CET)
@Sir Lothar, tak jak pisałem chciałbym zrobić ogólną listę na tym artykule co aktualnie podmieniamy linki, lecz jeszcze nie wiem kiedy bym zaczął ją tworzyć. W chwili obecnej robię listę najlepszych na PS3, a potem chciałbym zrobić na X360, chyba że pozmieniam plany. Co do aktualnego artkułu to myślałem nad trzema rozwiązaniami:
  • zrobić listę najlepiej sprzedających się gier (na wszystkie/różne platformy, np. GTA5) i pod spodem ewentualnie dodać sekcję, w której będą linki do poszczególnych platform,
  • aktualny artykuł przerobić na listę gier a linki z aktualnego art. przenieść do czegoś w stylu strony ujednoznaczniającej(?) lub po prostu zrobić artykuł Listy najlepiej sprzedających się gier według platform, jak jest na angielskiej Wikipedii,
  • zrobić szablon podobny do tego z ang. Wikipedii i ewentualnie nie bawić się w jakieś strony z samymi linkami. Oczywiście sam szablon też można utworzyć dodatkowo, żeby było łatwiejsze przejście pomiędzy artykułami.
Chyba że ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł na to? Pozdrawiam, Thecmelion (dyskusja) 23:37, 21 gru 2021 (CET)

Nintendo Switch - stacjonarna czy przenośna?

Czy powinniśmy traktować Nintendo Switch jako konsolę stacjonarną czy przenośną? Mam na myśli to, że np. w szablonie Szablon:Mario Kart mamy podział na gry wydane na konsole stacjonarne i konsole przenośne. W związku z tym, że Switcha możnaby uznać za jednocześnie stacjonarnego i przenośnego (no bo jak włożymy go do docka to będzie działać jako konsola stacjonarna, a jak wyjmiemy - przenośna) gdzie powinno się dodać wydanego na Switcha Mario Kart Live: Home Circuit?

Pozdrawiam oraz życzę szczęśliwego nowego roku. Swam pl (dyskusja) 18:30, 31 gru 2021 (CET)

Sugeruję zamienić obecne Szablon:Mario Kart na angielskie Template:Mario Kart. Jest czytelniej, a wspomniany problem zostanie rozwiązany. Sidevar (dyskusja) 20:03, 31 gru 2021 (CET)
Zgadzam się z Sidevarem - dla mnie w ogóle taki podział w szablonie na stacjonarne/przenośne jest niezrozumiały. Sir Lothar (dyskusja) 14:52, 2 sty 2022 (CET)
Tak chyba rzeczywiście byłoby lepiej. Możnaby poprostu zastąpić nasz szablon na przetłumaczony z en.wiki. Analogiczną sytuację mamy w przypadku szablonu Szablon:Mario Party z tym, że na anglojęzycznej Wikipedii też mają taki podział - w tym przypadku możnaby zrobić tak jak mają na Wikipedii rosyjskojęzycznej (ru:Шаблон:Mario Party) lub wietnamskojęzycznej (vi:Bản mẫu:Mario Party). Swam pl (dyskusja) 16:07, 2 sty 2022 (CET)

Nieuźródłowione treści w hasłach do ewentualnego usunięcia

Poniżej znajduje się lista haseł, w których od dekady wiszą szablony {{fakt}}. Nie powinny wisieć w nieskończoność, więc pewnie w tym roku część treści oznaczonych tym szablonem będę usuwać. Może jednak da się niektóre treści zweryfikować i uródłowić. Wygenerowano PetScanem do głębokości 6 podkategorii z drzewa kategorii gry komputerowe. Sławek Borewicz, → odbiór 10:42, 2 sty 2022 (CET)

Painkiller (gra komputerowa)Atari JaguarSega NomadColobotYuki KajiuraWii SportsMidnight Club: Los AngelesPostal (film)M.U.G.E.NGrand Prix CircuitWarlords Battlecry III

Painkillera chyba dosyć łatwo będzie ogarnąć, dziś wieczorem postaram się poprawić. Widzę, że Wii Sports już załatwione. Sir Lothar (dyskusja) 16:23, 6 sty 2022 (CET)

Głosowanie

Zapraszam do głosowania nad propozycją zaleceń → Głosowanie – Źródła pierwotne przy streszczeniu w artykule dotyczącym dzieła. Głosowanie ma na celu rozwiązać impas dotyczący wykorzystania źródeł pierwotnych przy streszczeniach w artykułach o filmach, serialach, grach komputerowych oraz powieściach, opowiadaniach i nowelach. Mike210381 (dyskusja) 22:35, 20 lut 2022 (CET)

Wydaje mi się, ze wszyscy aktywni uczestnicy projektu chyba już zagłosowali. No, mogę jeszcze pingnąć kilka osób (może zaglądają :) - @Vebace, @Swam_pl, @Daveed93, @Santer, @Thecmelion, @Velta, @Matandun. Sir Lothar (dyskusja) 14:33, 9 mar 2022 (CET)

Głosowanie v2

Zapraszam do głosowania nad drugą wersją propozycji zaleceń → Głosowanie – Źródła pierwotne przy streszczeniu w artykule dotyczącym dzieła. Głosowanie ma na celu rozwiązać impas dotyczący wykorzystania źródeł pierwotnych przy streszczeniach w artykułach o filmach, serialach, grach komputerowych oraz powieściach, opowiadaniach i nowelach. Mike210381 (dyskusja) 13:35, 10 kwi 2022 (CEST)

Ocena w formie gwiazdek a punktów

Mamy jakiś konsensus na temat tego czy powinniśmy dodawać ocenę gry komputerowej w formie punktów czy gwiazdek jeśli źródło podaje oba? Mam na myśli sytuację taką jak w tym artykule, gdzie na górze możemy zobaczyć, że gra uzyskała 4/5 gwiazdek, a na dole - że 4/5 punktów. --Swam pl (dyskusja) 18:12, 7 maj 2022 (CEST)

Kwestia gustu :). Jedni robią tak, drudzy tak. Ja osobiście preferuję zapis liczbowy - co do zasady jestem przeciwnikiem wszelkich ozdobników (flag, gwiazdek, ikonek medali itd.) Sir Lothar (dyskusja) 18:27, 7 maj 2022 (CEST)
Okej, dzięki za info :) --Swam pl (dyskusja) 22:24, 7 maj 2022 (CEST)

Trwa dyskusja nad przyznaniem artykułowi Branża gier komputerowych we Francji wyróżnienia DA. Jacek555 12:51, 23 cze 2022 (CEST)

Wikiprojekt:Gry komputerowe#Wyróżniona treść a zawartość na stronie głównej

Czy w artykułach z pogrubioną nazwą w Wikiprojekt:Gry komputerowe#Wyróżniona_treść chodzi o wystąpienie w rubryce Czy wiesz... czy w sekcji Dobry artykuł? Jeśli chodzi o to pierwsze, to istnieje niezgodność z tym co jest na liście artykułów, a na stronie dyskusji (np. Little Big Adventure jest na liście zapisane pogrubioną czcionką, a w dyskusji tego artykułu nie ma informacji o tym, że pojawił się w Czywieszu). Jeśli chodzi o to drugie natomiast to jak sprawdzić czy taki artykuł pojawił się na stronie głównej? Na liście brakuje artykułu Branża gier komputerowych we Francji, ale nie wiem jak sprawdzić czy pojawił się w sekcji Dobry artykuł. Swam pl (dyskusja) 12:53, 1 sie 2022 (CEST)

@Swam pl Dodałem ręcznie artykuł o Branży...; na stronie Wikipedia:Dobre Artykuły hasła nieeksponowane na stronie głównej są zaznaczone podkreśleniem. Ironupiwada (dyskusja) 11:02, 3 sie 2022 (CEST)
@Ironupiwada dzięki :) Rozumiem, że w związku z tym, że artykuł o Sonic Generations pojawił się dziś na stronie głównej w sekcji Dobry artykuł to można usunąć podkreślenie do tego artykułu na Wikipedia:Dobre Artykuły i dodać pogrubienie w Wikiprojekt:Gry komputerowe#Wyróżniona treść? --Swam pl (dyskusja) 13:57, 3 sie 2022 (CEST)
Dokładnie. Kiedyś w sumie pilnowałem, żeby aktualizować pogrubienia haseł, które były na głównej, ale jak masz chwilę czasu, to śmiało :). Zasadniczo najłatwiej chyba sprawdzać przez linkujące, np. dla Sonica - [4]. Sir Lothar (dyskusja) 18:11, 3 sie 2022 (CEST)
Okej, w takim razie dodałem pogrubienie na stronie wikiprojektu oraz usunąłem podkreślenie ze strony Wikipedia:Dobre Artykuły. Dzięki :) --Swam pl (dyskusja) 20:27, 3 sie 2022 (CEST)

Apostrof w tytułach gier

Która wersja apostrofu jest preferowana w artykułach o grach komputerowych? Dziś przeniosłem do maina swój artykuł o Animal Crossing: Let's Go To The City, ale w szablonie Szablon:Animal Crossing i w artykule Animal Crossing po najechaniu na link wyświetla się komunikat, że strona nie istnieje. Domyślam się, że apostrof w tytule gry coś popsuł. Której wersji apostrofu powinniśmy zatem używać? Swam pl (dyskusja) 14:30, 30 sie 2022 (CEST)

Teraz w sumie zauważyłem, że na stronie Szablon:Animal Crossing jest ok, ale w szablonie wstawionym w artykułach jest tak jak wyżej, tj. po najechaniu na link jest informacja, że strona nie istnieje... Z drugiej strony jak klikniemy w ten link to normalnie przeniesie nas do artykułu... Swam pl (dyskusja) 15:12, 30 sie 2022 (CEST)
Należy oczywiście przenieść pod poprawny typograficznie apostrof, czyli w tym przypadku będzie to: Animal Crossing: Let’s Go To The City. Tak jak we wszystkich innych przypadkach na Wikipedii. Sir Lothar (dyskusja) 16:38, 30 sie 2022 (CEST)
Okej, dzięki :) Artykuł przeniosłem do Animal Crossing: Let’s Go to the City - we wcześniejszej nazwie wkradł się błąd i jednak wyrazy "to" i "the" powinny być z małej. Swam pl (dyskusja) 16:47, 30 sie 2022 (CEST)

Czy ktoś biegły w temacie gier komputerowych mógłby poświęcić trochę czasu na odgruzowanie hasła Worms Forts: Oblężenie? Jego język jest fatalny i jest antywizytówką projektu: "Rozgrywa się w trybie turowym i polega na pokonaniu przeciwnika bądź zniszczeniu jego twierdzy przy użyciu przeróżnych broni i niedopuszczeniu, by on pokonał gracza.", "Znaczącymi dla gry błędami ostro wytykanymi przez rasowych fanów Wormsów było ogromne zminimalizowanie tak ważnego w serii Worms trybu gry wieloosobowej", "Twierdza – główny budynek – stoi już na zwykłej pozycji, dzięki czemu na początku gry można stawiać wieże.". Dzięki. Mathieu Mars (dyskusja) 12:48, 3 wrz 2022 (CEST)

@Mathieu Mars Sprzątnąłem artykuł w miarę możliwości. Ironupiwada (dyskusja) 11:32, 4 wrz 2022 (CEST)
@Ironupiwada Dzięki! Mathieu Mars (dyskusja) 09:02, 6 wrz 2022 (CEST)

Kategorie

Hej. Chciałbym utworzyć kilka nowych kategorii. Proszę o komentarz odnośnie sensu tworzenia ich i nazewnictwa. I tak kolejno:

Dodatkowo zapytam o Kategoria:Kategorie według gier komputerowych - dziwna kategoria kontener, tylko 3 interwiki, trochę dubel Kategoria:Gry komputerowe według serii, czy trzymanie tego ma sens? Sidevar (dyskusja) 00:05, 4 wrz 2022 (CEST)

- Kategoria:Ludzie związani z branżą gier komputerowych – myślę, że przyda się zebranie w jednej kategorii takich ludzi, jednak kategoria z en.wiki, którą podlinkowałeś zbiera ludzi ogólnie związanymi z grami a nie stricte z grami komputerowymi.
- Kategoria:Systemy dystrybucji cyfrowej – czemu nie?
- Kategoria:Remaki i Kategoria:Remaki gier komputerowych – jeśli znajdą się artykuły, żeby je utworzyć to czemu nie?
- Kategoria:Kategorie według gier komputerowych – myślę, że jest przydatna, żeby znaleźć w jednym miejscu wszystkie artykuły związane z daną serią gier.
Ja bym jeszcze proponował utworzenie kategorii z dziełami związanymi z grami komputerowymi. Możnaby do niej dać kategorie Kategoria:Filmy o tematyce gier komputerowych, Kategoria:Filmy oparte na grach komputerowych, Kategoria:Książki o grach komputerowych. W Wikipedysta:PBbot/gry komputerowe bez szablonu wikiprojektu znalazłoby się też trochę takich dzieł, które możnaby tam dać. Nazwa Kategoria:Dzieła związane z grami komputerowymi będzie dobra? Możnaby też zrobić jakąś grupującą dziennikarzy związanych z grami komputerowymi. --Swam pl (dyskusja) 10:41, 4 wrz 2022 (CEST)
Można jeszcze zrobić kategorie dla artykułów takich jak Oprogramowanie systemowe PlayStation 3 lub DSLinux, ale nie jestem pewny jaka byłaby lepsza nazwa - "Systemy operacyjne konsol gier komputerowych/wideo" czy "Oprogramowanie systemowe konsol gier komputerowych/wideo"? --Swam pl (dyskusja) 12:50, 4 wrz 2022 (CEST)
"Dzieła związane z grami komputerowymi" to już trochę taka sztuka dla sztuki. Nie wiem co miałby wnosić kolejny szczebel w drzewie kategorii. Sir Lothar (dyskusja) 12:07, 7 wrz 2022 (CEST)
Ostatni mój komentarz na razie :) - czy Kategoria:Systemy dystrybucji cyfrowej to na pewno odpowiednia nazwa? Nie lepszą nazwą byłoby np. "Systemy zarządzania prawami cyfrowymi"? Jednak nazwa, którą zaproponowałeś trochę się różni od jej odpowiednika w języku angielskim. --Swam pl (dyskusja) 13:17, 4 wrz 2022 (CEST)
Co do pierwszej kategorii, "Ludzie związani z branżą gier komputerowych", jak najbardziej za utworzeniem. Jeśli chodzi o DRM, to w zasadzie mamy już Kategoria:Zarządzanie prawami cyfrowymi. Nie wiem czy jest sens aż takiego rozdrabniania. Sir Lothar (dyskusja) 14:45, 4 wrz 2022 (CEST)
Co do DRM to moim celem było włączenie Steama do drzewa gier komputerowych. Może jest jakiś inny sposób żeby to zrobić? Sidevar (dyskusja) 19:08, 6 wrz 2022 (CEST)
Hmmm, no tak brzmi logicznie. Ale to wtedy bardziej uszczegółowić by trzeba, żeby było konkretnie o grach, np. "Systemy dystrybucji cyfrowej gier komputerowych" lub coś w ten deseń :). Sir Lothar (dyskusja) 12:07, 7 wrz 2022 (CEST)
Podsumowanie - Utworzyłem kategorie: Remaki, Remaki gier komputerowych, Systemy dystrybucji cyfrowej gier komputerowych i Ludzie związani z branżą gier komputerowych Sidevar (dyskusja) 23:38, 9 wrz 2022 (CEST)