Legion (strategiczna gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Legion
Producent

Paradox Interactive

Wydawca

Matrix Games/Slitherine

Dystrybutor

PL: CD Projekt[1]

Data wydania

5 czerwca 2002[2]

Gatunek

strategiczna gra turowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 12+[2]
ESRB: Teen[3]

Język

polski, angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows Android iPad

Nośniki

CD (1)

Wymagania

Pentium II 300MHz, 64MB RAM, karta grafiki 8MB

Kontrolery

klawiatura, mysz

Strona internetowa

Legion – turowa strategiczna gra komputerowa czasu rzeczywistego. Stworzona przez studio Paradox Interactive, znane z serii gier takich jak Europa Universalis czy Hearts of Iron. Od 2013 roku gra dostępna jest także w mobilnych wersjach dla systemów Android oraz IOS.

Zarys fabularny[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w czasach podbojów starożytnego Rzymu. Gracz ma za zadanie zjednoczyć bądź podbić dostępne krainy w jednej z kilku dostępnych kampanii:[4]

  • Zjednoczenie Italii – ta kampania odbywa się w starożytnej Italii.
  • Południowa Brytania – tereny ówczesnej Walii i Anglii.
  • Wojny galijskie – mapa obejmuje obszar ówczesnej Francji.
  • Północna Brytania – dalsza część podboju Wysp Brytyjskich.
  • Podbój Hiszpanii – walka z plemionami Hiszpanów.
  • Samouczek – prosta mapa treningowa.

Gracz może rozpocząć podbój dowolnym plemieniem nieustępującym najeźdźcom z Italii[4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Gracz kontroluje miasta z ówczesnych czasów, gdzie organizuje zdobywanie surowców (żywność, drewno i żelazo), które rozbudowuje – doda budynki użyteczności publicznej dla zwiększenia populacji (łaźnie i kaplice) oraz szkoli dostępne wojska. Dba także o wywiad i dyplomację. Dowodzi również armiami na mapie świata, poruszając się nimi co każdą turę. Zwycięstwo oznacza podbicie co najmniej 40% wszystkich terenów na mapie, które przejmuje się poprzez podbicie centrum miasta oraz posiadanie 25% więcej miast niż najsilniejszy aktualnie przeciwnik[4].

Bitwy[edytuj | edytuj kod]

Walka odbywa się w czasie rzeczywistym. Przed bitwą gracz, zależnie od posiadanego poziomu wywiadu, widzi pozycje wojsk nieprzyjaciela i może dostosować układ własnych oddziałów. Istnieje możliwość zmiany formacji, szybkości ataku i czasu oczekiwania przed natarciem. Dla zachowania realizmu ówczesnych bitew, po rozpoczęciu batalii nie można już wydawać rozkazów, a jedynie oglądać sytuację na polu. Zachowano także zależność między jednostkami: kawaleria z łatwością tratuje oddział łuczników, ale zatrzyma się podczas walki z falangą hoplitów. Ważnym elementem rozgrywki jest ukształtowanie terenu. Przykładowo na bagnach ciężkozbrojny oddział legionistów szybko rozpadnie się, zostając łatwym łupem dla oszczepników wroga[5]. W jednej bitwie może brać udział do 16 tysięcy żołnierzy[2].

Jednostki i budynki[edytuj | edytuj kod]

Każda ze stron ma własne, charakterystyczne dla siebie jednostki (na przykład Rzym ma legiony, Grecy hoplitów) oraz dysponuje zróżnicowanymi typami budynków. Dodatkowo każdy oddział ma własne parametry jak morale, mobilność, opancerzenie czy dyscyplina. Oddziały wraz z upływem tur oraz po każdej bitwie zwiększają swoje doświadczenie, co czyni weteranów bardziej skutecznymi w walce w porównaniu z nowymi rekrutami[5].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2008 roku studio Slitherine Software stworzyło edycję Gold, w której usprawniono elementy rozgrywki, kompatybilność oraz dodano nową zawartość. Poprawiono dyplomację, ekonomię i zarządzanie, ulepszono elementy taktyczne i strategiczne, dodano trzy nowe kampanie, nowe strony, jednostki i budynki[3].

12 marca 2013 roku Matrix Games wyprodukowało i wydało wersje gry na platformy Android i iPad[6]. Dopracowano warstwę taktyczną i strategiczną, zwiększono znaczenie dyplomacji, ulepszono ekonomię oraz zarządzanie miastami. Dodano też trzy poziomy trudności[7].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online 5.0/10[8]
IGN 4/10[6]
TouchArcade 4/5[9]
Pocket Tactics 4/5[10]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

70% (z 2 recenzji)[11]

Gra w wersji PC otrzymała mieszane oceny. Shuck z serwisu Gry-Online chwalił techniczne wykonanie gry, gdyż ta jest wolna od błędów i nie spowalnia działania, nawet w przypadku wielu jednostek na mapie. Skrytykował jednak mało intuicyjny interfejs, który wymaga dobrej znajomości instrukcji. Autor podkreślił, że mimo lakonicznych opisów nie wiadomo, jakie konkretnie korzyści przyniesie dany budynek, czy jakie zalety posiada konkretna jednostka, dopóki nie przekonamy się o tym z doświadczenia. Poza tym niska rozdzielczość wymaga ukrycia wielu elementów i częstego klikania, by dobrnąć do danej konstrukcji. Recenzent krytykuje również brak konsekwencji w nazewnictwie – przykładowo pojedynczy oddział złożony z kilkudziesięciu żołnierzy jest traktowany jako mały, a wiele oddziałów złożonych z kilku jednostek jest nazywanych ogromną armią, co początkujących graczy wprowadza w błąd i w konsekwencji prowadzi do złych decyzji i porażki. Za wadę uznano także małą liczbę dostępnych rozkazów, co uniemożliwia faktyczne odgrywanie historycznych potyczek (np. poprzez taktyczny odwrót). Muzyka została uznana za monotonną, a zaimplementowane dźwięki za mało różnorodne[8]. Wersja mobilna gry otrzymała lepsze oceny. Owen Faraday z serwisu Pocket Tactics pochwalił model dyplomacji i stwierdził, że pod względem strategicznym gra jest o wiele lepsza niż większość gier tego typu dostępnych w AppStore, przy czym zaznaczył, że rozgrywka nie jest prosta i wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi dostępną w formie dokumentu PDF. Faraday stwierdził, że mechanizm gry polegający na braku możliwości kontroli wojska po rozpoczęciu bitwy idealnie nadaje się na platformę iPad. Gra została podsumowana jako wymagająca poświęcenia pewnej ilości czasu, ale nagradzająca poświęcenie satysfakcją z sukcesów[10]. Recenzent serwisu TouchArcade, Tof Eklund napisał, że Legion stanowi alternatywę dla platformy, gdzie powstaje masa aplikacji wymagających jedynie refleksu i przesuwania palcem po ekranie. Stwierdza też, że gra przeciera szlak dla gier strategicznych na urządzeniach dotykowych. Autor recenzji chwali realizm jednostek, broni oraz plemion w grze, krytykuje natomiast sposób zapisu, który ogranicza się do początku danej tury, co jest znaczną przeszkodą, jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Oprócz tego z negatywną opinią spotkał się początkowy interfejs, który jednak został poprawiony w kolejnej aktualizacji[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Legion. „Click!”. 11/2002, s. 16. Wydawnictwo Bauer. 
  2. a b c Legion (PC) | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 2018-03-09] (pol.).
  3. a b Slitherine – Legion Gold [online], slitherine.com [dostęp 2018-03-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-10].
  4. a b c Full text of "Legion (Gold) Manual" [online], archive.org [dostęp 2018-03-09] (ang.).
  5. a b Legion – recenzja gry | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 2018-03-09] (pol.).
  6. a b Legion Review – IGN [online], ign.com [dostęp 2018-03-11] (ang.).
  7. Legion PC, iOS, AND | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2021-09-21] (pol.).
  8. a b Legion – recenzja gry | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 2018-03-11] (pol.).
  9. a b We'll be right back [online], toucharcade.com [dostęp 2018-05-27].
  10. a b Review: Slitherine's Legion | Pocket Tactics [online], pockettactics.com [dostęp 2018-03-11] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-10].
  11. Slitherine's Legion for iOS (iPhone/iPad) – GameRankings [online], gamerankings.com [dostęp 2018-03-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16].