Piłka ręczna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piłka ręczna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012
Olympic pictogram Handball.png
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012
Londyn
Miejsce Copper Box
Data 28.07 - 12.08.2012
Liczba konkurencji 2

Piłka ręczna na igrzyskach olimpijskich w Londynie rozgrywana była między 28 lipca a 12 sierpnia, wszystkie mecze były rozgrywane w Copper Box.

Tytułu mistrza olimpijskiego u kobiet broniła drużyna Norwegii, a u mężczyzn reprezentacja Francji.

Zasady kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Udział w turnieju olimpijskim zapewniony miały wyłącznie obydwie reprezentacje Wielkiej Brytanii (męska i żeńska) - jako przedstawiciele gospodarza igrzysk, pozostałe drużyny narodowe - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - musiały uzyskać kwalifikację.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa imprezy Data przeprowadzenia Gospodarz Miejsc Zakwalifikowani
Gospodarz 6 lipca 2005 - 1  Wielka Brytania
Mistrzostwa Świata 13 - 30 stycznia 2011 Szwecja Szwecja 1  Francja
Igrzyska Panamerykańskie 16 - 24 października 2011 Meksyk Meksyk 1  Argentyna
Azjatycki turniej kwalifikacyjny 23 października - 2 listopada 2011 Korea Południowa Korea Południowa 1  Korea Południowa
Mistrzostwa Afryki 11 - 20 stycznia 2012 Maroko Maroko 1  Tunezja
Mistrzostwa Europy 15 - 29 stycznia 2012 Serbia Serbia 1  Dania
I Światowy Turniej Kwalifikacyjny 6 - 8 kwietnia 2012 Hiszpania Hiszpania 2  Hiszpania
 Serbia
II Światowy Turniej Kwalifikacyjny 6 - 8 kwietnia 2012 Szwecja Szwecja 2  Szwecja
 Węgry
III Światowy Turniej Kwalifikacyjny 6 - 8 kwietnia 2012 Chorwacja Chorwacja 2  Chorwacja
 Islandia
Razem 12

Uczestniczki[edytuj | edytuj kod]

Nazwa imprezy Data przeprowadzenia Gospodarz Miejsc Zakwalifikowane
Gospodarz 6 lipca 2005 - 1  Wielka Brytania
Mistrzostwa Europy 7 - 19 grudnia 2010 Dania Dania/Norwegia Norwegia 1  Szwecja
Azjatycki Turniej Kwalifikacyjny 12 - 21 października 2011 Chińska Republika Ludowa Chiny 1  Korea Południowa
Igrzyska Panamerykańskie 15 - 23 października 2011 Meksyk Meksyk 1  Brazylia
Mistrzostwa Świata 2 - 18 grudnia 2011 Brazylia Brazylia 1  Norwegia
Mistrzostwa Afryki 11-20 stycznia 2012 Maroko Maroko 1  Angola
I Światowy Turniej Kwalifikacyjny 25 - 27 maja 2012 Francja Francja 2  Francja
 Czarnogóra
II Światowy Turniej Kwalifikacyjny 25 - 27 maja 2012 Hiszpania Hiszpania 2  Hiszpania
 Chorwacja
III Światowy Turniej Kwalifikacyjny 25 - 27 maja 2012 Dania Dania 2  Rosja
 Dania
Razem 12

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
 Francja
Jérôme Fernandez
Didier Dinart
Xavier Barachet
Guillaume Gille
Bertrand Gille
Daniel Narcisse
Guillaume Joli
Samuel Honrubia
Daouda Karaboué
Nikola Karabatić
Thierry Omeyer
William Accambray
Luc Abalo
Cédric Sorhaindo
Michaël Guigou
 Szwecja
Mattias Andersson
Mattias Gustafsson
Kim Andersson
Jonas Källman
Magnus Jernemyr
Niclas Ekberg
Dalibor Doder
Jonas Larholm
Tobias Karlsson
Johan Jakobsson
Johan Sjöstrand
Fredrik Petersen
Kim Ekdahl Du Rietz
Mattias Zakrisson
Andreas Nilsson
 Chorwacja
Venio Losert
Ivano Balić
Domagoj Duvnjak
Blaženko Lacković
Marko Kopljar
Igor Vori
Jakov Gojun
Zlatko Horvat
Drago Vuković
Damir Bičanić
Denis Buntić
Mirko Alilović
Manuel Štrlek
Ivan Čupić
Ivan Ninčević

Medalistki[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
 Norwegia
Kari Aalvik Grimsbø
Ida Alstad
Heidi Løke
Tonje Nøstvold
Karoline Dyhre Breivang
Kristine Lunde-Borgersen
Kari Mette Johansen
Marit Malm Frafjord
Linn-Jørum Sulland
Katrine Lunde Haraldsen
Linn-Kristin Koren-Riegelhuth
Gøril Snorroeggen
Amanda Kurtović
Camilla Herrem
 Czarnogóra
Marina Vukčević
Radmila Miljanić
Jovanka Radičević
Ana Đokić
Marija Jovanović
Ana Radović
Anđela Bulatović
Sonja Barjaktarović
Maja Savić
Bojana Popović
Suzana Lazović
Katarina Bulatović
Majda Mehmedović
Milena Knežević
 Hiszpania
Marta López
Andrea Barnó
Carmen Martín
Nely Alberto
Beatriz Fernández
Verónica Cuadrado
Marta Mangué
Macarena Aguilar
Silvia Navarro
Jessica Alonso
Elisabeth Pinedo
Begoña Fernández
Vanessa Amorós
Patricia Elorza
Mihaela Ciobanu

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Norwegia 1 0 0 1
 Francja 1 0 0 1
3  Czarnogóra 0 1 0 1
 Szwecja 0 1 0 1
5  Hiszpania 0 0 1 1
 Chorwacja 0 0 1 1
Razem 2 2 2 6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]