Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarxien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Wniebowzięcia Matki Bożej
w Tarxien
Il-knisja ta' Santa Marija "tar-Rokna"
2036 (NICPMI)
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Tarxien

Adres

Triq Santa Marija

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

maltańska

Wezwanie

Wniebowzięcia Matki Bożej

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięciaw Tarxien”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięciaw Tarxien”
Ziemia35°51′58,30″N 14°30′47,45″E/35,866194 14,513181

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znany powszechnie jako Santa Marija tar-Rokna (malt. Il-knisja ta' Santa Marija „tar-Rokna”, ang. Church of Saint Mary „tar-Rokna”) – rzymskokatolicki kościół w Tarxien na Malcie.
Niektóre źródła twierdzą, że dzisiejsza nazwa kościoła „tar-Rokna” (na rogu), oryginalnie brzmiała „tar-Rocca” (na skale)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia kościoła sięga XV wieku. W raporcie z wizyty biskupa Cagliaresa w 1619 znajdziemy informację, że kościół wybudowany został w 1415 z funduszy Duminki, wdowy po Gentile Azzopardim, która obdarowała go pewnym rocznym dochodem[1][2][3][4][5]. Kiedy 8 lutego 1575 Pietro Dusina, papieski wizytator, odwiedził kościół, stwierdził tam brak rektora, dochodów i innych potrzebnych rzeczy. Były tylko drzwi i drewniany ołtarz[1].

W XVII wieku kościół popadł w ruinę; w 1668, kiedy proboszczem w Tarxien był Gian Maria Barbara, podjęto decyzję o jego odbudowaniu i powiększeniu. Potwierdza to raport z wizyty biskupa Davide Cocco Palmieri w 1685. W latach trzydziestych XVIII wieku dokonano ponownego powiększenia kościoła, budując m.in. kopułę[1][4][6].

W 1909 ks. Frangisk Penza, będący wówczas rektorem kościoła, znacznie go upiększył, dobudowując fasadę i dwie strzeliste wieże[1][2][4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Główne wejście z trójkątnym frontonem i wolim okiem

Kształt dzisiejszego kościoła pochodzi z lat 1729–37. Fasada składa się z czterech toskańskich pilastrów, wspierających proste belkowanie oraz gzyms. W centrum, pomiędzy pilastrami, prostokątne drzwi obwiedzione ozdobną ramą, z trójkątnym frontonem. Ponad nim małe okrągłe okienko (œil-de-bœuf), doświetlające wnętrze[1][2][7].

Strzeliste wieże kościoła i figura Wniebowzięcie

Ponad fasadą wznoszą się dwie, tego samego kształtu, strzeliste wieże, oraz figura Wniebowzięcie pomiędzy nimi. Dzwonnice zbudowane zostały w 1909, kiedy odnawiano fasadę kościoła. Figurę wykonał w tym samym czasie Francesco Faure. Na prawej wieży, patrząc na fasadę, wiszą trzy niewielkie dzwony. Z tyłu nieduża kopuła z latarnią. Wieże łudząco przypominają podobne na fasadzie kolegiaty św. Pawła Rozbitka w Valletcie[1][2][7].

Przed kościołem znajduje się niewielki placyk otoczony metalowym płotkiem[1].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła ma kształt ośmiokąta, rozplanowanego wokół centralnie usadowionej kopuły, z cofniętym prezbiterium. W kościele znajdują się dwa ołtarze.
Ołtarz główny zawiera tytularny obraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, namalowany przez Rokku Buhagiara w 1771. Dzieło otoczone jest wspaniałą ramą z aniołami i motywami roślinnymi. Poprzedni obraz, pochodzący z 1590, przedstawiający Ukoronowanie Matki Bożej, zaginął[1][2].
Nad ołtarzem bocznym wisi obraz Matka Boża Różańcowa ze św. Dominikiem i św. Katarzyną, który do 1770 był w kościele parafialnym w Tarxien[1][2]. W niewielkiej niszy znajduje się krucyfiks wykonany z kości słoniowej, a podarowany przez ks. Frangiska Penzę[1][2].

Jedynym pochówkiem, jaki znajduje się w kościele, jest grób jednego z największych dobroczyńców kościoła, Lorenzo Bugeji, który zmarł 19 marca 1800[1][2]. Inne źródła podają nazwisko dobroczyńcy jako Wenzu Buhagiar[4].

Jak wiele innych kościołów „maryjnych”, tak i ten posiadał pewną liczbę obrazów ex-voto, złożonych w świątyni w podzięce za uzyskane łaski. Do naszych czasów zachowały się jedynie dwa. Na jednym pokazano młodą kobietę wznoszącą modły do Matki Boże o uwolnienie jej od demona, który nią zawładnął, na drugim zaś mężczyznę w łóżku, mającego wizję bycia wziętym do nieba przez Matkę Bożą. Ten ostatni datowany jest 15 października 1780[1][2].

Kaplica dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie corocznie 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej, w kościele odprawiana jest msza święta. Przez cały rok odbywają się tutaj spotkania modlitewne[5].

Ochrona dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Budynek kościoła umieszczony jest na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod nr. 2036[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m Roderick Busuttil: Il-knisja ta' Santa Marija "tar-Rokna" ~ Ħal Tarxien ~. Kappelli Maltin. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-16)]. (malt.).
  2. a b c d e f g h i Government of Malta: St. Mary's Chapel (Tar-Rokna) - Tarxien. restoration.gov.mt, 2012. [dostęp 2019-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-02)]. (ang.).
  3. CXXVI. Altre Chiese nel Tarxen e suoi limiti / Chiesa della B V. Assunta. W: Achille Ferres: Deserizione storica delle chiese di Malta e Gozo. Malta: 1866, s. 440-41. (wł.).
  4. a b c d Tarxien - Church of Saint Mary (Santa Marija Tar-Rokna). W: Alfie Guillaumier: Malta's Towns and Villages. USA: Terry Asphar, 2003, s. 509-510. ISBN 0-9743821-0-8. (ang.).
  5. a b Ħal Tarxien / Church of Our Lady of Light and St. Anthony. Archdiocese in Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)]. (ang.).
  6. John Scerri: Tarxien / Assumption Tar-rokna. malta-canada. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-26)]. (ang.).
  7. a b c Chapel of Santa Marija (Tar-rokna). NICPMI, 2013-12-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-27)]. (ang.).