Kłodawa (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłodawa
Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy
Państwo  Polska
Miejscowość Pomarzany Fabryczne
Oznaczenie stacji Kurs'90: 1200
Informacje kolejowe
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy czynne
Przejścia podziemne czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Kłodawa
Mapa lokalizacyjna gminy Kłodawa
Kłodawa
Kłodawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłodawa
Kłodawa
Ziemia 52°13′38″N 18°53′33″E/52,227222 18,892500
Portal Portal Transport szynowy
Stacja kolejowa – perony

Kłodawastacja kolejowa w Pomarzanach Fabrycznych w pobliżu Kłodawy (powiat kolski). Położona przy linii kolejowej linii kolejowej nr 3 Warszawa ZachodniaKunowice.

Stacja kolejowa Kłodawa istnieje od 1922 roku, kiedy to w odległości 4 kilometrów na południe od miasta, przez miejscowość Pomarzany Fabryczne przeprowadzono nowo wybudowany fragment linii kolejowej nr 3, prowadzący z Kutna do Strzałkowa. Stacja składa się z dwóch peronów, do których dotrzeć można przejściami podziemnymi lub przejściem dla osób niepełnosprawnych. Istnieją dodatkowe tory, które są zdatne do eksploatacji. Ze stacji odchodzi tor kolejowy do położonej w pobliżu Kopalni Soli „Kłodawa”.

Najbliżej leżące stacje kolejowe to Barłogi w gminie Grzegorzew (8,487 km na zachód) i Turzynów w gminie Chodów (9,374 km na wschód).

Na stacji kolejowej w Kłodawie zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Wielkopolskich w kierunku Poznania Głównego, Kutna i Zbąszynka, a także od grudnia 2014 trzy pociągi pospieszne Przewozów Regionalnych w stronę Poznania Głównego, Szczecina Głównego i Warszawy Wschodniej.

Połączenia osobowe[edytuj | edytuj kod]

Od grudnia 2012 roku wszystkie połączenia osobowe z Kłodawy realizowane są przez Koleje Wielkopolskie, które zastąpiły dotychczasowe składy Przewozów Regionalnych. Na stacji zatrzymują się pociągi kursujące z Poznania Głównego do Kutna lub tylko do Kłodawy, i z powrotem, z postojem na stacjach we wszystkich miejscowościach na tej trasie.

W kolejnych zmianach rozkładów jazdy uruchamiane były także inne połączenia osobowe; w 2012 r. wyruszał z Kłodawy pociąg Przewozów Regionalnych do Opalenicy, przejeżdżał tędy również pociąg z Konina do Skierniewic, ze Skierniewic do Zbąszynka, a także przez krótki czas do Ostrowa Wielkopolskiego.

Od grudnia 2014 r. istnieje połączenie Kolei Wielkopolskich z Kutna do Zbąszynka.

Połączenia pospieszne[edytuj | edytuj kod]

  • REGIOekspres Warta – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Poznaniem Głównym a Warszawą Wschodnią przez Poznań Garbary, Swarzędz, Wrześnię, Słupcę, Konin, Koło, Kłodawę, Kutno, Warszawę Zachodnią i Warszawę Centralną. Relacja pociągu w grudniu 2014 r. została skrócona (wcześniej dojeżdżał do Lublina); od tego czasu dwa razy w ciągu dnia zatrzymuje się na stacji w Kłodawie (w obydwie strony). RE Warta zatrzymywał się na stacji w latach 2011-2012 w kierunku Warszawy Wschodniej lub Lublina, a potem został zawieszony.
  • REGIOekspres Mewa – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Szczecinem Głównym a Warszawą Wschodnią przez Szczecin Dąbie, Stargard Szczeciński, Choszczno, Dobiegniew, Krzyż, Wronki, Szamotuły, Poznań Główny, Wrześnię, Konin, Koło, Kłodawę, Kutno, Łowicz Główny, Sochaczew, Warszawę Zachodnią i Warszawę Centralną, zatrzymuje się w Kłodawie dwa razy w ciągu dnia (w obydwie strony) od grudnia 2014 r.
  • interREGIO Portowiec – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Szczecinem Głównym a Warszawą Wschodnią; zatrzymuje się na stacji w Kłodawie od grudnia 2014 r. dwa razy w ciągu dnia; dotychczas skład zatrzymywał się na stacji wyłącznie w celu przepuszczenia pociągu InterCity Berlin-Warszawa Express.
  • interREGIO Szczeliniec – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Białymstokiem a Wrocławiem Głównym lub Międzylesiem, zatrzymujący się na stacji w Kłodawie w 2012 i 2013 roku raz dziennie wyłącznie w kierunku w stronę Wrocławia Głównego lub Międzylesia.
  • interREGIO Ner – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Poznaniem Głównym a Kutnem, zatrzymujący się na stacji w Kłodawie w 2013 roku w obydwie strony.
  • interREGIO Starosta – pociąg spółki Przewozy Regionalne, kursujący pomiędzy Poznaniem Głównym a Białymstokiem, zatrzymujący się na stacji w Kłodawie raz dziennie (w stronę Białegostoku) w 2011 roku.

Inne pociągi[edytuj | edytuj kod]

Przez stację przejeżdżają bez zatrzymania wszystkie pozostałe pociągi, kursujące pomiędzy Poznaniem a Warszawą, takie jak InterCity, Twoje Linie Kolejowe, a także pociągi towarowe. Jest to również jedna ze stacji mijanych przez pospieszne pociągi jadące od strony Kutna w kierunku Pomorza lub z powrotem, ponieważ pomiędzy stacją Kłodawa a Barłogi, w miejscowości Ponętów, znajduje się łącznica, która pozwala tym pociągom zjechać na linię kolejową nr 131, tak zwaną magistralę węglową, prowadzącą na południe w stronę Górnośląskiego i Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, a na północ do Tczewa i dalej w stronę Gdańska i Gdyni.

Dla pasażerów z Kłodawy istnieje możliwość przesiadki na inne pospieszne pociągi najbliżej na stacji w Kole (Twoje Linie Kolejowe), Kutnie (Twoje Linie Kolejowe, InterCity) i Koninie (Twoje Linie Kolejowe, InterCity).

Na stacji istnieje również możliwość minięcia się pociągów lub przepuszczenia składów. Jest to także miejsce postojowe dla niektórych składów towarowych. W nocy na stacji stoi jeden pociąg, Kolei Wielkopolskich, przybywający z Poznania Głównego późnym wieczorem i odjeżdżający z powrotem około godziny 5 rano.

Obecne połączenia[edytuj | edytuj kod]

Lista miejscowości, do których można bezpośrednio dojechać z Kłodawy według rozkładu z grudnia 2014 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kłodawa
Linia 3 Warszawa ZachodniaKunowice (km linii: 157,62)
odległość: 9,374 km
TurzynówBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 8,487 km