John Shalikashvili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Malchase David Shalikashvili
ჯონ მალხაზ დევიდ შალიკაშვილი
John Malchase David Shalikashvili
generał generał
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1936
Warszawa
Data i miejsce śmierci 23 lipca 2011
Tacoma
Przebieg służby
Lata służby 19581997
Siły zbrojne United States Department of the Army Seal.svg United States Army
Stanowiska d-ca 9. Dywizji Piechoty,
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów
Główne wojny i bitwy wojna wietnamska
Odznaczenia
Combat Infantry Badge Parachutist Badge Office of the Joint Chiefs of Staff Identification Badge Army Staff Identification Badge
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Defense Distinguished Service Medal - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Distinguished Service Medal  (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Legia Zasługi - trzykrotnie (USA)
Valor device.svg
Brązowa Gwiazda z odznaką waleczności (Stany Zjednoczone)
Award-star-gold-3d.png
Award-star-gold-3d.png
Award-star-gold-3d.png
Medal za Chwalebną Służbę - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Air Medal  (Stany Zjednoczone) Medal Pochwalny Połączonych Sił (Stany Zjednoczone) Medal Pochwalny Sił Lądowych  (Stany Zjednoczone) Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) National Defense Service Medal (dwukrotnie) Armed Forces Expeditionary Medal Vietnam Service Medal Southwest Asia Service Medal Humanitarian Service Medal Army Service Ribbon Overseas Service Ribbon Inter-American Defense Board Medal Vietnam Gallantry Cross Unit Citation (Wietnam Południowy) Medal "Za kampanię w Wietnamie" Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

John Malchase David Shalikashvili, gruz. ჯონ მალხაზ დევიდ შალიკაშვილი (ur. 27 czerwca 1936 w Warszawie, zm. 23 lipca 2011 w Tacomie) – amerykański generał, w latach 1993–1997 Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina, dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z gruzińskiej rodziny szlacheckiej. Jego ojciec, książę Dmitrij Szalikaszwili, służył w Armii Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji październikowej Dmitrij Szalikaszwili został podporucznikiem w armii Demokratycznej Republiki Gruzji. W 1921 roku, w momencie aneksji Gruzji przez Rosję Radziecką, służył w misji dyplomatycznej w Turcji. Następnie wyemigrował do Polski, gdzie założył rodzinę i służył w Wojsku Polskim jako gruziński oficer kontraktowy. We wrześniu 1939 Dmitrij Szalikaszwili brał udział w kampanii wrześniowej. W 1941 wstąpił do Legionu Gruzińskiego, organizowanego w ramach Legionów Wschodnich Wehrmachtu. Jego oddział został następnie włączony do SS-Waffengruppe Georgien i przeniesiony do Normandii, gdzie dostał się do niewoli brytyjskiej. Jego rodzina – żona Maria z dziećmi przebywała w Warszawie, a w 1944 ewakuowała się do Niemiec, gdzie następnie spotkała się z Dmitrijem.

John Shalikashvili urodził się w 1936 roku w Warszawie pod imieniem Jan. W 1944 roku wraz z rodziną uciekł do Niemiec przed Armią Czerwoną. Po zwolnieniu ojca z niewoli w 1952 roku rodzina Szalikaszwilich wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie Dmitrij znalazł pracę w koncernie energetycznym Ameren, a Maria została zatrudniona jako urzędniczka w Commercial National Bank. Rodzina osiadła w Peorii w stanie Illinois. John Shalikashvili uczęszczał do lokalnej szkoły, a następnie studiował na Uniwersytecie Bradley. W 1958 uzyskał dyplom inżyniera mechanika. W tym samym roku rodzina uzyskała amerykańskie obywatelstwo.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1958 otrzymał powołanie do służby wojskowej. Rok później ukończył szkołę oficerską i otrzymał awans na podporucznika. Służył w oddziałach artylerii, m.in. na stanowiskach dowódcy plutonu i baterii. W latach 1968–1969 był oficerem sztabowym w Wietnamie. Następnie studiował w Naval War College w Newport w stanie Rhode Island.

Od 1970 służył jako oficer artylerii, a od 1975 jako dowódca batalionu w 9. Dywizji Piechoty w Forcie Lewis. W 1977 uczęszczał do U.S. Army War College oraz dowodził artylerią 1. Dywizji Pancernej w Niemczech. Następnie został zastępcą dowódcy dywizji. W 1987 objął stanowisko dowódcy 9. Dywizji Piechoty w Forcie Lewis.

W 1991, po zakończeniu wojny w Zatoce Perskiej objął dowództwo Operacji Provide Comfort[1], mającej na celu ochronę ludności kurdyjskiej w północnym Iraku.

W 1993 został mianowany przez prezydenta Billa Clintona na stanowisko Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Obowiązki objął 25 października 1993. We wrześniu 1997 przeszedł w stan spoczynku[2].

W stanie spoczynku[edytuj | edytuj kod]

W 2004 był doradcą w kampanii prezydenckiej Johna Kerry'ego. Pracował jako profesor wizytujący w Center for International Security and Cooperation na Uniwersytecie Stanforda oraz jako dyrektor w Russell Investments, L-3 Communications, Inc., Plug Power Inc., United Defense, Inc. oraz w National Bureau of Asian Research. 7 sierpnia 2004 przeszedł poważny udar mózgu.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Raymond K. Bluhm (red.) – US Army, A Complete History, Army Historical Foundation, New York 2004, s. 685, ISBN 0-88363-640-4
  2. Raymond K. Bluhm (red.) – US Army, A Complete History, s.691
  3. M.P. z 1997 r. Nr 83, poz. 814

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
David Jeremiah
US - Joint Chiefs.png Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów
1993–1997
US - Joint Chiefs.png Następca
Henry Shelton