John Kerry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Forbes Kerry
John Kerry official Secretary of State portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 11 grudnia 1943
Aurora
68. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 1 lutego 2013
Poprzednik Hillary Clinton
Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Massachusetts
Okres urzędowania od 3 stycznia 1985
do 1 lutego 2013
Poprzednik Paul Tsongas
Następca Mo Cowan
Wicegubernator stanu Massachusetts
Okres urzędowania od 6 marca 1983
do 2 stycznia 1985
Poprzednik Thomas P. O'Neill III
Następca Evelyn Murphy
John Kerry Signature2.svg
Odznaczenia
Srebrna Gwiazda  (Stany Zjednoczone) Brązowa Gwiazda  (Stany Zjednoczone) Purpurowe Serce (trzykrotnie)
John Kerry i Abd al-Fattah as-Sisi. (2013)
John Kerry i Angela Merkel. (2014)

John Forbes Kerry (ur. 11 grudnia 1943 w Aurorze) – amerykański polityk, członek Senatu Stanów Zjednoczonych, demokrata ze stanu Massachusetts. 2 listopada 2004 kandydował w wyborach prezydenckich, został jednak pokonany przez George'a W. Busha, który wybrany został na drugą kadencję przez Kolegium Elektorów stosunkiem głosów 284-253 (jeden głos w Kolegium otrzymał John Edwards, jego kandydat na wiceprezydenta). Przed zajęciem miejsca w Senacie w roku 1985 był m.in. jednym z liderów ruchu antywojennego (protestującego przeciwko interwencji USA w Wietnamie (sam był weteranem odznaczonym za męstwo), oraz przez dwa lata wicegubernatorem Massachusetts w gabinecie Michaela Dukakisa.

Reprezentuje (według standardów amerykańskich) lewicowe poglądy: popiera zwiększenie płacy minimalnej, sprzeciwia się karze śmierci i cięciom budżetowym, jest zwolennikiem wolnej aborcji oraz utrzymania preferencji dla mniejszości rasowych (tzw. affirmative action). Jest natomiast przeciwny małżeństwom homoseksualnym.

21 grudnia 2012 został nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko sekretarza stanu w miejsce Hillary Clinton, która ustąpiła z powodu choroby. [1] 29 stycznia 2013 Senat zatwierdził jego nominację na sekretarza stanu, a 1 lutego objął ten urząd[2][3].

Kariera w Senacie[edytuj | edytuj kod]

Kerry uchodzi za jednego z najbardziej wpływowych członków amerykańskiego Senatu. W latach 1987-1989 był przewodniczącym komitetu kampanii senatorskich partii.

W 1986 zasłynął jako prowadzący przesłuchania w Senacie w sprawie związków Departamentu Stanu z handlarzami narkotyków w Ameryki Południowej i płacenia im za pomoc udzielaną nikaraguańskim Contras w wojnie domowej. Zakończone jego sukcesem dochodzenie uważa się za przedsmak śledztwa w aferze Iran-Contras, gdzie również odegrał istotną rolę.

W latach 2001-2003 oraz od 2007 jest przewodniczącym komisji ds. drobnego biznesu. Zasiada też w komisji spraw zagranicznych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. Azji.

W 2000 roku był często wymieniany jako potencjalny kandydat na wiceprezydenta u boku Ala Gore'a, który sam potem przyznał, iż Kerry był w czołówce osób typowanych na to stanowisko.

Aczkolwiek początkowo twierdził, iż rozważa ponowne kandydowanie na prezydenta w 2008, zrezygnował z tych planów na rzecz ubiegania się o kolejny wybór do Senatu w tym samym roku.

Kerry a wojna w Iraku[edytuj | edytuj kod]

Kerry głosował w Senacie za uchwałą dającą prezydentowi prawo do użycia siły przeciwko reżimowi Saddama Husajna w razie braku współpracy z inspektorami rozbrojeniowymi. W 2002 roku, powołując się najprawdopodobniej na materiały CIA udostępnione senatorom, twierdził że Irak jest w stanie wyprodukować broń biologiczną i użyć jej przeciwko Stanom Zjednoczonym. Po wkroczeniu do Iraku wojsk koalicyjnych zmienił stanowisko twierdząc, że działania administracji George'a Busha były nieuzasadnione, albowiem nie wyczerpały wszystkich metod pokojowych przed użyciem metod siłowych. Kerry krytykował administrację byłego prezydenta za to, że nie była w stanie zdobyć wystarczającego poparcia świata dla inwazji i okupacji, czego konsekwencją jest to, iż Stany Zjednoczone ponoszą 90% kosztów i 90% strat. Kerry deklaruje jednak, iż jest przeciwnikiem wycofania wojsk przed uregulowaniem sytuacji politycznej w Iraku.

Kerry kładł w swojej prezydenckiej kampanii wyborczej duży nacisk na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w ramach instytucji międzynarodowych. Popiera udział wojsk USA w operacjach pokojowych ONZ.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

W trakcie wyborów prezydenckich w 2004 cierpiał na raka prostaty[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. http://www.tvn24.pl/john-kerry-zastapi-chora-clinton,294797,s.html
  2. Mariusz Zawadzki: Hillary Clinton odchodzi ze stanowiska szefowej dyplomacji USA. Czy w 2016 roku zawalczy o prezydenturę?. Gazeta Wyborcza, 2013-02-01. [dostęp 2013-02-02].
  3. Mariusz Zawadzki: Hillary Clinton odchodzi ze stanowiska szefowej dyplomacji USA. Czy w 2016 roku zawalczy o prezydenturę?. Gazeta Wyborcza - kopia na Archive.is, 2013-02-01. [dostęp 2013-02-02].
  4. Pojedynek z rakiem. wprost.pl.
  5. Dziennik Polska-Europa-Świat, 20.09.2007, str.32,

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)


Poprzednik
Al Gore
Kandydat Demokratów na urząd Prezydenta
2004 (porażka)
Następca
Barack Obama